dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Biegunka nie musi oznaczać choroby, ale nie należy jej lekceważyć

Biegunka jest jednym z mechanizmów obronnych organizmu

Biegunka to dolegliwość, która dość często występuje u dzieci (biegunka u niemowlaka, biegunka u dziecka ), ale pojawia się również u dorosłych. Pozostaje niepodważalnym faktem, że prawie nikt nie może uniknąć biegunki. Przyczyną może być infekcja lub zatrucie pokarmowe. Kolejną przyczyną może być stres, spożywane jedzenie lub różne choroby jelit. Dlatego powinniśmy potraktować to poważnie i jak najszybciej znaleźć powód biegunki. W niektórych przypadkach gdy pojawi się np. biegunka z krwią, biegunka wodnista, zielona biegunka należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Biegunka niekoniecznie musi być zła, ponieważ pomaga organizmowi pozbyć się szkodliwych substancji. Jednak może  być również objawem wielu chorób, więc jeśli utrzymuje się przez długi czas (przewlekła biegunka) ważne jest, aby jak najszybciej dowiedzieć się, jaka jest przyczyna.

Jak powstaje biegunka-biegunka przyczyny

Jak dotąd znane są cztery mechanizmy biegunki. Mogą występować samodzielnie lub w kombinacji. Powstaje w szczególności, gdy mamy do czynienia z:

 • nieprawidłowym lub spowolnionym ruchem jelit (perystaltyka, która prowadzi do namnażania się szkodliwych bakterii) lub przyspieszonym ruchem jelit (niewystarczający czas na prawidłowe trawienie i wchłanianie wody i składników odżywczych).
 • substancje wiążące płyny gromadzą się w jelitach. W rezultacie woda jest wchłaniana przez ściany jelit do organizmu. Kał w jelicie grubym nie może gęstnieć.
 • Nadmierne uwalnianie soli i wody przez błonę śluzową jelit lub komórki jelitowe nie są w stanie wchłonąć wody z treści jelitowej.
 • Zapalenie błony śluzowej jelit, które może być wtórnym objawem różnych chorób.

Co może być przyczyną biegunki?

Zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą wywołać dowolny z powyższych mechanizmów. Przyczyną mogą być również leki także środki przeczyszczające, antybiotyki, leki na zgagę, leki moczopędne i niektóre leki stosowane w leczeniu zapalenia stawów. Inne przyczyny to nadmierne spożywanie alkoholu, alergie pokarmowe, a także cukrzyca, przerost tarczycy i niektóre postacie raka. Może to być spowodowane nietolerancją pokarmową biegunka po jedzeniu - jak nietolerancja laktozy lub niektórych leków. Kolejną przyczyną biegunki są infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne i pasożytnicze, jak również choroby jelit, pęcherzyka żółciowego lub operacja żołądka.

Wśród chorób jelitowych należy wymienić wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna i zespół jelita drażliwego. Jednym z najczęściej występujących problemów jest biegunka w ciąży lub biegunka przed porodem.

Kolejnym powodem biegunki może być także spożywanie nieznanej lub skażonej żywności lub wody w egzotycznych krajach, które wprowadzają do naszego organizmu nowe, nieznane bakterie. Podczas leczenia antybiotykami równowaga flory jelitowej jest zaburzona, co w wielu przypadkach może prowadzić do rozrzedzenia mas kałowych. W takich przypadkach są to zwykle łagodne i krótkotrwałe choroby. Wyjątkami są: biegunka u osób starszych, biegunka u dzieci i biegunka u noworodka, ponieważ pojawia się tu zagrożenie odwodnienia z powodu zwiększonej utraty płynów. W niektórych przypadkach może pojawić się również biegunka po alkoholu, biegunka po antybiotyku.

Co sygnalizuje żółta biegunka?

Wierzcie lub nie, ale stres i niepokój mogą być przyczyną żółtego stolca. Stres, a konkretnie – wysoki poziom adrenaliny silnie oddziałują na sposób funkcjonowania jelit, przyspieszając ich ruchy, co oznacza, że pokarm zbyt szybko przechodzi przez układ jelitowy. Również połączenie bilirubiny i niestrawionego tłuszczu może powodować powstawanie żółtych stolców. Biegunka to  dosyć popularny temat wśród wielu osób. Do najczęściej wyszukiwanych haseł dotyczących tej choroby należą m.in.: Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka, Przewlekła biegunka Forum, Ostra biegunka, Katar i biegunka, Ból brzucha i biegunka, Przewlekła biegunka u dziecka - Forum, Przewlekła biegunka u osób starszych, ból brzucha i biegunka, biegunka leczenie, biegunka u psa,  biegunka tłuszczowa. 

Na co wskazuje wodnista biegunka? Wodnista biegunka to bardzo częsta dolegliwość. Jeśli jednak utrzymuje się przez kilka tygodni lub dłużej, może wskazywać na poważne zaburzenia,  takie jak zespół jelita drażliwego, choroba zapalna jelit lub zakażenie.

Czy biegunka może być korzystna?

Jednym z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu jest biegunka. W ten sposób organizm pozbywa się toksycznych substancji, które powodują zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Biegunka w tym przypadku faktycznie  pełni funkcję oczyszczania. Dlatego nie zaleca się natychmiastowego stosowania leków przeciwbiegunkowych. Raczej należy cierpliwie znieść  ten krótki, choć niezręczny okres. Pamiętaj jednak, że w czasie biegunki potrzebujesz wystarczającej ilości wody i minerałów, aby uniknąć nadmiernej utraty płynów.

Ile może trwać biegunka?

Ostra biegunka najczęściej spowodowana jest  infekcjami wirusowymi i trwa od trzech do pięciu dni. Jeśli problem trwa dłużej niż cztery do sześciu tygodni, zwykle jest to wynikiem ukrytej choroby żołądkowo-jelitowej. Najczęstszą przyczyną są choroby, które powodują zapalenie jelit i zaburzenia wchłaniania..

Przewlekła biegunka jak leczyć W przypadku biegunki, kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli biegunka trwa dłużej niż dwa dni i towarzyszy jej wysoka gorączka i skurcze brzucha, należy skonsultować się z lekarzem. Długo utrzymująca się biegunka - biegunka przewlekła, wodnista biegunka,  może być niebezpieczna. Połączenie biegunki i skurczów brzucha jest częstym objawem jakiegoś poważnego problemu. Inne niepokojące objawy to wysypka i żółtaczka (zażółcenie skóry i oczu),  utrzymujące się ogólne osłabienie organizmu oraz obecność ropy, śluzu lub krwi w kale.

Co robić w przypadku biegunki? Jak można zatrzymać biegunkę?

W większości przypadków można  leczyć ją  w warunkach domowych i  znika w ciągu kilku dni; tutaj może pomóc odpowiednia dieta przeciw biegunce. Konieczne jest picie dużej ilości płynów i przestrzeganie tzw. diety  BRAT (banany, ryż, sos jabłkowy i tosty) w celu złagodzenia objawów. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby niemowlęta i małe dzieci podczas biegunki  otrzymywały odpowiednią ilość płynów. Korzystne mogą być również roztwory elektrolitów.

Spożywając sól i słodkie napoje, możemy uzupełnić glukozę i sole mineralne. W tym przypadku najbardziej skuteczne są tak zwane napoje sportowe i napoje nawadniające. Możemy przygotować własny napój nawadniający, mieszając łyżeczkę soli morskiej i osiem łyżeczek miodu w litrze przegotowanej wody. Należy pić jeden litr tego płynu co dwie godziny, czyli około 150 ml co 15 minut. To proste rozwiązanie, które szybko zastąpi brakującą ilość płynu ustrojowego.  Roztwór ten od momentu odkrycia w 1974 uratował miliony istnień ludzkich, a czasopismo medyczne Lancet nazwało go największym punktem zwrotnym XX wieku.

Warto spożywać płynne posiłki, takie jak rosół z kurczaka, itp. to doskonale zastępuje brakujące minerały. Rosół wołowy nie jest zalecany dla niemowląt i małych dzieci, ani nie jest zalecany osobom cierpiącym na różne alergie pokarmowe.

Rozwiązaniem w przypadku biegunki są roztwory ziołowe  mają ten sam efekt,  niektóre z nich mają korzystny wpływ na problemy trawienne. W ciągu dnia możemy śmiało wypić dwie filiżanki herbaty malinowej (nie jest zalecana w pierwszych miesiącach ciąży) lub herbaty imbirowej popijając łykami w ciągu dnia (przynajmniej  trzy filiżanki). Możesz również dodać odrobinę oleju z rokitnika do herbaty rumiankowej lub herbaty z dziurawca zwyczajnego (5 kropli na 2,5 dl) do użytku wewnętrznego. W przypadku biegunki nie jest zalecane picie wody sodowej lub coli, ponieważ zawierają dwutlenek węgla.

Co jeść przy biegunce, biegunka co jeść

W przypadku biegunki należy unikać niektórych produktów

Należy unikać niektórych pokarmów, zwłaszcza tych, które zawierają duże ilości trudnych do strawienia cukrów. Kolejnymi niewskazanymi produktami, których nie  należy spożywać jest chleb i inne produkty z mąki razowej oraz makaron z mąki pszennej. W czasie biegunki należy wyeliminować z diety płatki owsiane, płatki kukurydziane, jabłka, brzoskwinie, śliwki, gruszki, a także ziemniaki i otręby.  Nie powinno się spożywać surowych owoców, tłustych potraw, soków owocowych. Ważne jest, aby nie obciążać  układu pokarmowego jedzeniem, dopóki biegunka nie zostanie całkowicie usunięta. Posiłki należy spożywać, ale łatwo przyswajalne i w małych porcjach, aby stłumić uczucie głodu.

Gdy problem zniknie, zaleca się kontynuowanie jedzenia produktów, które nie podrażniają układu pokarmowego. Najlepsze są banany, ryż, kruche ciasteczka, gotowany kurczak i gotowane ziemniaki, a do picia sok jabłkowy.  Po przezwyciężeniu biegunki, gdy powraca apetyt (najlepiej po 24 godzinach), zaleca się jeść tylko banany, gotowany ryż, jabłka i opiekany biały chleb. Banany uzupełniają zapotrzebowanie na potas, który jest niezbędny do regulacji płynów ustrojowych. Tosty z białego chleba i gotowany ryż pomagają zastąpić brakujące cukry. W każdym razie należy unikać spożycia błonnika, ponieważ błonnik zwiększa perystaltykę jelit i niepotrzebnie podrażnia przewód pokarmowy. Według naturalnych uzdrowicieli możliwe jest oczyszczenie jelit także poprzez spożywanie jabłek. Wspomniane potrawy należy jeść w małych porcjach, a następnie po 48 godzinach można dodać ziemniaki i duszone warzywa.

Po niejakim czasie gdy objawy znikną, można już wrócić do normalnego jedzenia. Mleko, produkty mleczne, jaja i mięso powinny być  wprowadzone do diety aż na sam koniec.

Czego nie można jeść?

Fasola, kapusta, brukselka są zasadniczo uważane za zdrową żywność, ale w przypadku biegunki produkty te nie są wskazane. To samo dotyczy produktów mlecznych, które również mogą zaszkodzić,  niezależnie od tego, czy przyczyną biegunki jest wrażliwość na laktozę, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Jeśli spożywanie mleka powoduje nieprzyjemne objawy, np. wzdęcia, bóle brzucha, luźne stolce, zaleca się unikanie pokarmów zawierających laktozę. Do tej grupy należą niemal wszystkie produkty mleczne. Wyjątek stanowią biały jogurt i niektóre rodzaje dojrzewających rodzajów sera, takie jak twarożek cottage. Przyczyną problemów jelitowych mogą być również lody. Ponadto należy się  powstrzymać  od spożywania alkoholu i kofeiny przez co najmniej 48 godzin, aż objawy znikną. Substancje te stymulują nerki do wytwarzania większej ilości moczu, powodując odwodnienie.

Popularne domowe składniki aktywne

Najkorzystniejsze są pektyna i inne probiotyczne kapsułki zawierające szczepy bakteryjne Lactobacillus i Bifidobacterium. Dobry jest również sproszkowany chleb świętojański, jęczmień lub banany. Nie należy jednak gwałtownie eliminować nieprzyjemnych objawów biegunki lub zwiększonych wypróżnień, ponieważ może to przedłużyć obecność szkodliwych substancji lub pasożytów w jelitach.

CLEAN INSIDE® PROGRAM i oczyszczanie jelit

Idealnym sposobem, które chroni przed różnymi chorobami i jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków  w przypadku zaparć jest Program Clean Inside, który posiada niezwykle skuteczne składniki (błonnik  Clean Inside®, Parasic® i Slim Tea®). Błonnik Clean Inside® składa się z doskonałej jakości rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego, co pozytywnie wpływa na utrzymanie zdrowia jelita grubego.

Dzięki  pozostałym  składnikom (patrz tutaj) możliwe jest całkowite oczyszczenie jelita:

 • oczyszcza jelito grube z różnych złogów, patogenów
 • znacznie łagodzi, a nawet całkowicie eliminuje objawy zaparć
 • przynosi ulgę w problemach ze złotą żyłą
 • delikatnie wspiera naturalny proces wypróżniania
 • chroni błonę śluzową jelit przed drażniącym działaniem substancji toksycznych i rakotwórczych
 • zmniejsza ryzyko raka odbytnicy
 • chroni przed różnymi chorobami (zmniejsza ryzyko zapalenia jelit i zapalenia uchyłków itp.)

Program Clean Inside® pomógł już wielu osobom z różnymi problemami jelitowymi. Przeczytaj referencje, a przekonasz się o skuteczności naszych produktów.

Biegunka  w czasie podróży

Większość ludzi dokładnie planuje wszystkie chwile swojej podróży, ale zwłaszcza to, jak dobrze będzie się zrelaksować i oderwać od codzienności. Podczas podróży  nikt nie chce myśleć, o tym, że może mieć do czynienia z biegunką. Możemy tego łatwo uniknąć, wystarczy się tylko dobrze przygotować. 

Co właśnie oznacza biegunka „podróżnych”? Jest to dolegliwość, która dotyczy większości ludzi podczas urlopów. Według statystyk dotyczy trzech czwartych turystów, tj. 20-50% , podróżujących za granicę, mniej więcej  10 milionów osób rocznie. Dolegliwość rzadko występuje z powodu stresu, ale objawy występują częściej z powodu „problemów żołądkowych”. W niecodziennym środowisku próbujemy nowych potraw, niezwykłych dla naszego organizmu, których podstawowe składniki i przyprawy są nam nieznane, lub zawierają takie bakterie, przeciwko którym nasze ciało jest bezbronne. Nazwa „problemy żołądkowe” wskazuje, że szkodliwe bakterie namnażają się, w związku z czym zaburzona jest równowaga flory jelitowej.

Biegunka zakaźna- ostra biegunka: Najczęstszą przyczyną biegunki jest bakteria E. coli, ale przyczyną mogą  być również inne bakterie (takie jak Salmonella i Listeria), wirusy i pasożyty, które powodują takie problemy. Głównym źródłem infekcji jest skażona stolcem żywność / napoje - źródłem zanieczyszczenia jest nieczysta woda, która dostaje się do żywności / napojów podczas ich przygotowywania. Większość z nich znika jeszcze w czasie pobytu na urlopie lub kilka dni później, w 90% w ciągu tygodnia, bez konieczności leczenia. W bardzo poważnych przypadkach leczona jest w szpitalu, ale jest to tylko 1% przypadków.

W jaki sposób można zapobiec biegunce podróżnych?

Aby zapobiec biegunce, musimy działać jeszcze przed urlopem oraz w trakcie jego trwania. Przed podróżą musimy przygotować się na wyzwania, a podczas pobytu na wakacjach musimy zwracać szczególną uwagę na higienę. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne mapowanie miejsca podróży. Warto wiedzieć jakie zabytki i wydarzenia kulturalne na nas czekają, ale przede wszystkim musimy również wiedzieć, jakie infekcje się w danym miejscu mogą pojawić (konieczne jest zadbanie o odpowiednie szczepienia, leki!), a także o jakość wody, ponieważ często jest to podstawowa przyczyna problemu. Musimy również znać swój stan zdrowia - w przypadku niektórych chorób przewlekłych ryzyko infekcji, w tym biegunki w niektórych  krajach znacznie wzrasta.

Probiotyki jako leki

Probiotyki zapobiegają rozwojowi szkodliwych bakterii

Drugą najważniejszą rzeczą jest to, że przygotowujemy nasz układ pokarmowy na spotkanie z obcą kulturą. Możemy to zrobić, zaczynając od dawkowania probiotyków, dobrych bakterii, do naszego organizmu na tydzień przed podróżą. Ale czym są probiotyki? Nazwa ma pochodzenie greckie, a samo znaczenie tego słowa - ,,dla życia,, - ujawnia, jak ważna jest obecność dobrych bakterii w naszym ciele. Większość z nich to bakterie kwasu mlekowego, z których większość dostaje do naszego organizmu drogą pokarmową, jednocześnie są one odporne na kwaśne środowisko żołądka, a także enzym jelita cienkiego. W ten sposób mogą rozwinąć swój korzystny wpływ w jelitach: kolonizując jelito, mogą przywrócić równowagę flory jelitowej, zapobiegając namnażaniu się szkodliwych bakterii. Ostatnie badania potwierdziły ich zdolność do wzmocnienia układu odpornościowego. Probiotyki mogą być pozyskiwane przez nasz organizm nie tylko z produktów mlecznych, ale są również dostępne w postaci suplementów diety. Najbardziej zalecany jest Swiss Probiotix, który zawiera 8 gatunków pożytecznych bakterii jest również odpowiedni dla wegetarian, każda kapsułka zawiera co najmniej 4 miliardy żywych kultur bakterii Podczas pobytu na wakacjach z dziećmi musimy oczywiście zwracać jeszcze więcej uwagi właśnie na nie, ponieważ ich układ odpornościowy nie jest jeszcze tak silny jak układ odpornościowy dorosłych. 

Kiedy  jesteśmy już na miejscu wakacyjnego pobytu,  należy zwracać uwagę na to, kiedy oraz co jemy i pijemy, ale także dbać o czystość rąk, aby w ten sposób  zapobiec  biegunce. Nigdy nie należy jeść niemytych owoców i warzyw,najlepiej obierać je ze skórki.  Powinno się unikać  gotowych posiłków sprzedawanych na ulicy, degustacji innych potraw, jedzmy tylko dobrze ugotowane czy upieczone potrawy mięsne. Nie należy pić wody z kranu, nie dodawać kostek lodu do napojów, jeśli to możliwe, nie pić z butelki,  a ani do mycia zębów nie używać wody z kranu. Gdy jednak pojawi się biegunka  wówczas można sięgnąć po probiotyki - w celu przywrócenia równowagi naszej flory jelitowej, nawet w tym przypadku nie jest za późno na zastosowanie leczenia probiotycznego. Nie ma przeciwwskazań w związku z dobrymi bakteriami, nie możemy w żaden sposób zaszkodzić naszemu organizmowi, możemy mu tylko pomóc! Musimy rozpocząć leczenie na tydzień przed podróżą, a chcąc uniknąć pojawieniu się nieprzyjemnych objawów warto stosować probiotyki również  w czasie całego pobytu na urlopie. Po powrocie do domu warto kontynuować  leczenie przez  kolejne 1-2 tygodnie.

Źródła:
https://www.healthline.com/health/what-to-eat-when-you-have-diarrhea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2184847?dopt=Abstract
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biegunka

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Clean Inside błonnik
Błonnik pokarmowy CleanInside

Suplement z błonnikiem, który za pomocą włókien oczyszcza jelito grube z nagromadzonych złogów i zapobiega tworzeniu się nowych.

139 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Flora Protect Jr.
Flora Protect Jr.

Flora Protect Jr.® to naturalne, probiotyczne tabletki do gryzienia o smaku leśnych owoców, bez cukru, która dzięki czterem szczepom probiotycznych bakterii pomaga utrzymać w równowadze florę jelitową dzieci.

99 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0