dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Jak powstaje biegunka? Jakie są przyczyny biegunki?

biegunka-i-jej-przyczyny 1Biegunka to choroba najczęściej występująca u dzieci, często jednak dotyczy także dorosłych. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że prawie każdy człowiek doświadczył w swoim życiu tej dolegliwości, w wyniku zakażenia bądź w następstwie zatrucia pokarmowego. Biegunkę może powodować również stres, niewłaściwa dieta lub choroba jelita, np. uchyłkowatość jelit, zespół jelita drażliwego, zapalenie jelita, rak jelit itd. Biegunka grozi nam także wtedy, gdy podróżujemy do egzotycznych krajów. Spożywamy tam nieznane lub skażone produkty spożywcze lub wodę. W ten sposób do naszych jelit przedostają się obce, nieznane naszemu ciału bakterie. W czasie kuracji antybiotykowej zostaje naruszona równowaga flory bakteryjnej w jelitach, co często może powodować biegunkę. W wymienionych przypadkach dolegliwości chorobowe trwają krótko i mają lżejszą postać. Wyjątek stanowi biegunka u osób starszych i dzieci zagrożonych odwodnieniem z powodu utraty większej ilości płynów.

Jak powstaje biegunka?

Współcześnie znamy cztery mechanizmy prowadzące do powstania biegunki. Mogą występować pojedynczo lub nakładać się na siebie. Biegunka powstaje w przypadku:

 • zaburzeń wypróżnienia w postaci spowolnienia perystaltyki jelit (sprzyja rozmnażaniu bakterii chorobotwórczych) bądź ich przyspieszenia (brak czasu na odpowiednie trawienie i wchłanianie substancji odżywczych i wody),
 • nagromadzenia substancji zatrzymujących wodę w jelicie. W następstwie ich oddziaływania płyny przenikają z organizmu do jelit przez ścianę jelitową. W konsekwencji nie może nastąpić zagęszczenie stolca w jelicie grubym, ponieważ woda połączyła się z substancjami zatrzymującymi wodę,
 • nadmiernego wydalania soli i wody przez komórki błony jelitowej lub niezdolność tychże komórek do wchłaniania wody z treści pokarmowej,
 • stanu zapalnego błony śluzowej, występującego jako objaw wtórny wielu innych schorzeń.

Zakażenia bakteryjne i wirusowe lub zakażenia pierwotniakami mogą uruchomić którykolwiek w wyżej wymienionych mechanizmów. Przyczyną mogą być również niektóre leki, jak np. środki przeczyszczające, antybiotyki, środki zobojętniające kwasy (przeciw zgadze), środki moczopędne (leki odwadniające) oraz niektóre leki przeciw dnie moczanowej. Wśród innych czynników wywołujących należy wymienić: nadmierne spożycie alkoholu oraz alergie pokarmowe, jak również cukrzyca (diabetes mellitus), nadczynność tarczycy(hipertyreoza) i niektóre rodzaje raka.

Biegunka może być korzystna dla organizmu

Silna biegunka należy do najbardziej skutecznych mechanizmów obronnych organizmu. Ciało pozbywa się w ten sposób substancji szkodliwych, które spowodowały zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Biegunka pełni w tym przypadku funkcję oczyszczającą. Z tego względu nie jest zalecane natychmiastowe zażywanie środków zatrzymujących biegunkę. Spróbujmy lepiej wytrzymać nieprzyjemne, lecz zazwyczaj krótkotrwałe dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że należy pić wystarczającą ilość płynów, by zapobiec odwodnieniu i chronić ciało przeciw niepożądanej utracie wody i minerałów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Zdecydowanie wtedy, gdy biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas niż dwa dni i towarzyszy jej wysoka gorączka lub silne skurcze w brzuchu. Wśród objawów, które powinny nas zaniepokoić, należy wymienić wysypkę lub żółtaczkę (skóra i białko oka nabierają żółtego koloru), przewlekłe osłabienie organizmu oraz obecność ropy, śluzu lub krwi w stolcu.

Jeśli chcesz czytać artykuły związane z tym tematem kliknij na kluczowe słowo: Zaparcia | Detoksykacji | Oczyszczania jelit | Zmęczenia

"Podczas zażywania preparatu nie stosowałam praktycznie żadnej specjalnej diety, jadłam to na co miałam ochotę,"

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
podczas-zazywania-preparatu-nie-stosowalam-praktycznie-zadnej-specjaln 1

Witam ! Mam na imię Elżbieta, mieszkam w Puławach. Na Wasz produkt natrafiłam serfując po internecie, zupełnie przypadkiem, parę miesięcy temu. Oczywiście najpierw przeczytałam dane o preparatach i opinie innych klientów, a następnie wiosną tego roku zakupiłam produkt. Używałam Clean Inside ściśle z instrukcją przez okres dwóch miesięcy.Niedošwiadczyłam w tym okresie czasu, ani później, negatywów lub uciążliwości. Natomiast efekty kuracji są następujące :mój organizm oczyścił się bezboleśnie z dužej ilości śluzu zalegającego w przewodzie pokarmowym, ze złuszczonej starej wyściółki jelit i innych produktówprzemiany materii, pasożytów u siebie niezauważyłam, co wcale nie musi oznaczać, że ich nie było, nie robiłamp rzecież jakichś specjalnych poszukiwań ub badań w tym zakresie. Na uwagę zasługuje natomiast fakt, że poprawiła się zdecydowanie kondycja moich włosów, przestałynadmiernie wypadać, niemam zgagi, ani uczucia bombardowania w kiszkach, ubyło mi 6kg w trakcie kuracji, mam do tej pory zmniejszony apetyt na słodycze, a zwłaszcza biały cukier, którego kiedyś używałam sporo. Podczas zażywania preparatu nie stosowałam praktycznie żadnej specjalnej diety, jadłam to na co miałam ochotę, przestrzegałam natomiast reżimu dotyczącego picia wody, to bardzo ważne! Po zakorńczeniu kuracjii teraz mój układ pokarmowy funkcjonujepoprawnie, z czego bardzo się cieszę, bo w tej sytuacji łatwiej o optymizm. Planuję w przyszłym roku powtórzyć używanie preparatu, ponieważ przekonałam się o jego skuteczności.Pozdrawiam i życzę wszystkim dobrych efektów.

Elżbieta D.
, 2013-06-14

Chcąc poznać więcej poświadczonych notarialnie opinii naszych klientów na temat biegunka, kliknij tutaj:
Biegunka opinie

Co robić, gdy zauważymy objawy?

 • Zwiększyć ilość wypijanych płynów
  Przyjmując napoje zawierające sól i cukier uzupełniamy braki glukozy i soli mineralnych. W tym celu najlepsze są tzw. napoje sportowe i nawadniające -izotoniczne.
  Napój nawadniający można sobie przygotować samemu rozpuszczając łyżeczkę soli morskiej i 8 łyżeczek miodu lub cukru w jednym litrze przegotowanej wody. Co dwie godziny należy wypić cały jeden litr tego roztworu, tj. około 150 ml co 15 minut. To prosty roztwór, który szybciej od wody uzupełnia poziom płynów ustrojowych. Działanie tego roztworu odkryto w 1974r. i od tego momentu uratował on miliony żyć. W czasopiśmie medycznym Lancet nazwano go „największym przełomem w medycynie XX wieku”.
  Do uzupełniania płynów ustrojowych mogą służyć także napary ziołowe. Niektóre z nich działają łagodząco na układ trawienny. Codziennie możemy wypić dwie filiżanki herbaty malinowej (za wyjątkiem pierwszych miesięcy ciąży) lub do trzech filiżanek herbaty imbirowej po małych porcjach w ciągu dnia. Do herbatki ziołowej możemy dodać także oleju rokitnikowego (5 kropli na 2,5 dl) lub oleju z wiesiołka, ewentualnie z rumianku. Natomiast woda sodowa, kola i inne napoje gazowane nie są wskazane, ponieważ zawierają dwutlenek węgla.
 • Tylko klarowne płyny
  Odpowiedź na pytanie, co należy spożywać przy biegunce, jest prosta. Powinniśmy pić tylko klarowne płyny, takie jak np. bulion z kurczaka, rosoły itp. Utracone płyny, sole i minerały uzupełnimy właśnie dzięki tym rosołom i bulionom. Rosół wołowy nie jest zalecany dla niemowląt karmionych piersią i mniejszych dzieci cierpiących na alergię na określone rodzaje produktów spożywczych.
 • Unikajmy niektórych potraw
  Przede wszystkim tych o wysokiej zawartości ciężkostrawnych węglowodanów złożonych. Należy do nich pełnoziarnisty chleb i makaron oraz inne produkty z mąki pełnoziarnistej. Dalej płatki owsiane i kukurydziane, jabłka, brzoskwinie, śliwki i gruszki, a także ziemniaki i otręby. Każdy z wymienionych produktów może wzmacniać biegunkę. Nie należy spożywać surowych owoców i tłustych potraw ani pić soków owocowych, dopóki wypróżnienia nie wrócą do normy. Nie obciążajmy układu trawiennego nieodpowiednią żywnością, dopóki biegunka całkiem nie zniknie. Jedzmy małe porcje, tylko tyle, żeby stłumić uczucie głodu.
  Fasola, kapusta i brukselka to bardzo zdrowa żywność, jednakże w przypadku biegunki nie należy ich wcale spożywać. Dotyczy to również produktów mlecznych, które mogą choremu na biegunkę zaszkodzić bez względu na to, czy przyczyną dolegliwości jest nietolerancja laktozy, czy zakażenie bakteryjne bądź wirusowe. Jeśli odczuwamy nieprzyjemne reakcje po wypiciu mleka, takie jak na przykład gazy, bóle brzucha, biegunka, należy wykluczyć z diety produkty zawierające laktozę. Zazwyczaj chodzi o nabiał. Wyjątek stanowią białe jogurty i niektóre dojrzewające sery, np. serek wiejski. Problemy z jelitami mogą powodować także lody. W dodatku powinniśmy unikać alkoholu i kofeiny przez około 48 godzin aż do ustąpienia objawów, ponieważ mają one działanie odwadniające i pobudzają nerki do zwiększonego wydzielania moczu.
 • Jedzmy lekkostrawne potrawy
  Gdy biegunka ustąpi, zacznijmy stopniowo wprowadzać do diety produkty niedrażniące, jednak nie wcześniej niż po 24 godzinach od ustąpienia biegunki. Wskazane są banany, gotowany ryż, herbatniki, gotowane mięso z kurczaka, puree ziemniaczane i grzanki z białego chleba. Możemy również pić sok jabłkowy. Banany uzupełnią poziom potasu niezbędnego dla regulacji płynów ustrojowych. Białe grzanki i gotowany ryż uzupełnią niedobory węglowodanów. W każdym bądź razie unikajmy błonnika pobudzającego perystaltykę i wypróżnienia i niepotrzebnie drażniącego jelita. Zgodnie z tym, co twierdzą terapeuci naturalni, oczyszczenie jelit następuje dzięki spożywaniu jabłek. Stopniowo, po małych porcjach, możemy jeść wymienione produkty i po około 48 godzinach możemy do nich dodawać także gotowane ziemniaki i duszone warzywa.
  Po pewnym czasie, po ustąpieniu objawów, możemy spróbować wrócić do normalnej diety. Mleko i nabiał oraz jajka i mięso wprowadźmy do diety dopiero na sam koniec.
 • Popularne domowe środki
  Wśród tych najpopularniejszych należy wymienić pektynę, kapsułki zawierające bakterie probiotyczne szczepów Lactobacillus i Bifidobacterium. Dalej chleb świętojański w proszku, kaszę jęczmienną lub banany. Nie próbujmy jednak natychmiast pozbyć się przykrych objawów biegunki lub zatrzymać nadmierne wypróżnienia. Moglibyśmy w ten sposób wydłużyć niepożądaną obecność szkodliwych substancji lub pasożytów w jelicie.

Program Clean Inside i oczyszczenie jelit

biegunka-i-jej-przyczyny 2To idealny środek chroniący przed wieloma różnymi chorobami. To jeden z najbardziej skutecznych i najbezpieczniejszych środków zwalczających zaparcia spośród dostępnych. Preparaty programu Clean Inside (Clean Inside błonnik, Parasic i Slim Tea) mają idealny skład.Program Clean Inside błonnik zawiera wysokiej jakości błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, który korzystnie wpływa na jelito grube utrzymując go w zdrowiu. Dzięki niemu i innym jego składnikom zapewnimy oczyszczenie jelit:

 • skutecznie oczyszcza jelito grube od złogów, zalegających resztek, osadów i pasożytów
 • łagodzi, a nawet całkowicie zwalcza objawy zaparć
 • przynosi ulgę w hemoroidach
 • w łagodny sposób wspomaga naturalny proces wypróżniania
 • chroni błonę śluzową jelit przed podrażnieniami substancjami toksycznymi i rakotwórczymi
 • zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego i odbytnicy
 • zapobiega powstawaniu różnych chorób (zmniejsza ryzyko powstania uchyłków jelit, zapalenia jelita itp.)

Program Clean Inside zastosowało wielu naszych klientów, na podstawie ich opinii smiało można potwierdzić skuteczność produktów.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
ToXiClean kapsułki
Kapsułki ToXiClean

Podczas detoksykacji krwi, wątroby, nerek i innych organów pomaga usunąć z organizmu najbardziej niebezpieczne metale ciężkie.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
DetoXvital
Detox Vital

Zużyte substancje odżywcze uzupełnia w witaminy, sole mineralne i fitoodżywki, czym stymuluje naturalne procesy detoksykujące organizmu.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0