dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Choroba Leśniowskiego-Crohna -

choroba-lesniowskiego-crohna 1Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoisty proces zapalny ścian układu pokarmowego. Zapalenie czarakteryzuje się występowaniem stanów zapalnych w obrębie jelit. Najczęściej dotyczy przewlekłego zapalenia jelita. Występuje na niektórych miejscach jelita cienkiego i grubego. Praktycznie choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są początkowo mniej określone. Ponadto niektóre objawy są podobne do zespołu jelita drażliwego (IBS) i do wrzodziejącego zapalenia jelit, a dlatego choroba Leśniowskiego-Crohna często jest wykrywana aż po kilku latach. Nazwa choroby pochodzi od przezwiska lekarza Dr. Burri Crohna, który razem z L. Ginzburg i G. Oppenheimer w roku 1932 pierwszy raz zdiagnozowali i opisali chorobę.

W każdym przypadku, jeśli męczy nas ból brzucha, ból w podbrzuszu, często występuje biegunka, skurcze, krwawienie z odbytu lub bez przyczyny chudniemy, powinniśmy uważnie przeczytać ten artykuł, który zawiera podstawowe informacje na temat choroby.

Kiedy i jak często występuje choroba Leśniowskiego-Crohna

Według danych statystycznych, na chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje coraz więcej Polaków. Klinika Gastroenterologii każdego roku diagnozuje 400 nowych przypadków. Jednak rzeczywista liczba niezdiagnozowanych Polaków jest znacznie większa. Wyjaśnienie jest następujące: choroba występuje u wielu młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Pomimo tych problemów zdrowotnych (ból brzucha, ból w podbrzuszu, biegunka lub krwawienie z odbytnicy), na lekarską wizytę zdecydują się, aż gdy dolegliwości są nie do zniesienia.

Badania epidemiologiczne wykazały, że choroba Leśniowskiego-Crohna częściej występuje w krajach skandynawskich niż na południu. Zapalenie jelit, bóle brzucha / bóle żołądka, biegunki – pierwszy stopień występowania typowych objawów choroby Leśniowskiego-Crohna mają osoby w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Drugi stopień nasilenia objawów pojawi się między 50. aż 80. rokiem życia. Genetyczne ryzyko wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna u krewnych pierwszego stopnia jest 3,5 razy większe. Stwierdzono również, że choroba Leśnowskiego-Crohna pojawi się sześć razy częściej u ludzi rasy białej, niż u rasy kolorowej. Natomiast, w Azji częstość występowania tej choroby jest bardzo niska.

Najmniejszą zapadalność obserwuje się w krajach Azji. Dane dotyczące zapadalności na chorobę w Polsce są niepełne, ale liczba zachorowań jest niższa niż w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich czy USA.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Przyczyna powstania choroby nie jest zanana. Uważa się, że choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą o różnorodnym przebiegu, a przyczyną jest wiele różnych czynników. Istnieje kilka teorii na temat, co jest główną przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna, ale żadna z hipotez nie została potwierdzona. Z badań wynika, że co najmniej trzy podstawowe czynniki odgrywają rolę i powodują stan zapalny jelit zaobserwowany w chorobie Leśniowskiego-Crohna, należą do nich: wzrost odporności organizmu, predyspozycje genetyczne i środowisko. Z kolei, czynniki zewnętrzne to: wpływ diety, czynnik zakaźny i czynniki psychologiczne. Stwierdzono, że palenie papierosów zwiększa ryzyko pojawienia choroby Leśniowskiego-Crohna.

Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna w przewodzie pokarmowym

W chorobie Leśniowskiego-Crohna migracja białych krwinek – leukocytów do tkanki jelitowej powoduje zapalenie jelita grubego. Zaatakowane mogą być również wszystkie warstwy ściany jelita, co oznacza negatywny wpływ na cały przewód pokarmowy. W przeciwieństwie do choroby Leśniowskiego-Crohna wrzodziejące zapalenie jelita powoduje stan zapalny i wrzody w górnej warstwie błony śluzowej jelita grubego. Częstotliwość występowania zapalenia jest różna. 40 aż 60% zapalenia występuje w miejscu połączeniu z jelita cienkiego i jelita grubego, tzw. zastawka krętniczo-kątnicza. Drugim najczęstszym miejscem zaatakowanym przez chorobę, 30 aż 40% jest zapalenie jelita w okolicy okrężnicy jelita grubego; następnie w jelicie czczym (25 aż 30 %) i okolicy odbytu (11 až 26 %). Najmniej zaatakowanymi miejscami układu pokarmowego jest przełyk, żołądek i dwunastnica (0,2 do 2,0%).

Choroba Leśniowskiego-Crohna– objawy

Wyróżniamy objawy ciężkiej i lekkiej postaci, mogą rozwijać się stopniowo lub wystąpić nagle, bez ostrzeżenia. Możemy mieć okres, w którym nie będziemy mieć żadne objawy (tzw. remisja). Najczęstszymi objawami w przypadku aktywnej choroby to:

 • Ból brzucha / ból w podbrzuszu – często w dolnej części po prawej stronie. Co jest przyczyną tego bólu? Stany zapalne i owrzodzenie jelita powodują zmiany w ścianie jelita, która ulegnie zgrubieniu i pojawią się blizny. Utrudnia to normalny ruch przesuwania się treści pokarmu przez przewód pokarmowy, powodując ból i skurcze.
 • Biegunka – najczęstszy objaw choroby Leśniowskiego-Crohna. Co jest przyczyną? Zapalenie jelita powoduje, że komórki w zaatakowanych miejscach zaczną wydalać dużą ilość wody i soli. Konsekwencją jest, że jelito nie jest w stanie wchłaniać nadmiar płynu i reakcją organizmu jest biegunka. Intensywne skurcze mogą być również przyczyną tworzenia rzadkich stolców.
 • Brak apetytu i utrata masy ciała. Co jest przyczyną? Ból brzucha, skurcze, zapalenie jelit mają wpływ na apetyt. Ponadto, zmniejszy się zdolność trawienia spożywanej żywności i wchłaniania wartości odżywczych.
 • Krew w stolcu – krwawienie z wrzodziejącego zapalenia jelit. Krwawienie może pojawić się bez przyczyny albo wywoła go pokarm przesuwający się w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jest to jasnoczerwona krew albo ciemniejszy kolor krwi zmieszany ze stolcem w muszli klozetowej. Czasami krwawienie gołym okiem nie jest widoczne. Wtedy mówimy o krwi utajonej a jej obecność, można potwierdzić za pomocą testu na utajoną krew w kale.
 • Małe wrzodziki i wrzody. W pewnym etapie choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się na wewnętrznej powierzchni jelita małe wrzodziki. Z odstępem czasu będą coraz większe i przekształcą się na duże wrzody, które przenikają w głąb ściany jelit, a czasem przechodzą również przez nią. Ponadto, wrzody nie występują tylko w jelicie, ale rownież w jamie ustnej.
 • W cięższym stadium choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się inne objawy, takie jak zmęczenie, gorączka, wrzody w jamie ustnej, choroby skóry, zapalenie stawów, zapalenie oka, zapalenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych, zahamowanie wzrostu albo rozwoju seksualnego dzieci.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jeśli wystąpią trwałe zmiany w pracy jelit i mamy następujące objawy choroby Leśniowskiego-Crohna: ból brzucha / ból żołądka, krew w stolcu, biegunka, która nie ustępuje nawet po podaniu leków przeciwko biegunce oraz niewyjaśnione gorączki trwające dłużej niż dwa dni, należy zgłosić się do lekarza.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie

W zależności od stanu zdrowia i choroby lekarz przepisze odpowiednie leki, suplementy diety, w razie potrzeby, wykona zabieg chirurgiczny lub wykorzysta wszystkie trzy opcje leczenia naraz. Najważniejsze w leczeniu jest zahamowanie stanu zapalnego oraz uzupełnienie niedoborów żywieniowych i złagodzenie objawów takich jak: ból brzucha, biegunka, krwawienie z odbytu. Leczenie polega na tym, aby, „wydostać” pacjenta z ostrego stadium choroby do fazy nieaktywnej. Aktywność choroby potwierdzi się badaniem krwi i kolonoskopią.

 • Niedrożność jelit – zatkanie, zadzierzgnięcie jelita jest bardzo często występującym powikłaniem. Występuje w wyniku pogrubienia zaatakowanej ściany jelita. Zwężenie wspomaga obrzęk ściany jelita i blizny. Leczenie dolegliwości wymaga operacji chirurgicznej.
 • Przetoka okołoodbytnicza – ropień okołoodbytniczy. Wiadomo, że przy zapaleniu jelita w chorobie Leśniowskiego-Crohna występują ropnie- wrzody, które następnie mogą tworzyć w zaatakowanej pewien rodzaj kanału do tkanek jami brzusznej, takich jak np.: pęcherz moczowy, pochwa, okolica odbytu i odbytnicy, lub bezpośrednio przenikną do skóry. Kanały profesjonalnie nazywane są przetokami (kanały odprowadzające wydzielinę ropną), powodują jedną z następnych powikłań. Sprawdzoną metodą leczenia jest podawanie antybiotyków o szerokim spektrum działania i drenaż. Ponieważ infekcja często może się powtarzać, ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie, wycięcie (resekcja) łożyska, łącznie z sąsiednim odcinkiem jelita.
 • Szczelina odbytu. Często u pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna pojawiają się różne zmiany w okolicy odbytu. Oprócz ropniaków (przetok) mogą rozwijać się w błonie śluzowej odbytnicy małe pęknięcia, nadżerki, tzw. szczeliny. Jest to zainfekowany gruczoł w odbytnicy, czyli ropień odbytnicy-wrzód; poważny problem zdrowotny zagrażający życiu, jeśli się nie wyleczy.
 • Zaburzenia odżywiania jest następnym podstawowym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna. Niedobór białek, witamin i kalorii w wyniku niedostatecznej ilości przyjmowanych substancji odżywczych lub ich utraty przez ścianę jelita, wynikających ze słabej absobcji to tzw. zespół złego wchłaniania.
 • Inne problemy zdrowotne. Do innych powikłań związanych z chorobą Leśniowskiego-Crohna należą: zapalenie stawów, choroby skóry, zapalenie oczu, jamy ustnej, kamienie nerkowe, kamienie żółciowe lub inne choroby wątroby i dróg oddechowych. Niektóre z tych problemów można rozwiązać w trakcie leczenia chorób przewodu pokarmowego, a niektóre wymagają tylko szczególnej uwagi.
 • Rak jelita grubego. Podczas choroby występuje większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Niektórzy ludzie mogą żyć z chorobą Leśniowskiego-Crohna bez objawów wiele lat, przeżywają tzw. okres remisji. Ponieważ w różnych okresach życia człowieka choroba powróci, nie można definitywnie potwierdzić, czy pomogło wcześniejsze leczenie. Ponadto nie można przewidzieć, kiedy objawy takie jak: ból brzucha / ból żołądka, biegunka, ból podbrzusza, krwawienie z odbytu, skurcze zaś się pojawią. Z drugiej strony, istnieją przypadki choroby, kiedy to wymagana jest ciągła opieka medyczna i regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Czy choroba Leśniowskiego-Crohna może być kontrolowana dietą?

Do dziś nie są zanane żadne produkty żywnościowe, które powodują chorobę Leśniowskiego-Crohna, podobnie jak, nie jest znana żadna specjalna dieta na leczenie i zapobieganie choroby. Bardzo ważne jest, aby podczas choroby spożywać produkty bogate w składniki odżywcze i unikać wszelkich pokarmów, które pogarszają objawy. Należy szczególnie uważać w czasie zaostrzenia choroby i zupełnie wyeliminować produkty (pełnoziarniste produkty, ostre przyprawy, alkohol, produkty mleczne), które zwiększają intensywność doświadczalnych objawów takich jak biegunka, skurcze, bóle brzucha / ból żołądka, wzdęcia. Zaleca się prowadzić dziennik o naszym menu i zapisywać, co jemy a jak się czujemy po spożyciu niektórych produktów. Następnie wyeliminuj z jadłospisu produkty, które spowodowały pogorszenie symptomów. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

W ostrym stadium choroby należy zastosować następujące ograniczenia:

 1. Ogranicz produkty mleczne
 2. Wypróbuj żywność o niskiej zawartości tłuszczu
 3. Zastosuj dietę z ograniczeniem błonnika
 4. Nie spożywaj produkty, które powodują problemy zdrowotne
 5. Jedz małe porcje
 6. Pij dużo płynów, najlepiej wodę
 7. Stosuj suplementy diety (witaminy, minerały, probiotyki> – Swiss Probiotix, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne, a przed rozpoczęciem stosowania suplementu poradź się z lekarzem)
 8. Jeśli szybko zaczniesz chudnąć albo dieta jest bardzo ograniczona, należy skonsultować się z dietetykiem.

Jeśli choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieaktywna, spożywaj posiłki zgodnie z zasadami zdrowej diety, regularnie oczyszczaj organizm wykorzystując do tego celu program Clean Inside. Probiotyki Swiss Probiotix pomogą nam odudować florę jelitową, a unikaj stres lub przynajmniej naucz się panować nad stresem. Chociaż stres nie jest bezpośrednią przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna, może jednak powodować nagłe pogorszenie lub nasilenie objawów. Dlaczego? Kiedy jesteśmy w stresie, zmienia się prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Żołądek opróżnia się wolniej i wydziela więcej kwasu, przyspieszając lub spowalniając pasaż treści jelitowej. Ponadto, może również powodować zmiany w tkance jelita.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
DetoXvital
Detox Vital

Zużyte substancje odżywcze uzupełnia w witaminy, sole mineralne i fitoodżywki, czym stymuluje naturalne procesy detoksykujące organizmu.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic junior
Parasic Junior

Idealne rozwiązanie, żeby uwolnić organizm naszego dziecka od pasożytów. Parasic Jr. to nie tylko skuteczny , ale również smaczny syrop, chętnie spożywany przez dzieci.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean kapsułki
Kapsułki ToXiClean

Podczas detoksykacji krwi, wątroby, nerek i innych organów pomaga usunąć z organizmu najbardziej niebezpieczne metale ciężkie.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0