dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Choroba Leśniowskiego-Crohna -

choroba-lesniowskiego-crohna 1Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoisty proces zapalny ścian układu pokarmowego. Zapalenie czarakteryzuje się występowaniem stanów zapalnych w obrębie jelit. Najczęściej dotyczy przewlekłego zapalenia jelita. Występuje na niektórych miejscach jelita cienkiego i grubego. Praktycznie choroba jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są początkowo mniej określone. Ponadto niektóre objawy są podobne do zespołu jelita drażliwego (IBS) i do wrzodziejącego zapalenia jelit, a dlatego choroba Leśniowskiego-Crohna często jest wykrywana aż po kilku latach. Nazwa choroby pochodzi od przezwiska lekarza Dr. Burri Crohna, który razem z L. Ginzburg i G. Oppenheimer w roku 1932 pierwszy raz zdiagnozowali i opisali chorobę.

W każdym przypadku, jeśli męczy nas ból brzucha, ból w podbrzuszu, często występuje biegunka, skurcze, krwawienie z odbytu lub bez przyczyny chudniemy, powinniśmy uważnie przeczytać ten artykuł, który zawiera podstawowe informacje na temat choroby.

Kiedy i jak często występuje choroba Leśniowskiego-Crohna

Według danych statystycznych, na chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje coraz więcej Polaków. Klinika Gastroenterologii każdego roku diagnozuje 400 nowych przypadków. Jednak rzeczywista liczba niezdiagnozowanych Polaków jest znacznie większa. Wyjaśnienie jest następujące: choroba występuje u wielu młodych ludzi w wieku od 15 do 25 lat. Pomimo tych problemów zdrowotnych (ból brzucha, ból w podbrzuszu, biegunka lub krwawienie z odbytnicy), na lekarską wizytę zdecydują się, aż gdy dolegliwości są nie do zniesienia.

Badania epidemiologiczne wykazały, że choroba Leśniowskiego-Crohna częściej występuje w krajach skandynawskich niż na południu. Zapalenie jelit, bóle brzucha / bóle żołądka, biegunki – pierwszy stopień występowania typowych objawów choroby Leśniowskiego-Crohna mają osoby w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Drugi stopień nasilenia objawów pojawi się między 50. aż 80. rokiem życia. Genetyczne ryzyko wystąpienia choroby Leśniowskiego-Crohna u krewnych pierwszego stopnia jest 3,5 razy większe. Stwierdzono również, że choroba Leśnowskiego-Crohna pojawi się sześć razy częściej u ludzi rasy białej, niż u rasy kolorowej. Natomiast, w Azji częstość występowania tej choroby jest bardzo niska.

Najmniejszą zapadalność obserwuje się w krajach Azji. Dane dotyczące zapadalności na chorobę w Polsce są niepełne, ale liczba zachorowań jest niższa niż w Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich czy USA.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Przyczyna powstania choroby nie jest zanana. Uważa się, że choroba Leśniowskiego-Crohna jest chorobą o różnorodnym przebiegu, a przyczyną jest wiele różnych czynników. Istnieje kilka teorii na temat, co jest główną przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna, ale żadna z hipotez nie została potwierdzona. Z badań wynika, że co najmniej trzy podstawowe czynniki odgrywają rolę i powodują stan zapalny jelit zaobserwowany w chorobie Leśniowskiego-Crohna, należą do nich: wzrost odporności organizmu, predyspozycje genetyczne i środowisko. Z kolei, czynniki zewnętrzne to: wpływ diety, czynnik zakaźny i czynniki psychologiczne. Stwierdzono, że palenie papierosów zwiększa ryzyko pojawienia choroby Leśniowskiego-Crohna.

Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna w przewodzie pokarmowym

W chorobie Leśniowskiego-Crohna migracja białych krwinek – leukocytów do tkanki jelitowej powoduje zapalenie jelita grubego. Zaatakowane mogą być również wszystkie warstwy ściany jelita, co oznacza negatywny wpływ na cały przewód pokarmowy. W przeciwieństwie do choroby Leśniowskiego-Crohna wrzodziejące zapalenie jelita powoduje stan zapalny i wrzody w górnej warstwie błony śluzowej jelita grubego. Częstotliwość występowania zapalenia jest różna. 40 aż 60% zapalenia występuje w miejscu połączeniu z jelita cienkiego i jelita grubego, tzw. zastawka krętniczo-kątnicza. Drugim najczęstszym miejscem zaatakowanym przez chorobę, 30 aż 40% jest zapalenie jelita w okolicy okrężnicy jelita grubego; następnie w jelicie czczym (25 aż 30 %) i okolicy odbytu (11 až 26 %). Najmniej zaatakowanymi miejscami układu pokarmowego jest przełyk, żołądek i dwunastnica (0,2 do 2,0%).

Choroba Leśniowskiego-Crohna– objawy

Wyróżniamy objawy ciężkiej i lekkiej postaci, mogą rozwijać się stopniowo lub wystąpić nagle, bez ostrzeżenia. Możemy mieć okres, w którym nie będziemy mieć żadne objawy (tzw. remisja). Najczęstszymi objawami w przypadku aktywnej choroby to:

 • Ból brzucha / ból w podbrzuszu – często w dolnej części po prawej stronie. Co jest przyczyną tego bólu? Stany zapalne i owrzodzenie jelita powodują zmiany w ścianie jelita, która ulegnie zgrubieniu i pojawią się blizny. Utrudnia to normalny ruch przesuwania się treści pokarmu przez przewód pokarmowy, powodując ból i skurcze.
 • Biegunka – najczęstszy objaw choroby Leśniowskiego-Crohna. Co jest przyczyną? Zapalenie jelita powoduje, że komórki w zaatakowanych miejscach zaczną wydalać dużą ilość wody i soli. Konsekwencją jest, że jelito nie jest w stanie wchłaniać nadmiar płynu i reakcją organizmu jest biegunka. Intensywne skurcze mogą być również przyczyną tworzenia rzadkich stolców.
 • Brak apetytu i utrata masy ciała. Co jest przyczyną? Ból brzucha, skurcze, zapalenie jelit mają wpływ na apetyt. Ponadto, zmniejszy się zdolność trawienia spożywanej żywności i wchłaniania wartości odżywczych.
 • Krew w stolcu – krwawienie z wrzodziejącego zapalenia jelit. Krwawienie może pojawić się bez przyczyny albo wywoła go pokarm przesuwający się w przewodzie pokarmowym. Najczęściej jest to jasnoczerwona krew albo ciemniejszy kolor krwi zmieszany ze stolcem w muszli klozetowej. Czasami krwawienie gołym okiem nie jest widoczne. Wtedy mówimy o krwi utajonej a jej obecność, można potwierdzić za pomocą testu na utajoną krew w kale.
 • Małe wrzodziki i wrzody. W pewnym etapie choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się na wewnętrznej powierzchni jelita małe wrzodziki. Z odstępem czasu będą coraz większe i przekształcą się na duże wrzody, które przenikają w głąb ściany jelit, a czasem przechodzą również przez nią. Ponadto, wrzody nie występują tylko w jelicie, ale rownież w jamie ustnej.
 • W cięższym stadium choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się inne objawy, takie jak zmęczenie, gorączka, wrzody w jamie ustnej, choroby skóry, zapalenie stawów, zapalenie oka, zapalenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych, zahamowanie wzrostu albo rozwoju seksualnego dzieci.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jeśli wystąpią trwałe zmiany w pracy jelit i mamy następujące objawy choroby Leśniowskiego-Crohna: ból brzucha / ból żołądka, krew w stolcu, biegunka, która nie ustępuje nawet po podaniu leków przeciwko biegunce oraz niewyjaśnione gorączki trwające dłużej niż dwa dni, należy zgłosić się do lekarza.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – leczenie

W zależności od stanu zdrowia i choroby lekarz przepisze odpowiednie leki, suplementy diety, w razie potrzeby, wykona zabieg chirurgiczny lub wykorzysta wszystkie trzy opcje leczenia naraz. Najważniejsze w leczeniu jest zahamowanie stanu zapalnego oraz uzupełnienie niedoborów żywieniowych i złagodzenie objawów takich jak: ból brzucha, biegunka, krwawienie z odbytu. Leczenie polega na tym, aby, „wydostać” pacjenta z ostrego stadium choroby do fazy nieaktywnej. Aktywność choroby potwierdzi się badaniem krwi i kolonoskopią.

 • Niedrożność jelit – zatkanie, zadzierzgnięcie jelita jest bardzo często występującym powikłaniem. Występuje w wyniku pogrubienia zaatakowanej ściany jelita. Zwężenie wspomaga obrzęk ściany jelita i blizny. Leczenie dolegliwości wymaga operacji chirurgicznej.
 • Przetoka okołoodbytnicza – ropień okołoodbytniczy. Wiadomo, że przy zapaleniu jelita w chorobie Leśniowskiego-Crohna występują ropnie- wrzody, które następnie mogą tworzyć w zaatakowanej pewien rodzaj kanału do tkanek jami brzusznej, takich jak np.: pęcherz moczowy, pochwa, okolica odbytu i odbytnicy, lub bezpośrednio przenikną do skóry. Kanały profesjonalnie nazywane są przetokami (kanały odprowadzające wydzielinę ropną), powodują jedną z następnych powikłań. Sprawdzoną metodą leczenia jest podawanie antybiotyków o szerokim spektrum działania i drenaż. Ponieważ infekcja często może się powtarzać, ostatecznym leczeniem jest chirurgiczne usunięcie, wycięcie (resekcja) łożyska, łącznie z sąsiednim odcinkiem jelita.
 • Szczelina odbytu. Często u pacjentów cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna pojawiają się różne zmiany w okolicy odbytu. Oprócz ropniaków (przetok) mogą rozwijać się w błonie śluzowej odbytnicy małe pęknięcia, nadżerki, tzw. szczeliny. Jest to zainfekowany gruczoł w odbytnicy, czyli ropień odbytnicy-wrzód; poważny problem zdrowotny zagrażający życiu, jeśli się nie wyleczy.
 • Zaburzenia odżywiania jest następnym podstawowym objawem choroby Leśniowskiego-Crohna. Niedobór białek, witamin i kalorii w wyniku niedostatecznej ilości przyjmowanych substancji odżywczych lub ich utraty przez ścianę jelita, wynikających ze słabej absobcji to tzw. zespół złego wchłaniania.
 • Inne problemy zdrowotne. Do innych powikłań związanych z chorobą Leśniowskiego-Crohna należą: zapalenie stawów, choroby skóry, zapalenie oczu, jamy ustnej, kamienie nerkowe, kamienie żółciowe lub inne choroby wątroby i dróg oddechowych. Niektóre z tych problemów można rozwiązać w trakcie leczenia chorób przewodu pokarmowego, a niektóre wymagają tylko szczególnej uwagi.
 • Rak jelita grubego. Podczas choroby występuje większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego

Niektórzy ludzie mogą żyć z chorobą Leśniowskiego-Crohna bez objawów wiele lat, przeżywają tzw. okres remisji. Ponieważ w różnych okresach życia człowieka choroba powróci, nie można definitywnie potwierdzić, czy pomogło wcześniejsze leczenie. Ponadto nie można przewidzieć, kiedy objawy takie jak: ból brzucha / ból żołądka, biegunka, ból podbrzusza, krwawienie z odbytu, skurcze zaś się pojawią. Z drugiej strony, istnieją przypadki choroby, kiedy to wymagana jest ciągła opieka medyczna i regularne monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

Czy choroba Leśniowskiego-Crohna może być kontrolowana dietą?

Do dziś nie są zanane żadne produkty żywnościowe, które powodują chorobę Leśniowskiego-Crohna, podobnie jak, nie jest znana żadna specjalna dieta na leczenie i zapobieganie choroby. Bardzo ważne jest, aby podczas choroby spożywać produkty bogate w składniki odżywcze i unikać wszelkich pokarmów, które pogarszają objawy. Należy szczególnie uważać w czasie zaostrzenia choroby i zupełnie wyeliminować produkty (pełnoziarniste produkty, ostre przyprawy, alkohol, produkty mleczne), które zwiększają intensywność doświadczalnych objawów takich jak biegunka, skurcze, bóle brzucha / ból żołądka, wzdęcia. Zaleca się prowadzić dziennik o naszym menu i zapisywać, co jemy a jak się czujemy po spożyciu niektórych produktów. Następnie wyeliminuj z jadłospisu produkty, które spowodowały pogorszenie symptomów. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

W ostrym stadium choroby należy zastosować następujące ograniczenia:

 1. Ogranicz produkty mleczne
 2. Wypróbuj żywność o niskiej zawartości tłuszczu
 3. Zastosuj dietę z ograniczeniem błonnika
 4. Nie spożywaj produkty, które powodują problemy zdrowotne
 5. Jedz małe porcje
 6. Pij dużo płynów, najlepiej wodę
 7. Stosuj suplementy diety (witaminy, minerały, probiotyki> – Swiss Probiotix, kwasy tłuszczowe omega-3 i inne, a przed rozpoczęciem stosowania suplementu poradź się z lekarzem)
 8. Jeśli szybko zaczniesz chudnąć albo dieta jest bardzo ograniczona, należy skonsultować się z dietetykiem.

Jeśli choroba Leśniowskiego-Crohna jest nieaktywna, spożywaj posiłki zgodnie z zasadami zdrowej diety, regularnie oczyszczaj organizm wykorzystując do tego celu program Clean Inside. Probiotyki Swiss Probiotix pomogą nam odudować florę jelitową, a unikaj stres lub przynajmniej naucz się panować nad stresem. Chociaż stres nie jest bezpośrednią przyczyną choroby Leśniowskiego-Crohna, może jednak powodować nagłe pogorszenie lub nasilenie objawów. Dlaczego? Kiedy jesteśmy w stresie, zmienia się prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Żołądek opróżnia się wolniej i wydziela więcej kwasu, przyspieszając lub spowalniając pasaż treści jelitowej. Ponadto, może również powodować zmiany w tkance jelita.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
DetoXvital
Detox Vital

Zużyte substancje odżywcze uzupełnia w witaminy, sole mineralne i fitoodżywki, czym stymuluje naturalne procesy detoksykujące organizmu.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic junior
Parasic Junior

Idealne rozwiązanie, żeby uwolnić organizm naszego dziecka od pasożytów. Parasic Junior® to nie tylko skuteczny , ale również smaczny syrop, chętnie spożywany przez dzieci.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean kapsułki
Kapsułki ToXiClean

Podczas detoksykacji krwi, wątroby, nerek i innych organów pomaga usunąć z organizmu najbardziej niebezpieczne metale ciężkie.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0