Dr. Sára Tóth Rebeka Autor: Dr. Sára Tóth Rebeka W dziedzinie chorób wewnętrznych

Najczęstsze choroby po powrocie z podróży-uważajmy!

Dla wielu ludzi podróżowanie jest jednym z najbardziej ekscytujących zajęć na świecie, ale dopóki nie przytrafi się choroba. Jakakolwiek dolegliwość zdrowotna (choroba w podróży) może popsuć nawet najlepiej zorganizowaną wycieczkę, co może skutkować koniecznością odwołania starannie zaplanowanej trasy. Jakie są najczęstsze choroby w podróży?

Jak przygotować się do wyjazdu, aby zminimalizować prawdopodobieństwo ewentualnej choroby w podróży? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Podróżowanie

Podróżowanie oznacza dla każdego z nas coś innego: poznawanie nowych kultur, długie spacery po nieznanym mieście, odkrywanie szlaków turystycznych wśród pięknej przyrody, całodzienne wylegiwanie się na plaży. Chyba każdy uwielbia podróżować, ale tylko niewielki procent z nas jest przygotowany na to, że podczas naszych podróży możemy nieoczekiwanie zachorować, co może popsuć cały nasz urlop.

Choroby, które pojawiają się w trakcie podróży, są często określane również jako choroby tropikalne, ponieważ bardziej narażeni, jesteśmy zazwyczaj wtedy, gdy podróżujemy do egzotycznych krajów. Jeśli jednak przygotujemy się do takiej podróży, ryzyko złapania choroby można w ten sposób zminimalizować.

Biegunka podróżnych

Już sama nazwa wiele mówi na ten temat: biegunka podróżnych (biegunka podczas podróży) to stan, który pojawia się podczas podróży lub zaraz po powrocie do domu. Nikt przecież nie chce podczas pobytu na wczasach spędzać większość czasu w toalecie, ale niestety nadal jest to jeden z najczęstszych problemów podczas podróży. Objawy obejmują skurcze brzucha, wzdęcia, częste wypróżnienia, gorączkę, anoreksję, osłabienie, złe samopoczucie i odwodnienie. Jeśli ktoś zachoruje na tę chorobę, na pewno nie będzie miał ochoty na całodzienne spacery po mieście i jego okolicach. Na szczęście dolegliwość zwykle ustępuje na 3 aż 5 dzień, nawet bez leczenia, ale to wystarczy, aby pokrzyżowało to cały urlop.

Biegunka podróżnych

Główną przyczyną biegunki jest spożywanie zanieczyszczonej lub skażonej wody czy żywności. Opierając się na tym, stosunkowo łatwo można zapobiec tej chorobie, przestrzegając ogólnych zasad higieny. Jeśli przebywamy za granicą, w żadnym wypadku nie pijemy wody z kranu, a tym bardziej zaleca się aby podczas mycia zębów do płukania używać wodę butelkowaną. W restauracjach unikajmy kostek lodu w napojach, jak również spożywania surowych warzyw i owoców, a w zasadzie wszystkiego, co nie wzbudza zaufania. Jak w przypadku każdej biegunki należy pić dużo wody, aby zapobiec odwodnieniu.

Niektóre biegunki wirusowe i bakteryjne pojawiają się w kilka godzin po zakażeniu i ustępują samoczynnie. Inne, np. wywołane przez bakterie Salmonella i Shigella trwają 24-48-godziny. Biegunki wywołane przez pasożyty trwają z reguły dłuższy okres, jeśli nie są leczone, mogą prowadzić do przewlekłej choroby.

Zaparcia podczas urlopu

Zaparcia są wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością, która w trakcie podróży może się jeszcze pogorszyć. Samo podróżowanie uwalnia człowieka od codziennej rutyny, a to często wpływa nie tylko na stan psychiczny, ale także na funkcjonowanie jelit. Wiele osób boryka się z tym problemem, gdy po prostu nie może „pójść do toalety” podczas urlopu, zwłaszcza w obcym miejscu.

Główną przyczyną zaparć podczas podróży jest więc napięcie, strach, wyjście ze strefy komfortu. Bez względu na to, jak dobrze jest gdzieś wyjechać, podróże są często postrzegane jako nowe źródło stresu, często związane z tym, kiedy i gdzie znaleźć toaletę. Czy podczas dłuższego zwiedzania miasta w ogóle znajdziemy toaletę? W jakim stanie będzie? Czy będzie tam czekało dużo osób? Takie i wiele podobnych pytań nieustannie nas nurtuje. W czasie wakacji – i właśnie dlatego – dostarczamy organizmowi znacznie mniej płynów, co również nie pomaga tej dolegliwości. Przyjmowanie suplementów diety zawierających błonnik, takich jak Swiss Fibre Daily, może rozwiązać ten problem.

Problemy trawienne

Jak już wspomniano powyżej podróże to kolejne źródło stresu dla naszego organizmu, co może powodować problemy  trawienne. W czasie wakacji nie stosujemy zwykłej diety, jemy więcej niż zwykle, próbujemy nowych, wyjątkowych smaków, co powoduje większy stres dla naszego układu pokarmowego.

Mogą częściej pojawiać się dolegliwości typu: zgaga, wzdęcia, biegunka, nudności, a te objawy mogą sprawić, że nasz urlop będzie bardzo nieprzyjemny. W takich przypadkach pomocne może być również regularne stosowanie suplementów diety, takich jak Synbiotyk zawierający dobroczynne probiotyki lub Swiss Fibre Daily o wysokiej zawartości błonnika.

Z chorobami pojawiającymi się podczas pobytu na wakacjach - choroby w podróży m.in biegunką (biegunka podróżnych) wiąże się mnóstwo słów kluczowych wyszukiwanych na internecie, należą do nich m. in. choroba nel, denga, malaria objawy, bąblowica objawy, bol brzucha koronawirus, domowy test na pasożyty, wymioty z krwią, ostra choroba zakaźna, gorączka denga, denga choroba, febra choroba, objawy malarii, co to jest malaria, choroby tropikalne, bąblowiec objawy, wirus hanta, malaria choroba, choroba pasożytnicza, malaria występowanie, choroba przenoszona przez komary, dur brzuszny.

Infekcja jelitowa, pasożyty

Ten problem może pojawić się zwłaszcza, jeśli podróżujemy do egzotycznego kraju i nie przywiązujemy wystarczającej wagi do higieny. Pasożyty zwykle dostają się do naszego organizmu przez usta (doustnie), poprzez picie  skażonej wody. Pasożyty mogą znajdować się również w pożywieniu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to co mamy na talerzu. Podstawowym objawem takich infekcji jest uporczywa biegunka, która może zamienić wymarzone wakacje w koszmar. Na szczęście przestrzeganie podstawowych zasad higieny może w łatwy sposób zapobiegać infekcjom jelitowym. Ponadto zaleca się przyjmowanie suplementów przeciwpasożytniczych, takich jak Parasic.

Oparzenie słoneczne, pieczenie, zaczerwienienie skóry

Dla wielu z nas wakacje to plaża, opalanie się, relaks, ale nadmierne opalanie niesie ze sobą szereg zagrożeń. W przypadku cięższych oparzeń słonecznych skutkiem może być zaczerwienienie i swędzenie skóry, tworzenie się pęcherzy, w rzadkich przypadkach również guzów, a w dłuższej perspektywie rak skóry. I choć oparzenia słoneczne a udar tak to są zasadniczo dwa różne schorzenia i mogą być bardzo poważne będące najczęściej  wynikiem przebywania w ekstremalnie wysokich temperaturach, na słońcu  stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Organizm człowieka jest przegrzany ( nagrzewa się do ponad 40 stopni), przyspiesza się tętno, pojawiają się zawroty głowy, nudności, często drgawki, bóle głowy (zawroty głowy i wymioty) a w poważniejszych przypadkach może skutkować utratą przytomności. Jeśli podejrzewasz oparzenie słoneczne lub udar, natychmiast skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub wezwij pogotowie!

Na wszelki wypadek zaleca się, aby nie przesadzać z opalaniem, a zawsze stosować kremy z filtrem i unikać przebywania na słońcu między godziną 11 i 15, ponieważ w tym czasie ryzyko oparzenia słonecznego jest największe. Uzupełnianie płynów jest niezwykle ważne przy opalaniu, dlatego nie zapomnij o piciu, najlepiej czystej wody.

Choroby tropikalne (choroby egzotyczne)

Jeśli wybieramy się w podróż do egzotycznych miejsc, takich jak Azja czy Afryka, to na taki wyjazd nie zaszkodzi przygotować się jeszcze dokładniej. W egzotycznych krajach możemy napotkać mnóstwo chorób, które gdzie indziej nie występują.  Z tego powodu przed podróżą konieczne jest wykonanie zalecanego szczepienia. Szczepienia są obowiązkowe przy wjeździe do niektórych krajów, więc nie wpuszczą nas do nich, jeśli nie go nie mamy.

Do najczęstszych egzotycznych chorób podróżnych, które mogą wystąpić, należą malaria, gorączka denga, żółta febra (żółta gorączka), cholera i dur brzuszny. Odpowiednie przygotowanie posiłku pozwala z łatwością uniknąć tych nieprzyjemnych, w niektórych przypadkach zagrażających życiu chorób. Dziś jest już szczepionka przeciwko żółtej febrze, cholerze i tyfusowi, przed malarią można się zabezpieczyć profilaktycznie zażywając leki, ale na gorączkę denga jeszcze nie ma szczepionki, dobrą informacją jest to, że większość dotkniętych chorobą pacjentów pokona dolegliwość bez specjalnych objawów.

Choroby tropikalne można podzielić na choroby transmisyjne (przenoszone przez wektory), choroby przenoszone drogą pokarmową, choroby skóry, choroby przenoszone drogą oddechową, choroby przenoszone drogą płciową, choroby odzwierzęce oraz powstałe na skutek kontaktu z glebą lub kąpielą w skażonej wodzie. Turyści, którzy wrócili z podróży do krajów tropikalnych, najczęściej zgłaszają się do lekarza z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi oraz chorobami skóry.

Profilaktyka i leczenie

W każdym przypadku najlepszym sposobem leczenia choroby w podróży jest zapobieganie.  Oczywiście nie oznacza to, że mamy zrezygnować z jakichkolwiek wycieczek. Chodzi raczej o to, że do każdego wyjazdu zawsze warto starannie się przygotować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. Oto kilka wskazówek na beztroskie wakacje!

Probiotyki, suplementy diety

Probiotyki to bakterie, które mają korzystny wpływ na organizm człowieka, zwłaszcza na układ pokarmowy. Probiotyki są często określane jako „dobre” lub „korzystne” bakterie, ponieważ pomagają utrzymać zdrowie jelit. Stanowią idealne rozwiązanie na biegunkę, zaburzoną równowagę flory jelitowej, dlatego warto zabrać je na wakacje. Kapsułki Synbiotyk to wyjątkowy suplement diety, który zawiera 12,5 miliarda żywych probiotyków. Pomagają one wyeliminować ostre problemy trawienne i przywracają równowagę flory jelitowej.

Zapobiegajmy spożywając probiotyki i suplementy diety

Przyjmowanie suplementów z błonnikiem może być bardzo pomocne w przypadku zaparć. Swiss Fibre Daily to idealne rozwiązanie, ponieważ oprócz probiotyków preparat ten zawiera również rośliny lecznicze wspomagające trawienie, które pomagają w walce z bólem brzucha. Opłaca się zarezerwować miejsce w bagażu podręcznym na tego typu preparaty, ponieważ może to być ogromna pomoc w podróży.

Niezwykle ważna jest również ochrona przed pasożytami. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, tego rodzaju infekcja może być dość nieprzyjemna w swoim przebiegu. Nasz produkt Parasic to mieszanka 13 roślin leczniczych o specjalnym działaniu, który można wykorzystać do usuwania pasożytów i ich larw z organizmu. Dlatego może być niezwykle przydatny przed wyjazdem i w jego trakcie.

Szczepionka

Jeśli celem wyjazdu jest miejsce egzotyczne, zaleca się wcześniej dowiedzieć się, jakie choroby występują w danym regionie i jakie szczepienie jest zalecane lub obowiązkowe, wówczas szukamy najbliższego punktu szczepień. Nie ma obowiązkowej szczepionki do większości egzotycznych krajów, ale jest to zdecydowanie zalecane. Można  szczepić się przeciwko cholerze, tyfusowi, w zależności od regionu. Jednak w niektórych krajach szczepienie przeciwko żółtej febrze jest obowiązkowe, a wjazd jest dozwolony dopiero po zaszczepieniu. Szczepienia mogą być kosztowne, ale w tym przypadku oszczędzanie jest nie na miejscu. Nie ma nic gorszego na wakacjach niż leżenie w szpitalu.

Ważne w podróży: pij tylko wodę butelkowaną

Zanieczyszczona woda z kranu może powodować wiele problemów, w tym biegunkę podróżnych. Dla krajów afrykańskich i azjatyckich typowe jest, że taka woda nie jest wystarczająco czysta, dlatego woda butelkowana jest polecana nawet do mycia zębów. Wspomnianą wodę butelkowaną mamy zawsze przy sobie, gdy wybieramy się do egzotycznych krajów, o tym warto pamiętać. Podczas pobytu w krajach tropikalnych powinno się unikać picia napojów z kostkami lodu niewiadomego pochodzenia.

Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem

W zasadzie gdziekolwiek się wybierzemy, w bagażu nie może zabraknąć kremu przeciwsłonecznego o odpowiednio wysokim współczynniku ochrony! Ogólnie zalecany jest współczynnik ochrony od 30 do 50, ponieważ zapewnia odpowiednią ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Niezastosowanie się do tego może skutkować oparzeniami skóry, które są niezwykle bolesne i mogą być przyczyną zepsutych wakacji lub nawet ich przedwczesnego zakończenia. Lepiej zapobiegać oparzeniom skóry niż to  później leczyć.

Główna zasada: mycie rąk

O ile dobrze znany Covid nas czegoś nauczył, tak jest to fakt, że mycie rąk jest o wiele ważniejsze niż wcześniej sądziliśmy. Główną przyczyną wielu chorób są niedokładnie umyte  ręce. Dokładne mycie rąk to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed chorobami takimi jak biegunka, zatrucia pokarmowe, grypa, a nawet jeden z nowych wariantów koronawirusa.

Leki

Podstawowa część bagażu podręcznego to środki przeciwbólowe, węgiel kamienny na biegunkę, coś na gorączkę, pastylki na ból gardła, plastry, żel na ukąszenia owadów. Może się wydawać, że to dużo i przesada, ale jeśli wystąpi którykolwiek z opisanych wyżej problemów warto mieć pod ręką tego typu środki  natychmiastowej pomocy. Nie ma pewności, że w pobliżu swojego pobytu znajdziesz aptekę.

Jednocześnie nie możemy zapominać o lekach, które przyjmujemy regularnie, a w razie potrzeby mieć przy sobie ostatnią opinię lekarską w razie potrzeby.

Odpowiednie przygotowanie do podróży pozwala zapobiec większości chorób przez unikanie środowisk, w których występują owady lub zwierzęta przenoszące choroby, unikanie ryzykownych zachowań, ostrożność w kwestii wody pitnej i żywności, profilaktyczne zażywanie leków przed i w czasie podróży oraz odpowiednie szczepienia.

źródła:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182
https://www.nomadicmatt.com/travel-blogs/ten-health-safety-tips/
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/cholera
https://wwwnc.cdc.gov/travel/diseases/yellow-fever
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/typhoid-fever/symptoms-causes/syc-20378661

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Fiber Daily
Swiss Fiber Daily®

Swiss Fiber Daily® dzięki specjalnemu składowi zawiera wszystko, czego potrzebujesz, aby trawienie nie było najważniejszym problemem podczas podróży

87 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0