dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Oczyszczanie organizmu w warunkach domowych, łatwo i skutecznie

Wszystko o detoksykacji organizmu w jednym miejscu

Co to jest detoksykacja?  To po prostu oczyszczanie organizmu,  które polega na pozbyciu się nagromadzonych  toksycznych substancji  z organizmu. Powinniśmy jednak wiedzieć, że żadna detoksykacja cudów nie uczyni, nie istnieje kuracja ani preparat, który tak poprostu oczyści organizm, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki . Dlaczego więc jest taka ważna? Aby zrozumieć ten proces, musimy  dowiedzieć się więcej na ten temat. Detoks organizmu, czyli usuwanie szkodliwych substancji, toksyn i wolnych rodników to zadanie organizmu, a mówiąc dokładniej narządów układu wydalniczego , przede wszystkim wątroby, ale również układu trawiennego, nerek i układu moczowego. Ważną rolę w tym procesie odgrywa  układ krążenia i układ limfatyczny. Podczas przeprowadzania kuracji oczyszczającej niezmiernie ważne jest wspomaganie tego procesu poprzez stosowanie zdrowej diety, zwiększone spożycie płynów oraz spożywanie roślin leczniczych, które są zdolne do wiązania substancji toksycznych, jak również do regeneracji  komórek.

Oczyszczanie organizmu

Najbardziej skuteczna detoksykacja

Może to być dziwne, ale najskuteczniejsza detoksykacja to zmiana ogólnego stylu życia. Kto jest całkowicie zdrowy i nie używa żadnych narkotyków, żyje w miejscu, w którym jest świeże i czyste powietrze,  zdrowo się odżywia, nie spożywa produktów przetworzonych, nie pali, nie nadużywa alkoholu, ma regularną aktywność fizyczna,  podczas pracy nie jest wystawiony na działanie substancji toksycznych, który żyje bez stresu, prawdopodobnie nigdy nie będzie potrzebował detoksykacji. Im mniej z tych warunków jest spełnionych, tym większe prawdopodobieństwo, że prędzej czy później będą musieli przeprowadzić częściowe lub całkowite oczyszczanie organizmu. Gdy okaże się to konieczne, wówczas warto wybrać metodę, dzięki której możemy wspierać jak najwięcej narządów w procesie detoksykacji, oprócz detoksykacji wątroby, układu limfatycznego (limfy), układu trawiennego, układu krążenia i nerek. Nie zapominajmy jednak, że oprócz ciągłego niezdrowego stylu życia okazjonalna detoksykacja nie jest w stanie odciążyć naszego ciała w dłuższej perspektywie, konieczne jest regularne powtarzanie kuracji.

Prosty sposób oczyszczania

Może wydawać się  to  dziwne, ale najskuteczniejsza detoksykacja to przede wszystkim zmiana ogólnego stylu życia. Kto jest całkowicie zdrowy i nie używa żadnych narkotyków, żyje w miejscu, w którym jest świeże i czyste powietrze,  zdrowo się odżywia, nie spożywa wielu produktów przetworzonych, nie pali, nie nadużywa alkoholu, ma regularną aktywność fizyczna,  podczas pracy nie jest wystawiony na działanie substancji toksycznych i który żyje bez stresu, prawdopodobnie nigdy nie będzie potrzebował kuracji oczyszczającej. Im mniej z tych warunków jest spełnionych, tym większe prawdopodobieństwo, że prędzej czy później będzie konieczne częściowa lub całkowita detoksykacja. A kiedy okaże się, że jest to konieczne, wówczas warto wybrać metodę, dzięki której możemy wspierać jak najwięcej narządów w procesie detoksykacji, oprócz oczyszczania wątroby, układu limfatycznego (limfy), układu trawiennego, układu krążenia i nerek. Nie zapominajmy jednak, że okazjonalna detoksykacja nie jest w stanie odciążyć naszego ciała w dłuższej perspektywie, konieczne jest regularne powtarzanie kuracji. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczyszczanie za pomocą roślin leczniczych przeprowadzone dwa razy w roku.

Objawy niewłaściwie wykonanej detoksykacji

Istnieje wiele metod detoksykacji, od zabiegów cytrynowych aż po różne zabiegi płynne i stosowanie różnych soli. Ocena nie jest w zakresie naszej kompetencji, ale nie wolno nam zapominać, że domowa detoksykacja ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia, złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie objawów, które nie są uwarunkowane chorobą czy jakimiś  fizycznymi zmianami.  Wszystkie te symptomy  mogą być również wynikiem źle wybranej lub niewłaściwie  przeprowadzonej kuracji oczyszczającej. Najczęstsze problemy to problemy układu pokarmowego, wśród nich najbardziej typowe są skurcze brzucha. Dobrze jest wybrać produkt, który zawiera dokładne informacje o składzie. Jeśli okaże się, że którykolwiek ze składników nie jest dla nas odpowiedni  należy przerwać jego spożywanie. Poważniejsze problemy mogą wzniknąć poprzez stosowanie drastycznych metod zawierających minerały lub  ostrzejsze nasiona, ponieważ mogą one uszkodzić błonę śluzową jelit. U osób podatnych na choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, IBS, zapalenie jelita grubego) stan ten może  jeszcze bardziej się pogorszyć. Kolejnym najczęściej popełnianym błędem podczas  kuracji  jest stosowanie preparatów o wysokiej zawartości szczawianów, które zwiększają ryzyko kamieni nerkowych. Naszym celem jest wspieranie organizmu i narządów wydalniczych podczas detoksykacji, a nie ich obciążenie. Sygnałem ostrzegawczym jest również nieustający brak energii, ogólne osłabienie, które  pogarsza się podczas trwania kuracji. W takim przypadku warto wybrać taki preparat, który dostarczy niezbędne witaminy i składniki mineralne, które z kolei  przyspieszają metabolizm, jak również zawiera bakterie probiotyczne potrzebne do poprawy flory bakteryjnej jelit. Zaburzona flora bakteryjna może wywoływać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak problemy skórne,  bóle stawów, zaparcia czy biegunka. Należy zwrócić szczególną uwagę również na odpowiednią dietę:  celem kuracji oczyszczającej nie jest osłabienie organizmu, musimy dbać  o naszą dietę aby była zrównoważona, ponieważ dla zdrowego funkcjonowania organizm potrzebuje niezbędnych makroskładników, czyli tłuszczy, węglowodanów i białka. Nie należy ich wykluczyć z diety, ale zastąpić dobrej jakości produktami spożywczymi.

Kiedy potrzebna jest detoksykacja?

Nic dziwnego, że ludzie, którzy żyją blisko natury wiedzą, kiedy mają oczyszczać swój organizm: ma to związek głównie z pewnymi przekonaniami lub okresem osobistego rozwoju. W ścisłym ujęciu każde dotrzymywanie postu jest w pewnym sensie właśnie takim oczyszczaniem organizmu, a w sensie religijnym, w tym okresie oczyszczamy nie tylko ciało, ale również duszę. Jednym ze sposobów jak to osiągnąć jest zdrowy styl życia, czyli zrównoważona dieta, całkowite wyeliminowanie lub ograniczanie spożycia mięsa i słodyczy. Wiesz coś o tym? Zalecają to często również sami dietetycy  w ramach  zdrowego stylu życia. Być może wynika to również z faktu, że kuracja oczyszczająca jest zwykle przeprowadzana, gdy zmieniają się pory roku, zwłaszcza wiosną i jesienią. Podczas gdy wiosenne oczyszczanie organizmu zamyka sezon zimowy pełen kalorii, ciężkich posiłków i braku ćwiczeń  uzupełni  niedobory witamin, natomiast  jesienne oczyszczanie organizmu wzmacnia układ odpornościowy organizmu chroniąc go  przed chłodnymi, zimowymi miesiącami. Niestety w życiu współczesnego człowieka rytuały te mają znacznie mniejszą rolę, ponieważ zmienia się również cykliczność pór roku. Jednocześnie żyjemy mniej aktywnie, jakakolwiek żywność, którą możemy dostać w dowolnym momencie, dlatego też sezonowe owoce i warzywa stają się mniej charakterystyczne. Mimo wszystko detoksykacja  ma ogromne znaczenie, a  nie z powodu przepisów religijnych, ale z powodu sygnałów ostrzegawczych naszego ciała. Jeśli nie cierpisz na schorzenia, które by mogły być przyczyną twoich objawów, uważaj na niewyjaśnione zmęczenie, depresję, złe samopoczucie, przygnębienie, nieprzyjemny zapach z ust, brak energii, wzdęcia, problemy trawienne, spowolniony metabolizm, a wraz z tym przyrost masy ciała, ale również częste bóle głowy, które nie są uzasadnione zmianami fizycznymi lub nieuleczalne choroby skóry , wszystko to może sugerować, że nadszedł czas na oczyszczanie organizmu. Nawet po zażywaniu silnych leków ( jak np. chemioterapia, leczenie przeciwwirusowe lub leczenie sterydami), możemy przyspieszyć regenerację organizmu, stosując odpowiednio dostosowaną, nieinwazyjną detoksykację.

Detoksykacja i utrata wagi

Z doświadczenia wiadomo,  że podczas kuracji odchudzającej można zrzucić nawet kilka kilogramów niezależnie od tego, czy jest to nasz cel, czy nie. Dlaczego tak jest? Podstawą większości  kuracji odchudzających jest zmniejszenie spożycia kalorii. Chociaż nie jest to cel podczas detoksykacji, ale zalecana zrównoważona dieta zazwyczaj zawiera mniej kalorii niż większość naszych  dotychczasowych posiłków. Drugim powodem, którym kieruje się produkcja większości suplementów odchudzających jest przyspieszenie metabolizmu. Większość takich preparatów zawiera tak zwane składniki termogeniczne, najczęściej kofeinę lub inne środki pobudzające, które zwiększają zużycie kalorii przez zwiększenie częstości akcji serca, a tym samym przyspieszają metabolizm. Inni używają środków przeczyszczających do stymulowania wypróżnień. Zwiększone spożycie płynów podczas detoksykacji i promowanie aktywności wątroby również przyspieszy metabolizm. W przeciwieństwie do preparatów odchudzających o natychmiastowym działaniu, detoksykacja jest w stanie utrzymać dłuższy i bardziej trwały efekt. Powolny metabolizm jest trudnym do rozwiązania problemem, który może być długotrwały. Jego cechą charakterystyczną jest nieprzyjemne uczucie pełności po jakimkolwiek posiłku. Niestety wiele metod oczyszczania już po kilku tygodniach okazują się nieskuteczne. Bezskuteczne okażą się ćwiczenia, unikanie węglowodanów i tłuszczów, wskazówka wagi  stoi w miejscu. Prawdopodobnie przyczyną jest problem z przemianą materii oraz inne problemy trawienne: częste zaparcia, twardy stolec, wzdęcia nadwrażliwość na pokarmy. Tego typu dolegliwości pomoże wyeliminować właśnie kuracja oczyszczająca. Warto  zastosować trzy miesięczną kurację, wówczas efekty będą trwalsze. Dostarczamy organizmowi witamin i minerałów, pobudzamy ruchy jelit, ale także efektywność  trawienia, ponieważ detoksykacja wątroby obejmuje również zwiększoną aktywność woreczka żółciowego. Podczas kuracji oczyszczającej, uzupełniamy probiotyki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i całego organizmu, natomiast poprzez naprawę flory jelitowej można wyleczyć nadwrażliwość pokarmową. Optymalnie funkcjonujący układ wydalniczy i trawienny jest warunkiem prawidłowego metabolizmu, więc jeśli chcemy schudnąć, detoksykacja oferuje nam wszystkie możliwości osiągnięcia naszego celu.

Podczas kuracji oczyszczającej ogromne znaczenie ma odpowiednia dieta i zwiększone spożycie płynów

Oczyszczanie wątroby

Jak już było wspomniane wyżej, detoksykacja wątroby jest niezmiernie ważnym aspektem, tak więc temat ten spróbujmy jeszcze bardziej przybliżyć. Wątroba jest naszą własną, małą, wewnętrzną fabryką chemiczną, jedną z jej wielu funkcji jest oczyszczanie. Dlaczego oczyszczanie wątroby jest takie ważne? Odniesiemy się do powyższego tekstu: w trakcie detoksykacji wspieramy i stymulujemy w szczególności działanie tych organów, które biorą udział w procesie oczyszczania. W przypadku wątroby -  możemy zwiększyć produkcję żółci a to dzięki stosowaniu preparatów o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, które są w stanie bezpośrednio neutralizować znajdujące się w organizmie  wolne rodniki. Ponadto możemy zmniejszyć  obciążenie wątroby, wspierając tym samym proces samoleczenia. Wątroba jest jednym z naszych głównych narządów, który jest  w stanie sam się regenerować, ale aby proces ten przebiegał prawidłowo,  musi być jak najmniej narażona na działanie wielu różnych szkodliwych czynników jak np. stres, ponieważ w momencie, gdy nastąpi przeciążenie wątroby, obniża się jej zdolność odtruwania. Podczas kuracji niezwykle ważne jest unikanie alkoholu, ponieważ wątroba jest najważniejszym organem odpowiedzialnym za jego metabolizowanie, w związku z czym jest szczególnie podatna na uszkodzenia powodowane przez alkohol. Podczas kuracji oczyszczającej powinno się unikać lub przynajmniej ograniczać palenie. Rolą wątroby jest również przemiana tłuszczów, ale w przypadku zwiększonego obciążenia (np. regularne spożywanie alkoholu lub infekcje wirusowe), tłuszcz może osiadać w wątrobie, utrudniając w ten sposób jej prawidłowe funkcjonowanie. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się stłuszczenie wątroby. Podczas detoksykacji musimy zwracać uwagę na dietę,  zdecydowanie unikać ciężkich, tłustych potraw. Kuracja oczyszczająca zawierająca te najlepsze składniki  wspomaga organizm w rozkładzie tłuszczów oraz ich wydalanie, oczyszczając w ten sposób wątrobę. Kolejnym niezbędnym warunkiem detoksykacji wątroby jest wspomaganie procesów regeneracyjnych. Wiele roślin leczniczych i składników aktywnych sprzyja powstawaniu komórek, w procesie tym ważną rolę odgrywają również  witaminy, tak więc  najlepszy i najbardziej skuteczny preparat musi zawierać również takie składniki.

Detoksykacja i oczyszczanie jelit

Terminy te są często ze sobą mylone, wiele osób nie wie, jaka jest różnica między oczyszczaniem jelit i detoksykacją, czyli oczyszczaniem organizmu. Różnicę tę możemy łatwo wyjaśnić: detoksykacja to złożony proces obejmujący wiele naszych narządów, jednym z nich jest układ trawienny. Natomiast oczyszczenie jelita jest  jedynie częścią procesu detoksykacji, więc nie można ich pomylić. Dlaczego więc wiele osób robi to oddzielnie? Przede wszystkim dlatego, że kurację oczyszczającą jelita  rozpoczynają przeważnie wówczas gdy pojawią się problemy trawienne. Celem takiej kuracji jest eliminacja gazów i wzdęć, przewlekłej biegunki, zaparć, uczucia dyskomfortu w brzuchu lub spowolnionych ruchów jelit. W trakcie kuracji oczyszczającej preparaty zawierające dużą ilość błonnika ułatwiają wypróżnianie, usuwają złogi, a ich łagodne działanie przeczyszczające wpływa na perystaltykę jelit. Kuracja oczyszcza organizm przede wszystkim z pasożytów żerujących w układzie pokarmowym. Efekty pojawią się niemal natychmiast, a nieprzyjemne objawy znikną. Trwałość rezultatów można osiągnąć  holistycznym podejściem do detoksykacji: np. poprzez składniki, które zwiększają produkcję płynów trawiennych, ale nie wolno zapominać o konieczności zachowania równowagi flory bakteryjnej jelit. Obie procedury wiążą się ze zwiększonym spożyciem płynów, co skutkuje koniecznością uzupełniania witamin i minerałów, ponieważ te mogą być wówczas wypłukiwane z organizmu. Należy wiedzieć, że kuracja oczyszczająca jelita, bez wykorzystania  roślin leczniczych, ale polegająca na przykład  na piciu słonej wody (w rzeczywistości gorący roztwór soli) lub płukanie jelita grubego (hydrokolonoterapia) radykalnie skraca czas oczyszczania jelit, ale wówczas znacznie mniej  wykorzystywane są naturalne procesy organizmu. Przed wykonaniem oczyszczania warto skonsultować się ze swoim lekarzem. Po tego typu kuracjach niezmiernie ważne jest naprawienie i  zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit.

Oczyszczanie organizmu można wykonać za pomocą roślin leczniczych, z których każda wspomaga detoks jakiegoś innego narządu.

Oczyszczanie za pomocą roślin leczniczych

Jak już wspominaliśmy, detoksykacja to bardzo złożony proces, który dotyczy całego organizmu, więc nie ma takiej jednej cudownej rośliny, która ma jednakowy wpływ na wszystkie nasze narządy.W przypadku roślin leczniczych należy brać pod uwagę również sposób ich stosowania: herbatki ziołowe z reguły nie zawierają stałego stężenia substancji czynnych, ponieważ może się to różnić w zależności od lokalizacji, gatunku i warunków atmosferycznych. Niezawodnym źródłem aktywnych składników są nalewki, wyciągi lub standaryzowane ekstrakty roślinne. Przedstawiamy kilka powszechnie znanych roślin leczniczych, które skutecznie wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn:

Oczyszczanie wątroby

Ostropest plamisty (Sylibum Marianum). Wśród roślin leczniczych, które wpływają na zdrowie wątroby, najbardziej znaną i rozpowszechnioną jest ostropest plamisty. Z nasion tej rośliny ekstrahowana jest sylimaryna, uważana za substancję aktywną. To właśnie ten składnik decyduje o tym, że ostropest plamisty  w medycynie naturalnej zajmuje tak wysoką pozycję. Sylimaryna  wykazuje silne właściwości  antyoksydacyjne, więc jest w stanie wiązać wolne rodniki. Ponadto wspomaga aktywność wątroby, przyspieszając wydalanie substancji toksycznych, ale także pobudza regenerację komórek.

Kurkuma (Curcuma longa). Głównym składnikiem kurkumy jest kurkumin, który oczyszcza organizm i skutecznie wspiera pracę nerek. Kurkuma poprzez aktywację enzymów jest w stanie stymulować ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym. Udowodniono  również, że jest skuteczna w leczeniu uszkodzenia nerek spowodowanego cukrzycą, jak również  alkoholowym stłuszczeniem wątroby, ale może być z powodzeniem stosowana w leczeniu i zapobieganiu procesom zapalnym.

Karczoch zwyczajny (Cynara cardunculus). Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej. Obecna w liściach karczocha – cynaryna jest szczególnie pomocna w oczyszczaniu wątroby, jak również funkcjonowaniu układu trawiennego. Ponadto jest bogatym źródłem flawonoidów, inuliny i składników mineralnych. Wspomaga produkcję żółci, tak więc włączenie tego warzywa do codziennej diety może przynieść ulgę zwłaszcza po spożyciu tłustych potraw, co więcej zmniejsza poziom cukru we krwi oraz znacząco łagodzi dolegliwości związane ze wzdęciami i  tworzeniem się gazów.

Oczyszczanie krwi czyli oczyszczanie układu krążenia

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum). Ten wczesny wiosenny przysmak to prawdziwa bomba witaminowa, której smak w ostatnich latach po raz kolejny podbił wszystkie kuchnie. Zwłaszcza liście młodej rośliny są używane jako rośliny lecznicze. Obniża ciśnienie krwi, zapobiega gromadzeniu się tłuszczu (cholesterolu) w naczyniach krwionośnych. Podobnie jak inne rodzaje cebuli, ma również łagodny efekt przeciwzakrzepowy, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe, jest skuteczny w leczeniu schorzeń reumatycznych, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, co więcej wspomaga trawienie.

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Roślina ta oczyszcza układ trawienny, wpływa na prawidłową pracę wątroby i żołądka, Ma silne działanie moczopędne oraz wyjątkowe zdolności  do oczyszczania krwi  z toksycznych substancji.  Stosuje się ją głównie w postaci kuracji oczyszczającej, zwykle trwającej 6 tygodni, zwłaszcza wiosną i jesienią. Ponadto pobudza czynność nerek, a herbata z jej korzenia zwiększa poziom czerwonych krwinek i zmniejszy ryzyko chorób prostaty. Pokrzywa  obniża poziom kwasu moczowego we krwi,  więc z powodzeniem może być stosowana w przypadku dny moczanowej.

Oczyszczanie nerek

Skrzyp polny (Equisetum arvense). Jedna z najstarszych roślin leczniczych, jest jedną z nielicznych, która jest niezwykle bogata w minerały, przede wszystkim zawiera rekordowe ilości krzemionki. Jeśli chcemy mieć ładne włosy, skórę i paznokcie, najlepszym wyborem jest właśnie skrzyp polny. Ponadto roślina ta  zawiera sole mineralne, flawonoidy, kwasy organiczne, garbniki, fitosterole i związki żywicowe. Roślina ta jest niezwykle skuteczna w niektórych schorzeniach nerek i dróg moczowych, może być stosowana zarówno (zewnętrznie) w postaci  siedzących kąpieli, jak i (wewnętrznie) w postaci naparu lub herbaty. Skrzyp ma działanie przeciwzapalne, pomaga zahamować krwawienie, wspomaga czynność nerek i ma bardzo silne działanie moczopędne, oczyszczające organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Zapobiega tworzeniu się kamieni w drogach moczowych, wspomaga usuwanie złogów piasku z nerek.

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale).  Powszechnie znana roślina lecznicza, która podobnie jak pokrzywa, ma niezwykłe właściwości oczyszczające i odtruwające. Ponadto doskonale wspomaga trawienie, wpływa na zwiększenie wydzielania soku żołądkowego i żółci. Obniża poziom cholesterolu i cukru we krwi i jest skuteczny w zaburzeniach reumatycznych. Ma silne działanie moczopędne, ponieważ stymuluje aktywność nerek. Nie można go jednak regularnie używać, dobrze jest wykorzystywać go w kuracjach leczniczych. W przypadku detoksykacji najlepszy jest wywar z liści tej rośliny, natomiast wywar żołądkowy jest niezwykle skuteczny w leczeniu dolegliwości żołądkowych i cukrzycy.

Oczyszczanie układu limfatycznego

Przytulia czepna (Galium mollugo). Ma mniej więcej takie same właściwości jak inne gatunki przytulii (przytulia pospolita, przytulia właściwa), najczęściej jest stosowana w przypadku problemów z tarczycą. Ponadto ma właściwości oczyszczające krew i wpływa korzystnie na problemy z nerkami i prostatą. W wysokim stężeniu zawiera przeciwutleniające flawonoidy, a także galiozynę, asperulozyd i garbniki. Roślina ta ceniona jest przede wszystkim ze względu na korzystny wpływ na układ hormonalny, dzięki czemu jest niezwykle skuteczna w przypadku problemów skórnych.

Oczyszczanie jelit

Babka lancetowata (Plantago ovata). Babka lancetowata (Plantago ovata) to niezwykle popularna roślina lecznicza, która występuje prawie we wszystkich krajach nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Gatunki pokrewne tej rośliny to babka zwyczajna i babka średnia. Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza głównie pektynom, kwasom organicznym, witaminom, minerałom, garbnikom i flawonoidom. Działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, chroni wątrobę, neutralizuje wolne rodniki. Łuski babki lancetowatej są cennym źródłem błonnika, w momencie, gdy zetkną się one z wodą, pęcznieją, ułatwiając w ten sposób transport pokarmów przez przewód pokarmowy. Kolejną zaletą tej rośliny jest to, że powoduje obniżenie cholesterolu i cukru we krwi.

Arcydzięgiel lekarski (Angelica archangelica) zwany inaczej anielskie ziele, archangielski korzeń lub anielski korzeń jest znany od czasów średniowiecza, był uprawiany w przyklasztornych ogrodach. Roślina ta jest niezwykle skutecznym  naturalnym środkiem przede wszystkim na dolegliwości trawienne. Ta aromatyczna roślina należąca do rodziny selerowatych doskonale łagodzi skurcze, działa wiatropędnie, przeciwbólowo, uspokajająco, zwiększa apetyt i ma właściwości moczopędne. Oprócz zastosowania medycznego wykorzystuje się ją również jako przyprawę do likierów.

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Detox Prime
Swiss Detox Prime

Swiss Detox Prime® preparat wspomagający pracę wątroby, wyjątkowy skład z podwójnym mechanizmem działania. Wspomaga procesy oczyszczające w organizmie, ponadto połączenie jego substancji aktywnych, wyciągu z ostropestu plamistego(sylimaryna) i choliny, chroni komórki wątroby przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, wspomaga ich regenerację.

65 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotyczna unikalna kompleksowa formuła, ze źródłem 4 oligosacharydów.

77 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0