dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Nie czujesz się najlepiej? Detoksykacja wątroby z pewnością Ci pomoże

Oczyszczanie wątroby jest ważne w zapobieganiu wielu chorobom

Depresja, nieuzasadnione zmęczenie, przewlekłe problemy trawienne: kiedy zauważamy tego typu dolegliwości, zwykle nie myślimy najpierw o wątrobie. Tymczasem bardzo możliwe, że detoksykacja wątroby może być rozwiązaniem naszych problemów.

Smutne, ale prawdziwe: w naszym otoczeniu i pożywieniu występuje mnóstwo toksycznych substancji. Nasze narządy oczyszczające zmuszone są walczyć z nimi  na co dzień, dlatego też, by mogły doskonale funkcjonować mogą od  czasu do czasu potrzebować pomocy. Naturalna i łagodna detoksykacja wątroby, dwa razy w roku również w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Nasze narządy wydalnicze regularnie  muszą sobie radzić z usunięciem toksyn z organizmu  oraz szkodliwych złogów gromadzących się w jelicie grubym. Proces ten nazywamy detoksykacją. Naszym największym narządem wydalniczym jest skóra, ale większość tych czynności jest wykonywana przez wątrobę, nerki  oraz jelito grube. Jeśli chodzi o podział pracy, filtrowanie i oczyszczanie krwi jest przede wszystkim zadaniem wątroby. Zdrowie krwi oznacza zdrowie całego organizmu, ponieważ tylko w ten sposób transport niezbędnego tlenu może być bezproblemowy, a także gromadzenie i wydalanie toksyn (przez wątrobę) z organizmu. Zdrowie wątroby jest zatem niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Kiedy pojawia się jakaś dysfunkcja, jak na przykład  choroba, nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków lub obrażenia, szkodliwe konsekwencje pojawiają się bardzo szybko. W takim przypadku toksyczne substancje poprzez krążenie  przedostają się do całego organizmu, gromadzą się w innych ważnych narządach i powodują reakcje chemiczne, które mogą mieć poważne, a w skrajnych przypadkach nawet śmiertelne konsekwencje. Na szczęście bardzo rzadko zdarza się to z dnia na dzień (jest to możliwe tylko wtedy, gdy wątroba nagle przestanie funkcjonować), w związku z tym nadszedł czas, by podjąć niezbędne kroki obronne, rozpocząć leczenie. Znacznie lepiej jednak zrobimy, gdy położymy nacisk na zapobieganie:  w tym celu warto przeprowadzić kurację oczyszczania wątroby, które najczęściej możemy skutecznie stosować nawet  w przypadku już występujących dolegliwości.

Funkcje wątroby

Wątroba jest naszym drugim co do wielkości narządem, biorącym udział w wielu procesach fizjologicznych. Najważniejsze z nich to:

 • Neutralizuje dużą część toksyn, które dostają się do naszego organizmu (mikroorganizmy, substancje obce), oczyszcza krew.
 • Jest centrum metabolicznym organizmu, wytwarza większość  białek, tłuszczy, węglowodanów, wykorzystuje substancje odżywcze wchłaniane przez jelita.
 • Wytwarzając cholesterol, przyczynia się do tworzenia żółci, która jest niezbędna  w procesie trawiennym
 • Zamienia pokarmy na składniki odżywcze jak np.skrobię, z czego wytwarzana jest energia.
 • Reguluje procesy  krzepnięcia krwi.

Wątroba pełni wiele ważnych funkcji

Dlaczego detoksykacja tego narządu jest taka ważna?

To pytanie  i słusznie – pojawia się zawsze, gdy mówimy o oczyszczaniu wątroby. Ale tak naprawdę, dlaczego trzeba ją  oczyszczać ? Cóż, wątroba jest bez wątpienia królem detoksykacji, nieustannie filtruje krew i oczyszcza ją z toksyn pochodzących z zewnątrz.

Nie oznacza to jednak, że narząd ten może być w stanie wciąż funkcjonować bez jakichkolwiek problemów, że nic nie może mu zaszkodzić. Należy tu wspomnieć np. narkotyki czy alkohol, niebezpieczne używki , które najbardziej zatruwają  wątrobę. Istnieją jednak inne substancje, z którymi wątroba nie może sobie poradzić,  nie możemy zapominać, że jeśli będziemy stale obciążać ją toksycznymi substancjami, z czasem nie będzie już w stanie wykonywać swoich zadań w pełnym zakresie. Które substancje toksyczne są najbardziej szkodliwe dla wątroby? Należą do nich na przykład szkodliwe dodatki do żywności (znajdujące się głównie w półproduktach i daniach gotowych do spożycia) lub składniki aktywne niektórych leków. Również one mogą się gromadzić w naszym ciele, podobnie jak tłuste pokarmy , które są głównymi wrogami naszej wątroby. Cukier, który dostaje się do organizmu w dużych ilościach, jest magazynowany w wątrobie, zaburzając  w ten sposób wytwarzanie enzymów trawiennych. Szkodliwe dla wątroby jest również nadmierne spożywanie soli, ponieważ  z tego powodu wątroba nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości białka, obniża się również zdolność naczyń krwionośnych do zatrzymywania wody, płyn przesiąka między tkankami, co następnie powoduje obrzęki. Dużym zagrożeniem dla wątroby jest nagromadzenie się większości chemicznych dodatków. Kolejną przyczyną chorób lub uszkodzenia tego ważnego narządu może być długotrwały stres, ponieważ może wywołać  stan zapalny, który z kolei może stanowić problem, nawet wtedy gdy wątroba się regeneruje. Co prawda  wątroba to organ o dużych zdolnościach regeneracyjnych, potrafi się zregenerować nawet po poważnych uszkodzeniach, ale jeżeli  obciążenia mają charakter przewlekły, wówczas miąższ wątroby może ulegać włóknieniu- marskości wątroby. Dzieje się tak np. w przypadku nadmiernego spożywania alkoholu. O zdrowie wątroby należy dbać zawsze , nie czekajmy aż pojawią się problemy: dobrym wyborem będzie przeprowadzenie dobrej naturalnej kuracji detoksykującej, ponieważ taka kuracja dodatkowo może pomóc przy takich problemach jak: zaparcia, wzdęcia, gazy, oraz problemy trawienne wywołane przez pasożyty.

Kiedy zaleca się oczyszczanie wątroby?

 Jeśli chcemy mieć zdrową wątrobę wówczas oprócz zdrowego stylu życia, powinniśmy przeprowadzić kurację oczyszczającą przynajmniej raz, a w niektórych przypadkach nawet dwa razy w roku. Następujące objawy wskazują na to, że detoksykacja naprawdę jest potrzebna:

 • nieuzasadnione zmęczenie, osłabienie,
 • zaburzenia snu,
 • nieuzasadniony przyrost masy ciała,
 • wysoki poziom cholesterolu LDL
 • przewlekłe wzdęcia,
 • częste lub przewlekłe zaparcia
 • bóle stawów,
 • zaburzenia miesiączkowania u kobiet.

Naturalne rozwiązania. Szybka regeneracja wątroby

Niezależnie od metody, którą wykonujemy, należy pamiętać, by wątroba nie była przeciążona i nie dawała o sobie znać. Bardzo ważną kwestią jest dbać o wątrobę tak, aby była ona jak najmniej obciążona. Kluczem do zdrowej  wątroby, aby prawidłowo wywiązywała się ona z zadań oczyszczania i właściwej przemiany materii  jest odpowiedni styl życia.

 • Ograniczenie spożycia alkoholu.
 • Unikanie przygotowanych posiłków, półproduktów, w tym wędzonych, przypalonych posiłków.
 • Unikanie tłustych potraw (konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na tłuszcze nasycone).
 • Zmniejszenie spożycia białej mąki i cukru białego.
 • Aktywność ruchowa, przynajmniej 30 minut dziennie.
 • Zmniejszenie nadwagi.
 • Obniżenie poziomu cholesterolu.
 • Ograniczenie spożycia soli.

 W celu detoksykacji i regeneracji wątroby warto zastosować odpowiednią dietę, przede wszystkim należy spożywać jak najwięcej błonnika, świeżych warzyw i owoców. Szczególnie polecana jest marchew, buraki, czerwone owoce i wszystkie warzywa zielone . Ponadto  jogurty z żywą kulturą, kiszone ogórki i kapusta, które  przyczyniają się do regeneracji  wątroby poprzez wzmocnienie flory jelitowej. Dobrym wyborem jest też oliwa z oliwek, duszona cykoria i sok z cytryny oraz naturalne soki owocowe, które w tym przypadku uważane są za bardzo skuteczne.

Mikstura na oczyszczenie wątroby

Picie szklanki wody z cytryną na pusty żołądek każdego ranka pomaga utrzymać wątrobę w czystości, ale detoksykacja wątroby oliwą z oliwek lub detoksykacja wątroby ziołami (często wyszukiwane hasło w Internecie to ziołowe detoksykacja wątroby) nie zawsze może okazać się  skutecznym rozwiązaniem.

Ostropest plamisty wspomaga detoksykację wątroby

Oczyszczanie wątroby ziołami, detoksykacja wątroby domowe sposoby.

Naturalne oczyszczanie wątroby można wspomóc także poprzez spożywanie niektórych roślin leczniczych, świetnie sprawdzają się np.

Ostropest plamisty- to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne, zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, łagodzi stres oksydacyjny  (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników. Ostropest plamisty jednocześnie pomaga regenerować komórki wątroby, eliminować stany zapalne i niszczyć komórki nowotworowe. Powstaje również pytanie, ile czasu może trwać regeneracja wątroby, na co jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cały proces zależy od typu schorzenia i metody oczyszczania.

Lukrecja: ekstrakt z korzenia tej rośliny chroni zdrowie przewodu pokarmowego i wątroby, zapobiega wrzodom i wspomaga regenerację wątroby, jest skutecznym detoksykatorem. Może również służyć jako terapia wspomagająca w leczeniu zapalenia wątroby.

Kozieradka pospolita: jest silnym przeciwutleniaczem, w czasach starożytnych stwierdzono jej zdolność do ochrony komórek wątroby. Spożywana w postaci herbaty wspomaga leczenie i zapobiega rozwojowi  chorób wątroby, przyspiesza leczenie uszkodzonych tkanek wątroby.

Szczawik zajęczy:  to roślina, która jest niezwykle skuteczna w oczyszczaniu krwi i wątroby, pobudza wydzielanie żółci, decyduje o przemianie materii i  wzmaga detoksykację wątroby. Dzięki tym właściwościom substancje toksyczne są szybciej usuwane z organizmu.

Zielone warzywa w detoksykacji wątroby

Zdrowa dieta na wątrobę

Oczywiście nie musimy rezygnować ze wszystkich smakołyków, ale przy pewnej woli  i odrobinie ostrożności możemy wiele zrobić dla zdrowia naszej wątroby i całego organizmu.

Aby zapewnić dobre trawienie, jedzmy pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu, ale bogate w błonnik i witaminę C. Upewnijmy się, czy  nasze każdodzienne posiłki  składają się z naturalnych pokarmów, czy są bez sztucznych dodatków, ponadto należy unikać alkoholu i kofeiny.

Mówiliśmy już o tym, że tzw. detoksykacja wątroby jest niezmiernie ważna. Podczas detoksykacji warto spożywać warzywa koloru zielonego , takie jak np. szpinak,  nasiona gorczycy, awokado i grejpfruty. Należy wypijać dużo płynów, ponieważ to ułatwia proces detoksykacji: doskonałymi napojami do uzupełniania płynów w organizmie są soki owocowe i warzywne, herbaty lecznicze i niegazowana woda mineralna.

Wiemy jednak, że zdrową dietę jest bardzo trudno w          100%  wdrożyć w codzienne, zabiegane życie, dlatego by zachować swoją wątrobę w dobrej formie konieczne będzie przeprowadzenie od czasu do czasu  naturalnej kuracji detoksykująca.

Szybkie i bezpieczne rozwiązanie

Prawidłowe funkcjonowanie wątroby wspomagamy poprzez zmianę  trybu życia, a przede wszystkim odżywiania i stosowanie roślin leczniczych. Kolejnym również skutecznym sposobem  jest używanie zdrowych suplementów diety sprzyjających  detoksykacji wątroby. Szczególną uwagę należy zwracać na wybierane produkty, warto sprawdzić, czy są one dobrej jakości. Istotną rzeczą jest również sprawdzenie opinii o danym produkcie czytając profesjonalne fora i  recenzje klientów. Suplementacja Bifidobacterium bifidum i Lactobacillus plantarum, które znajdują się we florze jelitowej, może znacznie wpłynąć na  regenerację wątroby po spożyciu alkoholu.  Dzięki zastosowaniu preparatów zawierających szczepy  bakterii probiotycznych, oczyszczanie i regeneracja wątroby da skuteczne i długotrwałe rezultaty.

Wątroba i problemy z nią związane to jeden z najbardziej popularnych tematów wśród wielu osób. W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych z tym związanych dominują m.in. Regeneracja wątroby co jeść, Jak oczyścić wątrobę ziołami, Oczyszczanie wątroby leki, Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu, detoksykacja wątroby objawy, detoksykacja wątroby dieta

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2630703/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21466434

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
ToXiClean kapsułki
Kapsułki ToXiClean

Podczas detoksykacji krwi, wątroby, nerek i innych organów pomaga usunąć z organizmu najbardziej niebezpieczne metale ciężkie.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
DetoXvital
Detox Vital

Zużyte substancje odżywcze uzupełnia w witaminy, sole mineralne i fitoodżywki, czym stymuluje naturalne procesy detoksykujące organizmu.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0