dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zapalenie uchyłków i jego objawy | Jakie są przyczyny | Dlaczego powstaje?

Diverticulitis – zapalenie uchyłków jelita to choroba cywilizacyjna, której występowanie jest ściśle związane ze sposobem odżywiania i jest konsekwencją przewlekłych zaparć. Uchyłkowatość jelit polega na tworzeniu się w ścianie jelita wypukłych kieszonek-uchyłków. Kieszonki te znajdują się po wewnętrznej stronie ściany jelita grubego. Poważniejsze problemy zdrowotne pojawiają się dopiero wtedy, gdy uchyłki jelita grubego ulegają zapaleniu – choroba uchyłkowa jelit.

Pierwotną przyczyną powstawania uchyłków jest dieta uboga w błonnik. Choroba występuje od czasu, od kiedy w pożywieniu człowieka zaczęły regularnie pojawiać się wysoko przetworzone produkty spożywcze o niskiej zawartości błonnika. W dodatku spożywamy mniej warzyw, owoców czy roślin strączkowych. Zapalenie jelit najczęściej występuje w rozwiniętych krajach Ameryki, Australii i Europy, natomiast u mieszkańców Afryki i Azji pojawia się niezwykle rzadko.

Zapalenie jelit – co jest jego przyczyną

diverticulitis 1Kto jest najbardziej narażony na ryzyko zachorowania? Odpowiedź jest jednoznaczna. Czy zamiast pieczywa pełnoziarnistego preferujemy pieczywo białe, nie spożywamy codziennie pół kilograma surowych oraz duszonych warzyw i świeżych owoców dziennie? Czy już od dłuższego czasu cierpimy na zaparcia? Czy mamy więcej niż 40 lat? Jeżeli odpowiedź na wszystkie pytania jest twierdząca, na pewno grozi nam zapalenie jelit.

Jelito grube to najbardziej wrażliwa część układu trawiennego. Przyczyną choroby są bowiem drobne uwypuklenia błony śluzowej, które rozpychają mięśnie jelita grubego. Jak tylko się pojawią, pozostają już na zawsze. Jeżeli jest ich dużo, powstaje uchyłkowatość jelit. Najwięcej uwypukleń tworzy się w miejscu największego nacisku podczas wypróżniania treści jelitowej, zazwyczaj w obszarze esicy i lewej, zastępującej części jelita. Albowiem przy wydalaniu twardego stolca (defekacji) nadmiernie wzrasta ciśnienie w jelicie i następuje uwypuklenie błony śluzowej w jego osłabionej części.

Uchyłkowatość jelit to forma przepukliny. Występuje na powierzchnię w postaci małych kieszonek, które tworzą się wzdłuż ściany jelita grubego. Są jak baloniki, które pojawiają się w słabych miejscach opon rowerowych. Rozmiar uchyłku mieści się w przedziale od 3 mm do ponad 3 cm. Do 40 roku życia występują rzadko. Procent ich występowania stopniowo wzrasta z wiekiem i po 80 roku życia występują prawie u każdego człowieka. Dlaczego? Ich powstawaniu sprzyjają oprócz diety ubogiej w błonnik także otyłość, przewlekłe zaparcia, narastające osłabienie tkanki łącznej w starości jak również leczenie kortykoidami, chemioterapia, immunosupresja.

Uchyłkowatość jelit jest bowiem ściśle związana ze stylem życia i sposobem odżywiania. Choroba ta praktycznie nie występuje u tubylczych plemion i nie była opisywana w ubiegłych wiekach, kiedy błonnik w pożywieniu występował w ilości idealnej dla ciała człowieka. Największe znaczenie przypisywane jest właśnie temu, że błonnik nie jest dostarczany z pożywieniem w wystarczającej ilości, co powoduje przewlekłe zaparcia. Jeżeli jego ilość jest optymalna, stolec staje się miękki, obniża się wewnętrzne ciśnienie w jelitach, przez co poprawia się ruch treści jelitowej. Dlatego jeżeli zwiększymy ilość spożywanego błonnika, możemy zapobiegać lub przynajmniej złagodzić zapalenie jelit i unikać w ten sposób dolegliwości towarzyszących zapaleniu uchyłków.

Uchyłkowatość jelit i jej objawy

Zazwyczaj nie występują żadne dolegliwości. Jeżeli się pojawią, odczuwamy nieokreślone bóle brzucha i podbrzusza, uczucie pełności, wzdęcia, zaburzenia wypróżniania. Objawy w przypadku powikłań mogą być jednak dramatyczne. Zaczynają się wtedy, gdy do niektórego z uwypukleń przedostaną się resztki niestrawionego pokarmu, uchyłki ulegną zakażeniu i następuje zapalenie jelit – choroba uchyłkowata jelit, która może się rozprzestrzenić na otaczające tkanki. Jednym z objawów jest podwyższenie temperatury ciała połączone z intensywnymi bólami w lewej części jamy brzusznej. Sygnałem zapalenia jest często nagłe krwawienie z odbytnicy.

Co nam grozi, jeśli odpowiednio wcześnie nie podejmiemy żadnych działań

diverticulitis 2Uchyłkowatość jelit może stanowić przyczynę obecności krwi w stolcu. Zapalenie jelit może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i powodować silne krwawienie. Zapalenie uwypuklenia może prowadzić do jego przedziurawienia. Skażona treść jelitowa przedostaje się wtedy do jamy brzusznej, powodując w niej zagrażające życiu zapalenie otrzewnej – peritonitis. W takim przypadku odczuwamy silne bóle brzucha, który jest napięty, twardy, mogą występować wymioty, dochodzi do zatrzymywania gazów i wzrasta temperatura ciała.

Zapalenie może mieć także powolny przebieg i stopniowo rozprzestrzeniać się na sąsiednie organy. To kolejne poważne powikłanie, przy którym tworzą się przetoki, nieprawidłowe połączenia między jelitem i pęcherzem moczowym lub innymi organami, poprzez które bakterie jelitowe przedostają się do innych organów. U kobiet często dochodzi do połączenia z pochwą, co objawia się następnie ropnymi upławami z pochwy lub obecnością bakterii i białych ciałek krwi w moczu, bólem i pieczeniem podczas oddawania moczu oraz zapaleniem pęcherza, nawracającym nawet po kuracji antybiotykowej.

Co robić

W przypadku występowania bólów brzucha, obecności krwi w stolcu i innych objawów zapalenia uchyłków należy koniecznie udać się do lekarza! Bóle czasami złagodzi lodowaty okład przykładany na lewą część podbrzusza. Nie należy nigdy stosować ciepłego okładu, gdyż przyspieszymy w ten sposób przebieg zakażenia i możemy doprowadzić do przedziurawienia uchyłka.

Lekkie przypadki można leczyć w domu za pomocą antybiotyków i spożywania płynnych pokarmów nie obciążających jelito grube. Dolegliwości ustępują zazwyczaj w ciągu kilku dni. Należy przy tym przejść na dietę łatwostrawną i spożywać tylko pokarmy o konsystencji papki, tzn. nie jeść surowych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, owoców z pestkami, kukurydzy, ostrych przypraw, nie należy pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę.

Na pogotowie należy się udać wtedy, gdy nastąpi ostre zapalenie jelit – choroba uchyłkowata jelit i otaczających tkanek, ewentualnie wtedy, gdy nastąpi uszkodzenie ściany jelita (perforacja jelita) i następnie zapalenie otrzewnej (peritonitis). W takich dramatycznych przypadkach należy się bezzwłocznie udać do najbliższego oddziału chirurgii. Zazwyczaj konieczna jest hospitalizacja lub nawet operacja. Do czasu badania nie należy niczego jeść ani pić.

Czy można zapobiegać rozwojowi powikłań?

Najlepszą profilaktyką jest dieta bogata w błonnik. Zapewnia zwiększenie objętości stolca, dzięki czemu jelito grube podczas wypróżniania nie jest zmuszone do nadmiernych skurczy. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu uwypukleń lub wciskaniu stolca w już istniejące uwypuklenia prowadzącego do ich stopniowego powiększania, które następnie powoduje zapalenie jelit.

Błonnik odgrywa więc ważną rolę w profilaktyce powikłań, takich jak zapalenie jelit, które może następnie prowadzić do przedziurawienia jelit. Dlatego jeżeli lekarz potwierdzi, że cierpimy na uchyłkowatość jelit, zalecam w pierwszej kolejności wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania, by uniknąć zabiegu chirurgicznego, którego przeprowadzenie jest zazwyczaj konieczne w przypadku wystąpienia powikłań. Tak więc o wiele lepiej jest spożywać produkty bogate w błonnik i unikać żywności przetworzonej, której spożywanie prowadzi do tego, że cierpimy na zaparcia – pierwotną przyczynę zapalenia uchyłków.

Jeśli chcesz czytać artykuły związane z tym tematem kliknij na kluczowe słowo: Zaparcia | Detoksykacji | Oczyszczania jelit | Zmęczenia

Należy jednoznacznie zmienić nawyki żywieniowe

zapobiegać komplikacjom zdrowotnym, musimy w pierwszej kolejności spożywać potrawy o wysokiej zawartości błonnika. Doskonałym źródłem błonnika są rośliny strączkowe, pełnoziarnisty chleb i produkty z niełuskanych ziaren zbóż – potrawy możemy posypać także surowymi otrębami. Spożywajmy regularnie warzywa w różnych postaciach (surowe, poddawane krótkiej obróbce cieplnej lub warzywa kiszone np. kiszoną kapustę). Owoców nie obieramy i podobnie jak warzywa należy je jeść przede wszystkim w całości, ponieważ w ich soku prawie nie występuje błonnik. Doskonałym źródłem błonnika są suszone owoce: rodzynki, śliwki, morele, daktyle.

Ważna uwaga:
Zapamiętajmy, że błonnik jest bardzo ważny, ale jego ilość w pożywieniu należy zwiększać powoli i zmiany wprowadzać stopniowo. Rozłóżmy je w czasie – od sześciu do ośmiu tygodni, tak, by układ trawienny mógł się przystosować do zmian. Albowiem w przypadku osób, których pożywienie zawierało do tej pory mało błonnika, pożywienie bogate w błonnik powoduje zazwyczaj wzdęcia i nadmierne gromadzenie gazów w jelitach.

Psyllium – babka płesznik – rozpuszczalne źródło błonnika

Jeżeli codzienna dieta nie zawiera wystarczającej ilości błonnika, należy go uzupełniać. Najbogatszym naturalnym źródłem błonnika jest Psyllium – babka płesznik otrzymywane z łupin nasion Babki płesznik (Plantago Psyllium syn. Plantago ovata). Po zmieszaniu z płynem mocno pęcznieje, tworzy żel i zwiększa swoją objętość nawet 40-krotnie. Psyllium / babka płesznik to rozpuszczalne źródło błonnika, podobnie jak błonnik występujący w niektórych zbożach, np. w owsie i jęczmieniu. Główna różnica polega na tym, że błonnik zawarty w Psyllium ma większą objętość niż np. w płatkach owsianych. Jeżeli regularnie zażywamy Psyllium następuje poprawa czynności fizjologicznych układu trawiennego, zwłaszcza jeśli chodzi o jelito cienkie oraz jelito grube.

Błonnik z uwagi na to, że wiąże duże ilości wody, zwiększa objętość treści jelitowej i pobudza perystaltykę jelit. Przygotowując psyllium należy przestrzegać następującej instrukcji: jedną łyżkę stołową wsypujemy do 200 ml płynu (woda, mleko, sok owocowy) lub dodajemy do jogurtu lub maślanki, mieszamy i natychmiast wypijamy. Po spożyciu wypijamy jeszcze dodatkowo 250 ml wody. Bardzo ważne jest, by pić wystarczającą ilość płynów!

Czego nie należy jeść, jeżeli nasza diagnoza brzmi: uchyłkowatość jelit

Należy ograniczyć spożycie produktów przetworzonych. Z zasady są niezdrowe a w przypadku choroby uchyłkowatej jelit wręcz szkodliwe. Zalicza się do nich mięso, słodycze, pokarmy tłuste, wypieki z białej mąki. Nie jedzmy także owoców i warzyw zawierających dużo ziarenek (maliny, truskawki, ostrężyny, figi, pomidory), ponieważ mogą się przedostać do uchyłków i spowodować ich zapalenie.

Ziarenka należy dokładnie pogryźć – orzechy lub prażony ryż zawierają twarde części, które mogą się przedostać do uchyłków i spowodować ich zapalenie. UWAGA! Po pokonaniu ciężkiego zapalenia uchyłków nie powinniśmy już wcale spożywać tego rodzaju potraw.

Unikajmy kofeiny – drażni jelito podobnie jak napoje gazowane zawierające dwutlenek węgla. Alkohol należy spożywać tylko w ograniczonych ilościach. Jeden napój alkoholowy dziennie sprzyja rozluźnieniu jelita grubego, co może następnie korzystnie wpływać na uwypuklenia.

Inne środki zapobiegawcze

Ważne jest również, aby bezwzględnie:

 • pić regularnie wystarczającą ilość płynów: dziennie należy wypijać 3 – 4 dl/10 g wagi ciała, tj. od sześciu do ośmiu szklanek wody, do tego herbatki ziołowe i niegazowaną wodę mineralną. Płyny pomagają przeciwdziałać zaparciom towarzyszącym zapaleniu uchyłków. Jeżeli podczas wypróżniania jelito grube pozostaje pod dużym naciskiem, mięśnie ściany brzusznej za bardzo się napinają co prowadzi do zwiększenia uwypukleń, które do tej pory były niewielkie.
 • dbać o regularne oddawanie stolca: nie zatrzymujmy stolca, nigdy nie należy zwalczać potrzeby oddania stolca – to złe przyzwyczajenie może prowadzić do zwiększania uwypukleń.
 • regularnie ćwiczyć: ważną częścią profilaktyki i leczenia uwypukleń jest także regularny ruch. Poprawa napięcia mięśni dzięki aktywności fizycznej nie ogranicza się tylko do nóg i bioder, lecz obejmuje także mięśnie brzucha a nawet mięśnie gładkie jelita grubego, co często prowadzi do lepszego wypróżniania.
 • nie stosować środków przeczyszczających, czopków: Mimo że na początku zapobiegają zaparciom, stosowane przez dłuższy czas przestają działać. Jeżeli zaparcia uprzykrzają nam życie, sięgnijmy lepiej po naturalny środek, który pomoże nam je zwalczyć. Mogą to być np. suszone śliwki, sok ze śliwek, kapusta kiszona i sok z kapusty, oliwa z oliwek lub olej lniany (trzy łyżki dziennie przed posiłkiem), siemię lniane, specjalne herbatki ziołowe, specjalne mieszanki ziołowe włącznie z SlimTea.
 • nie palmy: palenie może pogarszać zapalenie uchyłków
 • regularne oczyszczanie organizmu: kurację oczyszczającą najlepiej przeprowadzić jesienią, kiedy mamy do wyboru dużą ilość owoców i warzyw oraz wiosną, kiedy trzeba ulżyć ciału po „zimowych grzechach” i zregenerować go. Oczyszczanie jelit i jego detoksykacja powinny stanowić pierwsze kroki jakiegokolwiek „wielkiego sprzątania”.

Program Clean Inside dla wewnętrznego oczyszczenia

Program Clean Inside zawiera wysokiej jakości błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, którego spożycie stanowi zasadniczy warunek utrzymania zdrowego jelita grubego. To jeden z najbardziej skutecznych i bezpiecznych naturalnych rozwiązań problemu zaparcia, jakie istnieją. Kiedy dzięki jego składnikom oczyścimy jelito grube od złogów, osadów i pasożytów, następuje nie tylko złagodzenie objawów, ale w większości przypadków objawy te całkowicie znikną.To idealny środek profilaktyczny, chroniący przed różnymi chorobami. Dobrze jest regularnie zażywać błonnik Clean Inside zawierający idealne połączenie składników, również po zakończeniu kuracji oczyszczającej. Oprócz Psyllium zawiera także 15 innych rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego otrzymywanego z roślin leczniczych. Przez jego zażywanie możemy skuteczniej zapobiegać tworzeniu się innych złogów jelitowych, uchyłków a więc także zapaleniu jelit. Inne powody, dla których warto zażywać Clean Inside:

 • w delikatny sposób wspomaga naturalny proces wypróżniania
 • przynosi ulgę przy zaparciach i hemoroidach,
 • zwiększa uczucie sytości, zapobiegając spożywaniu innych kalorycznych potraw sprzyjając w ten sposób redukcji masy ciała,
 • chroni błonę śluzową jelit przed niepożądanym podrażnieniem substancjami toksycznymi i rakotwórczymi,
 • zmniejsza ryzyko powstania raka jelita grubego i odbytnicy,
 • zmniejsza ryzyko powstania uwypukleń w jelitach i zapalenie jelit – diverticulitis

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Shaker
SHAKER BUTELKA

Butelka NaturalSwiss to doskonałej jakości kompaktowy produkt, którego anatomiczny kształt, solidna konstrukcja i idealne dopasowanie elementów gwarantuje komfort użytkowania. Posiada gładkie, zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu butelka NaturalSwiss nie uszkodzi nam wnętrza torby. Szykujesz się w podróż? Weź ze sobą butelkę NaturalSwiss, która doskonale pasuje do dłoni i do której zmieszczą się suplementy NaturalSwiss. Swój ulubiony napój bez grudek możesz sobie przygotować już podczas podróży lub w pracy.

38 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Slim Tea
Slim Tea

Mieszanka 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i zapewnia regularny stolec. Nie zawiera kofeiny.

79 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic junior
Parasic Junior

Idealne rozwiązanie, żeby uwolnić organizm naszego dziecka od pasożytów. Parasic Junior® to nie tylko skuteczny , ale również smaczny syrop, chętnie spożywany przez dzieci.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0