dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Oczyszczanie jelit- przewodnik: Co należy wiedzieć o zachowaniu czystych jelit?

oczyszczanie-jelit 1

Wszyscy dbamy o swój wygląd zewnętrzny, ale mało kto myśli o tym, że również narządy wewnętrzne wymagają oczyszczania. Prawda jest taka, że jeśli nie będziemy dbać o swoje wnętrze w miarę upływu czasu znajdzie to odzwierciedlenie w wyglądzie naszej skóry, a wówczas nie pomogą ani drogie kosmetyki. Jeśli jednak od czasu do czasu przeprowadzimy kuracją oczyszczającą jelita, wpłynie to korzystnie nie tylko na wygląd skóry, ale na zachowanie zdrowia całego organizmu. Proces ten nie jest żadnym skomplikowanym zabiegiem, można go przeprowadzić samemu w warunkach domowych.

Co wszystko robimy dla swojego wyglądu zewnętrznego? Nie wystarczy nam codzienna kąpiel, wizyta u fryzjera czy kosmetyczki lub korzystanie z różnych, drogich produktów kosmetycznych.  Musimy przede wszystkim dbać o swój układ pokarmowy i jelita, ponieważ jest to niezmiernie ważne z punktu widzenia zdrowia. Właśnie to jest głównym celem kuracji oczyszczającej, wyjaśnimy, jak działa i w jaki sposób można ją przeprowadzić.

CO TO JEST OCZYSZCZANIE JELIT?

Oczyszczanie jelit to proces, podczas którego oczyszczamy układ pokarmowy ze szkodliwych osadów, toksyn i pasożytów, jednocześnie dbamy o regenerację flory jelitowej. W medycynie ludowej oczyszczanie organizmu ma ścisły związek ze zmianą pór roku, ale w dzisiejszym niezdrowym, przyspieszonym stylu życia może być z powodzeniem stosowana nawet w przypadku wielu objawów, które powodują, że cierpimy na mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład częste zaparcia.

Kuracja oczyszczająca wykonana przy pomocy naturalnych środków wspomaga pozytywne procesy wpływające na metabolizm: usuwając pasożyty, pozbawiamy się robaków i patogenów, dieta bogata w błonnik ułatwia wypróżnianie, rośliny lecznicze o łagodnym działaniu przeczyszczającym przyspieszają ruchy jelit, odpowiednia ilość płynów spożytych w ciągu dnia dodatkowo pobudza metabolizm. A efekt? Będziemy mieć więcej energii, regularne wypróżnianie, co więcej możemy pozbyć się kilku zbędnych kilogramów.

KIEDY JEST NAM POTRZEBNE?

Jest wiele rzeczy, które wskazują, że coś jest nie tak z naszymi jelitami. Zdarza się, że wiele objawów pojawi się jednocześnie, dużo zależy od stanu naszego układu pokarmowego.
Przewlekłe zaparcia. Styl życia z brakiem aktywności fizycznej, dieta uboga w błonnik, spowolnione ruchy jelit, wszystko to prowadzi do powstawania zaparć. O przewlekłych zaparciach możemy mówić wówczas gdy nasz stolec jest twardy, grudkowaty, proces wypróżniania jest powolny, często bolesny i występuje trzy razy w tygodniu lub nawet mniej. Zaparcia mogą mieć również wiele innych przyczyn, w tym ostre choroby, ale zazwyczaj można je usunąć przeprowadzając kurację oczyszczającą jelita. Dla uzyskania trwałego rezultatu może być potrzebna dłuższa kuracja oczyszczająca.

oczyszczanie-jelit 2

Spowolniony metabolizm. Gdy nasze jelita są pełne niestrawionych resztek pokarmu, wówczas metabolizm nie działa prawidłowo i również wchłanianie jest osłabione. Zasadniczo oznacza to, że nawet  po spożyciu obfitego posiłku wciąż odczuwamy głód. Organizm sygnalizuje zatem, że nie dostarczyliśmy mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Prawdę mówiąc, zaparcia są najbardziej widocznym objawem spowolnionego metabolizmu, ale znakiem ostrzegawczym mogą być również twarde, grudkowate stolce, a także zmęczenie, depresja, problemy ze skórą i przybieranie na wadze. Kto cierpi z powodu spowolnionego metabolizmu, powinien koniecznie przeprowadzić kurację oczyszczającą jelita, do swojego jadłospisu wprowadzić pokarmy  z wysoką zawartością błonnika oraz zadbać o odpowiednią podaż płynów.

Nieudana dieta - utrata wagi. Większość diet opiera się na braku niektórych niezbędnych składników odżywczych. Bez względu na to, czy jest to dieta bez węglowodanów, czy beztłuszczowa, nie przynosi korzyści naszemu trawieniu ani nie wpłynie na „oponki” wokół pasa. Efektem ubocznym jednostronnej diety jest to, że szybko stracimy kilka kilogramów, a potem znów przybędzie nam kilogramów, a płaski brzuch pozostaje odległym, niespełnionym snem.
Główną przyczyną jest  spowolnienie metabolizmu lub uszkodzona flora jelitowa, ponieważ jednostronne przyjmowanie składników odżywczych oznacza również to, że część bakterii probiotycznych tworzących naszą florę jelitową jest zmuszona głodować razem z nami. Co prawda błonnik pokarmowy dostarczany podczas kuracji  nie wpływa na nas bezpośrednio,  ale jest on niezbędny dla bakterii probiotycznych, ponieważ  zawiera cenne polisacharydy, które podczas odchudzania zapewniają równowagę flory jelitowej. Gdy nagromadzone substancje toksyczne uszkadzają te korzystne bakterie flory jelitowej, które produkują również witaminy i enzymy trawienne, ich liczba ulega zmniejszeniu, jakość metabolizmu jest wyraźnie gorsza, co również przyczynia się do przyrostu masy ciała. Na podstawie dostępnych badań naukowcy z Tufts University doszli do wniosku, że przestrzeganie zalecanego dziennego spożycia błonnika (średnio 25-30 gramów u osób dorosłych) może znacznie zmniejszyć wagę osób otyłych - US National Library of Medicine National Institutes of Health.
Ważne jest również to, że kuracja jest w stanie doskonale pobudzić przemianę materii, a to bez tego, aby zawierała działającą termogenicznie wysoką ilość kofeiny wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej.

Niezrównoważona dieta. Oczywiście, gdy mówimy o tego typu diecie, wszyscy od razu mamy na myśli  fast foody i rozmaite słodkie desery, ale powinniśmy wiedzieć, że  większość diet ze względu na swoją jednostronność może powodować  podobne objawy zarówno u osób prowadzących zdrowy i aktywny tryb życia, jak i u tych, które spędzają godziny przed telewizorem, spożywając  dużo niezdrowego jedzenia. Tradycyjna dieta składająca się z kurczaka i ryżu pomaga we wzroście masy mięśniowej, ale jest bardzo uboga w błonnik, co nie wpływa korzystnie na układ pokarmowy. Włączenie do diety  węglowodanów jest ważne nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, ale w pewnych warunkach może również zapewnić odpowiednią konsystencję stolca. Niezależnie od przyczyny, błonnik pokarmowy wspomaga trawienie, odżywia florę jelitową, co więcej, prawidłowy metabolizm, wspomaga proces odchudzania.

Siedzący tryb życia. Budzimy się rano, jedziemy do pracy samochodem, siedzimy przez cały dzień  przy biurku, wieczorem znowu jedziemy do domu samochodem, jemy kolację, siadamy na kanapę i oglądamy telewizję,  i tak w kółko, codziennie to samo. Wiesz coś na ten temat?  Skutkiem ubocznym  siedzącego trybu życia jest spowolniony  metabolizm i wynikające z tego problemy trawienne. Nawet jeśli próbujemy zdrowo się odżywiać, brak ruchu może nadal wpływać na nasze trawienie. Pomóc może podnoszenie nóg lub używanie  oparć pod nogi, ale to nie wystarczy, tylko regularna aktywność fizyczna może działać korzystnie na funkcjonowanie  układu pokarmowego. Słabe, spowolnione  ruchy jelit znów będą prawidłowe i dynamiczne, ponieważ  dokładna kuracja oczyszczająca i aktywność fizyczna sprawią, że będziemy bardziej energiczni a przede wszystkim zdrowi.

Przewlekłe choroby, którym towarzyszą zaparcia. Istnieje wiele dolegliwości układu pokarmowego, którym towarzyszą zaparcia. Należą do nich IBS (zespół jelita drażliwego), zapalenie uchyłków (diverticulitis), ale także nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. W przypadku chorób powodujących zaparcia, jeśli nie towarzyszy im stan zapalny, nieprzyjemne objawy może w znacznym stopniu złagodzić kuracja oczyszczająca jelita. Takie oczyszczanie jest korzystne również dla osób chorujących na cukrzycę mających niskie spożycie węglowodanów, ponieważ ścisła dieta często powoduje problemy z wypróżnianiem. Jednak w przypadku chorób zapalnych (np. Chorobie Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego) nie zaleca się zwiększonego spożycia błonnika pokarmowego, ponieważ mogą one podrażniać już wrażliwą, często uszkodzoną błonę śluzową jelit. Jeśli cierpimy na jakąś poważną chorobę, wówczas przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej koniecznie należy skonsultować się z lekarzem!

Kuracja oczyszczająca. Podczas takiej kuracji staramy się oczyścić całe nasze ciało ze szkodliwych substancji, a zwłaszcza organy, które odgrywają ważną rolę w przetwarzaniu i wydalaniu substancji toksycznych, czyli wątrobę, nerki, układ limfatyczny i oczywiście układ pokarmowy. Niezależnie od tego, czy wprowadzimy całkowitą zmianę stylu życia, czy wykorzystamy produkty zawierające naturalne składniki, kuracja oczyszczająca od wielu lat pełni tę samą funkcję: przyspieszamy procesy metabolizmu, a zwiększając spożycie płynów, wspomagamy eliminację szkodliwych substancji z organizmu, podczas kuracji dbamy o zdrowy styl życia, odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. To nie przypadek, że wiąże się ze zmianą pór roku, nasz organizm wymaga oczyszczania w wyniku zmian występujących w przyrodzie. Ogromne znaczenie we wspomaganiu procesów przebiegających w organizmie ma sama natura, rozpoznawanie przyczyn i dążenie do harmonii zewnętrznej i wewnętrznej.

Pasożyty. Nikt nie chce o nich rozmawiać, ale prawdą jest, że żyją niemal w każdym z nas. Bezpieczną i najlepszą  kryjówką dla pasożytów są nagromadzone złogi w jelitach. Pasożyty jelitowe pobierają od nas niezbędne składniki odżywcze, a ponadto wytwarzają substancje trujące, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju różnych chorób. Kto jest często zmęczony, zirytowany, cierpi z powodu problemów trawiennych, częstych bólów głowy lub ma złe wyniki morfologii krwi, powinien jak najszybciej pomyśleć o oczyszczeniu jelit, ponieważ objawy te świadczą również o obecności pasożytów jelitowych.

JAK DŁUGO TRWA TAKA KURACJA?

Zależy to głównie od jej formy: drastyczna kolon - hydrokolonoterapia (płukanie jelita grubego) to tylko jednorazowe leczenie, podczas gdy zmiana stylu życia może trwać miesiące, lata. Czas trwania kuracji oczyszczania jelit zależy również od stanu naszego organizmu, ponieważ ci, którzy odżywiają się zdrowo i różnorodnie oraz regularnie uprawiają sport, którzy mają szybki metabolizm, rzadko potrzebują długiej kuracji.  Mogą osiągnąć pożądany rezultat nawet w ciągu tygodnia. Oczywiście dla tych, którzy nie mają tyle szczęścia, lub których styl życia nie umożliwia regularnej aktywności fizycznej i odpowiedniej, niezdrowo się odżywiają, a ich metabolizm jest spowolniony, proces ten oczywiście powinien trwać dłużej. Większość kuracji wykorzystujących naturalne składniki trwa od jednego do trzech miesięcy, a w każdym razie jest tego warta. Niezależnie od tego, czy jesteśmy zadowoleni z rezultatu, czy nie, pozwólmy organizmowi na regenerację między dwoma zabiegami. Jedząc pokarmy bogate w błonnik lub stosując suplementy diety o wysokiej zawartości błonnika, możemy również zachować zdrowie układu pokarmowego.

SPOSOBY OCZYSZCZANIA JELIT

Istnieje kilka sposobów oczyszczenia tego ważnego narządu. Tutaj nie mamy na myśli przeprowadzonej w warunkach domowych lewatywy. Zabieg ten jest trudny do wykonania, bolesny, nieprzyjemny i krępujący. Jeśli jednak zdecydujemy się na lewatywę, powinniśmy skontaktować się ze specjalistą, który wyżej wymienioną hydrokolonoterapię  przeprowadzi.
Oczyszczanie jelita można również wykonać za pomocą błonnika, suplementów diety, a dzięki dobrze zaplanowanemu programowi oczyszczania jelit, który często okazuje się najbardziej efektywny i skuteczny. Najlepszą kuracją oczyszczającą jelita jest kuracja na bazie roślin leczniczych, są tacy, którzy oczyszczają swoje jelita, wykorzystując nasiona lnu. Błonnik doskonale usuwa wszystkie zanieczyszczenia osadzone na ścianach jelita, prawdą jest, że siemię lniane jest również bogate w błonnik, ale niech nikt nie wierzy, że zmieszane np. z kefirem całkowicie oczyszczą przewód pokarmowy z nagromadzonych złogów.
Nasiona Chia, które w żołądku zamieniają się w żelową masę, co prawda to nie to samo co program oczyszczania jelit, ale „działają” niezwykle dokładnie: złogi i substancje toksyczne się do nich przykleją, a następnie z łatwością są wydalane wraz z kałem. Ponadto substancja o konsystencji żelu, podobnie jak inny błonnik, chroni wrażliwe jelita i eliminuje zaparcia.
Dostępny w aptece siarczan magnezu (sól Epsom) może naprawdę pomóc przy problemach jelitowych, zaparciach, ponieważ ze względu na zdolność wiązania wody uwalnia stolec, ułatwiając w ten sposób wydalanie szkodliwych osadów. Niestety jego stosowanie nie jest zalecane do oczyszczania jelita, ponieważ może powodować ciężką biegunkę, a z organizmu mogą być wydalone również niezbędne substancje mineralne. W rezultacie może zostać osłabione nie tylko zdrowie naszego przewodu pokarmowego, ale także układu odpornościowego. Do takiej sytuacji nie warto dopuścić, czyż nie?

OCZYSZCZANIE ROŚLINAMI LECZNICZYMI

oczyszczanie-jelit 3

Do oczyszczania jelit warto wykorzystywać rośliny lecznicze, ponieważ są naprawdę skuteczne, może pomóc np.w formie herbaty do oczyszczania jelit, odwaru lub w postaci sproszkowanej. Wiele z nich wspomaga aktywność nerek i wątroby, niektóre są bogate w przeciwutleniacze lub inne składniki odżywcze. Problem w tym, że często nie wiemy, którą roślinę leczniczą wybrać? Nic na to nie poradzimy, nie ma takiej, która będzie odpowiednia dla każdego, w rzeczywistości konieczne jest przetestowanie efektów różnych roślin leczniczych. Bardzo skuteczny okazuje się  koper włoski, hibiskus, rumianek, mniszek lekarski, Pau d'arco, ostropest plamisty, szczaw zwyczajny, oman wielki. Artykuł healthfully.com opisuje, że herbatkę oczyszczającą jelita można przygotować również z imbiru, pietruszki, mięty, lotosu, kardamonu, pieprzu i goździków. Naukowcy odkryli, że np.mięta łagodzi bóle w przewodzie pokarmowym spowodowane stanem zapalnym. Na stronie University of Adelaide pojawiło się twierdzenie, że roślina ta jest niezwykle skuteczna również w przypadku dolegliwości związanych z zespołem jelita drażliwego i przyczynia się do jego leczenia. Jednym z najskuteczniejszych środków do oczyszczenia jelit są łuski nasion babki jajowatej - psyllium. Dlaczego? Dzięki wysokiej zawartości błonnika działa na jelita jak „szczotka”, wymiatając wszystkie niepotrzebne i zbędne toksyny. Możemy go mieszać z różnymi posiłkami, błonnik nierozpuszczalny w wodzie pod jej wpływem pęcznieje, kilkakrotnie zwiększając swą objętość.
Ponadto istnieje wiele innych roślin leczniczych do oczyszczania jelita, warto dokładnie zapoznać się z dostępnymi informacjami lub poprosić o poradę naturalnego uzdrowiciela, lub farmaceutę.

OCZYSZCZANIE W WARUNKACH DOMOWYCH LUB KTÓRY ŚRODEK JEST NAJBARDZIEJ SKUTECZNY?

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, dobrze się zastanówmy. Należy pamiętać, że wysokiej jakości kuracja oczyszczająca musi spełniać szereg warunków. Nie wystarczy, aby składała się tylko z samego błonnika. Powinna zawierać również składniki, które niszczą pasożyty, wspomagają przywrócenie i utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej, wspierają procesy oczyszczania organizmu, a także są w stanie uzupełnić niedobory witamin, minerałów i pierwiastków śladowych w organizmie. Suplementy diety zawierają najskuteczniejsze naturalne składniki do oczyszczania jelit w stężonych ilościach oraz cenne dla organizmu składniki odżywcze. Podczas ich stosowania nie ma potrzeby zmiany codziennego stylu życia, dzięki nim kurację oczyszczającą można z łatwością przeprowadzić w warunkach domowych. W celu poprawy zdrowia i samopoczucia zaleca się 10-dniowe intensywne oczyszczanie, ale najlepsze i długotrwałe efekty przyniesie 1-3 miesięczna kuracja. Tyle czasu potrzeba, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości trawiennych i problemów z wypróżnianiem.

NA CO NALEŻY UWAŻAĆ PODCZAS OCZYSZCZANIA?

oczyszczanie-jelit 4

Duże spożycie błonnika. Niezależnie od tego, czy chcemy osiągnąć pożądany efekt poprzez zmianę nawyków żywieniowych, czy spożywanie odpowiednich suplementów oczyszczanie z wykorzystaniem błonnika wspomaga perystaltykę jelit, naturalny proces wypróżniania.  Ponadto błonnik dostarcza substancji odżywczych bakteriom probiotycznym w jelitach, wspomagając w ten sposób  prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Błonnik można uzyskać z różnych owoców i warzyw, na przykład z różnych rodzajów kapusty i owoców cytrusowych, ale skuteczne mogą być również owoce o dużej zawartości pektyn, takich jak gruszki, jabłka lub agrest.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, błonnik jest pokarmem dla bakterii probiotycznych. Kto z nas pomyślałby o tym, że brak pożytecznych bakterii może również wpływać na zdrowie psychiczne? W tym celu naukowcy z Irish University College of Cork opisali w swoich badaniach opublikowanych w Proceedings National Academy of Sciences, jaki jest bliski związek między probiotykami a aktywnością neurochemiczną mózgu. Z badań wynika, że ​​spożywanie pokarmów lub suplementów diety zawierających bakterie probiotyczne wpływa korzystnie na leczenie depresji i stanów lękowych. W związku z tym, że dla probiotycznych bakterii doskonałą pożywką jest błonnik, należy na stałe włączyć go do swojej diety.

Spożywanie płynów. Oprócz błonnika musimy również pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas kuracji oczyszczającej musimy pić co najmniej 3-4 litry płynów dziennie. Najlepsza jest woda niegazowana, ale  również herbatki ziołowe. W tym okresie należy unikać spożywania alkoholu i napojów gazowanych z dużą zawartością cukru. Polecamy również picie dużych  ilości naturalnych, świeżych soków owocowych!

Aktywność fizyczna. Jeśli tylko pozwalają na to okoliczności, warto dbać o aktywność fizyczną, ponieważ w dużej mierze właśnie od tego zależy sukces kuracji. Ponadto sprzyja to również perystaltyce jelit, poprawia krążenie krwi, przyspiesza wydalanie szkodliwych osadów, tlen z kolei przenikając do wszystkich komórek ciała, wpływa pozytywnie na cały organizm. Jeśli styl życia i praca nam tego nie umożliwi, warto poświęcić, chociażby pół godziny dziennie na zdrowy spacer. Zamiast poruszać się samochodem lub miejską komunikacją chodźmy pieszo, zamiast jeździć windą chodźmy po schodach, lub organizujmy programy obejmujące aktywność fizyczną.

Uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów. W wyniku zwiększonego przyjmowania płynów z naszego organizmu eliminowane są  elektrolity,  natomiast na skutek oczyszczania jelit wydalone zostaną nie tylko szkodliwe osady, ale również niezbędne mikroelementy i witaminy, dlatego ich uzupełnienie jest tak niezmiernie ważne. W trakcie kuracji oczyszczającej, jak również po jej ukończeniu niezbędna jest suplementacja podstawowymi pierwiastkami śladowymi! Decydując się na suplementy, warto zwrócić uwagę czy zawierają one wszystkie niezbędne składniki.

Zdrowe odżywianie. Nawet jeśli taka kuracja oczyszczająca funkcjonuje również bez zmiany naszego stylu życia, warto się  zmotywować  i wprowadzić zmiany do swojego życia. Odżywiajmy się zdrowo, spożywajmy jak najwięcej warzyw i owoców, unikajmy napojów gazowanych lub słodzonych, alkoholu, ciężkich, tłustych pokarmów, przetworzonej, pełnej szkodliwych dodatków. Organizm będzie nam za to niezmiernie wdzięczny, co więcej kuracja oczyszczająca będzie bardziej skuteczna, a po dwóch tygodniach zmieni się ogólny stan zdrowia. Podczas  kuracji oczyszczającej nie jest konieczna dieta odchudzająca, należy tylko zwracać  uwagę na to, co mamy na talerzu.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11396693
https://healthfully.com/189167-herbal-tea-for-colon-cleansing.html
https://www.adelaide.edu.au/news/news44321.html
https://www.pnas.org/content/108/38/16050
https://www.medicalnewstoday.com/articles/323746.php

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Slim Tea
Slim Tea

Mieszanka 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i zapewnia regularny stolec. Nie zawiera kofeiny.

79 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside błonnik
Błonnik pokarmowy CleanInside

Suplement z błonnikiem, który za pomocą włókien oczyszcza jelito grube z nagromadzonych złogów i zapobiega tworzeniu się nowych.

139 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0