dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Pasożyty

Pasożyty rozmnażają się w przewodzie pokarmowym swojego gospodarza

Wciąż jesteś zmęczony, podrażniony,  masz częste problemy trawienne, bóle głowy i złe wyniki morfologii? Bardzo możliwe, że przyczyną  tych dolegliwości może być infekcja pasożytnicza. Przedstawimy kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jakie robaki osiedlają się w ludzkim organizmie, poznasz najczęstsze objawy ich  obecności oraz skuteczne metody na ich usunięcie z organizmu.
Temat pasożytów dla większości ludzi pozostaje wstydliwą przypadłością i mało kto chce o tym mówić, sama myśl o tym, że w organizmie może żerować „ nieproszony gość”, wywołuje szok i obrzydzenie. Tymczasem obecność pasożytów jest zjawiskiem znacznie bardziej powszechnym niż mogłoby się wydawać, ponieważ mogą zadomowić się u każdego z nas. W chwili, gdy pojawi się podejrzenie na obecność pasożytów jelitowych nie należy się wstydzić, należy o tym mówić, ponieważ pasożyty ludzkie wcale nie są wynikiem nieodpowiedniej higieny osobistej. Należy jak  najszybciej  podjąć odpowiednie kroki, ponieważ same nie opuszczą organizmu a mogą być dla nas bardzo niebezpieczne.
Ciężko pogodzić się z myślą, że możemy je mieć w swoim organizmie, ale takie są fakty:
Istnieją setki takich pasożytów, które są zdolne do zagnieżdżenia się w organizmie każdego człowieka, niezależnie od wieku, czy płci. Z wyników badań wynika, że niemal 30 procent populacji cierpi na choroby pasożytnicze. Skąd się biorą? Odpowiedź jest dość przerażająca: Jesteśmy na nie narażeni na okrągło i zewsząd! Bez jakichkolwiek wątpliwości, największym źródłem zakażenia jest woda pitna, źle umyte owoce i warzywa, nie do końca ugotowane lub upieczone jedzenie pochodzenia zwierzęcego, a także zwierzęta domowe, które mogą być nosicielami niebezpiecznego pasożyta. Statystyki potwierdzają, że niezwykle powszechnym pasożytem, którym może być zakażonych aż miliard ludzi jest glista ludzka należąca do grupy nicieni.  Kolejnym pasożytem żerującym w organizmie niemal 800 milionów ludzi jest tęgoryjec dwunastnicy.

Test na obecność pasożytów

Obecność pasożytów można wykazać za pomocą analizy (np.  krwi), badania mikroskopowego jaj pasożytniczych, które są wydalane z kałem (badanie kału na pasożyty), a także badania makroskopowego i mikroskopowego pasożytów emitujących samoistnie. Istnieje również test, który można wykonać samemu w warunkach domowych. Taki szybki test niestety jest w stanie potwierdzić stuprocentowo obecność tylko jednego gatunku pasożytów a mianowicie Giardia Lamblia.

Rodzaje pasożytów

Pasożyty, jak sugeruje ich nazwa, rozmnażają się w przewodzie pokarmowym  swojego żywiciela -gospodarza, w zależności od gatunku, osiedlają się każdy w innej części. Bardzo często objawy obecności pasożytów w organizmie można pomylić z wieloma innymi problemami trawiennymi. Jeśli zaburzenia te staną się trwałe, przewlekłe i nie da się ich wyjaśnić bardzo możliwe, że właśnie one są ich przyczyną.

Pasożyty ludzkie można podzielić na trzy główne grupy:
Pierwotniaki, robaki: płaskie, czyli płazińce, obłe, czyli obleńce. Tak jak w przypadku większości pasożytów, ich celem nie jest zniszczenie ciała gospodarza. Żywią się jedzeniem przyjmowanym do organizmu, pozbawiając w ten sposób swojego żywiciela niezbędnych składników odżywczych, ich obecność może wywołać szereg przykrych dolegliwości. Nie bez znaczenia jest fakt, że przyczyniają się do powstawania infekcji, a co gorsze  osłabiają układ odpornościwy organizmu i powodują zaburzenie równowagi flory bakteryjnej jelit. Najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybciej się ich pozbyć.

Rodzaje pasożytów jelitowych

Owsiki najczęściej występują u dzieci

Owsiki u dzieci  (Enterobius vermicularis), co prawda  rozwijają się szczególnie u dzieci, ale tymi pasożytami mogą zarazić się również osoby dorosłe. Według badań przeprowadzonych przez Center of Disease Control, tym pasożytem zarażonych jest 11,4% populacji. Owsiki wypełzają z odbytu, żeby złożyć jaja, i wtedy widoczne  są gołym okiem - w postaci cienkich białych nitek. Podobnie jak  w przypadku innych pasożytów jelitowych również jaja owsików dostają się do ciała przez usta, mogą wniknąć przez skórę, a czasami dostają się do pożywienia również z kurzem. Najczęściej zarażeniu pasożytami ulegają dzieci. Infekcji sprzyja uczęszczanie do przedszkola czy szkoły,  są to miejsca, gdzie dzieci kontaktują się ze sobą, korzystając  np.z tych samych toalet. W tym wieku nie mają jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych. Na początku infekcji, rozmnażają się bez żadnych widocznych objawów.  Bardzo łatwo można więc zarazić się owsikami obecnymi na skórze, prześcieradle,ręcznikach czy meblach. Zdolność zakażania utrzymują przez trzy tygodnie.

Objawy obecności owsików: swędzenie okolic odbytu, który nasila się wieczorem, zaburzenia snu, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie z powodu braku snu, drażliwość, zaburzenia koncentracji.

Włosogłówka ludzka może spowodować opóźnienie w rozwoju.

Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) dorosły osobnik osiąga długość (3-5 cm). Zakażenie najczęściej diagnozowane jest u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, pasożytem, tak jak i w przypadku owsików można się zarazić poprzez niedostateczną higienę, drogą pokarmową, poprzez wypicie zanieczyszczonej wody lub spożycie niedomytych warzyw czy owoców. „Specjalnością” tego pasożyta jelitowego jest to, że samica układa jaja w jelicie cienkim, a następnie wylęgają się inwazyjnie larwy, które zagłębiają się przednią, włosowatą częścią głowową w błonę śluzową jelita, żywią się krwią i mogą żyć przez kilka lat.

Objawy obecności  tego pasożyta to przede wszystkim: bóle brzucha, bóle głowy, krwawa biegunka, nudności, wymioty, brak apetytu, nagła utrata masy ciała.
Na dłuższą metę może również wystąpić niedokrwistość, ponieważ pasożyt małą „włosowatą częścią”, podobną do pazurków,  jest w stanie  wniknąć  pod śluzówkę okrężnicy i karmić się bezpośrednio krwią. U małych dzieci obecność  tego pasożyta może spowolnić normalny rozwój.

Włosogłówka ludzka może osiągnąć 25 cm długości.

Glista ludzka (Ascaris lumbricoides) na zarażenie tym pasożytem narażeni są nie tylko ludzie, ale również zwierzęta domowe. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową - najczęściej w wyniku nieprzestrzegania zasad higieny osobistej, poprzez jedzenie źle umytych warzyw czy owoców lub pijąc zanieczyszczoną wodę. Dorosły osobnik może osiągnąć nawet 25 cm długości. Jaja, które dostaną się do organizmu, wyklują się w jelicie cienkim, następnie larwa przenika przez ścianę jelita do naczyń żylnych, przez które z prądem krwi trafia do wątroby, a następnie do serca kolejno do płuc.

Objawy zarażenia się glistą ludzką: silny kaszel, częste kichanie, nudności, nadpobudliwość nerwowa, gorączka

Zdarza się to na szczęście rzadko, ale mogą one dostać się również do przewodu żółciowego, gdzie uniemożliwiają prawidłowy przepływ płynu żółciowego, uszkadzając w ten sposób wątrobę.

Tasiemiec powoduje silne skurcze w dolnej części brzucha

Tasiemiec uzbrojony (Taenia saginata, Taenia solium) - charakterystyczną cechą  tego pasożyta jest to, że na główce ma małe przyssawki i haczyki, za pomocą których przytwierdza się do ścian jelita cienkiego swojego żywiciela. Tasiemiec uzbrojony zwykle bytuje w żywicielu sam stąd też jego nazwa - soliter (samotny).
Składa się z kilkuset jednakowych członów, posiadających narządy rozrodcze zarówno żeńskie, jak i męskie, co oznacza, że jest obupłciowy. Kolejną charakterystyczną cechą tasiemca uzbrojonego jest to, że nie ma własnego układu trawiennego, więc żywi się częściowo pokarmem, który organizm już strawił.

Objawy zakażenia tasiemcem: nagła utrata masy ciała, skurcze brzucha, problemy trawienne, niedrożność jelit, ponadto mogą występować nudności i wymioty, dodatkowo obecne jest też ciągłe osłabienie. Larwy tasiemca mogą zaatakować mózg, wywołując np. ataki drgawki podobne do padaczki, silne bóle głowy, uczucie dezorientacji i dekoncentracji. Zdarza się, że larwy powodują trudności w utrzymaniu równowagi. Obecność pasożytów jest niezwykle szkodliwa dla organizmu, lepiej  więc się ich pozbyć przeprowadzając odrobaczanie organizmu.

Pasożyty jelitowe można podzielić na dwie główne grupy: jednokomórkowe i wielokomórkowe. Jeśli chodzi o wielkość, to te jednokomórkowe są mikroskopijnej wielkości, natomiast wielokomórkowe mogą osiągnąć nawet kilka metrów długości.

Ich najczęstszymi przedstawicielami są obleńce, czyli (robaki obłe, glisty) oraz płazińce. Wśród tych drugich znajdujemy gatunek zwany cestoda, który jest w kształcie paska i jest podzielony na segmenty, jak również przywry, których powierzchnia jest gładka i jednolita.

Choroby pasożytnicze wywołane są przez  pierwotniaka o nazwie Giardia lamblia, który bytuje praktycznie wszędzie, jak również Dientamoeba fragilis, Entamoeba histolytica, Cryptosporidium sp., Isospora bell i Balantidium coli. Wśród gatunków jednokomórkowych należy wymienić Enterobius vermicularis, Ascaris lumbricoides, Trichuris trichiura, Ancylostoma duodenaliste, Necator americanust i Strongyloides stercoralis.

W jaki sposób dostaną się do naszego organizmu?

Do naszego organizmu dostają się drogą pokarmową, poprzez spożywanie niedomytych produktów, na których znajdują się ich jaja oraz picie zakażonej wody. Jaja lub larwy ,,skrywają,, się w surowym mięsie, dlatego bardzo ważne jest, aby  przed spożyciem było ono dokładnie umyte, ale przede wszystkim dobrze ugotowane. Zarażenie pasożytami związane jest również ze zjedzeniem niedomytych owoców i warzyw lub pokarmów niewiadomego źródła.
Choroba pasożytnicza jest zakaźna. Nosicielami pasożytów mogą być zwierzęta domowe, najczęściej koty i psy, przede wszystkim te, które przebywają na zewnątrz. Warto więc należy myć dokładnie ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem, a w szczególności przed jedzeniem.

Jakie dolegliwości wywołują?

Uznawana na całym świecie kanadyjska lekarka Hulda Regehr Clark, zm.w 2009 roku przeprowadziła wiele badań dotyczących pasożytów w ludzkim ciele oraz dolegliwości, jakie mogą one wywołać. W związku z tym, że niemal 80 procent naszego układu odpornościowego znajduje się w układzie pokarmowym, dokładnie we florze jelitowej więc wskutek żerowania pasożytów słabnie odporność organizmu: stajemy się bardziej podatni na różne choroby, a wydłuży się również czas trwania leczenia. Znacznie gorsze jest to, że większość pasożytów wytwarza tak zwaną orto-fosfo-tyrozynę. Ta substancja chemiczna jest odpowiedzialna za powstawanie chorób nowotworowych.

Wiele osób nie rozpoznaje objawów infekcji pasożytniczej.
W większości przypadków mogą one nie dawać żadnych specyficznych objawów, które mogłyby wskazywać na ich obecność, dlatego myślimy o takiej infekcji dopiero gdy odczuwalne są jej skutki. Nie należy więc ich lekceważyć, ponieważ bardzo możliwe, że właśnie one są przyczyną naszych dolegliwości.

Ostry ból brzucha to jeden z objawów świadczących o infekcji pasożytniczej

Do najczęstszych symptomów świadczących o obecności pasożytów  należą silne skurcze i ból w dolnej części brzucha. Co prawda dolegliwości te mogą być spowodowane nieodpowiednią dietą, ale w wielu przypadkach to właśnie obecność tych intruzów jest główną przyczyną wielu dolegliwości. Tego typu bóle mogą pojawiać się tylko od czasu do czasu, kobiety przypisują to miesiączce lub dolegliwościom związanym z napięciem przedmiesiączkowym, w związku z tym ani im nie przyjdzie do głowy, że przyczyną może być infekcja pasożytnicza. Skurcze zazwyczaj wywołane są obecnością długiego pasożyta jak np. tasiemiec, odżywia się on nabłonkiem ściany jelita i treścią jelitową, a drażniąc błonę śluzową powoduje silny ból.
Opóźnienia w rozwoju. Ten objaw występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Dzieci, które są zarażone pasożytami bywają mniejsze i chudsze niż ich rówieśnicy. Dzieje się tak dlatego, że te intruzy zużywają większość minerałów, pierwiastków śladowych i witamin, które są niezbędne do normalnego rozwoju.
Zmęczenie i senność. Choroby pasożytnicze powodują ubytek energii a to dlatego zarażone osoby mogą odczuwać chroniczne zmęczenie i osłabienie. Jeśli tego typu objawy utrzymują się przez  dłuższy czas, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ taki stan może doprowadzić do różnych niedoborów, uszkodzenia flory jelitowej i osłabienia  mechanizmów obronnych układu odpornościowego.
Suchy kaszel. Istnieje mnóstwo takich pasożytów, które większość swoich cyklów życiowych spędzają w przewodzie pokarmowym, niestety zdarza się, że jako larwy przedostają się do serca, następnie do płuc i gardła. Powoduje to podrażnienie lub stany zapalne, którym zwykle towarzyszy suchy kaszel i ostry ból.

Brak apetytu. Może to brzmieć sprzecznie, ponieważ pasożyty ludzkie żyją i zdobywają pożywienie kosztem naszego organizmu. Ich obecności często towarzyszy  brak apetytu. Przez cały czas stymulują ściany jelit, a mózg to odbiera jako stałe uczucie sytości.

Chroniczna biegunka w większości przypadków wywołana jest właśnie obecnością pasożytów, przede wszystkim wtedy, gdy są namnożone w organizmie. Niektóre gatunki widoczne są gołym okiem, jak np. glista ludzka, którą można zobaczyć w kale.

Kolejnymi niepokojącymi  objawami świadczącym o obecności pasożytów w organizmie są nudności, wzdęcia, zawroty głowy, częste wymioty, wypadanie włosów, łamliwość i rozdwajanie się paznokci, zaczerwienienie i suchość skóry, dzieje się tak z powodu niedoboru niezbędnych witamin. Ponadto pozbawiają nas substancji odżywczych, minerałów i witamin, które są niezbędne do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. W niektórych przypadkach infekcji pasożytniczej mogą towarzyszyć dreszcze, gorączka lub odwodnienie organizmu.

Jak można się ich pozbyć?

Istnieje wiele sprawdzonych i naturalnych sposobów na usunięcie pasożytów z organizmu. Najlepiej sięgnąć po preparaty przeciwpasożytnicze dostępne bez recepty.

Przeciwpasożytnicze suplementy diety są dostępne dla każdego

Obecnie dostępnych jest wiele suplementów diety przeciwko pasożytom, spośród nich warto wybrać takie, które zawierają wyłącznie naturalne składniki.

Podstawą leczenia przeciwpasożytniczego jest oczyszczenie okrężnicy z osadzonych w niej niestrawionych resztek pokarmowych, a także pasożytów jelitowych. Kuracja oczyszczająca jelita  pomaga w zachowaniu czystości okrężnicy,  co z kolei broni namnażaniu się szkodliwych bakterii i pasożytów w układzie pokarmowym.  W celu wyeliminowania pasożytów, a także ich jaj i larw z organizmu, warto skorzystać z dostępnych dla każdego suplementów diety zawierających mieszaniny różnych roślin leczniczych.

Pasożytów można się pozbyć, stosując szybkie i proste domowe metody. Jedną z nich są bardzo skuteczne rośliny lecznicze. Bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, należy wcześniej przeprowadzić badanie kału w celu stwierdzenia obecności pasożytów.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4423887/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851163
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic junior
Parasic Junior

Idealne rozwiązanie, żeby uwolnić organizm naszego dziecka od pasożytów. Parasic Junior® to nie tylko skuteczny , ale również smaczny syrop, chętnie spożywany przez dzieci.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0