dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia

Robaki i pasożyty | Co kryje się w Twoim ciele?

pasozyty-i-robaki 1Jak pozbyć się pasożytów i jednocześnie różnych chorób i bólu? W ramach higieny osobistej powinieneś regularnie, raz w roku zażywać suplement diety o działaniu przeciwpasożytniczym Parasic, który skutecznie pomaga usuwać pasożyty u człowieka. Jest to jeden z elementów Programu Clean Inside, który służy do wewnętrznego oczyszczania. Zawiera specjalne zestawienie 18 ziół, które już od tysięcy lat z powodzeniem są używane do zwalczania i usuwania szkodliwych pasożytów, ich jaj i wylęgłych larw z różnych części organizmu. Skład Parasic został dostosowany do potrzeb organizmu dziecięcego i jest skuteczny w usuwaniu pasożytów.

Wielu z nas nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że nasze ciało stanowi pożywkę dla różnych organizmów, takich jak pasożyty, od odmian mikroskopijnej wielkości, jak np. wirusy, bakterie, grzyby, pierwotniaki do kilkumetrowych, jak robaki, na przykład tasiemiec. W niniejszym artykule pod pojęciem pasożyty u człowieka rozumiane są różne gatunki robaków, które pasożytują w organizmie człowieka.

Według najnowszych badań epidemiologicznych, wyniki których zaskoczyły nawet specjalistów, można przypuszczać, że robaki w organizmie występują u 80 % dorosłej ludności. I to bez różnicy płci, bez względu na granice ekonomiczne bądź geograficzne. Różne choroby u człowieka wywołują dwie główne grupy robaków, które pod względem kształtu ciała dzielimy na:

 • Nicienie (Nematoda) – o kulistym w przekroju ciele, jak na przykład owsik ludzki (Enterobius vermicularis) lub owsiki (Ascaris lumbricoides), wywołujące chorobę o nazwie nematodoza
 • Tasiemiec (Cestoda) – o płaskim w przekroju ciele, jak na przykład tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) o długości kilku metrów lub drobny tasiemiec karłowaty (Hymenoleis nana), które wywołują chorobę o nazwie tasiemczyca.

Te pasożyty i robaki atakują miliony mieszkańców naszej planety. Czyli ich ofiarą możemy być też my nawet o tym nie wiedząc lub nie domyślając się ich obecności w naszym organizmie. Jednak wielu z nas ma mylne wyobrażenie na ten temat sądząc, że są tylko pasożyty jelitowe. Mogą one występować i żyć prawie w każdym zakątku naszego organizmu: w płucach, wątrobie, żołądku, dwunastnicy, przełyku, mózgu, we krwi, na skórze, a nawet w oczach! I to kilka różnych gatunków jednocześnie. Często jednak pasożyty i robaki wędrują po organizmie i potrafią zagnieździć się również w stawach i mięśniach, objawem czego jest ich ból, błędnie przypisywany na przykład zapaleniu stawów (artretyzmowi).

"Wszystko się zmieniło"

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
wszystko-sie-zmienilo 1

Witam. Parasic junior naprawdę działa, podaję go dziecku od tego czasu jak zostały stwierdzone u niego pasożyty i są już pierwsze efekty. Od dwóch tygodni dużo spokojniej śpi, nie zgrzyta zębami, unormowały się stolce, powrócił apetyt, nie jest tak rozdrażniony i jest dużo spokojniejszy. Jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wszystkim. Pozdrawiam. Z wyrazami szacunku –

Grażyna K.
, 2016-07-04

Chcąc poznać więcej poświadczonych notarialnie opinii naszych klientów na temat pasożyty, kliknij tutaj:
Pasożyty opinie

Co to są pasożyty?

Typową cechą charakterystyczną pasożyta jest to, że żyje kosztem innego żywego organizmu. Pasożytuje na żywicielu, którym może być każdy z nas. Aby mógł istnieć i rozmnażać się, żyje naszym kosztem pozbawiając nas substancji odżywczych i energii.

W 2000 r. w czasopiśmie Discover został opublikowany bardzo interesujący artykuł, w którym stwierdzono, że: ”Każda żywa istota ma co najmniej jednego pasożyta, który żyje w niej lub na niej, ale w rzeczywistości człowiek ma ich o wiele więcej… Uczeni zaczynają dopiero odkrywać, do czego tak naprawdę są zdolne te rozpowszechnione pasożyty. Przeprowadzone badania wskazują na niezwykłą możliwość: „Pasożyty i robaki mogą rządzić światem. Odkrycie, że mają taką wielką siłę jest bardzo zaskakujące.”

W jaki sposób można to uzasadnić i wyjaśnić? Bardzo łatwo. Należy sobie uświadomić, że składamy się z mniej więcej 70 miliardów komórek, które współdziałają odpowiednio do odbieranych bodźców chemicznych. Warunkiem naszego zdrowia jest ich optymalne współdziałanie. „Jeśli jakiś organizm – jak na przykład pasożyt – może wpływać na te bodźce, to tym samym może on wpływać na nas. I właśnie na tym polega największe zagrożenie ze strony pasożytów.”

”W rzeczywistości pasożyty zabiły o wiele więcej ludzi niż wszystkie wojny w naszej historii,” – stwierdził National Geographic w jednym ze swych nagrodzonych filmów dokumentalnych pt. ”Porywacze ciał” (The Body Snatchers).

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza pasożyty i robaki do jednej z sześciu najbardziej niebezpiecznych przyczyn chorób człowieka. Są one odpowiedzialne za wiele dolegliwości trawiennych oraz innych problemów ze zdrowiem, które dokuczają ludziom. Pasożyty i robaki są przyczyną większej liczby zachorowań niż rak, który uważany jest za najbardziej zabójczą chorobę na świecie.

Jeśli nie wierzysz, że pasożyty mogą żyć w tysiącach ludzi, przeczytaj cały szereg prawdziwych historii, które zostały zamieszczone na tej stronie internetowej – Opinii. Już wkrótce dojdziesz do wniosku, że to o wiele poważniejszy problem, niż kiedykolwiek to sobie wyobrażano.

Pasożyty jelitowe

Robaki w największej ilości występują w zanieczyszczonym jelicie grubym. Pasożyty o różnej wielkości przebywają w niewydalonej warstwie odpadów. Jeśli jelito grube nie zostanie odpowiednio wcześnie oczyszczone ze złogów, w których żyją, to toksyny, które wytwarzają, stopniowo zatrują Twój organizm. Z odchodów pasożytów powstają też trujące substancje, które mogą podrażniać centralny układ nerwowy i wywoływać nerwowość lub rozdrażnienie. Oprócz tego przez to, że robaki wykorzystują większość substancji odżywczych, dostarczanych do Twojego przewodu pokarmowego, zabierają najlepsze składniki pożywienia, często pozostawiając Ci tylko resztki.

Pasożyty jelitowe mogą być też przyczyną otyłości, ponieważ okradają Cię z substancji odżywczych, pozostawiając Ci tylko kalorie. W wyniku tego Twój organizm domaga się coraz większych ilości kalorii, starając się w ten sposób zastąpić i uzupełnić brakujące substancje odżywcze i witaminy.

Niektóre robaki przebywają tylko w górnym odcinku jelita cienkiego, wywołując stan zapalny. W wyniku tego zapalenia tworzą się gazy oraz uczucie pełności. Daje się to zauważyć szczególnie przy częstszym spożywaniu pewnych gatunków warzyw.

Jeśli pragniesz zapobiec wewnętrznej autointoksykacji, to pierwszorzędną koniecznością jest usunięcie odpadów i pasożytów nagromadzonych w jelicie grubym. W innym razie zamiast wchłaniania substancji odżywczych, z zatkanego jelita grubego w rzeczywistości będziesz wchłaniać tylko toksyny z toksycznej masy kału. W takim przypadku w organizmie nic nie działa prawidłowo. Tutaj tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego nawet 90 % różnych zachorowań zaczyna się właśnie w jelicie grubym. Na poziomie komórkowym powodują je toksyny wraz z niedoborem substancji odżywczych.

Robaki są wyrafinowane

Prosperują dzięki unikalnej zdolności dostosowania swego cyklu rozwojowego w taki sposób, aby zapewnić zachowanie swego gatunku wewnątrz niczego nie podejrzewającego żywiciela – Twojego organizmu. Dlatego tak trudno je wykryć. Ukrywają się przed Tobą i potrafią ukryć ślady swego oddziaływania pod objawami najbardziej pospolitych chorób. To nie do wiary, jak robaki, czasami nawet o dosyć dużych rozmiarach niezauważalnie wkradają się i żyją w Twoim organizmie. Na swój sposób są przebiegłe, można uznać, że nawet mądre. Dlatego też, gdy tradycyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatów, specjaliści zalecają leczenie przeciwpasożytnicze.

Czy rzeczywiście jesteśmy tacy bezbronni? Jeśli jesteś obojętny i pogodzisz się z tym, że brakuje Ci energii i uważasz za normalne, że jesteś chory, na pewno nie dowiesz się, czy masz pasożyty, czy nie. Na odwrót, jeśli potrafisz odczytać pewne sygnały, które daje Ci Twoje ciało, to bardzo łatwo stwierdzisz obecność pasożytów. Główne objawy zostały podane w książce autorstwa Ann Louise Gittleman, specjalisty w dziedzinie żywienia człowieka pt. „Zgadnij, co przyjdzie na kolację” („Guess What Came to Dinner”).

Tasiemiec – najstarsze pasożyty jelitowe

To najstarsze pasożyty jelitowe gatunku ludzkiego. Niektóre odmiany tak dobrze przystosowały się do życia w ludzkim jelicie, że ich żywiciel (człowiek) może być całkowicie pozbawiony objawów. Mają płaskie ciało, które składa się z członów. Do zarażenia dochodzi, gdy dojrzałe człony odrywają się od tasiemca i są usuwane z kałem na zewnątrz. Wtedy są one widoczne nawet gołym okiem. Zawierają jaja, które uwalniają się po rozkładzie członów.

 • Tasiemiec nieuzbrojony (Taenia saginata) osiąga długość od 3 do 10 metrów. Do zarażenia człowieka dochodzi przez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa wołowego. Czasami wywołuje lekkie dolegliwości trawienne, ponieważ tak jak wszystkie tasiemce nie posiada otworu gębowego. Substancje odżywcze wchłania przez specjalnie przystosowaną powierzchnię ciała. Żywicielowi szkodzi drażniąc śluzówkę przyssawkami, haczykami oraz przez wydalanie wydzielin metabolicznych.
 • Tasiemiec karłowaty (Hymenoleis nana) osiąga długość zaledwie 7 do 80 milimetrów. Źródłem zarażenia są jaja, które występują w kale. Rezerwuarem zarażenia są szczury i myszy. Formą inwazyjną tego tasiemca są bezpośrednio jaja – cysticerkoid, który zagnieżdża się w ścianie jelita, gdzie przeistacza się w dorosłego tasiemca. Zarażenie u dzieci (w szczególności pochodzących z grup zaniedbanych społecznie) następuje na skutek nieprzestrzegania zasad higieny. Do głównych objawów należy zaliczyć brak łaknienia, ubytek masy ciała lub niemożność przybrania na wadze, bóle brzucha jak też ataki wilczego głodu.

Nicienie – rozpowszechnione pasożyty jelitowe

Są to robaki, które w odróżnieniu od tasiemca mają obłe nieczłonowane ciało. Są rozdzielnopłciowe i pasożytują na ludziach w stadium larwy i dorosłym. Samica składa jaja lub od razu rodzi larwy. Nicienie jako ważne pasożyty człowieka występują przede wszystkim w obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Jednak niektóre ich gatunki są bardziej kosmopolityczne i powszechnie występują również u nas. Najczęściej atakują dzieci, jak na przykład owsik ludzki, owsiki czy też glista ludzka.

Owsik ludzki (Enterobius vermicularis) to małe białe cienkie robaki o długości mniej więcej 1 cm, które bardzo często występują w jelicie cienkim lub jelicie ślepym człowieka, w szczególności u dzieci. Samica wędruje do jelita grubego i składa jaja zazwyczaj w nocy, w cieple, w okolicy odbytu. Z jaj rozwija się larwa.

 • Źródłem zarażenia jest człowiek, jest on też jedynym żywicielem tego pasożyta, który jest przenoszony głównie w większych skupiskach (szkoły, przedszkola, rodziny). Jeśli nie są przestrzegane zasady higieny przy kontakcie z okolicą odbytu, jaja przenoszą się na palce, pod paznokcie i w ten sposób mogą przedostać się z powrotem do ust. Dalej mogą być rozprzestrzeniane za pośrednictwem bielizny pościelowej, podłogi, stamtąd trafiają na sąsiednie przedmioty lub żywność. Często też jaja znajdują się w wirującym powietrzu, skąd mogą przeniknąć do ciała innych członków rodziny przez wdychnięcie lub przełknięcie. Dlatego jeśli zarazi się jeden z członków rodziny, należy objąć leczeniem wszystkich domowników. Najczęstszym objawem jest swędzenie w okolicy odbytu, głównie wieczorem.
 • Gdy przylgną do ściany jelita cienkiego, mogą powstać małe wrzody, które są często wtórnie infekowane przez bakterie.
 • U dziewcząt samice mogą przedostać się do pochwy, powodując upławy. Jeśli owsik ludzki nie zostanie w porę usunięty z organizmu, może przedostać się nawet do macicy. O obecności robaków świadczy zapalenie błony śluzowej macicy i zapalenie jajowodów.
 • Do innych objawów należą brak łaknienia, utrata masy ciała, bóle brzucha, nudności, zwracanie lub moczenie nocne (w szczególności u dziewcząt). Dzieci są niespokojne, cierpią na bezsenność, mogą nawet występować zaburzenia nerwicowe.

Jak wykryć, że mamy robaki w organizmie

Badanie próbki stolca to najbardziej popularny sposób na to, jak wykryć robaki w organizmie. Jego skuteczność nie jest jednak stuprocentowa. Bowiem robaki w stolcu wykrywa się na podstawie obecności jaj, które są widoczne pod mikroskopem. Ponieważ dorosłe robaki są mocno przyczepione do błony śluzowej w różnych częściach przewodu pokarmowego, ich wykrycie jest możliwe tylko wtedy, jeśli właśnie składają jaja. Jeśli nie, ich obecność w próbce stolca nie zostanie wykryta. Dlatego lekarze zalecają, aby pacjent oddał do badania trzy próbki stolca, pobierane o różnej porze. Lekarz może bezpośrednio wykryć dorosłe pasożyty jelitowe podczas kolonoskopii.

Czasami zarażenie pasożytami może być bezobjawowe. Istnieją jednak różne sygnały, które daje Ci Twój organizm, mogące pomóc stwierdzić, czy w Twoim ciele „zadomowiły się” robaki. Często na przykład gazy i skurcze brzucha są takim typowym objawem. Wywołują to specyficzne pasożyty, przebywające w górnym odcinku jelita cienkiego, powodując stan zapalny. W wyniku tego zapalenia powstają gazy oraz uczucie pełności. Niżej została podana lista wyjątkowo różnorodnych objawów (wg Ann Louise Gittleman), które mogą pomóc Ci zorientować się w danej sytuacji. Należą do nich na przykład:

 • Alergie na różne potrawy
 • Anemia (potocznie niedokrwistość)
 • Wzdęcia/spuchnięty brzuch
 • Obecność krwi w stolcu
 • Często występująca biegunka lub na odwrót zatwardzenie
 • Objawy grypopodobne – kaszel, kłopoty z oddychaniem/charczenie i gorączka
 • Cuchnący stolec, który pogarsza się po południu i wieczorem
 • Gazy i skurcze
 • Swędzenie w okolicach odbytu, głównie w nocy
 • Nudności
 • Zwracanie
 • Utrata masy ciała i wilczy głód
 • Bóle stawów i mięśni
 • Zaburzenia snu
 • Chroniczne zmęczenie
 • Zespół jelita drażliwego (IBS)
 • Dysfunkcja układu odpornościowego

Oprócz wyżej wymienionych do objawów wskazujących na zarażenie pasożytami lub jego skutków należy zaliczyć: gorzki posmak w ustach, przyspieszone tętno, ból w okolicach pępka, zamglenia pojawiające się przed oczami, swędzenie nosa lub ucha, ślinienie sią podczas snu oraz choroby: astma, cukrzyca, epilepsja, różne wypryski, migreny, choroby serca i rak.

Jak pozbyć się pasożytów?

Żeby usunąć pasożyty u człowieka, w pierwszej kolejności należy oczyścić cały układ trawienny. Bowiem czyste, wilgotne jelita z dobrze umięśnioną ścianą jelitową nie są odpowiednim miejscem i nie kuszą organizmów takich jak pasożyty jelitowe do zagnieżdżenia się w nich. Oto odpowiedź na pytanie, jak pozbyć się pasożytów. Najlepiej pokonać pasożyty, działając wielopoziomowo przy ich usuwaniu:

 1. krok: Oczyszczanie jelita ziołami jest konieczne, ponieważ większość ujęć wody znajduje się w pobliżu siedlisk ludzkich i dlatego istnieje wysokie prawdopodobieństwo zarażenia pasożytami.
 2. krok: Zwiększenie konsumpcji błonnika umożliwi przyspieszenie przesuwania się niestrawionych resztek pokarmowych, przez co unikniesz ich osadzania się, a tym samym powstawania warunków odpowiednich dla pasożytów.
 3. krok: Przezwyciężenie niedoboru witamin. Przyjmując dostateczną ilość witamin, minerałów i substancji odżywczych walczymy z ich niedoborem będącym skutkiem zarażenia pasożytami.
 4. krok: Wykrycie źródła zarażenia i zapobieganie reinfekcji

 • Jeśli jesteś podatny na zarażenia, unikaj kontaktu ze znanymi źródłami infekcji, do których należą fekalie gryzoni, odchody kotów i niewłaściwy kontakt z psami.
 • Bądź ostrożny pijąc wodę i/lub podczas kąpieli w nieznanej wodzie.
 • Ubieraj odzież chroniącą przed atakami owadów, które wysysają krew.
 • Wszystkie owoce i warzywa myj przed spożyciem w czystej wodzie, aby uniknąć zarażenia.
 • Nie podlewaj warzyw nie oczyszczonymi ściekami lub wodą pochodzącą z innych potencjalnie skażonych ujęć.

Dzieci są szczególnie podatne na pasożyty i wielokrotnie dochodzi do tego, że robaki występują u nich w dużej ilości. Jak pozbyć się pasożytów? Naucz dziecko podstawowych zasad higieny takich jak mycie rąk (również używania szczoteczki do paznokci) po korzystaniu z toalety, po zabawie na dworze lub zanim zacznie jeść.

Dlaczego polecamy używanie suplementów diety NaturalSwiss?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz przeglądając naszą ofertę naturalnych produktów (zobacz tu).

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss DigestFX
Swiss DigestFX

Swiss DigestFX® zawiera naturalne enzymy, które spożywane w trakcie posiłku wspomagają trawienie i są pomocne w zapobieganiu większości problemów trawiennych, takich jak: gazy, wzdęcia, zgaga, powolne trawienie, ciągłe zmęczenie, drażliwość.

129 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0