dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Rak jelita grubego: Co należy wiedzieć na temat raka jelita grubego?

Rak jelita grubego jest niezwykle agresywnym rodzajem raka

Rak jelita grubego jest niezwykle agresywnym rodzajem raka, jeśli nie zostanie wykryty na czas lub zaniedbany, w większości przypadków prowadzi do śmierci. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, są regularne badanie kolonoskopowe. Ryzyko  rozwoju choroby można zmniejszyć dzięki używaniu probiotyków, ale warto wiedzieć, że probiotyki mogą być również skuteczne  w leczeniu raka jelita.

Rak jelita grubego może umiejscowić się w każdej części tego jelita i jest niezwykle niebezpieczny, często kończy się śmiercią pacjenta, jest jednak jednym z tych rodzajów raka, który można łatwo wykryć i najłatwiej jest mu zapobiec.

Rodzaje i przyczyny  choroby

Istnieje więcej rodzajów raka jelita grubego, z których najczęstszym jest rak okrężnicy, którego występowanie jest najczęstszym spośród wszystkich rodzajów raka jelita,  niemal czterdzieści procent. Około jedna czwarta przypadków dotyczy sigmoidu, ale choroba nie ,,oszczędza”ani jelita cienkiego, ani grubego. Jego pośrednimi poprzednikami są polipy jelitowe, rzadziej, inne zmiany w błonie śluzowej jelit, a zatem wrzody i rany. Można ustalić związek między wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego a rakiem. Jego ryzyko znacznie zwiększa styl życia: mało aktywności ruchowej, niezdrowa dieta. Według badań ryzyko raka jelita zwiększa się głównie poprzez spożywanie półproduktów i gotowych pokarmów bogatych w sztuczne składniki oraz  nadmierne spożycie czerwonego mięsa i alkoholu, a także dieta uboga w błonnik. Przyczyną raka jelita grubego może być  choroba Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelit,  ryzyko choroby może zwiększyć również otyłość spowodowana cukrzycą typu 2. Kolejnym  czynnikiem odpowiedzialnym za raka jelita grubego może być zdiagnozowany wcześniej rak szyjki macicy lub piersi. Przyczyną raka jelita grubego mogą być również infekcje pasożytnicze, ponieważ pasożyty wytwarzają toksyny, które uszkadzają tkanki.

Oprócz wyżej wymienionych, odnotowano, co prawda w niewielkim stopniu również predyspozycje genetyczne lub wrodzone uszkodzenie narządów. Kluczowe znaczenie ma również wiek , zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego dotyczy osób po 50 roku życia, a w większości kobiet.

Dlatego w naszym własnym interesie jest by po 50 roku życia, zgłosić się na badania kolonoskopowe , w przypadku negatywnego wyniku powtarzać je co 10 lat!

Jeśli rak jelita grubego wystąpił już w rodzinie, pierwsze badanie należy wykonać przed 30 rokiem życia.

Objawy raka jelita grubego

Jednym z objawów raka jelita grubego są skurcze żołądka bezpośrednio po jedle

Jak już wspomniano, rozwojowi raka jelita można dość łatwo zapobiec, ale nie dlatego, że jego objawy są jednoznaczne. Nawet pacjenci początkowo są całkowicie wolni od objawów, późniejsze objawy mogą również wskazywać na inne choroby układu trawiennego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć hasło dotyczy w szczególności raka jelita grubego. W związku z tym, gdy tylko pojawią się poniższe objawy nie należy ich lekceważyć i jak najszybciej zgłosić się do lekarza:

  • przewlekła biegunka i  zaparcia występujące naprzemiennie
  • coraz częściej występujące zaparcia,
  • nawracające gazy, wzdęcia,
  • ciągłe pieczenie w żołądku, które nie zniknie nawet  po zażyciu leków przeciwzapalnych lub leków zobojętniających sok żołądkowy,
  •  cofanie niestrawionego jedzenia lub kwasu żołądkowego,
  • zwiększona produkcja gazów jelitowych,
  • ciągłe problemy trawienne,
  • powtarzające się wymioty, nudności,
  • skurcze żołądka lub jelit po jedzeniu,
  • ogólny dyskomfort, zmęczenie.

Towarzyszącym objawem raka w bardziej zaawansowanym stadium jest znaczna utrata masy ciała, może się zdarzyć, że pacjent straci apetyt na mięsiste posiłki, natomiast w przypadku palaczy pojawi się nagła niechęć do papierosów.

Zaawansowany rak może również prowadzić do krwawych wymiotów, ciągłego bólu brzucha, ciężkiej niedokrwistości, obrzęków kostek, pigmentacji skóry i krwawych stolców.

Wiele osób uważa, że właśnie to ostatnie zdecydowanie sugeruje raka jelit. Nie do końca tak jest, ponieważ krwawienie nie zawsze występuje, ponadto krew może również wskazywać na inne choroby (najczęściej hemoroidy). Nie mniej jednak nie należy bagatelizować tego typu objawów i najlepiej udać się do lekarza.

Etapy raka jelita grubego

Chorobę dzielimy według ważności na pięć stopni (0, I., II., III. a IV.):

Stopień 0: początkowy etap, w którym guz pojawia się po wewnętrznej stronie ściany jelita
Stopień I: guz wyrósł już z wewnętrznymi warstwami ściany jelita
Stopień II: guz rozprzestrzenia się dalej w warstwie mięśniowej ściany jelita
Stopień III: guz rozprzestrzenił się na węzły chłonne
Stopień V: guz rozprzestrzenił się na inne narządy - przerzuty.

Leczenie raka jelita grubego

Istnieje kilka metod leczenia raka jelita grubego

Raka jelita grubego można leczyć na wiele sposobów, ale najbardziej skutecznym sposobem jest usunięcie całego guza chirurgicznie. Oprócz operacji kluczową rolę może odgrywać radio- i chemioterapia, a także ukierunkowane terapie wspomagające.

Klasyczna operacja oznacza wycięcie guza i chorych tkanek. W przypadku guza ujawnionego we wczesnym etapie metoda ta może przynieść pacjentowi wyleczenie. Kolektomia to poważna operacja: w zaawansowanym stadium usuwa się nie tylko guz, ale część jelita, otaczające tkanki rakowe lub węzły chłonne, zapobiegając w ten sposób nawrotom choroby lub rozwojowi przerzutów. Po wycięciu odpowiedniej długości odcinka może zajść potrzeba wyłonienia sztucznego odbytu tzw. stomii. Jest to przetoka–otwór na zewnątrz brzucha, przez który treść jelitowa będzie wydalana z organizmu. Podczas leczenia stosuje się również laparoskopia- wprowadzenie   endoskopu przez powłoki brzuszne do jamy brzusznej. Zaletą  laparoskopii jest przede wszystkim mniejsze nacięcie skóry (zazwyczaj 3-4 małe nacięcia), zabieg przynosi  minimalne ryzyko powikłań, krótszy czas gojenia się rany.

W leczeniu raka odbytu zazwyczaj wykorzystuje się promieniowanie.Chemioterapia ma na celu leczenie raka, w którym wykorzystuje sią silne leki niszczące komórki nowotworowe. W przeciwieństwie do promieniowania, nie jest ona miejscową, lecz ogólną formą leczenia wpływającą na cały organizm. Po operacji, w zależności od zakresu zabiegu i stadium choroby, leczenie można uzupełnić radioterapią i chemioterapią, a także celowaną terapią biologiczną.

Leki stosowane przy celowej terapii biologicznej są w stanie zidentyfikować komórki nowotworowe na podstawie różnych właściwości biologicznych i celowo je zniszczyć, a także zatrzymać ich rozmnażanie.

Leczenie wspomagające jest konieczne w przypadku wszystkich nowotworów, z których jednym jest leczenie żywieniowe. Odpowiednie odżywianie ma działanie przeciwnowotworowe i zapobiega przerzutom, ale jest przepisane jako oficjalne.

W jaki sposób mogą pomóc probiotyki?

Dobre bakterie flory jelitowej, czyli probiotyki odgrywają bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowia błony śluzowej jelit. Chodzi o to, że przetwarzają one włókna prebiotyczne (polisacharydy), które docierają do przewodu pokarmowego. Kwasy tłuszczowe wytwarzane w tym procesie (kwas octowy, kwas propionowy, kwas masłowy) odżywiają komórki błony śluzowej jelit, przyspieszając gojenie się ewentualnych ran, wrzodów.

Kwas masłowy „w połączeniu” z glutaminą jest jednym z najsilniejszych źródeł energii dla komórek ściany jelit, wspomaga ich rozmnażanie i zdrowy rozwój.  Kolejną zaletą jest to, że zapobiega proliferacji komórek nowotworowych, zmniejszając w ten sposób ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Badania przeprowadzone na University of California (UCLA), wykazały, że bakteria probiotyczna Bacillus polyfermenticus może w znacznym stopniu hamować wzrost guza i może być stosowana jako leczenie zapobiegające rakowi okrężnicy w warunkach klinicznych.

Warto wiedzieć, że przy pomocy probiotyków możemy wzmocnić  układ odpornościowy,  co jest niezbędne do zapobiegania i leczenia raka jelit. Kluczem do zdrowia jest równowaga flory jelitowej, ponieważ gdy zostanie zaburzona, zmniejszają się tym szanse na pokonanie raka.

Rozwiązaniem może być używanie dużych ilości probiotyków. Zaleca się spożywanie żywności probiotycznej (jogurty zawierające żywe kultury bakterii, kapusta kiszona, fermentowane produkty sojowe, kiszone ogórki). Problem spoczywa w tym, że tego typu produkty nie każdemu smakują, potrzebujemy ich dość dużo i nie zawierają one wszystkich niezbędnych ważnych szczepów bakterii.

Warto jak najczęściej sięgać po żywność probiotyczną wzbogaconą o dobrej jakości probiotyczne suplementy diety. Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, by taki preparat zawierał najmniej 8-10 żywych szczepów bakteryjnych. Najlepszym rozwiązaniem będą synbiotyki, ponieważ  w nich oprócz bakterii znajdują się również włókna prebiotyczne niezbędne do ich rozmnażania.

W profilaktyce raka jelita grubego istotne znaczenie ma oczyszczenie jelit z zalegających w nich złogów, w związku z tym należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić dokładną kurację detoksykującą oraz kurację oczyszczającą jelita.

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego mogą uratować życie.

Jednym z najlepszych rozwiązań w walce z rakiem jelita, jak również zwiększenie szansy na wyleczenie jelita grubego jest prowadzenie badań przesiewowych. Testy laboratoryjne są dobre wyłącznie na to, aby potwierdziły czy stolec zawiera krew, aczkolwiek obecność krwi w stolcu nie musi być objawem raka jelita grubego.  Z kolei negatywny test może wprowadzać w błąd, ponieważ rakowi okrężnicy nie zawsze towarzyszy krew.

Do programu badań przesiewowych należy przede wszystkim kolonoskopia, badanie endoskopowe okrężnicy, ponieważ w trakcie tych badań można wykryć nawet najmniejsze zmiany. W celu wykluczenia raka jelita grubego czasami konieczne jest pobranie próbki tkanki w celu przeprowadzenia dokładnego badania na obecność komórek nowotworowych, ale bardzo często chorobę potwierdzą dopiero badania obrazowe, jak np. CT, MR. Kolonoskopia jelita grubego oprócz wykazania raka pozwala również na wykonanie zabiegu usunięcia polipów, które mogą przekształcić się w nowotwór. Zabieg ten wykonywany jest obecnie w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie, jeżeli przeprowadzane jest w stanie czuwania, wówczas ból może spowodować wstrzyknięcie powietrza lub przejście endoskopu przez zakrzywione części jelita. Hospitalizacja w szpitalu przy tym badaniu nie jest konieczna, ale 3-4 dni przed zabiegiem zalecana jest specjalna dieta ze zwiększoną ilością płynów, w celu oczyszczenia jelita. Wieczorem  przeddzień badania należy spożyć specjalny preparat przeczyszczający lub stosuje się lewatywę. Przez otwór odbytu wprowadza się cienką rurkę o długości około 1,5 metra, na końcu której znajduje się również kamera i światło. Kolejnym krokiem jest wstrzyknięcie powietrza, dzięki czemu wygładzane są fałdy jelitowe i lekarz może widzieć  ukryte polipy, guzy i stany zapalne. Jeśli podczas badania lekarz zauważy niebezpieczny polip,  może go łatwo usunąć. Podczas kolonoskopii mogą być pobierane próbki tkanek, aby zapewnić dodatkowe, dokładniejsze informacje o możliwych zmianach.

Alternatywą dla kolonoskopii jest badanie USG jelita grubego z użyciem podwójnego środka kontrastowego zwane inaczej irygoskopią jelitową, które zapewnia pośredni przegląd okrężnicy, ale za pomocą tej metody nie można  pobrać ani usunąć próbek tkanek, badanie to pozwala wyłącznie zbadać jelito.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4420487/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16969130
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20520982
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796096/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rak_jelita_grubego

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Synbiotyk
Synbiotyk

Stymuluj swój układ trawienny, wzmacniaj układ odpornościowy synbiotykiem NaturalSwiss i poczuj różnicę!

205 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Prebiotix Ultra
Swiss Prebiotix Ultra

Prebiotyczna unikalna kompleksowa formuła, ze źródłem 4 oligosacharydów.

77 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0