Dr. Sára Tóth Rebeka Autor: Dr. Sára Tóth Rebeka W dziedzinie chorób wewnętrznych

Regeneracja wątroby po alkoholu-naturalna pomoc

Wiele osób uważa, że ​​nudności następnego dnia po wypiciu alkoholu, popularnie nazywane kacem, są bezpośrednim skutkiem nadmiernego picia. Jest to jednak ogólnie błędne przekonanie. Objawy kaca może odczuć każdy, kto wypił więcej niż dwa lub trzy drinki poprzedniego wieczoru, ponieważ objawy są często najbardziej widoczne u tych, którzy nie piją regularnie alkoholu. Regeneracja wątroby po alkoholu jest ważna zarówno w przypadku łagodnych jak i ciężkich objawów. Przyjrzyjmy się, jakie praktyki domowe i naturalne metody leczenia są dostępne, aby wspomóc regenerację tego narządu.

Regeneracja wątroby po spożyciu alkoholu jest niezmiernie ważna również w przypadku łagodnych objawów

Wszechstronne funkcje wątroby

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka, i jedynym organem wewnętrznym zdolnym do regeneracji. Większość z nas myśli o nim jako o najważniejszym narządzie odpowiedzialnym za detoksykację, ale wątroba spełnia znacznie więcej – prawie 500 funkcji. Odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu procesów metabolicznych (węglowodany, białka, tłuszcze), a także trawienia, wydziela żółć. Narząd ten jest odpowiedzialny za filtrację i degradację szkodliwych substancji (m.in. bakterie, narkotyki, alkohol, chemikalia), które dostają się do naszego organizmu. Wytwarza białka, enzymy i hormony, które nasz organizm wykorzystuje do walki z różnymi chorobami i infekcjami. Działa również jako magazyn witamin, z rozpuszczalnymi w tłuszczach witaminami A, D i B12 przechowywanymi w wątrobie do czasu ich spożycia.

Wpływ alkoholu na wątrobę

Wchłanianie spożytego alkoholu rozpoczyna się już w żołądku, większa część z niego dostaje się krwi za pośrednictwem ścian jelita cienkiego. Z krwią dostaje się do wątroby, która natychmiast rozpocznie alkohol rozkładać. Wątroba jest w stanie przetworzyć 90% spożytego alkoholu, natomiast reszta zostanie z organizmu wydalona przy pomocy płuc, z moczem a to bez tego aby przebiegł proces rozkładu. Ze względu na to, że proces ten przebiega dość długo a ilość alkoholu, którą wątroba jest w stanie wydalić jest ograniczona, wówczas przy szybkim spożyciu większej ilości alkoholu ten, który nie jest od razu rozłożony w wątrobie trafia do krwiobiegu w czystej postaci, co skutkuje stanem odurzenia, tzw. upicia się.

Wskutek nadużywania alkoholu najczęściej rozwija się:

  • alkoholowe stłuszczenie wątroby
  • alkoholowe zapalenie wątroby
  • alkoholowa marskość wątroby

Osłona wątroby przy alkoholu

Ilość alkoholu, którą można bezpiecznie i bez szkody spożywać, jest różna dla każdej osoby. Alkohol wpływa na każdego inaczej, w zależności od wagi i płci. Ze względu na to, że ciało kobiety zawiera mniej wody, w przeciwieństwie do mężczyzn,  u nich stężenie alkoholu we krwi w przypadku spożycia tej samej ilości będzie wyższe. Powoduje to, że u kobiet napój „uderza do głowy ”znacznie wcześniej, a także zwiększa się ryzyko uszkodzenia wątroby.

Wątroba jest w stanie rozłożyć około 0,1 grama alkoholu na kilogram masy ciała za godzinę, co odpowiada poziomowi alkoholu we krwi około 0,1%. Jeśli więc chcemy spożywać alkohol w taki sposób, aby nie obciążać i nie uszkadzać wątroby, powinniśmy dobrać ilość i rodzaj alkoholu pod kątem naszych indywidualnych możliwości.

Co to jest kac-Jak zregenerować wątrobę i trzustkę po alkoholu

Kac, to dolegliwość objawiająca się zestawem nieprzyjemnych objawów, które pojawiają się kilka godzin po wypiciu alkoholu. Najczęstsze objawy to ból głowy, zawroty głowy, nudności, utrata apetytu, suchość w ustach, dyskomfort, osłabienie, drżenie, drażliwość i w skrajnych przypadkach wymioty.

Kac-ile trwa regeneracja wątroby po alkoholu

W przypadku jednorazowego obciążenia wątroby alkoholem, jej regeneracja zajmie 1-2 dni. Czas metabolizowania procentowych trunków jest uzależniony od ilości spożytego alkoholu, masy ciała oraz zdolności organizmu do rozkładania alkoholu, które maleją wraz z wiekiem.

Wymienione objawy nie pojawiają się, dopóki poziom alkoholu we krwi nie zacznie spadać. Według niektórych ekspertów najgorsze objawy pojawiają się, gdy ten poziom osiągnie zero. Ważne jest jednak, aby nie trzymać się hasła –czym się strułeś, tym się lecz, aby wątroba mogła sama się zregenerować. Regenerację wątroby po kacu możemy również przyspieszyć, stosując szereg praktyk domowych. Przeczytaj poniższe sprawdzone, naturalne metody leczenia, aby jak najskuteczniej oczyścić wątrobę z alkoholu.

Naturalne metody ochrony wątroby - Ból wątroby po alkoholu domowe sposoby

Ostropest plamisty:  Dzięki swoim właściwościom detoksykacyjnym ostropest plamisty może być idealnym rozwiązaniem na kaca. Roślina ta zaliczana jest do najlepszych w kategorii zioła na wątrobę,   a w medycynie naturalnej stosowana jest od stuleci. Spożywanie ostropestu est możliwe w postaci suplementu diety, lub herbaty, ale w tej postaci jej substancje aktywne trudniej się uwalniają. Zawarta w roślinie sylimaryna zapobiega przedostawaniu się substancji toksycznych do komórek wzmacniając błony komórkowe. Zwiększa wydalanie toksycznych substancji z wątroby, wspomaga rozwój nowych komórek wątroby, regenerację uszkodzonych komórek i tkanek. Jest bardzo silnym antyoksydantem, neutralizuje wolne rodniki, chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem oksydacyjnym.

Rokitnik zwyczajny: zioło o doskonałym działaniu regeneracyjnym na wątrobę, oczyszcza ją, stosuje się go również do łagodzenia objawów kaca.

Naturalne składniki aktywne chroniące wątrobę

Karczochy: Głównymi składnikami aktywnymi karczochów są flawonoidy, substancje gorące i garbniki. Wspomaga regenerację komórek wątroby, zwiększa produkcję płynów żółciowych, pobudza apetyt, przeciwdziała napadom drgawkowym i wspomaga odchodzenie gazów z jelit. Herbatę możemy przygotować z liści rośliny, w stanie surowym można ją dodawać do sałatek lub spożywać jako dodatek. Zioło często występuje również jako jeden z aktywnych składników różnych leków.

Drapacz lekarski: doskonale stymuluje trawienie, poprawia apetyt, pracę komórek wątroby oraz pozytywnie wpływa na pracę żółci. Spożywany razem z ostropestem zwiększa swój wpływ na ochronę wątroby.

Cynk: Najważniejszą rolą cynku jest utrzymanie integralności błon komórkowych oraz ochrona komórek przed stresem oksydacyjnym. Poprawia zdolność wątroby do regeneracji, odgrywa rolę we wzroście i podziale komórek wątrobowych, wspiera zdolność detoksykacji wątroby.

Regeneracja wątroby po alkoholu- Wskazówki ułatwiające regenerację i łagodzące objawy

Witamina B

Chociaż witaminy z grupy B nie eliminują kaca,  mogą znacznie złagodzić objawy. Odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu procesów samoleczenia naszego organizmu, w tym regeneracji wątroby. Najlepiej zażywać preparat zawierający kompleks witamin z grupy B, ponieważ zawiera wszystkie rodzaje witamin. Jeśli chcemy używać go w naturalnej postaci, jedzmy wątróbkę, ryby, drób lub owoce inne niż cytrusowe.

Herbata imbirowa

Imbir  jest skutecznym lekarstwem na nudności i rozstrój żołądka spowodowany kacem. Zetrzyj niewielki kawałek świeżego imbiru, a następnie zalej przegotowaną wodą. Można dodać trochę miodu, napój skutecznie uspokoi podrażniony żołądek, a nawet może pomóc ustabilizować niski poziom cukru we krwi z powodu spożycia alkoholu.

Herbata imbirowa jest skuteczną pomocą w przypadku nieprzyjemnych objawów po alkoholu

Mnóstwo płynów, czyli woda, woda i jeszcze raz woda!

Alkohol ma bardzo silne działanie moczopędne i wysuszające, dlatego podczas jego spożywania nasz organizm odwadnia się, co powoduje bóle głowy, złe samopoczucie i drażliwość. Stopień odwodnienia zależy od ilości spożytego alkoholu, zdolności danej osoby do tolerowania alkoholu oraz ogólnego poziomu nawodnienia organizmu.

Jeśli pomyślimy o odpowiednim spożyciu płynów jeszcze przed wypiciem alkoholu, przede wszystkim w postaci wody, możemy złagodzić nieprzyjemne objawy kaca. Najlepiej przeplatać napoje alkoholowe z napojami bezalkoholowymi, takimi jak wypicie szklanki wody lub soku po jednym kieliszku wina. W ten sposób możemy wiele zrobić, aby złagodzić objawy utraty wody następnego dnia. Jeśli tego nie zrobiliśmy, wypijmy jedną lub dwie szklanki wody przynajmniej przed snem, a następnego dnia zaraz po przebudzeniu sięgnijmy od razu po szklankę wody.

Magnez

Magnez doskonale sprawdza się przed i po wypiciu alkoholu. Działanie alkoholu obniża poziom magnezu w naszym organizmie, co może nieść ze sobą objawy takie jak zaburzenia rytmu serca, skurcze mięśni, ogólne osłabienie, pogorszenie koncentracji i rozdrażnienie. Możemy go uzupełnić suplementami diety w postaci kapsułek lub tabletek musujących, lub ze źródeł naturalnych, takich jak rośliny zielone np. szpinak, ale także poprzez spożywanie nasion oleistych: orzechów, orzechów, migdałów, pestek dyni.

Regeneracja wątroby co jeść - Śniadanie

Może się zdarzyć, że w pierwszych godzinach po przebudzeniu jedzenie będzie ostatnią rzeczą, która przyjdzie nam do głowy, ale nadal zaleca się zjedzenie przynajmniej kilku kęsów na śniadanie. Spożywajmy węglowodany złożone, takie jak chleb razowy, płatki owsiane. Należą one do grupy węglowodanów wolno wchłaniających się, dzięki czemu są w stanie normalizować poziom cukru we krwi. Dobrym wyborem będzie też omlet, jajko sadzone lub gotowane. Jajka dostarczają energii, zawierają cysteinę, która przyspiesza rozkład substancji toksycznych i ich eliminację z organizmu.

Żeń-szeń

Żeń-szeń nie tylko pomaga zwalczać nudności, jego działanie jest znacznie bardziej wszechstronne. Nadaje się do zwiększenia koncentracji, leczenia zmęczenia i znużenia. Doskonały antyoksydant, nie tylko świetne narzędzie do regeneracji wątroby po alkoholu, ale także pomaga zapobiegać chorobom wątroby na dłuższą metę.

Kofeina i nikotyna – tego warto unikać!

Chociaż filiżanka gorącej, pachnącej kawy jest dla wielu częścią śniadania, lepiej zrezygnować z niej następnego dnia po wypiciu alkoholu. Napoje na bazie kofeiny powodują utratę wody, zwiększają ciśnienie krwi, co dodatkowo potęguje objawy kaca. Jednocześnie nikotyna zwęża naczynia krwionośne, a wiele badań wykazało, że pogarsza problemy związane ze spożyciem alkoholu. Badanie studentów z 2013 roku wykazało, że połączenie palenia i spożywania alkoholu znacznie zwiększa szanse na wspomniane trudności i nasilenie objawów.

Utrzymanie zdrowia wątroby

W zdrowym organizmie wątroba może prawidłowo i bez pomocy wykonywać swoje zadania. Ze względu na niektóre choroby, takie jak cukrzyca-diabetes, wysoki poziom cholesterolu, nadwaga, choroby wywołane wirusem zapalenia wątroby, a także nadmierne spożywanie alkoholu i narkotyków oraz substancji syntetycznych w przetworzonej żywności, mogą przejściowo lub trwale zaburzyć idealne funkcje wątroby. W takich przypadkach właściwe jest wspomaganie jej funkcjonowania herbatami leczniczymi i innymi produktami leczniczymi.

Warto wiedzieć, że w przypadku wystąpienia choroby pęcherzyka żółciowego i wątroby, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji detoksykacyjnej należy skonsultować się z lekarzem!

  • Dieta musi być zróżnicowana, powinna składać się z kilku rodzajów żywności oraz porcji owoców i warzyw
  • Dostarczajmy naszemu organizmowi przynajmniej dwa litry czystej wody dziennie
  • Spróbujmy zwiększyć spożycie antyoksydantów, w diecie nie może zabraknąć suplementów diety zawierających witaminy C, A i E
  • Ograniczmy spożycie alkoholu, unikajmy kaca
  • Nawet 2-3 drinki dziennie mogą spowodować uszkodzenie wątroby, więc dajmy jej czas na regenerację, postarajmy się o co najmniej 3-4 dni w tygodniu bez alkoholu

Chcąc, aby regeneracja wątroby po alkoholu była jak najskuteczniejsza, a my jak najszybciej wyleczeni z nieprzyjemnego kaca, powinniśmy zdawać sobie sprawę ze zdrowotnych konsekwencji spożywania alkoholu i mieć na uwadze, że alkohol musi być spożywany z umiarem, zgodnie z jego tolerancją. Każdemu może się zdarzyć, że czasami dostanie się do takiej sytuacji, ale przy odpowiednim przygotowaniu i zastosowaniu naturalnych metod leczenia można znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy i jednocześnie zrobić wiele dla zdrowia tego ważnego narządu.

Terminy związane z tym tematem, które najczęściej wprowadzane są do wyszukiwarek to m.in. Regeneracja wątroby po alkoholu ile trwa, Regeneracja wątroby leki, Jak długo trwa odtłuszczanie wątroby, regeneracja wątroby po alkoholu ile czasu

źródła:

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1j
https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_alkohol_hat%C3%A1sa_az_emberi_szervezetre
https://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/10868/miert-veszelyesebb-az-alkohol-a-nokre
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/7-steps-to-cure-your-hangover-and-ginkgo-biloba-whats-the-verdict
https://www.aspenridgerecoverycenters.com/abstain-from-alcohol-to-repair-liver/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3517263/
https://www.healthline.com/health-news/addiction-what-hangover-cures-work-112913

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Wyjątkowy zestaw dostępnych na rynku 3 produktów do ogólnego wspomagania funkcji wątroby oraz regeneracji uszkodzonej wątroby.

225 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0