Dr. Sára Tóth Rebeka Autor: Dr. Sára Tóth Rebeka W dziedzinie chorób wewnętrznych

Inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego? Mogą być niebezpieczne, powiemy Ci dlaczego

Według naukowców osoby, które stosują inhibitory pompy protonowej na redukcję kwasu żołądkowego, mają znacznie większe ryzyko rozwoju chorób nerek, demencji, chorób układu krążenia i zmian jelitowych niż osoby, które stosują inne rodzaje leków.

zamiast stosowania inhibitorów pompy protonowej, istnieje szereg bezpiecznych, naturalnych sposobów na zgagę

W grupie pacjentów, u których inhibitory pompy protonowej (IPP) są najczęstszym rodzajem leków na refluks, śmiertelność jest znacznie wyższa niż u pacjentów, którzy otrzymywali inne podobne leczenie.

W jednym z ostatnich badań przeanalizowano dane medyczne 275 000 użytkowników PPI i porównano dane od innych osób, które stosowały inne rodzaje leków w leczeniu choroby refluksowej przełyku (GERD). Opublikowane badania powiązały IPP z poważnymi skutkami ubocznymi, w tym demencją i uszkodzenie nerek.

Dolegliwość  popularnie nazywana zgagą, to nieprzyjemne, czasem nawet duszące uczucie pieczenia w okolicy przełyku. Jak pozbyć się zgagi? Wiele osób szuka pomocy głównie w internecie, gdzie można znaleźć wiele domowych sposobów na zgagę i nadkwasotę. Zgaga, czyli palenie w przełyku to przypadłość, która pojawia się przede wszystkim w czasie ciąży. W przypadku łagodnych dolegliwości warto sięgnąć po naturalne produkty powszechnie spotykane w każdej kuchni, często potrafią uspokoić żołądek bardziej niż byśmy się tego spodziewali, są to np.: ocet jabłkowy, czosnek, mleko, herbata imbirowa, sok z cytryny, sok z ziemniaków, napój cynamonowy, migdały, miód, koper włoski, rumianek. Produkty tego typu są w stanie skutecznie złagodzić objawy, lista korzystnych efektów jest niezwykle zróżnicowana. Więcej informacji na temat: Co jest przyczyną zgagi?

IPP na kwas żołądkowy?

Leczenie objawów refluksu stało się dosłownie wielkim biznesem. Niektóre badania potwierdzają, że stosowanie inhibitorów pompy protonowej na receptę podwoiło się od 1999 roku, na przykład w dorosłej populacji USA wzrosło z 3,9 procent na 7,8 procent.

Szacuje się, że każdego roku przepisuje się około 64 mil. recept na GERD obniżające wydzielanie soku żołądkowego, w tym IPP i H2-blokery (mniej znana grupa leków przeciwrefluksowych o mniejszej liczbie skutków ubocznych).

Chociaż IPP są powszechnie stosowane w przypadku nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, w jednym z badań stwierdzono, że w 53 do 69 procent przypadków stosowanie IPP , środków zobojętniających sok żołądkowy, jest zasadniczo nieuzasadnione.

Wydaje się więc, że największym problemem jest raczej przedawkowanie lub nieuzasadnione przepisywanie recept na te leki.

Łagodne przypadki nadmiaru kwasu w żołądku nie zawsze wymagają leczenia IPP. Istnieje kilka produktów o znacznie mniejszym ryzyku, złagodzenie objawów tej dolegliwości można osiągnąć poprzez zmianę stylu życia. Możliwe jest również stosowanie niektórych ziół lub innego, mniej agresywnego leku na kwas żołądkowy.

Wpływ IPP na układ pokarmowy

Skład drobnoustrojów żyjących w jelitach jest niezwykle wrażliwy na zmiany w lokalnym środowisku. PH, miara kwasowości środowiska, jest ważną częścią zdrowia jelit i szczególnie silnym regulatorem społeczności drobnoustrojów. Stosowanie IPP zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku i ostatecznie jego ilość przedostającą się do jelit. Powoduje to znaczną zmianę pH jelit.

Ostatnio kilka badań wykazało, że IPP zmienia mikroflorę jelitową, zmniejszając jej ogólną różnorodność. Patogeny oportunistyczne, w tym Enterococcus, Streptococcus, Staphylococcus i E. coli, występowały częściej w przewodzie pokarmowym osób stosujących IPP.

Zachowanie zdrowia układu pokarmowego  wcale nie jest łatwe, ale przy odpowiednim stylu życia, stosowaniu pro- i prebiotyków jest to możliwe.

IPP upośledzają wchłanianie składników odżywczych

Inną konsekwencją długotrwałego stosowania IPP jest pogorszenie wchłaniania składników odżywczych. Kwas żołądkowy jest niezbędny do wchłaniania wielu makro- i mikroelementów. Wykazano, że osoby stosujące IPP są narażone na zwiększone ryzyko niedoborów witamin i minerałów, w tym witaminy B12, witaminy C, wapnia, żelaza i magnezu. Niedobór kwasu żołądkowego i zapalenie błony śluzowej żołądka (zapalenie żołądka) powoduje namnażanie się bakterii, które otrzymują mikroelementy, takie jak witamina B12, której następnie brakuje w organizmie.

Ryzyko problemów sercowo-naczyniowych

Kilka ostatnich badań potwierdziło związek między wspomnianymi inhibitorami a problemami sercowo-naczyniowymi. IPP znacznie zwiększają ryzyko zawału serca, a także zmniejszają produkcję tlenku azotu, naturalnej substancji, która sprzyja wazodylatacji (rozszerzeniu naczyń krwionośnych) i poprawia przepływ krwi.

IPP negatywnie wpływają na funkcje poznawcze

IPP zaburzają również funkcje poznawcze. Badania z 2016 roku wykazało, że ryzyko demencji u osób regularnie stosujących PPI wzrosło o 44 procent, w przeciwieństwie do osób, które nie przyjmowały tych leków.

Powtarzający się refluks

Organizm jest niezwykle wrażliwy na zmiany i nieustannie dąży do utrzymania stabilnej równowagi, którą często określa się mianem homeostazy. Jeśli chodzi o IPP, gdy wykryje zmniejszoną produkcję kwasu żołądkowego, organizm wytwarza hormon gastrynę, aby spróbować to zrekompensować. Gastryny zwykle stymuluje jego produkcję.

Skuteczne alternatywy na kwas żołądkowy- naturalne sposoby na zgagę

Czy zatem IPP jest naprawdę najlepszym lekarstwem na zgagę? Ogólnie rzecz biorąc, te i wiele innych badań sugeruje, że nie są one aż tak bezpieczne, jak się wydaje. W przypadku łagodnych lub umiarkowanych objawów może być rozwiązaniem problemu stosowanie naturalnych alternatyw.

W każdym przypadku przed podjęciem decyzji o odstawieniu IPP warto  skonsultować się z lekarzem  i stopniowo zmniejszać dawkę, aby uniknąć objawów odstawienia.

Mastiha

Guma mastyksowa, wyjątkowa żywica otrzymywana z wiecznie zielonego drzewa mastyksowego dorastającego w niektórych przypadkach do wysokości około 3 metrów. Drzewo to pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, występuje głównie na greckiej wyspie Chios. Ta cenna żywica od wieków stosowana jest przy zaburzeniach trawienia (problemy trawienne) oraz w celu zachowania zdrowia jamy ustnej i wątroby. Dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu na wiele sposobów wspiera nasze zdrowie, a także może służyć do łagodzenia problemu, który jest głównym tematem naszego artykułu.

mastiha (mastika) wspiera nasze zdrowie na wiele sposobów, może być również stosowana w przypadku nadmiaru kwasów żołądkowych

Żywica ta jest ogólnie dobrze tolerowana przez ludzi, ale w niektórych przypadkach może powodować bóle głowy rozstrój żołądka i zawroty głowy. Aby zminimalizować możliwe skutki uboczne, wskazane jest rozpoczęcie od najniższej możliwej dawki i stopniowe przechodzenie do pełnej dawki.

Witamina U

Zdrowa błona śluzowa jelit i ściany żołądka: ich strażnikiem jest  witamina U. Witamina U to terminologia wprowadzona na początku lat pięćdziesiątych i służy do identyfikacji związku obecnego w soku z kapusty. Wbrew nazwie witamina U nie jest prawdziwą witaminą, ale jest aminokwasem - metioniną. Witamina U jest dostępna nie tylko jako suplement diety, ale naturalnie występuje w różnych produktach spożywczych, zwłaszcza w warzywach kapustnych, takich jak kapusta, brokuły, brukselka i jarmuż.

Witamina U jest najczęściej polecana do leczenia w przypadku rozwoju wrzodów żołądka, ale także poprawia trawienie, wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed alergiami pokarmowymi, obniża poziom cholesterolu i przyspiesza gojenie się ran. Wydaje się, że może być odpowiednią alternatywą dla wyżej wymienionych inhibitorów.

Do korzystnych właściwości tej witaminy należą również:

 • Pomaga odbudować błonę śluzową jelit
 • Przyspiesza gojenie ran
 • Poprawia metabolizm tłuszczów
 • Przyspiesza gojenie wrzodów przewodu pokarmowego
 • Pomaga zapobiegać wrzodom

Stosowanie tej witaminy jest zalecane przede wszystkim w przypadku nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego, refluksu, w przypadku istnienia i profilaktyki wrzodów żołądka, osób przyjmujących leki regulujące produkcję kwasu żołądkowego, po zabiegach chirurgicznych, jako terapia wspomagająca. Niemniej jednak może stanowić również dodatkowe leczenie lub profilaktykę w przypadku chorób związanych z urazem lub ścieńczeniem błony śluzowej jelit (zanik błony śluzowej). Ponadto możliwe jest jego zastosowanie, jako forma terapii wspomagającej, w chorobach układu pokarmowego.

: Witamina U jest najczęściej polecana na wrzody żołądka, ale także poprawia trawienie

Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę U, takich jak kapusta, brokuły, brukselka i jarmuż, jest ogólnie uważane za bezpieczne nawet w czasie ciąży i laktacji. Niemniej jednak niewiele mamy informacji na temat bezpieczeństwa tej witaminy w postaci suplementu diety w tym okresie. Dlatego stosowanie tych suplementów u kobiet w tym okresie nie jest zalecane.

Zmiany stylu życia

 • Przejdź na dietę paleo ubogą w węglowodany
 • Wchłanianie węglowodanów może prowadzić do przerostu bakterii, co skutkuje wzdęciami i zwiększonym uciskiem na brzuch, a to powoduje refluks kwaśny.
 • Wylecz niski poziom kwasu żołądkowego i przerost bakterii
 • W przeciwieństwie do tradycyjnych założeń, refluks kwaśny często występuje z powodu niskiego poziomu kwasu, co w efekcie powoduje przerost bakterii.
 • Spożywaj mniejsze porcje
 • Spożywaj mniej tłuszczu
 • Unikaj leżenia po jedzeniu przez co najmniej dwie godziny
 • Unikaj tzw. przekąsek przed snem
 • Noś wygodne, luźne ubrania
 • Unikaj alkoholu, palenia i żywności, która powoduje te objawy

Zmiany diety i stylu życia są niezmiernie ważne w leczeniu wszelkich problemów trawiennych, w tym GERD. Przejście na tzw. dietę paleo o niskiej zawartości węglowodanów i dietę dla zdrowia jelit jest na ogół znacznie bezpieczniejsze i bardziej skuteczne niż przyjmowanie leków zobojętniających i leków z grupy PPI. Terminy związane z tym tematem, które najczęściej wyszukiwane są na internecie to przede wszystkim:

Domowe sposoby na zgagę cytryna,  Domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę, Musztarda na zgagę, co na zgagę - forum, Domowe sposoby na zgagę i wzdęcia, Cukier na zgagę, Zioła na zgagę, domowe sposoby na zgagę i refluks,

Źródła:

https://www.healthline.com/health-news/heartburn-drugs-may-increase-risk-of-death
https://www.healthline.com/health/gerd/proton-pump-inhibitors
https://chriskresser.com/the-dangers-of-proton-pump-inhibitors/comment-page-7/
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-u
https://www.healthline.com/health/mastic-gum

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Wyjątkowy zestaw dostępnych na rynku 3 produktów do ogólnego wspomagania funkcji wątroby oraz regeneracji uszkodzonej wątroby.

225 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0