dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Stłuszczenie wątroby, objawy, przyczyny i leczenie

Nadmiar tłuszczu w wątrobie może być przyczyną stanu zapalnego

Wątroba to nasz drugi co do wielkości organ. Pomaga w przetwarzaniu składników odżywczych i w pewien sposób odfiltrowuje szkodliwe substancje z krwi. Jeśli nagromadzi się w niej zbyt dużo tłuszczu, może dojść do stanu zapalnego, co może znacznie ją uszkodzić i spowodować bliznowacenie tkanek. W cięższych przypadkach blizny te prowadzą do niewydolności wątroby. Co prawda w dużej mierze za ten stan odpowiada alkohol, ale stłuszczenie wątroby może dotyczyć nie tylko osób uzależnionych od nadmiernego spożycia alkoholu. Do najczęstszych wyrazów związanych z tym tematem wyszukiwanych w internecie należą: Sylimarol na stłuszczenie wątroby, Czosnek a stłuszczenie wątroby, stłuszczenie wątroby leki bez recepty, niealkoholowe stłuszczenie wątroby dieta, jak leczyć stłuszczenie wątroby, stłuszczenie wątroby leczenie naturalne,stłuszczenie wątroby dieta optymalna, stłuszczenie wątroby czy jest odwracalne.

Stłuszczenie wątroby (non-alcoholic fatty liver disease) występuje, gdy w wątrobie gromadzi się tłuszcz. W normalnych przypadkach w komórkach wątroby może znajdować się niewielka ilość tłuszczu, ale zbyt duża jego ilość może powodować problemy zdrowotne. Eksperci nie wiedzą dokładnie, dlaczego u niektórych osób występuje ta choroba - w sumie cierpi na nią 25 procent populacji ludzkiej iz jakiego powodu u niektórych w ogóle. Objawy nie pojawiają się przez długi czas.

Objawy stłuszczenia wątroby

Czynność wątroby może być upośledzona z wielu powodów, z których jednym jest nagromadzony tłuszcz. Nieleczona dolegliwość może spowodować ciężką chorobę wątroby. Kiedy dochodzi do takiej sytuacji? U osób zdrowych tłuszcz stanowi maksymalnie 5% masy wątroby, gdy wartość ta jest wyższa oznacza to stłuszczenie. Choroba często nie powoduje żadnych zauważalnych objawów. Możemy czuć się zmęczeni i osłabieni lub może pojawić się ból w prawej górnej części brzucha. Czasami występują powikłania, w tym bliznowacenie wątroby zwane zwłóknieniem wątroby. W przypadku ciężkiego zwłóknienia rozwija się marskość wątroby, na co mogą wskazywać następujące typowe problemy:

 • brak apetytu
 • utrata masy ciała
 • ogólne osłabienie
 • zmęczenie
 • krwotok z nosa
 • swędząca skóra
 • zażółcenie skóry i oczu
 • rozszerzenie naczyń podskórnych przypominające pajęczynę
 • ból brzucha
 • obrzęk brzucha
 • obrzęk kończyn dolnych
 • powiększenie piersi u mężczyzn
 • jasne, czasami białe stolce

Stłuszczenie wątroby zwykle nie staje się na tyle poważne, aby spowodowało uszkodzenie wątroby i inne powikłania. Jednak w bardzo ciężkich przypadkach może powodować zwłóknienie i może prowadzić do marskości i raka wątroby. Najważniejszym czynnikiem ryzyka raka wątroby jest właśnie wspomniana marskość wątroby.

Gromadzenie się tłuszczu może być spowodowane wieloma czynnikami, jednym z nich może być nadmierne spożywanie alkoholu

Przyczyny stłuszczenia wątroby

Stłuszczenie wątroby występuje, gdy organizm wytwarza zbyt dużo tłuszczu lub z powodu zaburzonej przemiany materii. Nadmiar tłuszczu jest magazynowany w komórkach wątroby, co może być przyczyną różnych zmian chorobowych. Gromadzenie się tłuszczu jest spowodowane wieloma czynnikami, ale najczęstszą przyczyną jest nadmierne spożycie alkoholu. W takich przypadkach pojawia się stłuszczenie alkoholowe. To pierwszy etap alkoholowej choroby wątroby. Dla tych, którzy nie przesadzają z alkoholem, przyczyna bezalkoholowego typu stłuszczenia wątroby jest mniej jasna i tutaj znaczną rolę w jego rozwoju może odgrywać jeden lub więcej z następujących czynników:

 • otyłość
 • wysoki poziom cukru we krwi, insulinooporność (cukrzyca, cukrzyca)
 • wysoki poziom tłuszczów, zwłaszcza cholesterolu i trójglicerydów we krwi
 • problemy z wchłanianiem

Podwyższony poziom tłuszczów we krwi zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Winne są również napoje słodzone cukrem i rafinowane węglowodany, a także tłuszcz z brzucha i uszkodzony układ jelitowy. Najnowsze badania sugerują, że brak równowagi bakterii jelitowych, i inne problemy trawienne mogą przyczyniać się do rozwoju niealkoholowego stłuszczenia wątroby. W jednym z badań osoby otyłe, które były na diecie wysokokalorycznej i rafinowanych węglowodanach przez trzy tygodnie, miały średni wzrost tłuszczu wątrobowego o 27 procent, chociaż przybrały na wadze tylko 2 procent.

Do rzadkich przyczyn zalicza się:

 • ciąża ( ciążowe stłuszczenie wątroby)
 • szybka utrata wagi
 • niektóre rodzaje infekcji, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu C.
 • skutki uboczne niektórych leków
 • narażenie na różne substancje toksyczne

Niektóre geny również zwiększają ryzyko choroby. Nawet stres komórkowy może przyczyniać się do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. To, na przykład, znacznie zwiększa cukrzyca.

Ultrasonografia wątroby jest podstawową techniką obrazowania stosowaną u osób z podejrzeniem chorób wątroby

Diagnoza stłuszczenia wątroby

W celu ustalenia prawidłowej diagnozy lekarz może zlecić badanie fizykalne i laboratoryjne, dodatkowo może zadać pacjentowi pytania dotyczące jego historii choroby, stylu życia, przyzwyczajeń, regularnego zażywania leków itp. zmiany w jego zdrowiu. Podwyższony poziom enzymów wątrobowych jest objawem zapalenia wątroby, którego jedną z możliwych przyczyn jest stłuszczenie wątroby, ale nie jest to jedyna przyczyna. Jeśli chodzi o badania obrazowe, USG, CT,  ewentualnie badanie MR. Biopsja wątroby jest uważana za najlepszą metodę określenia miary ciężkości choroby. W ramach tego badania lekarz wprowadza igłę do wątroby przez skórę, a następnie usuwa (pobiera) kawałek tkanki. Ponieważ proces ten jest bolesny, w celu złagodzenia bólu podaje się miejscowe znieczulenie. Tak zwane badanie Fibroscan jest podobne do USG i może być alternatywą biopsji i jest odpowiednie do pomiaru zawartości tłuszczu w wątrobie, a także jej włóknienia..

Jak leczyć stłuszczenie wątroby

Obecnie nie ma żadnej formy leku, który pomógłby zapobiegać lub leczyć i potrzebne są dalsze badania, aby go opracować. Jednak odpowiedni styl życia i dieta mogą czasami pomóc odwrócić tę nieprzyjemną chorobę. Ważne:

 • Ograniczenie i unikanie spożywania alkoholu
 • Utrata masy ciała
 • Zmiana nawyków żywieniowych
 • 30 minut ćwiczeń dziennie

Jeśli rozwinęła się marskość wątroby, można rozważyć farmakoterapię i operację. Marskość wątroby może prowadzić do całkowitej niewydolności wątroby, która, jeśli jest ciężka, może wymagać przeszczepu wątroby, ponieważ jest to jedyny sposób na uratowanie życia pacjenta.

Wykazano, że utrata masy ciała sprzyja rozkładowi tłuszczów w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby, niezależnie od tego, czy utrata masy ciała była wynikiem zmiany diety, operacji czy regularnych ćwiczeń. Badania potwierdziły, że ćwiczenia kondycyjne kilka razy w tygodniu mogą znacznie wpłynąć na zmniejszenie tłuszczu nagromadzonego w komórkach wątrobowych, nawet jeśli nie dochodzi do utraty wagi. Korzystny jest również trening interwałowy o wysokiej intensywności.  

Dieta na stłuszczenie wątroby. Które pokarmy pomagają w leczeniu wątroby?

W przypadku stłuszczenia wątroby dieta zazwyczaj zawiera następujące składniki: duże ilości warzyw i owoców, rośliny bogate w błonnik, takie jak rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. W przypadku tej dolegliwości należy unikać: cukru, soli, tłuszczów trans, czerwonego mięsa, białego pieczywa, ryżu i makaronu, rafinowanych węglowodanów i alkoholu. Niezmiernie korzystne są kwasy tłuszczowe Omega 3, mogą one między innymi poprawić stan zdrowia wątroby u dzieci i dorosłych. Istnieją również dowody na to, że suplementy zawierające witaminę E mogą pomóc w zapobieganiu lub leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanych chorobą wątroby, ale potrzebne są dalsze badania. Zbyt dużo witaminy E może szkodliwe dla zdrowia.

Oczyszczanie wątroby ma niezwykle korzystny wpływ na organizm

W jaki sposób można oczyścić wątrobę?

Oczyszczanie wątroby ma niezwykle korzystny wpływ na organizm. Robiąc to, upewniamy się, że nasza wątroba jeszcze skuteczniej spełnia funkcję detoksykacyjną. Oczyszczanie stłuszczonej wątroby można przeprowadzić na wiele sposobów, również przy pomocy roślin leczniczych. Jednym z nich jest ostropest plamisty , znane również jako sylimaryna. Działanie hepatoprotekcyjne i przeciwutleniające (jest silnym przeciwutleniaczem) tej rośliny leczniczej wynika z jej zdolności do niszczenia wolnych rodników, które pochodzą z metabolizmu substancji toksycznych, takich jak etanol, acetaminofen i czterochlorek węgla. Według jednego z badań przeprowadzonych na ludziach jakiś czas temu, leczenie sylimaryną nieznacznie zwiększyło przeżycie pacjentów z marskością wątroby wywołaną alkoholem w porównaniu z nieleczoną grupą kontrolną. Inne rośliny wzmacniające wątrobę to wspomniany wcześniej mniszek lekarski, pestki dyni, czosnek i wspomniana kurkuma. Stwierdzono, że w połączeniu z substancją aktywną, kurkuminą, pomaga regenerować wątrobę w przypadku marskości wątroby, dlatego jej stosowanie jest bardzo zalecane.

Oto 7 sposobów oczyszczania wątroby:

Chociaż odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze jest niezwykle ważna, warto rozważyć sporadyczny post, aby dodatkowo wesprzeć procesy detoksykacji wątroby. Badania sugerują, że podczas postu komórki wątroby wytwarzają więcej białka, co może być związane z lepszym metabolizmem węglowodanów i zmniejszonym poziomem tłuszczu w wątrobie. Oprócz zmian stylu życia i roślin leczniczych, flora jelitowa lub jej regeneracja może również pomóc w zwalczaniu stłuszczenia wątroby. Najskuteczniejsze w takim przypadku bywają probiotyki. Ze względu na równowagę flory jelitowej zmniejsza się ryzyko nadwagi i różnych chorób jelit. Przywrócenie zdrowia układu pokarmowego wywołuje niechęć do pokarmów bogatych w cukier, które przyczyniają się do rozwoju stłuszczenia. Preferujemy potrawy o niskiej zawartości tłuszczu, a kupując uważnie czytamy listę składników na etykietach, m.in. dowiedzmy się o zawartości tłuszczu. Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zdrowia.

W każdym razie przed planowaną kuracją oczyszczającą  konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Kobiety w ciąży i matki karmiące nie powinny stosować ostropestu plamistego!

Źródła:

https://www.healthline.com/health/fatty-liver
https://www.healthline.com/nutrition/fatty-liver#TOC_TITLE_HDR_3
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/symptoms-causes/syc-20354567
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/nonalcoholic-fatty-liver-disease/diagnosis-treatment/drc-20354573
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24672644/

Produkty razem:
0