dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Stolec pokaże, w jakim stanie jest układ pokarmowy

Stolec powie Ci o stanie Twojego zdrowia. Czy wiesz, że na podstawie jego koloru, zapachu, struktury oraz konsystencji sam możesz stwierdzić, czy twój układ pokarmowy działa prawidłowo? Wiesz o tym, że pokazuje on stan Twojego zdrowia? Z tego powodu – jeżeli chcesz zapobiegać chorobom – powinieneś go codziennie sprawdzać. Nie robisz tego? Nie interesuje cię to a nawet wzbudza to w tobie obrzydzenie? Jeżeli tak jest, musisz podjąć odpowiednie działania korygujące w tym kierunku, gdyż możesz w ten sposób zapobiec różnym poważnym komplikacjom zdrowotnym.

Prawidłowy stolec jest uformowany ma brązowy kolor, kształt banana i półmiękką konsystencję bez niestrawionych resztek pokarmu. Taki wygląd stolca świadczy o prawidłowym trawieniu i dobrej kondycji całego przewodu pokarmowego.

Jeżeli Twój stolec nie jest idealny, tj. nie ma koloru starego złota, kształtu dojrzałego banana, konsystencji przypominającej pastę do zębów, nie pływa na wodzie i nie jest pozbawiony przykrego zapachu, w takim razie czytaj uważnie dalej.

Od czego zależy konsystencja stolca?

Stolec ujawnia na temat naszego zdrowia o wiele więcej informacji

Wygląd stolca może dużo powiedzieć o zdrowiu, dlatego warto bacznie przyglądać się temu, co wydalasz, nawet jeśli jest to nieprzyjemne.

Jeśli chodzi o stolec, jego konsystencja zmiana jego koloru jest normalnym zjawiskiem i często zależy od tego, co zjedliśmy dzień wcześniej. Nie musi to oznaczać nic złego, zwłaszcza jeśli stolec zmienia się na krótko, tylko od czasu do czasu od jednego wypróżnienia do następnego. Jeśli jednak obserwując stolec zauważymy, że zmiana jego koloru utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, może to wskazywać na występowanie mniej lub bardziej poważnych problemów zdrowotnych. W takim przypadku jest to ostrzeżenie, którego nie należy bagatelizować i trzeba udać się do lekarza, by wykryć przyczynę. Na przykład gdy masz jasny, szary lub zielonkawy kolor stolca, może to być objawem zatkanych przewodów żółciowych lub schorzeń wątroby.

Rodzaje stolca
Specyficzne przyczyny:

Żółty stolec o odrażającym zapachu: zaburzenie wchłaniania tłuszczów (syndrom malabsorpcji)  spowodowane niewydolnością trzustki, występujące przy zapaleniu trzustki, raku trzustki, mukowiscydozie lub celiakii.

Czarne stolce o odrażającym zapachu: krwawienie z żołądka lub górnej części jelita cienkiego spowodowane występowaniem wrzodów lub nowotworów. Czarny stolec- ciemny stolec ew. smolisty stolec może być także niegroźny w przypadku zażywania suplementów diety zawierających żelazo. W takim przypadku nie ma jednak przykrego zapachu, zmienia się tylko kolor. Ponadto  może pojawić się czarny stolec w ciąży lub  czarny stolec po alkoholu.

Krwawe stolce w kolorze kasztana: krew w stolcu, krwawienie z wrzodów lub nowotworów występujących w środkowej części jelita cienkiego lub w pierwszej części jelita grubego, Choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Potwierdzenie obecności krwi utajonej w stolcu, nadającej mu barwę czarną, oznacza konieczność rychłej wizyty lekarskiej. Na ogół lekarz zleca oznaczenie morfologii krwi i stężenia żelaza oraz rutynowe badania endoskopowe przewodu pokarmowego.

Twardy stolec ( bobkowaty stolec), który w wodzie szybko opada na dno, może sygnalizować, że określona osoba nie spożywa wystarczającej ilości produktów spożywczych bogatych w błonnik, jak na przykład warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż lub nie pije wystarczającej ilości wody. Twarde stolce często są ciemne, ponieważ zostają w jelicie dłużej niż jest to potrzebne i korzystne, co gorsze powodują zaparcia. Z kolei  parcie na stolec, może prowadzić do hemoroidów.

Jaka jest różnica między sytuacją, gdy jest krew w stolcu (krwawe stolce) a gdy występuje krwawienie po oddaniu stolca?

Krwawy stolec jest spowodowany krwawieniem w górnej lub dolnej części układu pokarmowego

Jeżeli pojawia się krew w stolcu (krwawe stolce, stolec z krwią), jest to spowodowane krwawieniem w górnej lub dolnej części układu pokarmowego. Na podstawie koloru krwi w stolcu możemy określić, czy krwawienie występuje w żołądku lub w górnej części jelita cienkiego, względnie w dolnej części jelita grubego lub cienkiego. Krew w stolcu jest ciemna np. gdy pęknie wrzód w żołądku i wtedy powstają czarne stolce. Natomiast jaśniejszy kolor wskazuje, że krwawienie występuje w drugiej połowie układu pokarmowego. Krew w stolcu może być spowodowana również rakiem żołądka lub jelita, zapaleniem uchyłków – uchyłkowatością jelit, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Obecność krwi nie zawsze jest widoczna. Jest to tzw. krew „utajona” – ukryta. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia tzw. testu na utajoną krew w kale, który wykryje ukrytą krew w stolcu.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie krwawienie po oddaniu stolca, wskazuje to na zapalenie hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych, które po oddaniu stolca zaczynają krwawić. Krwawienie po oddaniu stolca możemy obserwować również po mechanicznym uszkodzeniu błony śluzowej odbytu. W takim przypadku krew ma kolor jasnoczerwony i wtedy również należy jak najwcześniej udać się do lekarza.

Zielony stolec i jego przyczyna

W wątrobie wydziela się przez cały czas żółć, jasnożółty płyn, który spływa bezpośrednio do jelita cienkiego lub jest magazynowany w pęcherzyku żółciowym. Żółć jest niezbędna w procesie wchłaniania tłuszczy i witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Dzięki niej stolec jest miękki i odpowiada ona za jego brązowy kolor. Jak to jest możliwe, skoro żółć ma zielony kolor? Oto wyjaśnienie: żółć przechodząc przez jelito stopniowo zmienia kolor z zielonego na żółty i następnie brązowy w wyniku oddziaływania bakterii jelita grubego, które zmieniają żółć w sole żółciowe. Zielony stolec lub ciemnozielony stolec często sygnalizuje, że pokarm przeszedł przez jelito szybciej niż normalnie powinien (nazywa się to przyspieszonym pasażem jelitowym, patrz problemy z trawieniem), jeszcze zanim żółć mogła zmienić kolor z zielonego na brązowy. Rozwolnienie przyspiesza pasaż jelitowy. Tak więc jakikolwiek czynnik powodujący rozwolnienie może w konsekwencji prowadzić do tego, że mamy zielony stolec.

Choroby:

Zielony stolec może się tworzyć w wyniku spożywania zwiększonej ilości produktów spożywczych zawierających chlorofil – naturalny zielony barwnik występujący zwłaszcza w szpinaku, warzywach liściastych (w sałacie głowiastej lub lodowej itp.), w warzywach kapustowatych (kapusta włoska, kapusta, brokuły), jak również w wyniku spożywania suplementów diety zawierających bizmut.

Jeśli zielony stolec pojawia się po spożyciu wymienionych produktów lub suplementów diety, nie ma powodu do obaw. Zielony stolec może być spowodowany także zażywaniem środków przeczyszczających, antybiotyków. Taki stolec może jednak stanowić objaw różnych poważnych chorób, w przypadku, gdy nie jedliśmy żadnych potraw, które mogłyby spowodować zielone zabarwienie stolca. Generalnie obowiązuje zasada, że jeżeli zielone zabarwienie stolca nie zniknie w ciągu dwóch, góra trzech dni, nie należy dalej zwlekać i zdecydowanie trzeba odwiedzić lekarza, gdyż może ono być objawem zatrucia pokarmowego, skutków ubocznych leków jak również poważnych chorób:

chorób układu pokarmowego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, IBS-zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniewskiego-Crohna, celiakii, raka itp.) zaburzeń wchłaniania (malabsorpcji) biegunki podróżnych, biegunki o charakterze zakaźnym – wywoływanej zwłaszcza przez salmonellę i giardię zwiększonej liczby nieprzyjaznych bakterii w jelicie cienkim. Niektóre z wymienionych przyczyn możemy sami leczyć i pomyślnie usunąć. W jaki sposób? Na przykład eliminując przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim.

Co jest przyczyną przerostu flory bakteryjnej?

Przerost flory bakteryjnej to względnie powszechny stan, który może utrzymywać się w organizmie przez całe lata, zanim zostanie wykryty. Wynika to z tego, że często zażywamy antybiotyki, środki zobojętniające kwasy i inne leki, które wymiatają z jelita nie tylko nieprzyjazne bakterie chorobotwórcze, lecz także bakterie przyjazne – probiotyki. W jelicie cienkim znajduje się normalnie mała liczba bakterii. Niżej wymienione czynniki mogą jednak powodować nadmierny wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim. Omawiane nieprzyjazne bakterie powodują następnie w procesie nazywanym dekoniugacją kwasów żółciowych upośledzenie wchłaniania tłuszczy (malabsorpcję tłuszczy) blokując jednocześnie wchłanianie węglowodanów. Węglowodany, które powinny zostać wykorzystane przez nasz organizm, zalegają zamiast tego w jelicie cienkim, gdzie następuje ich niekorzystna fermentacja. To prowadzi do wytwarzania gazów, bólu, wzdęć i cuchnących gazów, wytwarza się śluz w stolcu- (stolec ze śluzem), cuchnący stolec i mogą pojawić się luźne stolce, czy nawet biegunka. Potrawy słodkie i zawierające skrobię wywołują najgorsze objawy. Toksyczne produkty metabolizmu nieprzyjaznych bakterii uszkadzają komórki jelita ograniczając wchłanianie substancji odżywczych. Oprócz zaburzenia wchłaniania składników odżywczych może to prowadzić do powstania alergii i nietolerancji pokarmowych.

Konkretne przyczyny

Zmniejszona ruchliwość jelita cienkiego w wyniku nadmiernego spożycia cukru, przewlekłego stresu i zaburzeń zdrowotnych, takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy (hypothyreosis) oraz sklerodermia. Z danych statystycznych wynika, że w Stanach Zjednoczonych u ponad 40% osób chorujących jednocześnie na cukrzycę i przewlekłą biegunkę zaburzenia te są związane z przerostem flory bakteryjnej w jelicie cienkim.

Niedobór kwasu żołądkowego (hipochlorhydria) często jest związany z procesem starzenia się. Ponieważ kwas żołądkowy jest kwaśny, pomaga zabijać bakterie. Jeżeli kwasu jest mniej, jest bardziej prawdopodobne, że bakterie będą się mnożyć. Kolejną przyczyną niedoboru kwasu żołądkowego jest zwiększone spożywanie środków zobojętniających kwasy.

Anomalie strukturalne w jelicie cienkim – operacje, uchyłki w jelicie cienkim, obstrukcje i przetoki w chorobie Leśniowskiego – Crohna. Powyższa lista jest niekompletna i zawiera tylko niektóre strukturalne przyczyny przerostu flory bakteryjnej. Stres, obniżona odporność, niektóre leki jak np. sterydy, antybiotyki oraz tabletki antykoncepcyjne, niedobór błonnika w diecie oraz niedobór enzymów trzustkowych to niektóre spośród kolejnych przyczyn

Objawy przerostu bakterii w jelicie cienkim

 • Zatwardzenie
 • Wzdęcia brzucha i wytwarzanie gazów po zjedzeniu potraw
 • Przewlekłe luźne stolce lub biegunka – badania wykazały, że u 48 – 67% osób cierpiących na przewlekłą biegunkę występował jednocześnie przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
 • Depresja
 • Zmęczenie – spowodowane niedoborem macierzystych czerwonych ciałek krwi (niedokrwistość megaloblastyczna; megaloblast = komórka macierzysta czerwonych ciałek krwi) w wyniku zaburzenia wchłaniania witaminy B12
 • Niedobór składników odżywczych mimo zażywania suplementów diety
 • Utrata masy ciała
 • Bóle brzucha
 • Śluz w stolcu
 • Nadmierne wytwarzanie gazów pogarszające się po zjedzeniu błonnika i cukrów

Naturalne środki eliminujące przerost flory bakteryjnej

Dokładne zbadanie i leczenie przerostu flory bakteryjnej jest trudne. W tradycyjnych metodach leczenia stosuje się leki antybakteryjne, które jednak niszczą także przyjazne bakterie – probiotyki. Istnieją trzy sposoby zwalczania i leczenia przerostu flory bakteryjnej w ciele człowieka za pomocą naturalnych środków:

 • dieta niskowęglowodanowa
 • leczenie środkami ziołowymi, jak np. olejek miętowy będący najdokładniej zbadanym naturalnym środkiem leczniczym.
 • leczenie probiotykami zastępujących nieprzyjazne bakterie bakteriami przyjaznymi (Swiss Probiotix)
 • leczenie za pomocą enzymów trawiennych

Śluz w kale

Domieszka śluzu powlekającego stolec może być wyrazem jedynie zaburzeń czynnościowych lub miernie nasilonego zapalenia jelita. Za tą możliwością przemawia dodatkowo domieszka krwi lub ropy. Najczęściej bywa objawem niespecyficznego zapalenia błony śluzowej jelita i sam w sobie nie jest groźny. Śluz w stolcu może się pojawić przy zatwardzeniu, lecz również przy biegunce. Gorzej, gdy śluz w stolcu występuje jednocześnie z krwawieniem z odbytnicy. Może także stanowić objaw zespołu jelita drażliwego (IBS) wraz z zatwardzeniem. Rozpoznawanie i leczenie wymienionych dolegliwości to już zdecydowanie praca lekarza gastroenterologa. Według medycyny alternatywnej śluz w stolcu spowodowany jest najczęściej zwiększoną liczbą bakterii w jelicie cienkim, jak również alergią lub nadwrażliwością. Powyższe dolegliwości można łatwo wyleczyć za pomocą odpowiedniej diety oraz suplementów. W przypadku nadmiernej liczby bakterii wytwarzanie gazów i wzdęcia pogarszają się po zjedzeniu jakiegokolwiek cukru, w tym cukru białego, chleba, makaronu, ryżu lub mleka (które zawiera cukier mleczny – laktozę). Osoby, u których występuje śluz w stolcu w następstwie alergii pokarmowej, muszą wykluczyć z diety produkty powodujące tę dolegliwość.

Kolejne czynniki powodujące śluz w stolcu to:

 • uchyłkowatość jelit
 • celiakia
 • choroba Leśniowskiego-Crohna

Jeżeli język jest pokryty białym grubym nalotem ze śladami zębów na brzegach, oznacza to, że śluz w stolcu spowodowany jest spożywaniem potraw tłustych, produktów mlecznych oraz pszenicy. Zalecane jest wykluczenie wymienionych produktów z diety przynajmniej do czasu, gdy nastąpi poprawa stanu. Także zakażenia bakteryjne i pasożytnicze mogą powodować śluz w stolcu. Częstym objawem towarzyszącym jest nagłe rozwolnienie, bóle w dolnej części brzucha oraz krew w stolcu.wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Co robić, gdy zaobserwujemy śluz w stolcu?

Jeżeli nie chodzi o poważne schorzenie, śluz w stolcu, wzdęcia, gazy i zatwardzenie można bardzo łatwo zwalczyć pijąc więcej wody, zażywając zioła lub produkty spożywcze wspomagające usuwanie śluzu. Takie produkty, które wytwarzają gładką powłokę na błonie śluzowej jelita, na przykład siemię lniane, które przed spożyciem namoczymy na noc w wodzie. Wielkim pomocnikiem w zwalczaniu powyższych problemów jest także Program Clean Inside.

Żółty stolec

Żółty stolec może wskazywać na zaburzenia wchłaniania tłuszczów spowodowane niewydolnością trzustki

Podobnie jak zielony stolec, którego zabarwienie może być spowodowane zwiększonym spożywaniem zielonych potraw, tak samo żółty stolec może mieć żółty kolor w wyniku zwiększonego spożywania produktów spożywczych, zawierających żółte lub pomarańczowe barwniki, jakimi są karoteny. Występują np. w marchwi, karotce, morelach itp. To zjawisko jest oczywiście niegroźne i krótkotrwałe. W innym przypadku żółty stolec nie jest zjawiskiem normalnym. Zapamiętajmy, że gdy mamy żółty stolec lub jasny stolec, może to oznaczać, że nasz żołądek, wątroba lub jelito grube zostały zaatakowane przez poważną chorobę.

Żółty stolec może sygnalizować:

 • zbyt szybki pasaż treści pokarmowej przez układ trawienny. Występuje np. u chorych na GERD ( chorobę refluksową przełyku)
 • upośledzone wydzielanie żółci
 • zakażenie bakteryjne w jelitach, które zazwyczaj objawia się nagle
 • chorobę genetyczną – celiakię, przy której ciało nie jest w stanie prawidłowo trawić glutenu
 • zapalenie dróg żółciowych (cholangitis) spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub występowaniem kamieni żółciowych
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego (choecystitis)
 • kamicę żółciową – tworzenie się kamieni żółciowych powstających poprzez twardnienie żółci i tworzenie się kryształów. Mogą powstawać w wyniku marskości wątroby lub choroby krwi)
 • zakażenie giardią jelitową – pasożytem żyjącym na powierzchni jelita. Źródłem zakażenia jest skażona woda i zakażenie szerzy się zwłaszcza pomiędzy dziećmi i ich opiekunkami. Pasożyty przedostają się do ciała przez usta. Cennym pomocnikiem wspomagającym zwalczanie zakażenia jest Parasic.
 • wirusowe zapalenie wątroby (hepatitis) – choroba wirusowa wątroby. Istnieją trzy główne formy (A, B, C) i cały szereg mniej znanych form tej choroby.
 • żółtaczkę – w następstwie podwyższonego poziomu bilirubiny skóra nabiera żółtawej a nawet pomarańczowej barwy. Objawem towarzyszącym może być żółty stolec. Jest to choroba występująca u ludzi mających problem z wątrobą lub chorych na jeden z rodzajów wirusowego zapalenia wątroby.
 • zespół upośledzonego wchłaniania – zaburzenie wchłaniania substancji odżywczych w procesie trawienia.
 • Może być spowodowany niedoczynnością nerek. Występuje przy takich dolegliwościach zdrowotnych jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego – cholecystitis, kamica żółciowa, zakażenie pasożytnicze (giardia), marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki lub wirusowe zapalenie wątroby. Stolec o brązowym zabarwieniu to wynik działania soli żółciowych wydzielanych przez wątrobę. Jeżeli ich wytwarzanie jest obniżone, stolec ma jasną barwę. Kolejną przyczyną może być zażywanie leków zawierających wodorotlenek glinu. Stolec może tymczasowo nabrać jasnego zabarwienia po badaniu lekarskim z użyciem siarczanu baru.

Jasny stolec

Może być spowodowany niedoczynnością nerek. Występuje przy takich dolegliwościach zdrowotnych jak na przykład zapalenie pęcherzyka żółciowego – cholecystitis, kamica żółciowa, zakażenie pasożytnicze (giardia), marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki lub wirusowe zapalenie wątroby. Stolec o brązowym zabarwieniu to wynik działania soli żółciowych wydzielanych przez wątrobę. Jeżeli ich wytwarzanie jest obniżone, stolec ma jasną barwę. Kolejną przyczyną może być zażywanie leków zawierających wodorotlenek glinu. Stolec może tymczasowo nabrać jasnego zabarwienia po badaniu lekarskim z użyciem siarczanu baru. Jasny stolec może być błyszczący lub szary, pływający i może mieć nieprzyjemny zapach spowodowany obecnością tłuszczu w stolcu.

Twardy stolec

Twarde stolce występują, gdy pasaż treści pokarmowej przez przewód trawienny jest spowolniony, co jest typowe w przypadku zatwardzenia. Może to być wynik niedoboru błonnika w diecie oraz niewystarczającej ilości wypijanych płynów. Natomiast luźne stolce są spowodowane przyspieszonym pasażem treści pokarmowej przez jelita, charakterystycznym dla biegunki. Aby uzyskać więcej informacji o przyczynach i ich eliminowaniu patrz Objawy problemów z jelitem – biegunka, zatwardzenie oraz Rozwiązanie problemu zatwardzenia i biegunki.

Luźny stolec

( rzadki stolec, wodnisty stolec) może sygnalizować nadwrażliwość na niektóre składniki pożywienia. Jeśli tak jest pokarm podrażnia układ trawienny i powstaje więcej śluzu, co sprawia, że konsystencja stolca jest luźna.

Do innych zmian konsystencji, czy barwy, zalicza się również:
Postrzępiony stolec
Cienki stolec
Wielki stolec
Olbrzymi stolec, oraz stolec tłuszczowy,  stolec ołówkowaty, biały stolec, odbarwiony stolec, czerwony stolec, szary stolec, tłusty stolec.

Wszystko  o stolcu w skrócie

Jakie są przyczyny śmierdzącego stolca?
Zazwyczaj stolec  ma  nieprzyjemny zapach, dużo zależy również od rodzaju spożywanej żywności i bakterii znajdujących się w jelicie grubym. Jednak stolec  o szczególnie nieprzyjemnym zapachu może również wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Jak wygląda stolec w przypadku raka jelita grubego?
Objawy raka jelita grubego mogą być następujące: zmiany ze strony układu wydalniczego, w tym biegunki lub zaparcia oraz częste wypróżnianie. Krwawienie z odbytu, krew w stolcu, ciągły ból brzucha, skurcze jelit, wzdęcia.

Jaka jest ilość stolca, w przypadku spożywania tylko pokarmów płynnych?
Stolec tworzy się nawet wtedy, gdy ktoś nie przyjmuje pokarmów stałych, ponieważ gruczoły wydzielnicze produkują wydzieliny. Mieszają się one, wytwarzając płynny stolec.

Jaki procent spożytego posiłku zamieni się w stolec?
Stolec składa się z około 30 procent martwych bakterii, 30% z niestrawionego pokarmu, takiej jak celuloza. 10-20 procent stolca to cholesterol i inne tłuszcze, a pozostałe 10-20 procent to substancje nieorganiczne, takie jak fosforan wapnia, natomiast 2-3 procent kału to białko.

Kiedy mówimy o normalnym oddawaniu stolca?
Trudno powiedzieć, co w przypadku wypróżniania jest normalne, a co nienormalne.  Proces fizjologiczny, jakim są wypróżnienia u każdego człowieka odbywa się inaczej, wiele zależy od wieku, ale również od stylu życia. Normalne można nazwać oddawanie stolca trzy razy dziennie, ale zdarzają się przypadki,że odbywa się ono trzy razy w tygodniu.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

8 miliardów pożytecznych żywych bakterii zapewnia zdrowie flory bakteryjnej jelit tworząc bazę dla zdrowego układu odpornościowego i jednocześnie chroniąc układ pokarmowy.

87 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

95 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Shaker
SHAKER BUTELKA

Butelka NaturalSwiss to doskonałej jakości kompaktowy produkt, którego anatomiczny kształt, solidna konstrukcja i idealne dopasowanie elementów gwarantuje komfort użytkowania. Posiada gładkie, zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu butelka NaturalSwiss nie uszkodzi nam wnętrza torby. Szykujesz się w podróż? Weź ze sobą butelkę NaturalSwiss, która doskonale pasuje do dłoni i do której zmieszczą się suplementy NaturalSwiss. Swój ulubiony napój bez grudek możesz sobie przygotować już podczas podróży lub w pracy.

22 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0