dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Witaminy | Małe cząsteczki z wielkim efektem

Nasze komórki ciągle mają apetyt na witaminy i potrzebują ich nie tylko raz w tygodniu lub raz dziennie, ale co godzinę, minutę, sekundę. Jesteśmy zmęczeni, chorzy lub nieszczęśliwi przeważnie z powodu braku witamin.

Co to są witaminy?

witaminy 1Są to związki organiczne, które znajdują się w śladowych ilościach w żywności pochodzenia roślinnego bądź zwierzęcego i są niezbędne dla naszego życia. Jednak w większości przypadków nasze ciało nie potrafi ich wyprodukować (za wyjątkiem witaminy D3). Dlatego powinniśmy je regularnie przyjmować z pokarmem, a jeśli to nie wystarcza – również w postaci suplementów diety. Określenie witamina pochodzi od polskiego chemika K. Funka, odkrywcy tiaminy – witaminy B1.

Obecnie znanych jest około 20 witamin odgrywających ważną rolę w odżywianiu ludzi, ich funkcje są wzajemnie powiązane i uzupełniają się nawzajem, przez co przyczyniają się do zachowania zdrowia. Są oznaczone dużymi literami alfabetu (która może posiadać wskaźnik) lub używa się nazw powszechnych, jak na przykład retinol zamiast witamina A, pirydoksyna zamiast witamina B6, kwas foliowy zamiast witamina B9 lub kwas askorbinowy zamiast witamina C.

Według wspólnych właściwości fizycznych, najczęściej wg rozpuszczalności, dzielimy je na dwie grupy:

 • hydrofilowe – rozpuszczalne w wodzie (B i C)
 • lipofilowe – rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K)

Do grupy B-kompleks należy 8 witamin: tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy (B5), pirydoksyna (B6), biotyna (B7), kwas foliowy (B9) oraz kobalaminy (B12).

Zaliczamy do nich również tzw. prowitaminy (prekursory witamin), które pojedynczo nie wykazują działania fizjologicznego, ale organizm ludzki potrafi je w tym celu przekształcić. Na przykład prowitaminą witaminy A jest beta-karoten.

Znaczenie witamin

Witaminy (zwane dalej wit.) to substancje, których nie da się niczym zastąpić – są niezastąpione. Wspomagają procesy metaboliczne, przetwarzają pokarm na energię i przyspieszają funkcje biologiczne. Wchodzą w skład naszej krwi, skóry i kości, jak również procesu oczyszczania ciała ze szkodliwych substancji. Substancji, które przenikają do organizmu z zanieczyszczonego środowiska.

Nie zawierają kalorii i nie dostarczają energii, są jednak najważniejszym składnikiem enzymów, bez których nie mogłyby się odbywać procesy biochemiczne. Bez enzymów i witamin nie potrafimy wyobrazić sobie życia. Z tego punktu widzenia można bez przesady napisać, że są dosłownie ”życiodajne”.

Niedobór którejś z nich jest przyczyną hipowitaminozy a nawet awitaminozy, która przejawia się w postaci zaburzeń procesów biochemicznych. W przeszłości niedobory te były przyczyną poważnych chorób i zgonów. Powszechnie znany jest na przykład szkorbut (spowodowany niedoborem wit. C), pelagra (spowodowana niedoborem wit. z grupy B), beri-beri (spowodowane niedoborem wit. B1), niedokrwistość spowodowana niedoborem wit. B12, krzywica (spowodowana niedoborem wit. D3).

Obecnie ludność Europy lub Ameryki nie cierpi na awitaminozę, ale ma rozstrojoną przemianę materii. Przyczyną tego jest to, że każdy człowiek inaczej wchłania i potrzebuje różnych składników pokarmowych w zależności od trybu życia, jaki prowadzi, lub od wieku. Jeśli mamy duże zapotrzebowanie na energię, należy przyjmować witaminy. Jednak z rozwagą, ponieważ nieprzemyślane dostarczanie może nam zaszkodzić.

Najlepszym źródłem jest pożywienie

Źródłem naturalnych witamin jest podstawowa żywność taka jak mięso, drób, ryby, mleko (i nabiał), jajka (w szczególności żółtko), oleje roślinne (w szczególności tłoczone na zimno), rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty z całych ziaren zbóż, warzywa i owoce. Na przykład najwięcej znajduje się:

 • pirydoksyna (witamina B6) w wątrobie, w rybach, soi, kiełkach pszenicy, orzechach włoskich, w miodzie, bananach, szpinaku, awokado, pełnych ziarnach zbóż oraz w drobiu
 • kwas foliowy (witamina B9) w kiełkach pszenicy, wątrobie, kapuście włoskiej, szpinaku, zielonej sałacie, ogórkach, ziarnach soi, pełnych ziarnach zbóż, brokułach, kalafiorze oraz w żółtkach jaj
 • kobalamina (witamina B12) we wnętrznościach – głównie w wątrobie, w żółtkach jaj, w rybach, mleku oraz w fermentowanych produktach mlecznych jak np. jogurt, kefir lub serek wiejski.

Ile witamin dziennie potrzebujemy, żeby nie zachorować?

Potrzebna dzienna dawka witamin zależy od wieku, płci, trudności wykonywanego zawodu, stylu życia oraz ogólnej szybkości przemiany materii. W praktyce oznacza to, że zapotrzebowanie na witaminy jest różne dla każdej pojedynczej osoby. Chociaż nie można ogólnie ustalić dokładnych dawek, istnieją tabelki określające średnie zapotrzebowanie na poszczególne witaminy (patrz tabelka). Co jakiś czas są one poddawane rewizji i uzupełniane o dodatkowe nowe dane.

Zalecana dawka dzienna (ZDD) to tylko przybliżona szacunkowa ilość witamin potrzebna dla zapewnienia prawidłowego wzrostu dzieci oraz zapobiegania braku mikroskładników odżywczych w diecie zdrowych osobników. ZDD oznacza więc praktycznie dawkę zapobiegającą zachorowaniu jednostki z powodu braku witamin. Zdecydowanie nie jest to jednak dawka optymalna. W przypadku optymalnej dawki nie chodzi tylko o specyficzne, indywidualne potrzeby, lecz również o specyficzne zapotrzebowanie spowodowane zaburzeniem przemiany materii, obciążeniem organizmu z powodu stresu lub określonych chorób.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze wielokrotnie wzrasta u niektórych grup wiekowych:

 • dzieci w okresie dorastania;
 • kobiety ciężarne i karmiące;
 • ludzie w wieku powyżej 60 lat, których proces wchłaniania jest już osłabiony;
 • ludzie wykonujący ciężką pracę fizyczną, menedżerowie pracujący pod zwiększoną presją psychiczną oraz sportowcy wyczynowi;
 • w określonych sytuacjach życiowych, jakimi są choroba, stres, różne kryzysy, operacja lub proces rekonwalescencji.

Zalecane dzienne dawki można więc traktować jako dawki minimalne niezbędne dla zachowania życia, natomiast optymalne dawki dodatkowo aktywnie wspomagają nasze zdrowie.

Dlaczego należy wybierać witaminy pochodzenia naturalnego?

Wiadomo, że w przypadku większości substancji zasadnicze znaczenie ma ich pochodzenie. Zdaniem wielu specjalistów bardziej odpowiednie i przynoszące więcej korzyści jest zażywanie suplementów diety, zawierających wyciągi z produktów naturalnych bogatych w substancje odżywcze, niż preparatów zawierających składniki chemiczne powstałe w procesie syntezy. Powyższe stwierdzenie jest uzasadnione i wynika z kilku poniższych istotnych faktów:

 • Organizm człowieka przystosowany jest do wchłaniania naturalnych substancji i potrafi je lepiej wchłonąć, przetworzyć i wykorzystać.
 • Substancje syntetyczne nie zawierają dodatkowych składników ułatwiających wchłanianie i pełne wykorzystanie.
 • Produkty naturalne zawierają enzymy występujące naturalnie w organizmie człowieka, naturalne spoiwa, flawonoidy i inne substancje, które zwiększają ich skuteczność, nie powodują skutków ubocznych, nie zalegają w organizmie. Występują tylko w produktach naturalnych (w owocach, warzywach, roślinach leczniczych, przyprawach itp.).

W Centrum Naukowo-Badawczym im. C. Rehnborga w USA przeprowadzono badania mające na celu określenie różnicy skuteczności syntetycznego i roślinnego kwasu askorbinowego (wit. C). Co się okazało? Stwierdzono, że jego skuteczność nie zależy od jego pochodzenia, lecz od faktu, że w owocach i warzywach występują oprócz tego kwasu także inne dodatkowe składniki, mianowicie flawonoidy, fenole, sterole, kwasy organiczne i inne związki. Udowodniono, że właśnie te składniki zwiększają skuteczność wit. C.

Idealny produkt to taki, który zawiera nie tylko wit. C, czyli kwas askorbinowy, lecz także flawonoidy – na przykład ekstrakt z czereśni acerola i czarnych porzeczek, dzięki którym witamina łatwiej przechodzi przez błonę komórkową. W dodatku obecność flawonoidów powoduje ograniczenie opuchlizn i siniaków. W połączeniu z wit. C wzmacnia ścianki naczyń włosowatych zwiększając ich elastyczność.

 • Zażywając sam kwas askorbinowy – wit. C nie uzyskamy tego efektu.
 • Jeśli zażywamy syntetyczną wit. C, wybierajmy ester wit. C lub askorbinian wapnia. To najlepsze formy wit. C, które nie są szkodliwe dla żołądka. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze zażywając witaminę spożywać jednocześnie jakieś owoce jako źródło flawonoidów.

Wątroba – skład niektórych witamin

Ludzki organizm potrafi przez określony czas magazynować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach w wątrobie. Nazywa się to zdolnością do magazynowania. Jaka jest zdolność organizmu do wytwarzania takiego zapasu? W literaturze fachowej wymienia się:

 • wit. A 1 do 2 lat
 • wit. E 3 do 5 lat

Witaminy rozpuszczalne w wodzie, czyli wit. C i wit. B, w zasadzie nie są magazynowane w ciele. Ich nadmiar wydalany jest wraz z moczem. Zdolność do magazynowania wynosi 2 do 14 dni. Wyjątek stanowią:

 • wit. B9 (kwas foliowy) 3 do 4 miesięcy
 • wit. B12 (kobalamina) 2 do 5 lat.

W praktyce oznacza to, że duża ilość którejś z tych witamin przyjmowanych przez długi okres czasu może być niebezpieczna dla ludzkiego organizmu.

Czy jesteś dobrze zaopatrzony w witaminy?

Możemy się dowiedzieć, czy cierpimy na ich niedobór, jeśli wykonamy test. W teście zdrowia bardzo szybko się dowiemy, czy nasze pożywienie zawiera wystarczającą ilość witamin, czyli czy nam dostarcza ich dostateczną ilość.

 1. Jesz przeważnie gotowe dania, stołujesz się w stołówce przyzakładowej (w restauracji), w bufetach?
 2. Jesteś wegetarianinem?
 3. Czy często stosujesz diety?
 4. Palisz papierosy lub dziennie wypijasz więcej niż jeden kieliszek alkoholu?
 5. Czy często odczuwasz stres?
 6. Przyjmujesz lekarstwa?
 7. Jesteś często przeziębiony/-a?
 8. Byłeś/-aś ostatnio chory/-a?
 9. Czujesz się często zmęczony/-a?
 10. Przebywasz często na słońcu?

Podsumowanie: Im częściej odpowiedź brzmi Tak, tym większe jest prawdopodobieństwo, że cierpisz na niedobór witamin. Jeśli odpowiedziałeś Tak ponad trzy razy, dodatkowe przyjmowanie witamin w pożywieniu jest niewystarczające i należy sięgnąć po suplementy diety.

Krótkie zestawienie witamin

Witamina
ZDD*

Sygnały ostrzegawcze
niedoboru

Najbardziej wskazane
naturalne źródła

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach

A
retinol
1 mg
beta-karoten
6 mg

Zaburzenia wzroku, wysuszenie rogówki i spojówki, zaburzenie tworzenia płynu łzowego, wysychanie błon śluzowych narządów płciowych.

U dzieci dochodzi do zaburzeń rozwoju kości oraz do wadliwego rozwoju szczęki Tran, ryby, wnętrzności (wątroba), żółtko jaja, masło, mleko, sery, marchewka, sałata, szpinak

D
kalcyferol
0,01 mg

Krótkowzroczność, wypadanie i ropienie zębów, osłabienie mięśni, powiększenie stawów kolanowych, kostek, rąk, zdenerwowanie, rozstrój nerwowy, depresja

Śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk (ich wnętrzności, tran i tkanka mięśniowa)

E
tokoferol
15 mg

Zaburzenia wzroku, sucha, powiędła skóra, spadek kondycji, zmęczenie, zapalenie w przewodzie pokarmowym, niepłodność, choroby serca, plamy starcze, złe gojenie ran

Oleje roślinne tłoczone na zimno, szpinak, pełnoziarniste produkty zbożowe, mleko, kiełki zbóż, masło, orzechy, żółtko jaja

K
filochinon
0,5 mg

Zaburzenia jelit, krwawiące, trudno gojące rany, krwotoki z nosa, zmęczenie, zaburzenia menstruacji

Szpinak, sałata, kapusta, brokuły, wątroba wieprzowa i wołowa, żółtko jaja

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

B1
tiamina
1,5 – 2 mg

Niezdolność do skupienia się, słabe nerwy, stany depresyjne, zaburzenia snu, brak łaknienia, zaburzenia rytmu serca, zaparcie, ciężkie oddychanie, swędzenie pod pachami i na nogach

Wnętrzności, mięso wieprzowe, żółtko jaja, pomidory, kapusta, kalafior, brokuły, rośliny strączkowe, zboża

B2
ryboflawina
1,7 mg

Czerwony, zapalony język, drobne pęknięcia w kącikach ust, uczucie obecności piasku pod powiekami, wrażliwość na światło, popękane wargi, przetłuszczające się włosy, wypadanie włosów, nudności, zaburzenia snu, stany depresyjne, trudności z oddaniem moczu, swędzenie w okolicy pochwy

Mięso i wyroby z mięsa, wnętrzności, mleko i nabiał, zboża, produkty pełnoziarniste, żółtko jaja, orzeszki, nasiona

B3
niacyna
20 mg

Zmęczenie, osłabienie mięśni, brak łaknienia, zmiany skórne, przykry zapach z ust, popękane wargi, roztargnienie, bóle głowy, stany depresyjne, wrażliwe dziąsła, wymioty.

Mięso, ryby, drób, warzywa, drożdże browarnicze, kiełki pszenicy

B5
kwas pantotenowy
10 mg

Bóle stawów, sztywność stawów, wypadanie włosów, przedwczesne siwienie, małe pęknięcia w kącikach ust i oczu, sztywność i skurcze w rękach i nogach, skłonność do podrażnień, zatwardzenie

Wątroba, nerki, pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, mleczko pszczele, warzywa, żółtko jaja

B6
pirydoksyna
2,2 mg

Stany depresyjne, zmęczenie, zdenerwowanie, rozdrażnienie, wypadanie włosów, pęknięcia w kącikach ust i oczu, zaburzenia krążenia, ociężałość w rękach i w nogach, osłabienie mięśni, osłabienie koncentracji

Wątroba, ryby, soja, kiełki pszenicy i żyta, orzechy, banany, szpinak, awokado, pełne ziarna zbóż, drób

B7
biotyna
0,2 mg

Nerwowość, rozdrażnienie, sucha lub tłusta skóra, wypadanie włosów i łupież, szarawe błony śluzowe w ustach i gardle, osłabienie, bóle mięśni, nastroje depresyjne, zmęczenie

Wnętrzności, mięso młodych zwierząt, drożdże, żółtko jaja, soja, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby, ryż niełuskany

B9
kwas foliowy
0,4 mg

Zmęczenie, niepokój, zaburzenia snu, brak radości, zaburzenia wzrostu i trawienia, zapalenie języka i błony śluzowej warg, przedwczesne siwienie włosów, anemia

Kiełki pszenicy, wątroba, kapusta włoska, szpinak, sałata głowiasta, ogórki, ziarno soi, pełne ziarna zbóż, brokuły, kalafior, żółtko jajak

B12
kobalamina
0,003 mg

Przewlekła nerwowość, depresja, uczucie otępienia w rękach i nogach, trudności przy chodzeniu, zająkiwanie się, stan zapalny w ustach, wstrętny zapach ciała, problemy menstruacyjne

Wnętrzności – zwłaszcza wątroba, żółtko jaja, ryby, mleko, fermentowane produkty mleczne

C
kwas askorbinowy
100 mg

Krwawienie dziąseł, częste przeziębienia, skłonność do powstawania stanów zapalnych błon śluzowych, żylaki, hemoroidy, nadwaga, osłabienie nerwowe, zaburzenia wzroku, wypadanie włosów

Owoce cytrusowe, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, papryka, pomidory, brokuły, kapusta, owoce dzikiej róży

Dlaczego nie należy nigdy zażywać większej ilości jednej z witamin?

Ponieważ działają one synergicznie. Brak równowagi – tj. dysproporcja witamin – może prowadzić do zaburzeń przemiany materii i wchłaniania pozostałych witamin, minerałów ewentualnie innych ważnych składników odżywczych. Wit. B nigdy nie występują w produktach naturalnych pojedynczo, ale zawsze jako cały kompleks. Wit. B przyzwyczaiły się do tego sposobu występowania przez miliony lat. Wszystkie ważne funkcje w procesie przemiany materii pełnią wspólnie. Dlatego nie ma sensu nabyć w aptece na przykład samą wit. B6 i próbować za jej pomocą leczyć jakąś dolegliwość, ponieważ nie odniesie to żadnego skutku. Ale jeżeli obecna jest cała grupa wit. B, w takim przypadku ich działanie będzie wręcz niesamowite. Oprócz nerwów najbardziej na tym skorzystają mięśnie, układ trawienny, skóra, włosy, oczy, usta i wątroba.

Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy jesteśmy chorzy, zażywanie zalecił lekarz i odbywa się to pod jego nadzorem.

Kiedy należy zażywać witaminy?

Z uwagi na optymalne wykorzystanie przez organizm stosowanie suplementów wit. uzależnione jest od tego, czy są one rozpuszczalne w wodzie czy nie:

 • Wit. rozpuszczalne w wodzie (B i C) między posiłkami lub niedługo po posiłku. Nigdy na czczo ani wieczorem przez snem.
 • Wit. rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i tłuszcze nienasycone (omega-3, omega-6) lepiej zażywać 1,5 godziny przed posiłkiem.

Jak wybrać właściwy witaminowy suplement diety?

 1. Kompleks wit. B warto zażywać nie tylko wtedy, gdy mamy problemy ze skórą
  Najbardziej ulubionym miejscem ich występowania są kiełki, melasa i łuski ziaren zbóż i ryżu. Z powodu tego, że usuwamy je w procesie przetwarzania żywności, większość z nas cierpi na brak witamin z grupy B, co powoduje negatywne skutki i zagraża naszemu zdrowiu, ponieważ spektrum ich działania jest szerokie.
  Są niezbędne w procesie przemiany węglowodanów w glukozę i pokarmu w energię.
  Biorą udział w procesie metabolizmu tłuszczy i białek. Wiele z nich wpływa na różne procesy przebiegające w wątrobie, oczach, skórze i włosach.
  Wspomagają funkcje układu odpornościowego i nerwowego.
  Pobudzają wzrost i podział komórek włącznie z czerwonymi ciałkami krwi i w ten sposób pomagają zapobiegać niedokrwistości – anemii.
  Dlatego możemy śmiało powiedzieć, że przyczyna wszelkich naszych dolegliwości i chorób leży właśnie w niedoborze witamin z grupy B.
 2. Witamina C zażywamy ją w większych dawkach wtedy, gdy chcemy walczyć z przeziębieniem
  W idealnym przypadku należy ją zażywać w połączeniu z flawonoidami. Zażywanie wit. C rozłóżmy na kilka dawek w ciągu dnia. Jaka ilość? „The Witamina C Foundation” zalecana w przypadku kataru i podobnych chorób pochodzenia bakteryjnego lub zaczynającej się grypy, podawanie przy pierwszych objawach zażywać co godzinę od 500 do 1 000 mg wit. C lub wit. ESTER-C, która została przygotowana w taki sposób, żeby uwalniała się w ciele powoli i dłużej się w nim zatrzymując. Ma obojętny odczyn i dlatego nie powoduje żadnych dolegliwości żołądkowych w postaci nadkwasoty lub biegunki. W przypadku wystąpienia ww. dolegliwości przy zwykłej wit. C należy obniżyć i następnie stopniowo zwiększać dawki. Należy podkreślić, że przy zażywaniu zwiększonych dawek tej witaminy należy wypijać wystarczającą ilość czystej wody (minimum dwa do dwóch i pół litra wody dziennie). Przy każdej dawce zjeść jednocześnie jabłko jako źródło flawonoidów.
 3. Witamina D zażywamy ją nie tylko wtedy, gdy cierpimy na osteoporozę i to 100 procent zalecanej dziennej dawki.
  W miesiącach zimowych zdecydowanie każdy powinien uzupełniać jej zapasy. Również ci, którzy latem stosują kremy z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ filtry blokują produkcję tej witaminy w skórze powodując jej niedobory u osób zażywających suplementy diety. Także wszyscy, którzy nie przyjmują wystarczającą ilość tej witaminy drogą naturalną w diecie, i to przez regularne spożywanie ryb morskich (śledź, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk) co najmniej dwa razy w tygodniu. Zapobiegamy w ten sposób nie tylko osteoporozie, lecz także rakowi, cukrzycy, chorobom nerek, depresji, otyłości, chorobom serca i innym dolegliwościom zdrowotnym.
 4. Jeżeli chcemy uzyskać bardziej przeciwutleniający efekt lub detoksykować ciało, wybierzmy taki produkt, który zawiera kompleks pantyoksydantów (witaminy A/beta-karoten, C, E, flawonoidy),w którym ilość wymienionych witamin mieści się w przedziale 100 procent zalecanej dziennej dawki. Odpowiednim suplementem do tego celu będzie Detox Vital

Dlaczego należy zażywać Detox Vital ?

Toksyny znajdujące się w organizmie zużywają życiowo ważne witaminy i składniki mineralne, co może prowadzić do osłabienia odporności organizmu na choroby. Metale ciężkie i inne substancje toksyczne produkują w ciele wolne rodniki zagrażające układowi odpornościowemu. Wolne rodniki to cząsteczki szybko mnożące się w organizmie, które atakują i uszkadzają błonę komórkową i tkanki. Zanieczyszczenia, toksyny, substancje chemiczne, niezdrowa dieta, palenie i stres – to wszystko przyczynia się do powstawania wolnych rodników. W celu wyłapywania wolnych rodników należy codziennie uzupełniać do organizmu odpowiednią ilość silnych przeciwutleniaczy.

Detox Vital:

 • to skuteczny zestaw wszystkich ważnych witamin i minerałów (z wyjątkiem żelaza), które łączą się dokładnie z enzymami, aminokwasami i zieloną żywnością w celu uzyskania maksymalnej skuteczności,
 • pomaga uzupełniać składniki odżywcze ważne dla organizmu,, aby układ odpornościowy mógł sprawnie funkcjonować,
 • zapewnia właściwe działanie ważnych witamin,, minerałów, aminokwasów i innych życiowo ważnych substancji.

Witamina A, Witamina B1, Witamina B2, Witamina B3, Witamina B5, Witamina B6, Witamina B7, Witamina B9, Witamina B12, Witamina C, Witamina D, Witamina E, Witamina K.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Shaker
SHAKER BUTELKA

Butelka NaturalSwiss to doskonałej jakości kompaktowy produkt, którego anatomiczny kształt, solidna konstrukcja i idealne dopasowanie elementów gwarantuje komfort użytkowania. Posiada gładkie, zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu butelka NaturalSwiss nie uszkodzi nam wnętrza torby. Szykujesz się w podróż? Weź ze sobą butelkę NaturalSwiss, która doskonale pasuje do dłoni i do której zmieszczą się suplementy NaturalSwiss. Swój ulubiony napój bez grudek możesz sobie przygotować już podczas podróży lub w pracy.

38 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Flora Protect Jr.
Flora Protect Jr.

Flora Protect Jr.® to naturalne, probiotyczne tabletki do gryzienia o smaku leśnych owoców, bez cukru, która dzięki czterem szczepom probiotycznych bakterii pomaga utrzymać w równowadze florę jelitową dzieci.

99 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0