dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog


Wrzody żołądka-objawy i leczenie. Zapobiegaj poważniejszym problemom

Wrzody żołądka należą do schorzeń cywilizacyjnych.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, że wrzody żołądka (ulcus ventriculi) należą do schorzeń cywilizacyjnych. Niestety fatalne nawyki żywieniowe i niezdrowy styl życia przyczyniają się się do rozwoju tej choroby. Mowa nie tylko o niezdrowym jedzeniu. Na chorobę wrzodową w dużym stopniu narażone są osoby, które prowadzą stresujący  tryb życia.

Jak wykryć wrzody żołądka i dwunastnicy

Wrzody żołądka i objawiają się silnym bólem w okolicy nadbrzusza, jednak zdarza się, że nie dają żadnych charakterystycznych objawów. Wrzody żołądka mogą wystąpić  w każdym wieku. Błędem jest myśleć, że dolegliwość ta nie występuje u osób w młodym wieku. Wrzody żołądka mogą również pojawić się u dzieci, które np. mają problemy z  adaptacją w placówkach szkolnych.

Co to są wrzody żołądka?

Bezpośrednią przyczyną powstawania wrzodów żołądka bywa nadkwasota, czyli nadmiar kwasów żołądkowych, które mają silne właściwości żrące. Gdy w soku żołądkowym jest dużo kwasu solnego i uszkodzona jest tzw. bariera błony śluzowej, rozwija się wrzód. 

Wrzody żołądka mogą być bardzo niebezpieczne, a bez odpowiedniego leczenia stan może się znacznie pogorszyć. Jednym z możliwych powikłań może być  perforacja (czyli przedziurawienie) ściany żołądka lub dwunastnicy

Jakie są najczęstsze objawy wrzodów żołądka? 

 Zgaga może wskazywać na chorobę wrzodową

Jakie są typowe objawy wrzodów żołądka? to najczęstsze pytanie, które zadają ludzie swoim lekarzom.

Symptomy tej choroby mogą być często mylące, ponieważ nawet u około 75% pacjentów z wrzodami nie ma żadnych objawów. Nie każdy kto cierpi na palący ból brzucha, zgagę, utratę apetytu i nudności musi mieć wrzody. Jak się czujemy gdy mamy wrzody trawienne? Najczęstszym objawem jest pieczenie lub ból w środku brzucha, między klatką piersiową a brzuchem. Typowy ból polega na tym, że jest on zwykle bardziej intensywny, gdy żołądek jest pusty, a stan ten może trwać kilka minut lub nawet kilka godzin. Inne typowe objawy wrzodu obejmują tępy ból żołądka. Jeśli jednak oprócz wymienionych objawów pojawią się wzdęcia, zaparcia związane z uporczywym wypróżnianiem, to jest więcej niż prawdopodobne, że mamy do czynienia z wrzodami żołądka. Objawy krwawiącego wrzodu obejmują krwawe stolce i wymioty zawierające krew. Nasilenie niektórych objawów wzrasta szczególnie przed posiłkami, ustępują tuż po posiłkach. Później, gdy spożyty pokarm przedostanie się z żołądka do jelit, objawy mogą się nasilić. Jeśli wrzód spowoduje zwężenie odźwiernika objawy nasilają się już podczas jedzenia.

Czy wrzody żołądka są poważną chorobą?

Terminologia peptydowe oznacza, że ​​odnosi się do kwasu żołądkowego. Wrzody mogą tworzyć się na błonach śluzowych żołądka, przełyku lub dwunastnicy. Wrzód żołądka może krwawić (stan znany jako wrzód krwawiący). Poważniejsze krwawienie może zagrażać życiu. Jednak łagodne krwawienie z wrzodu jest zwykle mniej nasilone i może pozostać niezauważone, ale wymaga leczenia.

Jak długo może trwać leczenie wrzodów oraz czy są jakieś skuteczne leki na wrzody żołądka? W przypadku powikłanych wrzodów żołądka leczenie może trwać dwa lub trzy miesiące, zanim nastąpi gojenie. Leczenie wrzodu dwunastnicy trwa około sześciu tygodni. Wrzód można czasowo wyleczyć bez antybiotyków. Często zdarza się, że wrzody nawracają lub w jego pobliżu rozwijają się następne, jeśli infekcja bakteryjna nie jest leczona lekami.

Przyczyny wrzodów dwunastnicy pokrywają się z przyczynami wrzodów żołądka. Błona śluzowa zostaje uszkodzona przez kwas i pepsynę. W przypadku dwunastnicy ból objawia się w okolicy przełyku, a także pod prawym łukiem żebrowym, zazwyczaj kilka godzin po jedzeniu.

Jakie są zagrożenia?

Gdy wrzody goją się, na ściankach błony śluzowej powstają blizny, które mogą uniemożliwić przesuwanie się pokarmu z żołądka lub dwunastnicy (zwanej również dwunastnicą). W niektórych przypadkach obecność wrzodu zwiększa ryzyko rozwoju guzów nowotworowych. W dwunastnicy może również powstać wrzód (kształt przypominający zakrzywioną podkowę), często objawiający się wraz z wrzodem żołądka. Stan, w którym oba typy wrzodów występują jednocześnie, nazywany jest wrzodem żołądka i dwunastnicy. Objawy wrzodu dwunastnicy są podobne do objawów choroby wrzodowej - po łacinie wrzód żołądka nazywa się wrzodem brzusznym. W cięższych przypadkach może dojść do perforacji dwunastnicy, czyli nakłucia. Perforowany żołądek jest również poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej operacji, ponieważ zawartość żołądka może dostać się do jamy brzusznej i spowodować zapalenie otrzewnej - zapalenie żołądka. Może również dojść do sytuacji, w której wrzód powoduje pęknięcie naczyń krwionośnych, a pacjent może zemdleć z powodu silnego krwawienia. Niestety z powodu choroby wrzodowej może dojść do zajęcia również trzustki, specyficzna choroba może również rozprzestrzenić się na ten narząd.

Terminy związane z tym tematem, które najczęściej wprowadzane są do wyszukiwarek to m.in. : Antybiotyk na wrzody żołądka, Mikstura na wrzody żołądka, Leki na wrzody żołądka Forum, Wrzody żołądka, a palenie papierosów, Magnez a wrzody żołądka, Mięta a wrzody żołądka, wrzody zoladka objawy, wrzody żołądka pęknięcie, structum a wrzody żołądka, wrzody żołądka przyczyny.

 

Przyczyny choroby

Kto jest bardziej narażony na wrzody żołądka? Najczęstsze przyczyny choroby to:

 
 • Zakażenie Helicobacter pylori (H. pylori).

 • Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak Aspiryna, Ibalgin lub Ibuprom

 • Czynniki genetyczne

 • Palenie

 • Obecność innych chorób (wątroby, nerek, płuc)

 • Regularne spożywanie alkoholu

 • Złe nawyki żywieniowe

 • Nadmiar stresu

Objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori zwykle wskazują na istniejące problemy trawienne. Jeśli infekcja nie jest leczona i jest w zaawansowanym stadium, waga pacjenta spada, może on mieć problemy z  połykaniem, krew w stolcu, ewentualnie rak żołądka.

Stan zwany zespołem Zollingera-Ellisona również może powodować wrzody żołądka i jelit, ponieważ zwiększa się wówczas  produkcja kwasu w organizmie. Uważa się, że zespół ten powoduje mniej niż 1% wszystkich wrzodów trawiennych. Również zła dieta (np. Spożycie soków owocowych z dużą zawartością kwasów na pusty żołądek, alkoholu, kawy, czekolady, owoców cytrusowych i pomidorów).

Leki zwiększające ryzyko wrzodów żołądka i dwunastnicy:

 • Preparaty na osteoporozę,

 • antykoagulanty

 • długotrwałe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak aspiryna, ibalgin, czy nalgesin,

 • selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI),

 • niektóre leki stosowane w chemioterapii.

Helicobacter pylori jest obecna w znacznych ilościach w układzie pokarmowym pacjentów cierpiących na chorobę wrzodową i powoduje ciągłe podrażnienia i stany zapalne. Jeśli  obecność  tej bakterii jest tłumiona przez leki, objawy są prawie zawsze łagodniejsze.

Rozpoznanie choroby

Wczesne rozpoznanie i leczenie choroby zależy od objawów i wielkości wrzodu. Aby zdiagnozować wrzody żołądka, lekarz najpierw sprawdza historię choroby pacjenta, objawy oraz listę leków, które regularnie przyjmuje. Aby wykluczyć zakażenie Helicobacter pylori, można zlecić badanie krwi, test stolca lub test oddechu.

Inne testy (badanie wrzodowe żołądka) i procedury stosowane do diagnozowania chorób wrzodowych obejmują:

 • Badanie kontrastowe: pacjent otrzymuje do wypicia gęstą zawiesinę siarczanu baru połykanie obejmuje górną część przewodu pokarmowego, a  żołądka oraz dwunastnicy.

 • Endoskopia: cienka rurka z kamerą na końcu jest wprowadzana przez usta do żołądka lub górnej części jelita cienkiego. Badanie to służy również do wykrywania krwawień i ewentualnych uszkodzeń tkanek.

Biopsja endoskopowa: podczas endoskopii pobiera się niewielką ilość tkanki żołądka, a następnie analizuje w laboratorium.

Skuteczny lek na wrzody żołądka. Jakie są możliwości  leczenia wrzodów?

Jak leczyć wrzody żołądka? Jeśli wrzody żołądka są wynikiem bakterii Helicobacter pylori, w takim przypadku konieczne będzie podanie antybiotyków. Leki na wrzody żołądka, zwane inhibitorami pompy protonowej, zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego i blokują aktywność komórek wytwarzających kwas żołądkowy.

Ból spowodowany wrzodami można złagodzić, podejmując następujące kroki:

 1. Jedzmy zdrowo (zapytajmy dietetyka, jaka dieta w przypadku wrzodów żołądka jest dla nas odpowiednia

 2. Rozważ spożywanie żywności    zawierającej probiotyki

 3. Pomiń produkty mleczne

 4. Zmień środki przeciwbólowe

 5. Ograniczaj stres

 6. Nie pal

 7. Ogranicz  ub unikaj spożycie alkoholu 

 8. Spróbuj spać wystarczająco długo

Oprócz standardowych procedur medycznych, lekarz może zalecić:

Blokery receptora H2 (leki, które również zapobiegają wytwarzaniu kwasu),

preparaty zawierające bizmut (stosowane w leczeniu zapalenia żołądka i innych objawów).

W niektórych przypadkach wrzód żołądka może wymagać operacji. Nieleczony wrzód krwawi i perforuje żołądek lub dwunastnicę, wówczas konieczna jest operacja. Podczas operacji można usunąć cały wrzód lub zmniejszyć liczbę komórek wytwarzających kwas żołądkowy.

Czy wrzody  można leczyć? Jeśli cierpimy na wrzód żołądka, na który składa się wrzód jelita cienkiego lub wrzód dwunastnicy, odpowiedź brzmi: tak. Tego typu wrzody można całkowicie wyleczyć. W niektórych przypadkach rzadko wymagane jest chirurgiczne leczenie wrzodu żołądka. 

Naturalna terapia, zioła na wrzody żołądka - leczenie wrzodów żołądka

W leczeniu wrzodów pomagają niektóre pokarmy

Wydaje się, że niektóre produkty, takie jak pokarmy bogate w błonnik i przeciwutleniacze, mogą być korzystne w zwalczaniu tej choroby, co więcej mogą odgrywać ważną rolę w eliminacji zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Ponadto niektóre z nich mają działanie probiotyczne, czyli służą jako pokarm dla bakterii probiotycznych. (szukaj: wrzody żołądka objawy ból pleców, wrzody żołądka objawy, wrzody żołądka dieta, wrzody zoladka, wrzody żołądka leczenie naturalne, wrzody żołądka leki, leki na wrzody żołądka bez recepty, wrzody żołądka leczenie,  co na wrzody żołądka domowe sposoby, leki na wrzody żołądka forum)

Do takich produktów należą na przykład:

 • Brokuły, Kalafior, Kapusta,

 • sok z kapusty zawierający witaminę U,

 • warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż,

 • miso, kombucha, jogurt,

 • jabłka i banany,

 • żywność zawierająca glutaminę, np. kurczak (chude mięso), ryby, jajka,

 • Oliwa z oliwek,

 • czosnek,

 • zielona herbata bezkofeinowa,

 • Lukrecja,

 • Kurkuma.

W diecie powinny znaleźć się również ziemniaki, awokado, seler, morele, brzoskwinie, twarożek oraz różnego rodzaju zioła,  w szczególności: szczypiorek, pietruszka, majeranek, rasca i koper. Jakie napoje są odpowiednie na wrzody? Jagody i ich ekstrakt mogą pomóc w walce z Helicobacter pylori. Pij sok z jagód, spożywaj jagody lub przyjmuj suplement diety zawierający jagody. Nie ma górnej granicy, jeśli odczuwamy jego dobroczynne działanie. (Jednak należy skonsultować się z lekarzem w sprawie konkretnej ilości).

Podczas leczenia wrzodów  należy wyeliminować z diety pikantne i kwaśne potrawy. (szukaj: ogórki kiszone a wrzody żołądka, dieta na wrzody żołądka)

Pomogą bioflawonoidy

Badania sugerują, że bioflawonoidy mogą być skuteczną terapią wspomagającą w przypadku wrzodów żołądka. Flawonoidy to związki występujące w wielu owocach i warzywach. Chronią błonę śluzową żołądka i umożliwiają gojenie się wrzodów. Miód nie tylko zawiera polifenole i różne inne przeciwutleniacze, ale jest to naturalna substancja przeciwbakteryjna, która, jak wykazano, zapobiega rozwojowi bakterii Helicobakter Pylori

Najważniejsza jest profilaktyka

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii powodujących wrzody żołądka, należy dokładnie i regularnie myć ręce mydłem i wodą. Dbamy o to, aby wszystkie składniki, których używamy do przygotowania posiłków były dokładnie i prawidłowo oczyszczone, a następnie ugotowane. W przypadku wrzodów wywołanych NLPZ należy zaprzestać przyjmowania tych leków (o ile to możliwe) lub przynajmniej ograniczyć ich stosowanie. W przypadku konieczności przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w każdym przypadku trzeba przestrzegać zalecanych dawek i unikać spożywania alkoholu podczas przyjmowania tych leków. Kolejne czynniki, które pomagają zapobiegać wrzodom żołądka jest aktywność fizyczna. Warto więc o tym pamiętać, ponieważ regularne ćwiczenia aktywują układ odpornościowy i pomagają zmniejszyć stan zapalny w całym ciele.

źródła:

https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer

https://www.healthline.com/health/gastric-and-duodenal-ulcers

https://www.healthline.com/health/stomach-ulcer-diet#outlook

https://www.healthline.com/health/natural-home-remedies-ulcers

https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_wrzodowa

Produkty razem:
0