dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Cierpisz z powodu wzdęć? Poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

Wzdęcia mogą sygnalizować, że nasz układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Tworzenie się gazów co prawda bywa czasem uciążliwe, ale to naturalny efekt uboczny procesów trawienia i występuje u wszystkich osób.

Kłopoty sprawiają wtedy, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji i gromadzenia się gazów jelitowych.

Jednym z najczęstszych są wzdęcia brzucha, które powodują uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym.

Wzdęcia i towarzyszące temu gazy zwykle nie są wynikiem poważniejszej choroby, ale raczej złej diety. Można im zapobiegać, najlepszym sposobem na uniknięcie wzdęć jest zmiana diety i nawyków żywieniowych. Poznajmy przyczyny powstawania wzdęć. Wzdęcia i gazy to jeden z najbardziej popularnych tematów wśród wielu osób. W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych z tym związanych dominują m.in. wzdęcia i gazy forum, Leki na wzdęcia ranking, Skuteczny lek na wzdęcia i zaparcia, Leki na wzdęcia i gazy forum, wzdęcia przyczyny, wzdęcia gazy śmierdzące, ulgix wzdęcia, wzdęcia brzucha domowe sposoby, leki na wzdęcia ranking, tabletki na wzdęcia, wzdęcia u niemowlaka,wzdęcia objawy.

Przyczyny wzdęć

Co jest przyczyną wzdęć?

Dolegliwość ta jest dość powszechna i choć nie jest niczym przyjemnym, doświadcza ich każdy z nas. Długotrwałe i silne wzdęcia mogą mieć wiele możliwych przyczyn, w tym zatrzymanie płynów, zespół jelita drażliwego oraz infekcje. Ale w wielu przypadkach przyczyną może być coś tak prostego jak problemy trawienne lub zbyt duża ilość gazu w żołądku i jelitach.

Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla wzdęć należą: bóle brzucha, skurcze, uczucie rozpierania i nadmierne oddawanie gazów. Jeśli taki stan trwa dłużej lub zdarza się często, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli występuje wraz z bólem lewego łuku żebrowego, może to oznaczać problem z trzustką.

Jak już było wspomniane, tworzenie się gazów i towarzyszących mu wzdęć to normalny, naturalny proces, ale jeśli występuje tylko sporadycznie, wówczas trwa krótko i nie powoduje poważniejszych problemów, jak np. wzdęcia w ciąży czy wzdęcia u noworodka. Jeśli będziemy w stanie  szybko pozbyć się nagromadzonych gazów nie musimy nic robić. Warto jednak zwracać uwagę na to co jemy lub pijemy oraz jakie leki przyjmowaliśmy przez ostatnie kilka godzin. Tak więc zwiększona produkcja gazów może być sporadyczna, głównie z powodu spożywanej żywności, takiej jak warzywa i owoce. Chcąc zachować dobre zdrowie należy spożywać jak najwięcej błonnika, doskonałym rozwiązaniem są również ziołowe herbatki. Kolejnym skutecznym sposobem na poprawę trawienia jest detoksykacja organizmu. Wracając do błonnika zawartego w owocach i roślinach, warto wiedzieć, że jego nadmierne spożywanie może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami m.in. również wzdęciami. 

Zwłaszcza kobiety często pytają: Dlaczego mój brzuch wygląda jakbym była w ciąży? Wzdęcie brzucha są częstą, ale jednocześnie wstydliwą przypadłością. Wzdęty brzuch to problem  nie tylko  estetyczny, ale często i zdrowotny. Wystający brzuch u kobiet powoduje, że wyglądają, jakby były w ciąży. Niektóre  kobiety są sfrustrowane, gdy brzuch pozostaje nawet po kuracji  odchudzającej.  Przyczyną tej nieprzyjemnej dolegliwości często są: alergia pokarmowa, refluks żołądkowy, nietolerancja laktozy i inne zaburzenia trawienne. Ból w dolnej części brzucha może również wystąpić podczas menstruacji. Ból brzucha, któremu towarzyszą wzdęcie, może być oznaką refluksu.

Przyczyną wzdęć mogą być niektóre warzywa

Które pokarmy wywołują wzdęcia?

Najczęstszą przyczyną wzdęć są: fasola, soczewica, rośliny strączkowe i napoje gazowane. Kolejnym produktem jest pszenica, głównie dlatego, że zawiera gluten.  Zwiększoną ilość gazów i wzdęcia produkują również brokuły i inne warzywa krzyżowe. Silne działanie powodujące wzdęcia mają również cebula, jęczmień i żyto.

Jeśli już od dłuższego czasu masz problemy ze wzdęciami, musisz unikać, albo przynajmniej ograniczyć spożywanie wszelkiego rodzaju grzybów i warzyw kapustnych. Te produkty warto zastąpić suplementami diety w formie proszku,  które nie mają żadnych skutków ubocznych. Poprzez odpowiednie gotowanie i przyprawianie warzyw strączkowych można w znacznym stopniu zapobiec problemom wzdęć.

Organizm wielu ludzi nie jest w stanie trawić cukru mlecznego, czyli  laktozy. W rezultacie niestrawiony cukier mleczny zaczyna fermentować, w układzie pokarmowym gromadzą się gazy, co jest przyczyną dokuczliwych wzdęć.

Chcąc tego uniknąć, należy wyeliminować lub ograniczyć również spożycie mleka, produkty powodujące wzdęcia to głównie świeże produkty mleczne, twaróg, śmietana,miękkie sery. Do diety warto włączyć produkty poddane procesowi fermentacji np. maślanka, kefir, jogurt. Przy nietolerancji laktozy można spożywać sery pochodzenia roślinnego- tofu lub twarde dojrzewające -parmezan. W sklepach dostępne są różne mleka sojowe, owsiane lub ryżowe, które są dobrze tolerowane przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy.

Zawartość dwutlenku węgla w napojach gazowanych niemal natychmiast  powoduje wzdęcia brzucha. Dlatego najlepiej pić czystą wodę lub różnego rodzaju  wywary i herbaty ziołowe. Wśród roślin leczniczych są  takie, które  skutecznie wspomagają trawienie o właściwościach rozkurczowych i wiatropędnych. Do najbardziej skutecznych ziół należą m.in. rumianek, macierzanka,  imbir, kminek. Kolejnym czynnikiem wywołującym wzdęcia jest kofeina i alkohol, warto więc ograniczać ich spożywanie. U podstaw wzdęć leży również spożywanie słodyczy i wyrobów piekarniczych zawierających  drożdże, różnego rodzaju dodatki i białą mąkę. Dlatego w przypadku problemów ze wzdęciami  należy sięgnąć po produkty z mąki pełnoziarnistej lub orkiszowej.

Połykanie powietrza

Istnieją dwa powody powstawania przewlekłych wzdęć. Jednym z nich jest połykanie powietrza (aerofagia), gdy osoba połyka duże ilości powietrza podczas oddychania lub jedzenia, kolejną przyczyną jest fermentacja, procesy gnilne w jelitach. Ta druga sytuacja ma miejsce w przypadku niedoboru enzymu trawiennego, lub gdy jego poziom jest zbyt niski, w związku z czym węglowodany i inne składniki rozkładają bakterie probiotyczne w przewodzie pokarmowym. Te niepożądane procesy fermentacji powodują nadmierne wytwarzanie gazów.

Nadmierne połykanie powietrza sugeruje wyższym stężeniem azotu, tlenu, dwutlenku węgla,  natomiast w przypadku niedoboru  enzymów powoduje zwiększenie stosunku tlenku węgla, wodoru, metanu. Te ostatnie można skutecznie wyeliminować, przyjmując suplementy diety zawierające brakujące enzymy.

Wzdęcia mogą być objawem występowania pasożytów.

Przewlekłe zapalenie jelit

Ważną  przyczyną powstawania wzdęć jest obecność pasożytów jelitowych. Pasożyty żerujące w jelitach  zakłócają pracę układu pokarmowego, a podczas ich metabolizmu mogą tworzyć się gazy. Zakażenie pasożytami może oprócz wzdęć wywołać ostry ból brzucha, skurcze jelit i stan niedobór niektórych składników odżywczych.

Często napotykamy na pytanie: Dlaczego mam wzdęty i twardy brzuch?Przewlekłe choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego i choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą powodować wzdęcia i skurcze, ale może również wystąpić biegunka. Zapalenie uchyłków, zapalenie i zakażenie przewodu pokarmowego może również prowadzić do wzdęć i twardości brzucha.

Co powoduje wzdęcia u kobiet?

U kobiet bardzo często wzdęcia występują tuż przed miesiączką. Mogą pojawić się w wyniku pominięcia antykoncepcji lub w czasie ciąży, gdy aktywność jelit się spowalnia. Wzdęcia spowodowane są przewlekłymi zaparciami, związanymi z niezdrowym jedzeniem, nieodpowiednim  stylem życia z brakiem ruchu. Istnieje wiele możliwych przyczyn wzdęć brzucha, w tym zatrzymanie płynów, zespół jelita drażliwego i infekcja. Ale w wielu przypadkach przyczyną może być coś tak prostego jak zaburzenia trawienne lub zbyt duża ilość gazów w żołądku i jelitach.

Co należy wiedzieć o powstawaniu gazów jelitowych?

Oddawanie gazów zgromadzonych w jelitach jest naturalnym procesem fizjologicznym. W liczbach to oznacza mniej więcej 10-15 razy w ciągu doby, ale wiele osób uważa, że jest to niewygodne i irytujące. Nieprzyjemny zapach gazów powodowany jest przez siarkowodór i inne gazy zawierające siarkę. Na tle wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu gazów mogą być zaburzenia trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, jak również celiakia. Najczęstszymi przyczynami produkcji nadmiernych gazów jest szybkie jedzenie bez powolnego przeżuwania, a także spożywanie dużych ilości rafinowanej żywności, takiej jak biały cukier, biała mąka, picie niewystarczającej ilości wody, brak regularnych ćwiczeń,  stres, napięcie i niepokój. W bierze udział również układ nerwowy i mózg, procesy, które między nimi przechodzą, odpowiadają za pracę jelit.

W jaki sposób można pozbyć się wzdęć?

Dieta likwidująca wzdęcia.

Niestety bardzo często nie wiemy co na wzdęcia i wówczas sięgamy po leki, które obiecują rozwiązać problem. Powinniśmy jednak wiedzieć, że leczenie objawów nigdy nie jest rozwiązaniem, a ponadto leki te uszkadzają ściany jelit. Chcąc skutecznie rozwiązać problem wzdęć, powinniśmy wybrać naturalne rozwiązania, w tym celu udzielimy kilku skutecznych porad. Bardzo dobre są różne ćwiczenia na wzdęcia, co więcej, istnieje mnóstwo roślin leczniczych, z których odwar nie tylko łagodzi wzdęcia, ale bardzo często je usuwa. Oprócz herbatek ziołowych warto również włączyć do diety zdrowe surówki warzywne lub po prostu starty koper włoski. Można go doprawić oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, solą, pieprzem i cytryną. Warzywo to doskonale pomaga usunąć z organizmu nieprzyjemne gazy nagromadzone w jelitach. Kolejnym skutecznym naturalnym rozwiązaniem może być imbir, który możemy pokroić lub zetrzeć na tartce i dodawać do naszych ulubionych potraw : zupy czy dań mięsnych, efekt jest niemal natychmiastowy.

Soda na wzdęcia, domowe sposoby na wzdęcia.

W walce ze wzdęciami można wykorzystać również sodę oczyszczoną Możliwe jest również stosowanie sody oczyszczonej. Wymieszaj ½ łyżki sody z 2 dl wody, efekt gwarantowany.

Przeciw wzdęciom można stosować różne leki,które są dostępne bez recepty. Przed ich używaniem warto jednak skonsultować się ze swoim lekarzem, lub stosować zgodnie z zaleceniami na ulotce.

Oczyszczanie jelit

Istnieją co najmniej cztery dowody potwierdzające, że oczyszczanie jelit pomoże pozbyć się wzdęć. Oczyszczanie jelit wyeliminuje zaparcia, co więcej pomoże w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej jelit, która produkuje enzymy trawienne, poprawia trawienie, usuwa pasożyty jelitowe. Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej warto skonsultować  się z lekarzem, ponieważ w przypadku niektórych chorób, jak np. zapalenie jelita grubego lub nowotwór, oczyszczanie jelit nie jest zalecane.

Aby zapobiec wzdęciom, postępuj zgodnie z poniższymi prostymi wskazówkami:

  • Każdy kęs dokładnie przeżuwaj
  • Jedz i pij bez pośpiechu
  • Ograniczaj spożycie produktów sprzyjających wytwarzaniu gazów jelitowych
  • Zadbaj o aktywność fizyczną, poświęć na ćwiczenia przynajmniej pół godziny dziennie.
  • Pij herbatki ziołowe, które zmniejszają ryzyko powstawania gazów lub ułatwiają ich oddawanie (anyż, koper włoski, mięta)
  • W przypadku silnych skurczów stosuj leki rozkurczowe

Jeśli chcesz działać w interesie swojego zdrowia wymień wszystkie napoje na czystą wodę, unikaj cukru, alkoholu i soli. Zwracaj szczególną uwagę na spożycie błonnika, prawidłowo wybieraj owoce i warzywa.

Skutecznym  sposobem na wzdęcia jest stosowanie  probiotyków

Przy powtarzających się wzdęciach niezmiernie ważne jest zachowanie równowagi flory jelitowej,  można  to rozwiązać za pomocą probiotyków i prebiotyków. Probiotyki czyli bakterie  probiotyczne zawarte są w mlecznych produktów fermentowanych, ogórkach kiszonych, kapuście kiszonej, fermentowanych ziarnach soi, natomiast prebiotyki  to włókna spożywcze, które są pożywieniem dla bakterii probiotycznych.  Najlepszym rozwiązaniem jest  stosowanie  synbiotyku - suplementu diety, który zawiera zarówno probiotyki, jak i prebiotyki.

Zdrowa dieta jest  niezbędna  dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Stosowanie odpowiedniej diety daje skuteczność w walce z zaparciami i wzdęciami.  Należy jeść produkty bogate w błonnik, ale nie należy przesadzać: zalecana dzienna dawka błonnika to 40-50 gramów, nadmiar błonnika w diecie może bowiem powodować wzdęcia.

Co może łagodzić wzdęcia? Jakie istnieją najlepsze leki na wzdęcia, zioła na wzdęcia,

Następujące szybkie porady mogą pomóc Ci szybko pozbyć się nieprzyjemnych: dużo spaceruj, ćwicz jogę, używaj kapsułki mięty, leki przeciw wzdęciom, wykonuj masaż brzucha, skuteczne mogą okazać się niektóre olejki eteryczne, ciepłe kąpiele, jak również  zwiększone spożycie błonnika.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264926

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/wzdecia-i-gazy-----codzienny-problem----

"przesypiam całe noce i skończyły się moje problemy ze wzdęciami, bolesnymi skurczami "

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
przesypiam-cale-noce-i-skoczyly-sie-moje-problemy-ze-wzdeciami-boles 1

Dzień dobry To, że człowiek po kilkunastu dniach stosowania programu do oczyszczania organizmu Clean Inside i Toxi Clean może czuć się pełen energii, bez potrzeby zaniechania codziennych zajęć, wskazuje na to, że produkty naprawdę są skuteczne. Początkowo kuracja była trochę odczuwalna, bolała mnie głowa i czułem się jakoś dziwnie, już myślałem, że zrezygnuję, ale pani z biura obsługi klienta powiedziała, że to tylko efekt uboczny oczyszczania i że to minie w ciągu kilku dni. Dziękuję za wsparcie, ponieważ rzeczywiście wkrótce to przeszło i każdy mój dzień był coraz lepszy, czułem się zdrowo i wróciła mi chęć do życia. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że przesypiam całe noce i skończyły się moje problemy ze wzdęciami, bolesnymi skurczami i burczeniem w brzuchu, co kiedyś bardzo komplikowało moje codzienne życie. Bardzo dziękuję, teraz już wiem, że warto zadbać o swoje zdrowie, biorąc się głównie za oczyszczenie układu pokarmowego, aż dziw ile problemów zdrowotnych ma początek właśnie tam w jelitach. Teraz co roku profilaktycznie zastosuję kurację Clean Inside i Toxi Clean, będę dbał o zdrową dietę , aby moje życie było pełnowartościowe. Jestem niezmiernie wdzięczny firmie Natural Swiss – dziękuję.

Janusz B.
Warszawa, 2017-02-19
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Slim Tea
Slim Tea

Mieszanka 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i zapewnia regularny stolec. Nie zawiera kofeiny.

79 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Doskonale wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego i układu odpornościowego, każda kapsułka zawiera 25 miliardów żywych kultur i 12 starannie wyselekcjonowanych szczepów bakterii probiotycznych.

145 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0