dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Cierpisz z powodu wzdęć? Poznaj ich przyczyny i sposoby leczenia

Wzdęcia mogą sygnalizować, że nasz układ pokarmowy nie funkcjonuje prawidłowo.

Tworzenie się gazów co prawda bywa czasem uciążliwe, ale to naturalny efekt uboczny procesów trawienia i występuje u wszystkich osób.
Kłopoty sprawiają wtedy, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji i gromadzenia się gazów jelitowych.
Jednym z najczęstszych są wzdęcia brzucha, które powodują uczucie bólu lub dyskomfortu w układzie pokarmowym.
Wzdęcia i gazy zwykle nie są wynikiem poważniejszej choroby, ale raczej złej diety. Można im zapobiegać, najlepszym sposobem na uniknięcie wzdęć jest zmiana diety i nawyków żywieniowych. Poznajmy przyczyny powstawania wzdęć
Dolegliwość ta jest dość powszechna i choć nie jest niczym przyjemnym, doświadcza ich każdy z nas. Do najczęstszych objawów charakterystycznych dla wzdęć należą: bóle brzucha, skurcze, uczucie rozpierania i nadmierne oddawanie gazów. Jeśli taki stan trwa dłużej lub zdarza się często, należy skonsultować się z lekarzem. Przeprowadzając kurację oczyszczającą jelita można łatwo pozbyć się i zapobiegać powstawaniu tych przykrych dolegliwości trawiennych.

Przyczyny wzdęć

Jak już było wspomniane, tworzenie się gazów i towarzyszących mu wzdęć to normalny, naturalny proces, ale jeśli występuje tylko sporadycznie, trwa krótko i nie powoduje poważniejszych problemów. Istnieje wiele czynników wywołujących wzdęcia, ale największe znaczenie ma dieta (napoje gazowane, niektóre warzywa i owoce). Chcąc zachować dobre zdrowie należy spożywać jak najwięcej błonnika, doskonałym rozwiązaniem są również ziołowe herbatki. Kolejnym skutecznym sposobem na poprawę trawienia jest detoksykacja organizmu. Wracając do błonnika zawartego w owocach i roślinach, warto wiedzieć, że jego nadmierne spożywanie może skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami m.in. również wzdęciami.

Przyczyną wzdęć mogą być niektóre warzywa

Należy unikać produktów, które mają tendencję do fermentacji w żołądku i jelitach. Wzdęcia mogą powodować m.in. warzywa strączkowe, kapustne (kapusta, brokuły, kalafior), cebula, czosnek, por, warzywa korzeniowe (buraki, rzodkiewka), kalarepa, drożdże, mleko, czekolada i pszenica.
Jeśli już od dłuższego czasu masz problemy ze wzdęciami, musisz unikać, albo przynajmniej ograniczyć spożywanie wszelkiego rodzaju grzybów i warzyw kapustnych. Te produkty warto zastąpić suplementami diety w formie proszku,  które nie mają żadnych skutków ubocznych. Poprzez odpowiednie gotowanie i przyprawianie warzyw strączkowych można w znacznym stopniu zapobiec problemom wzdęć.
Organizm wielu ludzi nie jest w stanie trawić cukru mlecznego, czyli  laktozy. W rezultacie niestrawiony cukier mleczny zaczyna fermentować, w układzie pokarmowym gromadzą się gazy, co jest przyczyną dokuczliwych wzdęć.
Chcąc tego uniknąć, należy wyeliminować lub ograniczyć również spożycie mleka, zwłaszcza świeżych produktów mlecznych, twarogu, miękkich serów. Do diety warto włączyć produkty poddane procesowi fermentacji np. maślanka, kefir, jogurt. Przy nietolerancji laktozy można spożywać sery pochodzenia roślinnego- tofu lub twarde dojrzewające -parmezan. W sklepach dostępne są różne mleka sojowe, owsiane lub ryżowe, które są dobrze tolerowane przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy.
Zawartość dwutlenku węgla w napojach gazowanych niemal natychmiast  powoduje wzdęcia brzucha. Dlatego najlepiej pić czystą wodę lub różnego rodzaju  wywary i herbaty ziołowe. Wśród roślin leczniczych są  takie, które  skutecznie wspomagają trawienie o właściwościach rozkurczowych i wiatropędnych. Do najbardziej skutecznych ziół należą m.in. rumianek, macierzanka,  imbir, kminek. Kolejnym czynnikiem wywołującym wzdęcia jest kofeina i alkohol, warto więc ograniczać ich spożywanie.
U podstaw wzdęć leży również spożywanie słodyczy i wyrobów piekarniczych zawierających  drożdże, różnego rodzaju dodatki i białą mąkę. Dlatego w przypadku problemów ze wzdęciami  należy sięgnąć po produkty z mąki pełnoziarnistej lub orkiszowej.
Istnieją dwa powody powstawania przewlekłych wzdęć. Jednym z nich jest połykanie powietrza (aerofagia), gdy osoba połyka duże ilości powietrza podczas oddychania lub jedzenia, kolejną przyczyną jest fermentacja, procesy gnilne w jelitach. Ta druga sytuacja ma miejsce w przypadku niedoboru enzymu trawiennego, lub gdy jego poziom jest zbyt niski, w związku z czym węglowodany i inne składniki rozkładają bakterie probiotyczne w przewodzie pokarmowym. Te niepożądane procesy fermentacji powodują nadmierne wytwarzanie gazów.
Nadmierne połykanie powietrza sugeruje wyższym stężeniem azotu, tlenu, dwutlenku węgla,  natomiast w przypadku niedoboru  enzymów powoduje zwiększenie stosunku tlenku węgla, wodoru, metanu. Te ostatnie można skutecznie wyeliminować, przyjmując suplementy diety zawierające brakujące enzymy.

Wzdęcia mogą być objawem występowania pasożytów.

Ważną  przyczyną powstawania wzdęć jest obecność pasożytów jelitowych. Pasożyty żerujące w jelitach  zakłócają pracę układu pokarmowego, a podczas ich metabolizmu mogą tworzyć się gazy. Zakażenie pasożytami może oprócz wzdęć wywołać ostry ból brzucha, skurcze jelit i stan niedobór niektórych składników odżywczych.
Wzdęcia mogą być objawami powikłanych problemów trawiennych, zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego Crohna, zapalenia uchyłków, zapalenia jelita, raka jelita grubego, raka jajników, nadczynnością tarczycy, cukrzycy. Wzdęcia mogą być również spowodowane stresem oraz lękiem psychicznym.
Wzdęcia w dolnej części brzucha u kobiet są bardzo częstym zjawiskiem przed miesiączką lub w okresie menopauzy, ale mogą być również wynikiem stosowania antykoncepcji. Podczas ciąży wzrośnie poziom estrogenu i progesteronu, co spowolni działanie jelit, a to z kolei może powodować wzdęcia. Oprócz wymienionych przyczyn, wzdęcia są również bezpośrednio związane z przewlekłymi zaparciami.

"przesypiam całe noce i skończyły się moje problemy ze wzdęciami, bolesnymi skurczami "

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
przesypiam-cale-noce-i-skoczyly-sie-moje-problemy-ze-wzdeciami-boles 1

Dzień dobry To, że człowiek po kilkunastu dniach stosowania programu do oczyszczania organizmu Clean Inside i Toxi Clean może czuć się pełen energii, bez potrzeby zaniechania codziennych zajęć, wskazuje na to, że produkty naprawdę są skuteczne. Początkowo kuracja była trochę odczuwalna, bolała mnie głowa i czułem się jakoś dziwnie, już myślałem, że zrezygnuję, ale pani z biura obsługi klienta powiedziała, że to tylko efekt uboczny oczyszczania i że to minie w ciągu kilku dni. Dziękuję za wsparcie, ponieważ rzeczywiście wkrótce to przeszło i każdy mój dzień był coraz lepszy, czułem się zdrowo i wróciła mi chęć do życia. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że przesypiam całe noce i skończyły się moje problemy ze wzdęciami, bolesnymi skurczami i burczeniem w brzuchu, co kiedyś bardzo komplikowało moje codzienne życie. Bardzo dziękuję, teraz już wiem, że warto zadbać o swoje zdrowie, biorąc się głównie za oczyszczenie układu pokarmowego, aż dziw ile problemów zdrowotnych ma początek właśnie tam w jelitach. Teraz co roku profilaktycznie zastosuję kurację Clean Inside i Toxi Clean, będę dbał o zdrową dietę , aby moje życie było pełnowartościowe. Jestem niezmiernie wdzięczny firmie Natural Swiss – dziękuję.

Janusz B.
Warszawa, 2017-02-19

Chcąc poznać więcej poświadczonych notarialnie opinii naszych klientów na temat wzdęcia, kliknij tutaj:
Wzdęcia opinie

Co należy wiedzieć o powstawaniu gazów jelitowych?

Oddawanie gazów zgromadzonych w jelitach jest naturalnym procesem fizjologicznym. W liczbach to oznacza mniej więcej 10-15 razy w ciągu doby, ale wiele osób uważa, że jest to niewygodne i irytujące. Nieprzyjemny zapach gazów powodowany jest przez siarkowodór i inne gazy zawierające siarkę. Na tle wyjątkowo nieprzyjemnego zapachu gazów mogą być zaburzenia trawienia oraz wchłaniania składników odżywczych, jak również celiakia.
Najczęstszymi przyczynami produkcji nadmiernych gazów jest szybkie jedzenie bez powolnego przeżuwania, a także spożywanie dużych ilości rafinowanej żywności, takiej jak biały cukier, biała mąka, picie niewystarczającej ilości wody, brak regularnych ćwiczeń,  stres, napięcie i niepokój. W bierze udział również układ nerwowy i mózg, procesy, które między nimi przechodzą, odpowiadają za pracę jelit.

W jaki sposób można pozbyć się wzdęć?

Niestety bardzo często sięgamy po leki, które obiecują rozwiązać problem. Powinniśmy jednak wiedzieć, że leczenie objawów nigdy nie jest rozwiązaniem, a ponadto leki te uszkadzają ściany jelit. Chcąc skutecznie rozwiązać problem wzdęć, powinniśmy wybrać naturalne rozwiązania. Istnieje mnóstwo roślin leczniczych, z których odwar nie tylko łagodzi, ale bardzo często usuwa wzdęcia. Oprócz herbatek ziołowych warto również włączyć do diety zdrowe surówki warzywne lub po prostu starty koper włoski. Można go doprawić oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia, solą, pieprzem i cytryną. Warzywo to doskonale pomaga usunąć z organizmu nieprzyjemne gazy nagromadzone w jelitach. Kolejnym skutecznym naturalnym rozwiązaniem może być imbir, który możemy pokroić lub zetrzeć na tartce i dodawać do naszych ulubionych potraw : zupy czy dań mięsnych, efekt jest niemal natychmiastowy.
Istnieją co najmniej cztery dowody potwierdzające, że oczyszczanie jelit pomoże pozbyć się wzdęć.
 Oczyszczanie jelit wyeliminuje zaparcia, co więcej pomoże w utrzymaniu równowagi flory bakteryjnej jelit, która produkuje enzymy trawienne, poprawia trawienie, usuwa pasożyty jelitowe. Przed rozpoczęciem kuracji oczyszczającej warto skonsultować  się z lekarzem, ponieważ w przypadku niektórych chorób, jak np. zapalenie jelita grubego lub nowotwór, oczyszczanie jelit nie jest zalecane.
Aby zapobiec wzdęciom, postępuj zgodnie z poniższymi prostymi wskazówkami:

  • Każdy kęs dokładnie przeżuwaj
  • Jedz i pij bez pośpiechu
  • Ograniczaj spożycie produktów sprzyjających wytwarzaniu gazów jelitowych
  • Zadbaj o aktywność fizyczną, poświęć na ćwiczenia przynajmniej pół godziny dziennie.
  • Pij herbatki ziołowe, które zmniejszają ryzyko powstawania gazów lub ułatwiają ich oddawanie (anyż, koper włoski, mięta)
  • W przypadku silnych skurczów stosuj leki rozkurczowe

Skutecznym  sposobem na wzdęcia jest stosowanie  probiotyków

Przy powtarzających się wzdęciach niezmiernie ważne jest zachowanie równowagi flory jelitowej,  można  to rozwiązać za pomocą probiotyków i prebiotyków. Probiotyki, czyli bakterie  probiotyczne zawarte są w mlecznych produktów fermentowanych, ogórkach kiszonych, kapuście kiszonej, fermentowanych ziarnach soi, natomiast prebiotyki  to włókna spożywcze, które są pożywieniem dla bakterii probiotycznych.  Najlepszym rozwiązaniem jest  stosowanie synbiotyków, suplementu diety, który zawiera zarówno probiotyki, jak i prebiotyki.
Zdrowa dieta jest  niezbędna  dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Stosowanie odpowiedniej diety daje skuteczność w walce z zaparciami i wzdęciami.  Należy jeść produkty bogate w błonnik, ale nie należy przesadzać: zalecana dzienna dawka błonnika to 40-50 gramów, nadmiar błonnika w diecie może bowiem powodować wzdęcia.

Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3264926
https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/wzdecia-i-gazy-----codzienny-problem----

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Parasic
Parasic

Przeciwpasożytniczy suplement diety Parasic pomaga usuwać z organizmu szkodliwe pasożyty - w tym robaki jelitowe i ich jaja.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Slim Tea
Slim Tea

Mieszanka 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i zapewnia regularny stolec. Nie zawiera kofeiny.

79 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss Probiotix Max
Swiss Probiotix Max

Doskonale wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego i układu odpornościowego, każda kapsułka zawiera 25 miliardów żywych kultur i 12 starannie wyselekcjonowanych szczepów bakterii probiotycznych.

145 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0