dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zachowanie zdrowia układu pokarmowego

co robić by zachować zdrową florę jelitową

Z powodu epidemii koronawirusa wiele osób zostało zmuszonych do pozostania w domu. Dlatego nadszedł czas, aby zwrócić większą uwagę na naszą dietę i sposób, w jaki spożyte przez nas posiłki mogą wspomagać nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Zachowanie zdrowia układu pokarmowego, wzmocnienie ściany jelita, a także regenerację kosmków jelitowych, można osiągnąć na różne sposoby. Ale co jest naprawdę dobre dla jelit? Stwierdzono, że rozwiązaniem może być kilka dobrych starych porad.

Przyczyny chorób układu pokarmowego. Niewydolność układu pokarmowego

Naukowcy stopniowo odkrywają, że kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia odgrywają  bakterie jelitowe. Pojawiła się  propozycja, aby spróbować wszystko przeanalizować, od naszej wagi po samopoczucie psychiczne. Jednak nauka ma swoją własną metodę, którą należy ukończyć, abyśmy mogli dowiedzieć się, który rodzaj diety najlepiej pasuje do układu jelitowego. BBC Future przeprowadziła debatę z czołowymi naukowcami na temat układu jelitowego i flory bakteryjnej, aby odróżnić fakty od fikcji. Aby uporządkować „fantastyczne jedzenie”, probiotyki, prebiotyki, które promują zdrowie jelit, a także wyjaśnić, w jaki sposób dieta wpływa na zdrowie jelit.

Jakie są objawy chorych jelit?

 • Główne objawy chorych jelit:
 • Zepsuty żołądek
 • Problemy żołądkowe, między innymi gazy, wzdęcia, zaparcia,biegunka oraz zgaga
 • Chęć na posiłki o wysokiej zawartości cukru
 • Nieuzasadniona zmiana wagi
 • Problemy ze snem, ciągłe zmęczenie
 • Podrażnienie skóry
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Alergie pokarmowe

Co spożywać, by zachować zdrowie flory bakteryjnej jelit?

Wzmocnienie flory bakteryjnej

Zainteresowanie o zachowanie zdrowia układu pokarmowego wciąż rośnie, ponieważ badania z niedawnej przeszłości pokazują, że bakterie jelitowe oprócz czynników wpływających na przewód pokarmowy wpływają również na wiele innych rzeczy. Badania bakterii jelitowych - zwanych wspólnie mikrobiomem- powiązały wahania nastroju i zdrowie psychiczne, tendencję do otyłości i chorób układu krążenia. Ludzie zainteresowani utrzymaniem idealnej wagi i zdrowia psychicznego powinni przede wszystkim „ominąć” bakterie jelitowe.

„Ogólna opinia jest taka, że mikrobiom jelitowy jest synonimem zdrowia, ponieważ bakterie te pomagają wytwarzać składniki odżywcze i inne niezbędne substancje, których nasze komórki nie są w stanie wytworzyć”, powiedziała Sonia Fonseca, badaczka   interakcji między dietą, jelitami, mikrobiomem i mózgiem w Quadram Institute. „Wygląda, że tzw „Karmienie” drobnoustrojów zróżnicowaną dietą, a tym samym stworzenie idealnego środowiska, jest w istocie niezbędne do życia”.

Jest to jednak znacznie trudniejsze niż się może wydawać. Chociaż badania potwierdziły związek między niektórymi pokarmami (posiłkami) a wzrostem liczby bakterii jelitowych, nie oznacza to, że zmiana mikrobiomu była spowodowana jedzeniem.

 „Wiele badań opiera się na znajdowaniu korelacji, które są czasami sprzeczne, podczas gdy przyczynowość była badana rzadziej”, powiedziała Fonseca. „Ta część stanowi dla nich wyzwanie”.

Zachowanie zdrowia układu pokarmowego można osiągnąć na wiele sposobów.

Istnieją skuteczne metody? Lekarz układu pokarmowego

Napisy się zmieniają częściej, niż fakty naukowe. Niemniej jednak istnieją pewne wyraźne trendy w tym, co możemy zrobić by zachować zdrowie układu pokarmowego w interesie czego odkryto skuteczne działanie - mówi Kevin Whelan, profesor dietetyki w King's College London. Większość dowodów potwierdza, że ​​ma cztery główne metody.

Probiotyki

Najważniejsze jest spożywanie posiłków lub suplementów diety zawierających bakterie probiotyczne. Udowodnione zostało,  że bakterie te będące częścią zdrowego mikrobiomu  są w stanie naprawić florę jelitową. To takie suplementy diety i żywe kultury jogurtowe (zawierające żywe bakterie), które w większości zawierają bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego.

„Wiemy już, że spożywanie jogurtów probiotycznych zwiększa liczbę szczepów probiotycznych w jelitach” - mówi Whelan.

Brzmi to jak logiczny plan - zdrowsze bakterie, zdrowsze jelita. Ale to oczywiście dopiero początek. Należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na liczbę szczepów pożytecznych bakterii, ale także na ich różnorodność.

„Flora bakteryjna człowieka zawiera mnóstwo różnych

rodzajów bakterii. Każdy człowiek może mieć w swoim jelicie grubym około 150-250 typów - powiedział Whelan. „Wiemy, że ludzie cierpiący na jakąś chorobę mają zwykle mniej zróżnicowany mikrobiom - dlatego są oni bliżsi liczbie 150 niż tj wyższej 250 typów”.

Jeśli  w naszym organizmie uzupełnimy niedobory dostarczając probiotyki zawierające tylko kilka szczepów bakteryjnych prawdopodobnie nie będzie to wspierać różnorodności flory jelitowej.

Prebiotyki

Prebiotyki i probiotyki różnią się od siebie tylko jedną literą. Prebiotyki są w rzeczywistości pokarmem dla bakterii probiotycznych, np. inulina (łatwo mylona z insuliną, ale bardzo się od niej różni) lub galaktooligosacharydy. Często są one niestrawne dla ludzkiego ciała, więc docierają do bakterii jelitowych bezpośrednio przez jelita.

„Badania nad prebiotykami polegają na tym, że dostarczają ludziom różne składniki odżywcze (głównie węglowodany), które mogą być pożywieniem tylko dla niektórych szczepów bakteryjnych, więc szczepy te mogą zacząć się rozmnażać” - powiedział Whelan.

Zmiana mikrobiomu może nie być możliwa w przypadku różnych suplementów diety. Podczas gdy przyjmowanie probiotyków może być jak siew nasion, przyjmowanie prebiotyków jest odżywianiem roślin, ponieważ dostarcza niezbędnych składników odżywczych. Jednak ten sposób ma takie same ograniczenia, jak przyjmowanie samych probiotyków.

 „Prebiotyki nie zwiększają różnorodności mikrobiomu” - mówi Whelan. „Wpływają tylko na konkretne bakterie”.

Oznacza to, że zmianę w składzie flory bakteryjnej jelit nie będzie można osiągnąć poprzez stosowanie pojedynczych suplementów diety. Istnieją jednak metody zmiany różnorodności poprzez skupienie się na właściwej żywności.

„Warto zwrócić szczególną uwagę na ludzi wokół siebie” - powiedział Whelan. „Dowiemy się, że niektóre osoby jedzą codziennie na obiad to samo danie”.

Chociaż jest już stosowana, zwykła zrównoważona dieta z dużą ilością owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i tym podobnych, rutyna jest przewidywalna. Dlatego prawdopodobnie nie jest to wystarczające do uzyskania wieloaspektowego mikrobiomu. Jednak zdaniem naukowców różnorodność jest niezwykle ważna.

„Różnorodność diety oznacza kwestionowanie koncepcji monotonnej diety” - mówi Whelan. „Na przykład, kiedy na talerz dostają się regularnie  ryby upewnijmy się, że za każdym razem nie będzie to na przykład  łosoś. Upewnijmy się, czy spożywamy regularnie produkty pełnoziarniste, a to nie tylko chleb razowy"

Dowody dotyczące skuteczności niektórych pokarmów są zawsze wątpliwe, ale zróżnicowana dieta prowadzi do równie zróżnicowanego i zdrowego mikrobiomu.

Chociaż możemy przyjmować probiotyki i prebiotyki, każdy osobno, istnieje o wiele prostsze rozwiązanie. Synbiotyk obejmuje najważniejsze bakterie probiotyczne, ale zawiera także prebiotyki, jest to w zasadzie idealna kombinacja obu produktów.

Jednym ze składników wysokiej jakości preparatów prebiotycznych jest Resist Aid®, naturalny środek wspomagający odporność. Zawiera takie polifenole i flawonoidy wspomagające przezwyciężenie stresu oksydacyjnego, które działają przeciwzapalnie. Polisacharyd zwany arabinogalaktanem aktywuje komórki naturalnych zabójców, poprawia immuno reakcję i ma korzystny wpływ na florę jelitową.

Żywność fermentowana

Badania wykazały również to, że spożywanie fermentowanej żywności, takiej jak grzyb kombucha i kefir, przynosi ogromne korzyści. Żywność ta, przygotowywana w tradycyjny sposób od tysięcy lat, była badana przez naukowców w związku z „psychobiotykami”, kiedy użycie danego rodzaju bakterii ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Niektóre badania potwierdziły, że we krwi osób, które spożywały fermentowane produkty mleczne, obniżył się poziom kortyzolu i stres oksydacyjny, co więcej ich flora jelitowa była znacznie bardziej zróżnicowana,  niż w grupie  spożywającej placebo. W zestawieniu najczęściej wyszukiwanych słów kluczowych związanych z tym tematem dominują m.in. Choroby układu pokarmowego przykłady, Profilaktyka chorób układu pokarmowego, Choroby układu pokarmowego prezentacja, Choroby układu pokarmowego referat, Zakażenie układu pokarmowego, Choroby układu pokarmowego pdf,

Patofizjologia układu pokarmowego.

„Chociaż wyniki te są bardzo obiecujące, badania tego typu są często prowadzone z niewielką liczbą, około dwóch tuzinów uczestników. Dlatego zanim będziemy pewni wyników, potrzebne są dalsze badania laboratoryjne i kliniczne ”, mówi Fonseca. Ogólnie rzecz biorąc, takie dowody należy zbadać w szerszym kontekście, aby nadać im sens.

„Mówi się ogólnie, że ludzie spożywający fermentowane produkty mleczne żyją dłużej. Możemy więc założyć, że te produkty są zdrowe. Jednak konsumpcji wyłącznie fermentowanych produktów mlecznych prawdopodobnie nie można nazwać zdrową dietą ”- powiedział Fonseca. „Wszystko należy rozpatrywać w kontekście nie tylko związanym z dietą, ale także z czynnikami takimi jak styl życia, leki, stres i genetyka”.

„W ubiegłym roku nagle odkryto, że niektórzy ludzie w związku z obecnym trendem flory jelitowe stali się fanatycznymi zwolennikami grzybów kombucha  i mówią coś w stylu:„ Och, to naturalny sposób, ponieważ ludzie jedzą te pokarmy od tysięcy lat ”. Jednak nie zbadano jeszcze, czy to faktycznie zmieni florę jelitową - mówi Whelan, który wciąż pracuje nad badaniem związanym z tym tematem.

Podsumowanie: Żywność fermentowana może wpłynąć korzystnie na różnorodność flory jelitowej-jednak nauka się jeszcze na ten temat  jednoznacznie nie wypowiedziała.

Zwykle, gdy otrzymujemy porady, które zalecają spożywanie określonych rodzajów żywności lub stosowanie niektórych produktów w celu poprawy zdrowia jelit, najlepiej pozostać sceptycznym - ostrzega Fonseca. „Powiedziałbym, że badania naukowe nigdy nie mogą być tak przekonujące. Ludzie - w tym ja - przyzwyczajają się do czytania takich raportów, które nie są dokładne ani prawdziwe, więc mylą je lub sceptycznie podchodzą do odkryć naukowych ”.

Zanim będziemy mogli powiedzieć, że istnieje optymalna dieta w celu zachowania zdrowia jelit musimy pokonać  jeszcze długą drogę. Naszym celem jest stworzenie takiego menu, które najprawdopodobniej zapewni zdrową i różnorodną florę bakteryjną. Uważamy, że odżywianie ma duży wpływ na zdrowie flory jelitowej. Badania wykazały powiązania między dietą zachodnią - która zazwyczaj ma wysoką zawartość tłuszczu i białka zwierzęcego oraz niską zawartość błonnika - i zwiększoną produkcję związków, które powodują raka i stany zapalne. Natomiast dieta śródziemnomorska, która zazwyczaj składa się z posiłków o dużej zawartości błonnika i niewielkiej ilości czerwonego mięsa, ma działanie przeciwzapalne i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Wydaje się, że jeśli menu zawiera więcej pokarmów pochodzenia roślinnego, flora jelitowa będzie znacznie bardziej zróżnicowana.

Chociaż suplementy diety, takie jak probiotyki i prebiotyki, mogą pomóc, równie ważne jest, abyśmy zamiast zwykłej diety spróbowali od czasu do czasu czegoś nowego.

W jaki sposób można wzmocnić układ pokarmowy? 11 wskazówek

Korzystając z następujących prostych wskazówek można dokonać znacznej poprawy:

 1. Jedzenie pokarmów bogatych w błonnik
 2. Spożywanie zarówno błonnika rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego
 3. Ograniczanie spożycia pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu
 4. Jedzenie chudego mięsa
 5. Włączenie probiotyków do dziennego menu
 6. Regularne spożywanie posiłków
 7. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów
 8.  Pozbycie się  złych nawyków (palenie, nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu)
 9. Regularny sport
 10. Unikanie stresu

 Masaż wspomagająca ruchy jelit

Jaka jest odpowiednia dieta na jelita?

10 wspaniałych produktów za które według dietetyków podziękują nam jelita:

1.kapusta kiszona

2.Szparagi

3.Ananas

4.Cebula

5.Czosnek

6.Rosół z kości

7.Ocet jabłkowy

8.Kimchi

9.Imbir

10.Mniszek lekarski

Tego typu produkty są w stanie złagodzić różne dolegliwości układu pokarmowego.

Czego nie powinniśmy jeść, jeśli mamy problemy z układem trawiennym?

Należy unikać przecieru pomidorowego i owoców cytrusowych, takich jak cytryna, limonka, pomarańcza i grejpfrut, ponieważ powodują  podrażnienie błony śluzowej żołądka, powodując problemy trawienne. Wiele osób o tym anie nie wie, ale ​​napoje gazowane również mogą być szkodliwe. W przypadku tzw „Nerwicy żołądka” należy unikać również kwaśnych potraw.

Źródła:

https://www.bbc.com/future/article/20190205-how-to-eat-your-way-to-a-healthy-gut

Produkty razem:
0