dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zapalenie wątroby: przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zapalenie wątroby ma związek z zapaleniem komórek wątrobowych i uszkodzeniem wątroby

Zapaleniu wątroby (hepatitis) często  towarzyszy zapalenie komórek wątroby i uszkodzenie wątroby. Istnieją różne typy i przyczyny, ale objawy mogą być podobne. Ponieważ zwiększa się ryzyko przewlekłej choroby wątroby i raka wątroby, konieczne jest jej leczenie.

W samej wątrobie nie ma zakończeń nerwowych, które mogłyby przenosić ból. Jednak ból może być spowodowany napięciem w tkankach otaczających wątrobę, gdy wątroba puchnie lub rozwijają się rany w wyniku procesu zapalnego. Tak więc samo zapalenie wątroby nie powoduje bólu, ale z czasem pacjent odczuwa przeszywający ból spowodowany napięciem włóknistej błony określanej torebką wątrobową.

Wątroba to największy narząd odtruwający ludzkiego ciała, zlokalizowany pod prawym łukiem żebra. Dlatego zdrowa wątroba to alfa i omega prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ odgrywa ważną rolę w wielu czynnościach. Funkcje wątroby obejmują metabolizm, detoksykację i zaopatrywanie organów w szereg ważnych substancji.

Choroby wątroby są często diagnozowane w zaawansowanym stadium. Dzieje się tak, ponieważ uszkodzenie wątroby na początku nie daje żadnych objawów lub przypisujemy objawy choroby wątroby innym chorobom. Często objawiają się chorobami układu pokarmowego, takimi jak bóle brzucha, niestrawność, zaparcia, wzdęcia czy zmiany stolca. Zauważamy również, że coś jest nie tak z powodu ciemnego moczu, zmian skórnych, swędzącej skóry lub pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Nieleczona chora wątroba nie może pełnić funkcji zdrowej wątroby, dlatego inne dolegliwości będą się ujawniać w bardziej zaawansowanym stadium. Objawy te obejmują zespół metaboliczny, nadciśnienie wrotne, wysokie ciśnienie krwi, zażółcenie skóry, żółte zabarwienie białek, plamy wątrobowe, nadmierne pocenie się, powiększenie brzucha i cienkie nogi, problemy z pamięcią.

Nieleczona choroba wątroby może w ostateczności spowodować śmierć.

Dlaczego powstaje, jak się rozprzestrzenia?

Zapalenie wątroby jest najczęściej spowodowane infekcją wirusową, ale może też mieć inne przyczyny. Obejmuje to pochodzenie autoimmunologiczne, może również wystąpić jako wtórna konsekwencja leków, toksyn, narkotyków i alkoholu. W zaawansowanym stadium towarzyszy jej zwłóknienie wątroby, czyli bliznowacenie wątroby, które rozległe utrudnia pracę wątroby. Dolegliwość tę może wywołać wiele wirusów, takich jak wirus mononukleozy lub wirus cytomegalii. Wirusy, które jako pierwsze atakują wątrobę, nazywane są wirusami zapalenia wątroby. Istnieje kilka gatunków, w tym wirusy zapalenia wątroby typu A, B, C, D, E i G. Pierwsze trzy to najczęściej występujące, typ G dopiero niedawno odkryty. Namnażają się głównie w komórkach wątroby. Może to spowodować, że wątroba nie będzie w stanie wykonywać swoich funkcji, co oznacza uszkodzenie wątroby. Przyjmuje się, że wirusowe zapalenie wątroby jest dziesięciokrotnie częstsze u osób o niższym statusie społeczno-ekonomicznym, a także u osób bez wykształcenia. W krajach o złych warunkach higienicznych skażona żywność i woda zwiększają ryzyko infekcji, więc występuje zwiększona częstość występowania choroby. Transfuzja krwi, niegdyś powszechny sposób przenoszenia chorób, jest obecnie jedną z rzadkich przyczyn przenoszenia. Choroby wątroby są bardziej prawdopodobne u pracowników służby zdrowia, pracowników oczyszczalni ścieków, osób używających narkotyków dożylnie, osób z wieloma partnerami seksualnymi, osób z HIV i pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Około jedna trzecia pochodzenia infekcji jest nieznana lub pochodzi z nieznanego źródła.

Alkohol: Nadmierne spożycie alkoholu może powodować uszkodzenie wątroby i zapalenie, nazywane jest to alkoholowym zapaleniem wątroby. Alkohol bezpośrednio uszkadza komórki wątroby. Z biegiem czasu może powodować trwałe uszkodzenia, które mogą prowadzić do niewydolności wątroby i marskości wątroby, powiększenia wątroby i bliznowacenia wątroby. Czas trwania leczenia zależy od tego, czy pacjent przestanie spożywać alkohol. Dieta, zmiana stylu życia, leki i przeszczep wątroby mogą być podstawą leczenia i regeneracji wątroby alkoholowej.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby: Dolegliwość ta inaczej zwana AIH, jest przewlekłą chorobą wątroby (choroba wątroby trwająca dłużej niż sześć miesięcy, ale przeważnie przez całe życie, co na szczęście występuje bardzo rzadko). Może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet, a trzy do czterech razy częściej występuje u kobiet. Może pojawić się w każdym wieku, ale znacznie częściej występuje u kobiet w wieku powyżej 45 lat. Wykazano również, że u trzydziestu aż pięćdziesięciu procent osób żyjących z tą chorobą występują zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak choroba tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie lub cukrzyca typu 1. Przyczyny autoimmunologicznego zapalenia wątroby nie są jasne, ale wydaje się, że może  to być kontakt z niektórymi lekami lub innymi substancjami toksycznymi lub predyspozycje genetyczne.

Toksyczne zapalenie wątroby: Toksyczne uszkodzenie wątroby jest spowodowane nadmiernym spożyciem  lub przedawkowaniem leków, ale także ekspozycja na toksyny uszkadza narząd.

Do najczęstszych chorób wątroby należą stłuszczenie wątroby, zapalenie wątroby, marskość wątroby i rak wątroby.

Zapalenie wątroby, zwane również zapaleniem wątroby lub żółtaczką, powoduje uszkodzenie komórek wątroby. Jest to choroba zwana zakaźnym zapaleniem wątroby, najczęściej wywoływana przez wirusy, które są oznaczone jako A, B, C, D, E i G. Zakażenia tymi wirusami różnią się głównie sposobem przenoszenia, zmiennym czasem inkubacji lub miejscem występowania, ale także w tym, jak przebiega leczenie i jakie są perspektywy wyleczenia. Podczas gdy infekcja wirusami typu A oraz A i E jest przenoszona głównie przez skażoną wodę i żywność, infekcje wirusami B, C i D poprzez kontakty seksualne i inne płyny ustrojowe.

W przypadku stwierdzenia choroby wątroby leczenie należy rozpocząć natychmiast. Dieta chorych na wątrobę znacznie łagodzi. Należy jednak unikać alkoholu i eliminować inne substancje toksyczne. Pacjentom podaje się również leki, ale jako leczenie wspomagające sprawdza się używanie ostropestu plamistego. Jest to roślina, która oczyszcza i regeneruje wątrobę, dlatego nadaje się również do ogólnej detoksykacji organizmu. To, czy i jak szybko wątroba się regeneruje, zależy głównie od tego, kiedy wykryta zostanie choroba wątroby, ale także od tego, jak stosować dietę przeciw zapaleniu wątroby.

Zapobieganie jest szczególnie ważne, aby zapobiec zapaleniu wątroby. Oprócz wyżej wymienionego alkoholu i toksyn należy unikać spożywania tłustych potraw i brać pod uwagę zdrowy tryb życia. W przypadku profilaktycznego oczyszczania wątroby pamiętajmy o dziurawcu.

Typowe objawy

Wiele osób zakażonych HAV, HBV i HCV ma prawie żadnych lub bardzo rzadkie objawy. Występują tylko wtedy, gdy uszkodzenie spowodowane infekcją wpływa na sposób pracy wątroby.

Oznaki i objawy skórne ostrej choroby pojawiają się szybko. Oto objawy:

 • zmęczenie
 • objawy grypopodobne
 • ciemny mocz
 • jasny stolec
 • ból brzucha,
 • anoreksja,
 • niewyjaśniona utrata wagi,
 • żółta skóra i żółte białka, które mogą być oznaką żółtaczki,
 • wzdęcia,
 • problemy trawienne,
 • ogólnie pogarszający się stan zdrowia.

Przewlekły typ zapalenia wątroby rozwija się powoli, więc oznaki i objawy mogą być bardzo łagodne, aby można je było zauważyć. Rzadko u pacjentów z ostrym HAV i HBV może rozwinąć się ciężki stan zapalny i ostre piorunujące zapalenie wątroby. Pacjenci ci mogą doświadczać splątania lub śpiączki, a 80 procent z nich umiera w ciągu kilku dni lub tygodni. Okres między narażeniem na chorobę a początkiem choroby nazywany jest okresem inkubacji. Czas inkubacji różni się w zależności od rodzaju wirusa. Okres inkubacji wirusa typu A wynosi około 15-45 dni, dla typu B 45-160 dni, a dla typu C od około 2 tygodni do 6 miesięcy. Przewlekłe zapalenie wątroby może również wystąpić u pacjentów zakażonych HBV i HCV. W przewlekłej postaci choroby wirusy przeżywają i namnażają się w wątrobie przez wiele lat. Z biegiem czasu może to prowadzić do rozległych blizn w wątrobie, ale także do niewydolności wątroby i raka wątroby.

W jaki sposób diagnozuje się chorobę?

W ramach badań funkcji wątroby wykorzystuje się badania krwi

Aby zdiagnozować zapalenie wątroby, lekarz najpierw rejestruje historię choroby pacjenta, aby określić czynniki ryzyka. Podczas badania przedmiotowego należy zbadać, czy przy uciskaniu brzucha występuje ból lub wrażliwość oraz czy wątroba jest powiększona.

Testy czynnościowe wątroby wykorzystują testy czynności wątroby, aby sprawdzić, jak działa. Złe wyniki tych testów, podwyższone wyniki testów wątrobowych, mogą być pierwszymi oznakami problemu, zwłaszcza gdy badanie przedmiotowe nie wykazuje jeszcze żadnych zmian. Podwyższona aktywność enzymów wątrobowych może wskazywać, że wątroba jest uszkodzona lub nie działa prawidłowo. Jeśli testy wątrobowe wykażą złe wyniki, lekarz prawdopodobnie zaleci inne badania krwi, aby ujawnić źródło problemu. Testy te mogą obejmować wirusy wywołujące stan zapalny. Można je również stosować do kontrolowania przeciwciał, które są powszechne w chorobach takich jak autoimmunologiczne zapalenie wątroby.

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej ukaże obraz narządów w jamie brzusznej i pozwoli lekarzowi na dokładne zbadanie wątroby i innych obszarów brzucha. Potrafi wykryć, czy w jamie brzusznej znajduje się płyn, powiększenie narządu, guz, a także wykaże zaburzenia woreczka żółciowego.

Biopsja wątroby jest zabiegiem, podczas którego z wątroby usuwa się tkankę. Wykonywany jest igłą przez skórę i nie wymaga operacji. Biopsja wątroby to konkretniej przezskórna biopsja wątroby –  inwazyjny zabieg związany z pobraniem drobnej tkanki (miąższu) wątroby. Wykonuje się go w celu kompleksowego rozpoznania budowy tkanki i ewentualnego zdiagnozowania zmian rozwijających się w wątrobie. Badanie to pokaże, jak infekcja lub stan zapalny wpłynęły na wątrobę. Może być stosowany do odbierania tkanki z dowolnej części wątroby, w której są podejrzenia  choroby.

Jakie są komplikacje?

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C często może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Ponieważ wirus atakuje wątrobę, pacjenci są narażeni na marskość wątroby lub raka wątroby. Jeśli wątroba nie działa wystarczająco dobrze, może zawieść. Powikłania niewydolności wątroby są następujące:

 • Zaburzenia krwawienia,
 • nagromadzenie płynu w jamie brzusznej, inaczej zwane wodobrzuszem,
 • podwyższone ciśnienie krwi w żyłach wrotnych (znane jako nadciśnienie wrotne),
 • niewydolność nerek,
 • encefalopatia wątrobowa, której może towarzyszyć zmęczenie, utrata pamięci i upośledzenie sprawności umysłowej na skutek nagromadzenia toksycznych substancji, takich jak amoniak, które wpływają na pracę mózgu,
 • rak wątrobowokomórkowy, który jest jedną z postaci raka wątroby,
 • śmierć.

Pacjenci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C powinny unikać spożywania alkoholu, ponieważ przyspiesza on proces choroby wątroby. Niektóre suplementy diety, w tym ziele dziurawca, i leki również mogą wpływać na czynność wątroby. 

Jak leczyć chorą wątrobę?

Sposób leczenia zależy od rodzaju zapalenia

Opcje leczenia zależą od rodzaju zapalenia wątroby u pacjenta oraz od tego, czy infekcja jest ostra czy przewlekła. Rokowanie w przypadku wirusowego zapalenia narządów jest dobre dla większości pacjentów; jednak prognozy te różnią się do pewnego stopnia w zależności od typu wirusa. Ostre wirusowe zapalenie wątroby często ustępuje samoistnie, wymagając odpoczynku i odpowiedniego spożycia płynów.

Istnieją różne rodzaje leków do leczenia chorób przewlekłych. Inne możliwe terapie obejmują zabiegi chirurgiczne i inne procedury medyczne. Osoby cierpiące na alkoholowe zapalenie wątroby muszą przestać pić alkohol. Kiedy przewlekłe zapalenie prowadzi do niewydolności wątroby lub raka wątroby, może być potrzebny przeszczep wątroby.

Alkoholowe zapalenie wątroby często powoduje nieestetyczne plamy wątrobowe na skórze, z drugiej strony znamiona pająkowate, które są niebezpieczne, ponieważ sygnalizują niewydolność wątroby i marskość wątroby. Typowe objawy alkoholowego zapalenia wątroby obejmują zmianę sylwetki, takie jak powiększenie brzucha i cienkie nogi.

W ostrej postaci początkowe leczenie polega na złagodzeniu dolegliwości, tj. Zawrotów głowy, wymiotów i bólu brzucha (leczenie wspomagające). Szczególną uwagę należy zwrócić na te leki lub związki, które mogą mieć szkodliwy wpływ na pacjentów z przewlekłymi zaburzeniami czynności wątroby (np. Paracetamol [Tylenol i tym podobne], alkohol itp.), Mogą przyjmować tylko te leki, które uznają za konieczne, ponieważ uszkodzona wątroba nie jest w stanie normalnie wydalać leków, mogą one wtedy gromadzić się we krwi i osiągać toksyczne poziomy. Zaleca się nawet unikanie środków uspokajających, gdyż mogą nasilać działanie uszkodzonej wątroby na mózg, mogą wywoływać letarg i śpiączkę. Czasami należy podać dożylnie płyny, aby zapobiec odwodnieniu wymiotów. W przypadku silnych nudności i / lub wymiotów może być wymagane leczenie szpitalne.

Ostrego HBV nie leczy się lekami przeciwwirusowymi. Ostre HCV można leczyć większością leków zalecanych w przypadku przewlekłego HCV. Terapia HCV jest zalecana dla 80% pacjentów, u których nie udało się zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji we wczesnym stadium. Leczenie u większości pacjentów prowadzi do zniszczenia wirusa.

Zapalenie wątroby może być ostre lub przewlekłe. Ostre zapalenie wątroby należy leczyć w warunkach szpitalnych, ponieważ ciężkie zapalenie wątroby może spowodować śmierć z powodu niewydolności. Przewlekłą chorobę wątroby można również leczyć w domu, ale wiele zależy od stopnia uszkodzenia wątroby.

W celu ustalenia rozpoznania stosuje się testy wątroby i badanie fizykalne pacjenta. Podwyższone wyniki testów wątrobowych i poziom bilirubiny we krwi mogą wyraźnie potwierdzić chorobę wątroby.

Na przykład pacjenci, którzy pokonają wirusowe zapalenie wątroby typu B, uzyskają dożywotnią odporność na tę chorobę. Jednak przy przewlekłej postaci tego zapalenia istnieje ryzyko marskości wątroby, a nawet raka.

W związku z regularnymi badaniami i rozwojem nowych leków przeciwwirusowych, lista obecnie stosowanych leków na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu B i C zmienia się co roku. Spośród obecnie dostępnych leków wiele z nich rzadko je stosuje, właśnie ze względu na bezpieczniejsze i skuteczniejsze nowe alternatywy.

Decyzje w leczeniu postaci przewlekłej mogą być złożone, muszą je koordynować eksperci - gastroenterolodzy, hepatolodzy (specjaliści leczenia chorób wątroby) czy infektolodzy.

Bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B są dostępne od 1981 roku, a przeciwko wirusowi A od 1995 roku. Nie ma jeszcze szczepionki przeciwko wirusowi typu C.

Leczenie wątroby można również wypróbować w domu przy pomocy  roślin leczniczych, jak np. ziele dziurawca, liście orzechów, liście trawy cytrynowej i ostropest plamisty.

Zapobieganie

Celem uniknięcia zapalenia wątroby typu A i B stosowane są szczepionki

Zapobieganie jest zawsze skuteczniejsze niż jakiekolwiek leczenie. Zapobieganie zapaleniu wątroby polega na eliminacji kontaktu z wirusami, w przypadku narażenia na stosowanie immunoglobuliny. Dostępne są szczepienia zapobiegające zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu A i B. Eksperci opracowują obecnie szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Szczepionki przeciwko wirusowi E istnieją w Chinach, ale już nie w Stanach Zjednoczonych.

Odpowiednia higiena jest jednym z najważniejszych czynników pozwalających uniknąć infekcji wywoływanej przez wirusy typu A i E. Podróżując do krajów rozwijających się unikamy zwykłej wody pitnej, pijąc tylko wodę butelkowaną. Nie jedz surowych muszli, surowych warzyw i owoców.

W celu zapobiegania zakażeniom krwiopochodnym typu B, C i D:

 • w przypadku zażywania narkotyków unikajmy używania wspólnej igły
 • nie dzielmy się środkami higieny osobistej (żyletka, szczoteczka do zębów)
 • unikajmy kontaktu z krwią innej osoby

Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C może również infekować podczas stosunku płciowego i intymnego stosunku płciowego. Bezpieczny seks może zmniejszyć ryzyko infekcji.

W przypadku chorób autoimmunologicznych głównym celem leczenia jest zatrzymanie stanu zapalnego poprzez tłumienie układu odpornościowego (zmniejszenie jego aktywności), ale może to zmniejszyć zdolność układu odpornościowego do zwalczania innych infekcji.

FAQ

Co może być przyczyną zapalenia wątroby?
Zapalenie wątroby wskazuje na stan zapalny wątroby. Zwykle jest to spowodowane infekcją wirusową, ale mogą istnieć inne przyczyny. Można tu uwzględnić pochodzenie autoimmunologiczne, ewentualnie leki, substancje toksyczne, może powstać również z powodu nadmiernego spożywania alkoholu.

Istnieje 5 typów zapalenia wątroby, jakie to są?
Specjaliści zidentyfikowali 5 różnych wirusów zapalenia wątroby, które postanowili odróżniać literami A, B, C, D i E. Chociaż każdy z nich powoduje chorobę wątroby, objawy i przebieg są różne.

Które typ zapalenia wątroby jest najgorszy?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest najpowszechniejszym i najpoważniejszym wirusem przenoszonym przez krew. Po infekcji u większości ludzi (60-85 procent) rozwija się przewlekłe zapalenie wątroby.

Czy podczas całowania mogę zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu B?
Wirusowe zapalenie wątroby typu B nie rozprzestrzenia się przez kichanie, kaszel, przytulanie lub karmienie piersią. Chociaż wirusa można znaleźć również w ślinie, zakłada się, że nie można się zarazić poprzez całowanie lub używanie tych samych sztućców czy np. talerzy.

Czy istnieje ryzyko zachorowania na zapalenie wątroby w toalecie?
Błędem jest myślenie, że przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą być komary lub z deski sedesowej. Badania nie potwierdziły aby wirus był przenoszony przez komary. Jeśli chodzi o deskę sedesową lub inną powierzchnię, prawdą jest, że wirus może być na nich żywy nawet przez trzy tygodnie.

Jak długo pozostają niewidoczne objawy zapalenia wątroby?
Osoby cierpiące na zakażenie HCV przeważnie żyją bezobjawowo przez 20-30 lat. Zarażeni ludzie nie zauważają żadnych problemów, a następnie mogą pozostać bezobjawowe przez lata, nawet jeśli infekcja już uszkodziła ich wątrobę i inne narządy.

Źródła:

https://www.healthline.com/health/hepatitis
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/hepatitis
https://www.e-cmh.org/journal/view.php?doi=10.3350/cmh.2016.0089
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zapalenie_w%C4%85troby

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Hepadone program
Program Hepadone

Wyjątkowy zestaw dostępnych na rynku 3 produktów do ogólnego wspomagania funkcji wątroby oraz regeneracji uszkodzonej wątroby.

225 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0