dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zdrowa dieta dla jelita grubego | Probiotyki | Kapusta kiszona

zdrowa-dieta-dla-jelita-grubego 1Dziś jest już jednoznacznie udowodnione, że na kondycję naszych jelit bezpośrednio wpływa skład naszej diety, czyli wszystko to, co spożywamy. Układ pokarmowy to centrum naszego ciała i od zdolności wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia zależy nie tylko nasza zdolność przeżycia, lecz również jakość naszego życia. Czy preferujesz dania typu „fast food”, żywność „przeładowaną” tłuszczami i całkowicie pozbawioną błonnika? Czy wolisz dietę bogatą w przetworzone produkty mięsne i zbożowe, jajka i sery? Jeśli tak, to cierpisz na niedobory błonnika. Błonnik to składnik życiowo ważny dla zdrowego jelita, albowiem żywność nie stanowi tylko źródło substancji odżywczych, lecz również błonnika wspomagającego prawidłową funkcję jelit. Dostarczają wysokoobjętościowego materiału niezbędnego do pracy mięśni jelit. W ten sposób przyspiesza się pasaż treści pokarmowej i jednocześnie są szybciej wydalane zbędne substancje szkodliwe. Błonnik występuje w dużych ilościach w roślinach strączkowych (fasola, bób, groch, soja, ciecierzyca), pełnych ziarnach zbóż (owies, pszenica, jęczmień, żyto, orkisz) w niełuskanym ryżu, kaszy gryczanej, w warzywach, owocach, w siemieniu lnianym itp. Jeśli spożywamy wystarczającą ilość warzyw, takich jak por, czosnek, cebula, topinambur i karczochy, możemy poprawić stan zdrowia naszych jelit. Albowiem wszystkie wymienione produkty to zdrowa dieta dla jelita grubego, ponieważ działa „prebiotycznie” na jelita. To znaczy, że pomaga nam wytwarzać własne, przyjazne dla zdrowia bakterie. Wspomaga ich wzrost, jest także ważny dla zapewnienia zdrowia jelit.

Kapusta kiszona – naturalne lekarstwo dla jelita

Na pewno wielu z nas ją zna, a nawet lubi spożywać, nawet sobie nie uświadamiając, że ma ona cenne właściwości lecznicze. Zawiera całą gamę witamin: betakarotenu – prowitaminy A, wit. C, B, E i K, obfituje w substancje mineralne: potas, wapń, fosfor, żelazo, cynk i magnez jak również mikroelementów, z których najważniejszym jest siarka. Kapusta kiszona jest także bogata w fitochemikalia o właściwościach antybiotycznych i przeciwnowotworowych. Zawiera duże ilości życiodajnych enzymów, aminokwasów zawierających siarkę oraz olejek gorczycowy. A więc kapusta kiszona to także zdrowa dieta dla jelita grubego.

Przede wszystkim mówimy jednak o kapuście kiszonej nie poddawanej procesowi termizacji, sterylizacji lub innej obróbce cieplnej. Ponieważ tylko w takim stanie zachowuje oprócz innych substancji odżywczych także substancje termolabilne – witaminę C, pożyteczne bakterie – probiotyki, enzymy. Te żywe enzymy działają identycznie jak enzymy trzustki wspomagające trawienie. Dlatego codzienne spożywanie kapusty kiszonej skutecznie pomaga osobom z osłabioną pracą trzustki, na przykład w utrzymywaniu poziomu glukozy we krwi u chorych na cukrzycę.

Kwas mlekowy to najbardziej cenny składnik kapusty kiszonej. Współdziałając z witaminami z grupy B odnawia uszkodzoną błonę śluzową jelit. Bezpośrednio wspomaga także trawienie w żołądku kompensując niedostateczne wydzielanie kwasu solnego.

Sok z kiszonej kapusty:

 • zawiera bakterie probiotyczne, które hamują rozmnażanie bakterii chorobotwórczych i gnilnych w jelitach i wyjątkowo korzystnie wpływają na pracę pęcherzyka żółciowego – obniżając w ten sposób poziom cholesterolu we krwi
 • pobudza pracę jelit i wydalanie substancji toksycznych
 • pobudza przemianę materii
 • ma działanie odwadniające przyspieszając w ten sposób usuwanie substancji odpadowych z ciała
 • pomaga także przy przewlekłych zaparciach i uchyłkowatości jelit. 100 ml świeżego soku 3 do 4 razy dziennie to świetny środek uzupełniający leczenie różnych dolegliwości układu pokarmowego, jak na przykład podrażnienie lub zapalenie jelita grubego, niepożądana fermentacja bakteryjna czy inne zaburzenia równowagi w całym przewodzie pokarmowym.

Kapusta kiszona wspomaga proces uzdrawiania jelita również dzięki wysokiej zawartości błonnika celulozowego – włókna pokarmowego, które:

 • poprawia drożność jelit,
 • wspomaga regularne wypróżnianie zapobiegając zaparciom.

Pamiętajmy o kapuście kiszonej, ponieważ to zdrowa dieta dla jelita grubego i wspaniały pomocnik zwłaszcza wtedy, gdy mamy problemy z naszym jelitem.

Świetnym suplementem jest Clean Inside błonnik, wchodzący w skład zestawu Program Clean Inside

Jeśli często spożywamy żywność ubogą w błonnik, musimy go ciału dostarczyć w postaci suplementu diety, by nasze jelito było zdrowe i dobrze wykonywało swoją funkcję. Świetnym suplementem jest Clean Inside błonnik, wchodzący w skład zestawu Program Clean Inside.

Oprócz psyllium (najbogatsze naturalne źródło błonnika) zawiera także błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny pozyskiwany z 15 różnych roślin leczniczych. Dzięki regularnemu zażywaniu tego preparatu:

 • dbamy o optymalną pracę układu pokarmowego, zwłaszcza jelita grubego i cienkiego
 • wspomagamy naturalny proces wypróżniania
 • przeciwdziałamy uszkodzeniu błony śluzowej jelita
 • zapobiegamy powstawaniu różnych chorób jelit

Babka płesznik – wyjątkowe źródło błonnika

Codzienna dieta nie zawsze zawiera wystarczającą ilość błonnika i wtedy należy uzupełnić jego niedobory. Oczywiście najlepiej wybrać taki suplement diety, który jest jego najbogatszym naturalnym źródłem, czyli psyllium. Jak się go pozyskuje? Z łupin nasion babki płesznik poprzez oczyszczanie. Po wymieszaniu z płynem mocno pęcznieje tworząc żel i zwiększając swą objętość nawet 40-krotnie. Przekonamy się, że psyllium to źródło łatwo rozpuszczalnego błonnika, takiego jak błonnik znajdujący się w niektórych ziarnach zbóż (owies, jęczmień). Różnica polega jednak na tym, że zawiera znacznie więcej błonnika niż na przykład płatki owsiane.

Psyllium zażywane regularnie poprawia funkcje fizjologiczne układu pokarmowego, a zwłaszcza jelita grubego i cienkiego. Jest to spowodowane tym, że błonnik wchłania bardzo dużo wody, zwiększa objętość treści jelitowej i w ten sposób pobudza ruchy robaczkowe jelit. Gdy przyrządzamy sobie psyllium do zażywania, musimy ściśle przestrzegać instrukcji: zawartość jednej łyżki stołowej wsypujemy do 200 ml płynu (może to być mleko, woda, sok owocowy). Możemy go także wymieszać z jogurtem ewentualnie maślanką. Szybko wymieszamy, natychmiast wypijamy przygotowany roztwór i zaraz po tym wypijamy jeszcze dodatkowo 250 ml wody. Należy koniecznie pić wystarczającą ilość płynów – to naprawdę ważne!

Bakterie w naszym jelicie ulegają w ciągu naszego życia wyraźnym zmianom

Gdy się rodzimy, nasz przewód pokarmowy jest jałowy. Bakterie przedostają się do niego stopniowo. Najpierw wraz z mlekiem matki a później poprzez kontakt ze środowiskiem i wraz ze spożywaną żywnością. Skład flory bakteryjnej bytującej w jelicie grubym zmienia się jednak wraz z przybywającym wiekiem. Ilość przyjaznych bakterii (np. bifido – bakterie) u osób starszych wyraźnie spada, mogą nawet całkowicie zniknąć. Z drugiej strony ilość niepożądanych bakterii, jak np. bakterie rodzaju Lactobacillus, enterokoki, entero-bakterie, laseczki zgorzeli gazowej (Clostridium) wzrasta. To może prowadzić do tego, że w jelicie zaczną przeważać bakterie chorobotwórcze, w związku z czym substancje toksyczne rozprzestrzenią się do całego ciała a w konsekwencji wzrasta występowanie całego szeregu chorób: zaburzenia czynności wątroby, IBD – zapalenie jelit (choroba Leśniowskiego – Crohna a wrzodziejące zapalenie jelita grubego), rak – zwłaszcza jelita grubego, IBS lub zapalenie żołądka i jelita cienkiego.

Probiotyki – pożyteczne bakterie

Te „dobre” bakterie muszą koniecznie znajdować się w naszych jelitach, i to w dużej ilości. W takim przypadku układ pokarmowy funkcjonuje prawidłowo i dostarczanie substancji odbywa się bez zakłóceń. Ich zadaniem jest rozkładanie w jelicie grubym tych składników pokarmu, które nie mogą się rozłożyć w jelicie cienkim. Do nich należą np. cukry złożone – oligosacharydy, białka, odporna skrobia jak również polisacharydy nieskrobiowe, tj. błonnik itp.

Powszechnie wiadomo, że do jelita grubego dorosłego człowieka przedostaje się codziennie od 60 do 80 g pokarmu. Pokarm ten zostaje częściowo rozłożony w części przedniej jelita grubego, na przykład w wyniku oddziaływania przedstawicieli rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, na kwas mlekowy i kwasy tłuszczowe o krótkim łańcuchu (kwas octowy, propionowy i masłowy). Są to kwasy, które korzystnie oddziałują na organizm. Komórki nabłonka jelita grubego otrzymują w ten sposób energię, zmniejsza się odczyn pH, poprawia się wchłanianie wapnia, żelaza, magnezu. Wymienione kwasy bardzo korzystnie wpływają również na metabolizm glukozy i tłuszczów w wątrobie. Więcej informacji na temat leczniczych właściwości probiotyków, znajdziesz tutaj.

Probiotyki – bakterie kwasu mlekowego przyjazne dla naszego jelita możemy uzupełnić, gdy zdrowa dieta dla jelita grubego będzie się codziennie znajdować na naszym talerzu. Wśród ich źródeł tych przyjaznych bakterii możemy wymienić nabiał, jak na przykład probiotyczny biały jogurt , serek wiejski cottage czy kefir oraz niesterylizowaną kapustę kiszoną. Jeżeli nie spożywamy wymienionych produktów regularnie, codziennie lub w przypadku problemów zdrowotnych (zażywanie antybiotyków, biegunka, zapalenie jelit itp.), możemy uzupełnić pożyteczne bakterie w formie suplementu diety Flora Protect Probiotic.

Program Clean Inside do oczyszczania organizmu

Bezwzględnym warunkiem utrzymania zdrowego jelita grubego jest dostarczanie dobrej jakości błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Gdy za pomocą jego składników wyczyścimy jelito grube ze złogów, zalegających resztek i pasożytów, nie tylko złagodzimy objawy zaparcia, ale w większości przypadków całkowicie się ich pozbędziemy. To idealny środek profilaktyczny, który nas chroni przed różnymi chorobami. Zalecane i wskazane jest jego regularne stosowanie również po zakończeniu kuracji oczyszczającej, ponieważ oprócz psyllium zawiera także 15 innych rodzajów błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego pozyskiwanego z roślin leczniczych.

Dlaczego zażywamy Program Clean Inside

 • w łagodny sposób wspomaga naturalny proces wypróżniania
 • skutecznie zapobiega dalszemu powstawaniu złogów w jelitach,
 • przynosi ulgę przy zaparciach I hemoroidach
 • ogranicza powstawanie uchyłków w jelitach – uchyłkowatość jelit
 • zwiększa uczucie nasycenia, hamuje apetyt na kaloryczne potrawy wspomagając w ten sposób redukcję masy ciała
 • chroni błonę śluzową jelit przeciw podrażnieniom substancjami toksycznymi i rakotwórczymi
 • zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów jelita grubego i odbytnicy

Każda z osób, które dotychczas stosowały Program Clean Inside, przekonała się, że jest on najbardziej skutecznym i bezpiecznym środkiem na zaparcia.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Swiss Probiotix
Swiss Probiotix

8 miliardów pożytecznych żywych bakterii zapewnia zdrowie flory bakteryjnej jelit tworząc bazę dla zdrowego układu odpornościowego i jednocześnie chroniąc układ pokarmowy.

109 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean kapsułki
Kapsułki ToXiClean

Podczas detoksykacji krwi, wątroby, nerek i innych organów pomaga usunąć z organizmu najbardziej niebezpieczne metale ciężkie.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0