dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zachowanie zdrowia układu pokarmowego: Co zabrać ze sobą w podróż?

Odwiedzanie odległych krajów wiąże się z ryzykiem problemów żołądkowych

Niezależnie od tego, czy udajemy się na zasłużone wakacje, czy uczestniczymy w konferencji biznesowej, jednym z największych wyzwań każdej podróży jest zmiana w naszej codziennej rutynie. Jedzenie, które spożywamy za granicą, może również przyczynić się do problemów z układem trawiennym, co może skomplikować cały pobyt. Nic dziwnego, że problemy trawienne są stosunkowo częste wśród podróżnych, zwłaszcza tych przebywających za granicę. W rzeczywistości cierpi na nie 30-50 procent turystów odwiedzających rozwijające się kraje.

Pomimo faktu, że podróże, a zwłaszcza wakacje, to pora roku, której większość z nas z niecierpliwością oczekuje, odwiedzanie odległych krajów niesie ze sobą ogromne ryzyko. Podczas podróży nasz układ trawienny napotyka wiele wyzwań: nieznane posiłki, nieregularne, często nadmierne spożywanie różnych dań, zmiana nawyków żywieniowych, zaburzona codzienna rutyna, w poważniejszych przypadkach brak higieny. Aby więc nie spędzać czasu w łóżku lub w toalecie, powinniśmy rozważyć przyjmowanie niektórych suplementów diety.

Dlaczego mamy problemy żołądkowe w podróży?

Celem pobytu na wakacjach i podróży jest zabawa i relaks. Problemy z żołądkiem i trawieniem, które zmuszają nas do spędzania czasu w łazience zamiast zwiedzania miasta lub opalania się na plaży, mogą popsuć całe wakacje lub podróż. Najprawdopodobniej jednak musimy liczyć się z takimi sytuacjami, ponieważ w nowych miejscach zwykle konsumujemy więcej i głównie próbujemy nowych, nieznanych potraw. Ponadto, niezależnie od tego, czy podróżujemy samolotem, samochodem, czy innym środkiem transportu, zawsze może to być sytuacja stresowa fizycznie i psychicznie. Wszystkie te czynniki zwiększają podatność na problemy trawienne, do których należą przede wszystkim: biegunka, zaparcia, zgaga, zawroty głowy, wzdęcia lub nadmierne wytwarzanie gazów. Podczas podróży nikt oczywiście nie chce poświęcać czasu na leczenie problemów trawiennych, dlatego warto pomyśleć o kilku prostych, ale bardziej przydatnych wskazówkach. Również dlatego, że zatrucie pokarmowe może prowadzić do chorób przewodu pokarmowego nie tylko na krótki okres, ale w wyniku infekcji może powodować zespół jelita drażliwego (IBS) na całe życie. Podczas podróży do obcego kraju najlepsza strategia zapobiegania to: dokładnie gotujemy wodę, spożywamy tylko żywność poddaną obróbce cieplnej, obieramy owoce lub całkowicie je wyeliminujemy z diety.

Jakie środki ostrożności powinniśmy podjąć?

Przyjrzyjmy się dobrze celowi naszej podróży, ponieważ może to pomóc zapobiec wielu problemom zdrowotnym ze strony układu pokarmowego. Konieczne jest znalezienie wystarczających informacji o zaopatrzeniu w wodę w miejscu docelowym. Sprawdźmy, czy woda nadaje się do picia, czy w razie konieczności będziemy tam mieli dostęp do opieki medycznej.

Leki dostępne bez recepty warto kupić jeszcze w domu, zamiast polegać na nieznanych nam lekach oferowanych za granicą. Przygotujmy się na taką możliwość, jeśli zauważymy objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, zgaga lub wzdęcia. O zalecanych lekach warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Nie dajmy się zwieść czystości na zewnątrz. Jeśli mamy wątpliwości co do picia wody z kranu lub ze studni, czy też co do spożywania czegokolwiek innego co jest z takiej wody przygotowane, powinniśmy się wstrzymać. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór dobrze zamkniętej, butelkowanej wody. W miejscach, w których woda nie jest bezpieczna, unikajmy kostek lodu. Chociaż lokalne potrawy mogą być bardzo kuszące, to chcąc uniknąć niepotrzebnych dolegliwości lepiej nie spożywać posiłków oferowanych przez nieznanych sprzedawców ulicznych. Bez względu na to, że jesteśmy ciekawi tych nowych smaków, najlepiej unikać egzotycznych potraw przygotowywanych z różnych gatunków dzikiej przyrody. Nie jedzmy surowego mięsa, surowych ryb, przegrzebków i jajek. Zmniejszy to ryzyko kontaktu z różnymi patogenami. Jedzmy tylko dokładnie ugotowane mięso, drób i ryby, a także tylko produkty dużych sieci handlowych. Powinniśmy także unikać posiłków przechowywanych w temperaturze pokojowej, ponieważ ta metoda przechowywania sprzyja jedynie namnażaniu się bakterii. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać zbyt surowe, ale koniecznie potrzebna jest zwiększona ostrożność szczególnie w krajach azjatyckich i afrykańskich.

Właściwa higiena rąk czyli dokładne mycie i suszenie jest kluczem w zapobieganiu chorobom przenoszonych drogą pokarmową. Ręce należy myć mydłem i ciepłą wodą, szczególnie przed jedzeniem. Jeśli nie mamy takiej możliwości warto korzystać ze środków dezynfekcyjnych.

Jak zapobiegać zaparciom w podróży?

Podróżowanie zakłóca codzienną rutynę, a jedną z konsekwencji może być zaparcie. Niektóre czynniki, w tym różnica stref czasowych, mogą również zwiększać ryzyko zaparć. Odwodnienie spowodowane przez podróże lotnicze, zwiększone spożycie alkoholu lub po prostu brak picia wystarczającej ilości wody również przyczynia się do powstawania zaparć. W podróż warto spakować przekąski o wysokiej zawartości błonnika. Dobrym wyborem są ciasteczka razowe i suszone owoce.

Odpowiednie spożycie płynów zmiękcza stolec i ułatwia jego przejście przez jelita. Koktajle, którymi lubimy delektować się przy basenie, mogą jeszcze bardziej pogorszyć ten problem. Alkohol i kofeina powodują odwodnienie, więc kiedy mamy skłonność do zaparć, należy zmniejszyć spożycie takich napojów lub, jeśli już je pijemy, trzeba pamiętać o spożywaniu dużych ilości wody.

Wybór zdrowej żywności w czasie podróży często może stanowić problem. Kuszące mogą być różnego rodzaju przekąski i desery, ale niestety często właśnie tego typu posiłki mogą powodować zaparcia. Oczywiście pominięcie lokalnych słodyczy i przysmaków podczas wakacji nie zawsze nam się uda, trudno nie ulec pokusie na widok kolorowych smakołyków. Należy jednak zawsze zwracać uwagę na to, by spożywane posiłki zawierały jak najwięcej błonnika. Niedobór błonnika w diecie niemal zawsze skutkuje zaparciami, niezależnie od tego, czy jesteśmy na wakacjach, czy w domu. Oprócz innych posiłków staraj się jeść codziennie przynajmniej dwie miseczki warzyw i owoców. Idealnym rozwiązaniem jest między innymi fasola i chleb razowy.

Przyjmowanie bardzo dużej ilości płynów nie złagodzi zaparć, ale pomoże rozcieńczyć stolec, ułatwiając łatwe przesuwanie się w jelitach. Miejmy zawsze ze sobą butelkę wody. Jeśli czysta woda z kranu nie jest dostępna, pij dużo butelkowanej wody źródlanej, soków owocowych i innych napojów bezkofeinowych.

Podróżowanie często oznacza siedzenie - w samochodzie, w pociągu, na łodzi lub w samolocie. Niestety, z powodu braku ruchu, perystaltyka jelit również spowolni. Kiedy siedzimy długo, zaplanujmy aktywność fizyczną, na przykład spacery.

Jak dostarczyć odpowiednią ilość błonnika?

Błonnik pomaga utrzymać zdrowie układu jelitowego, częściowo dlatego, że wspomaga perystaltykę jelit. Śniadania w hotelach często obejmują posiłki o niskiej zawartości błonnika, takie jak jajka i mięso, desery i biały chleb. Warto pamiętać, że na przykład płatki zbożowe mają wysoką zawartość błonnika i są dostępne prawie wszędzie. Oczywiście nie oznacza to, że podczas naszych zagranicznych podróży musimy żyć tylko z płatków zbożowych. Oznacza to tylko, że powinny być częścią naszego menu. Warto rozważyć zastosowanie suplementów diety zawierających błonnik, co znacznie ułatwi przyjmowanie odpowiedniej ilości błonnika.

Co z wypróżnianiem podczas podróży?

Spędź jakiś czas w toalecie i spróbuj się zrelaksować

Istnieje wiele powodów, dla których wielu z nas ma problemy z wypróżnianiem w obcym miejscu. Może to być nieprzyjemne uczucie dotyczące korzystania z publicznych toalet lub jesteśmy bardzo zajęci zwiedzaniem miasta. Warto pamiętać, że ignorowanie potrzeby wypróżnienia może prowadzić do zaparć. Kiedy będąc w domu korzystamy z toalety zwykle o tej samej porze każdego dnia, warto trzymać się tego nawyku również podczas pobytu na wakacjach. Spędź odpowiednią ilość czasu - tyle ile to będzie potrzebne w toalecie i spróbuj się zrelaksować. Może pomóc przeczytanie jakiejś gazety, czasopisma. Jeśli nie odniesiemy sukcesu nawet po 10 minutach, spróbujemy ponownie, gdy tylko poczujemy potrzebę. Drugą możliwością wywołania stolca jest przyjmowanie na kilka dni przed wyjazdem specjalnych preparatów zmiękczających stolec, z których będziemy nadal korzystać podczas podróży lub na wakacjach. Jednak częste stosowanie środków przeczyszczających jest szkodliwe i może uzależniać. Sięgniemy po nich tylko w ostateczności.

Czy należy zażywać probiotyki przed podróżą?

Probiotyki mogą pomóc uniknąć nieprzyjemnych problemów układu pokarmowego, dzięki czemu mogą służyć jako środek ratujący życie podczas podróży. Są to pożyteczne mikroorganizmy, z których większość naturalnie występuje w jelitach człowieka. Probiotyki były intensywnie badane przy wielu dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Wiele badań potwierdza, że ​​są one skuteczne szczególnie w przypadku infekcji grzybiczych, zatruciach pokarmowych i biegunce, szczególnie w biegunce podróżnych. Doskonałym tego dowodem jest metaanaliza, która została opublikowana w 2018 r. W czasopiśmie Epidemiology and Health.

Czy probiotyki pomogą w podróży?

Odpowiedź brzmi tak! Jeśli pomimo wszelkiej ostrożności będziemy cierpieć na uporczywą biegunkę, probiotyki będą wspierać leczenie, korygując równowagę flory jelitowej.

Co to jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych może być spowodowana stresem przed i w trakcie podróży, a także zmianą diety, ale najczęściej winę ponosi patogenna bakteria, wirus lub pasożyt. Zwykle występuje, gdy ktoś spożyje posiłek lub wypije napój zainfekowany bakterią e-coli, salmonellą lub listerią.

Objawy

Biegunka podróżnych zwykle pojawia się nagle w trakcie podróży lub wkrótce po przybyciu do domu. Może pojawić się wiele epizodów biegunki.

Najczęstsze objawy to:

 • Wodnisty stolec pojawiający się trzy lub więcej razy dziennie

 • Silna potrzeba wypróżniania

 • Skurcze brzucha

 • Nudności

 • Wymioty

 • Gorączka

Na ryzyko biegunki podróżnych największy wpływ ma destynacja. Niektórzy ludzie są na to szczególnie wrażliwi.

 • Młodsi dorośli. Traveller’s diarrhea występuje nieco częściej u młodych ludzi. Chociaż przyczyny nie są jasne, możliwe jest, że ich ciało nie ma jeszcze wystarczająco silnego układu odpornościowego. Możliwe jest, że jeśli chodzi o dietę są oni odważniejsi niż osoby starsze lub nie zwracają uwagi na to co spożywają.

 • Ludzie ze słabym układem odpornościowym. Im słabszy układ odpornościowy tym większe ryzyko infekcji.

 • Pacjenci cierpiący na cukrzycę, choroby zapalne jelit, marskość wątroby. Choroby te mogą zwiększyć podatność na infekcję.

 • Osoby przyjmujące leki zobojętniające sok żołądkowy (leki neutralizujące kwas żołądkowy). Kwas żołądkowy niszczy szkodliwe mikroorganizmy, więc zmniejszenie jego ilości zapewnia bakteriom lepszą szansę na przeżycie.

 • Ryzyko biegunki podróżnych zmienia się sezonowo w różnych częściach świata. Ryzyko w Azji Południowej jest znacznie większe w gorących miesiącach, tuż przed sezonem monsunowym.

Jak długo trwa biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych dotyczy 40 procent turystów, szczególnie podczas odwiedzania krajów rozwijających się. Ten stan zwykle znika sam już po kilku dniach.

Czy probiotyki pomogą zapobiec biegunce?

Probiotyki pomagają zachować zdrowie flory bakteryjnej jelit

Probiotyki pomagają utrzymać zdrowie układu jelitowego i umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Aby uniknąć lub zapobiec biegunce, konieczne jest podjęcie pewnych kroków zarówno przed podróżą, jak i w jej trakcie. Jednym ze sposobów jest przestrzeganie zasad higieny. Musimy także pamiętać o tym, jakie epidemie mają miejsce w danym kraju, ponieważ w wielu przypadkach właśnie ten fakt powoduje biegunkę. Jeśli to możliwe, przygotuj swój żołądek na spotkanie z lokalną kulturą. Pomogą nam w tym bakterie probiotyczne, które warto wziąć na tydzień przed planowanym wyjazdem. Te korzystne mikroorganizmy zapobiegają namnażaniu się szkodliwych bakterii, korygując równowagę flory jelitowej.

Istnieje kilkaset rodzajów probiotyków, ale zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, najbardziej skuteczne w leczeniu biegunki są przede wszystkim:

 • Lactobacillus rhamnosus

 • Saccharomyces boulardii

 • Bifidobacterium lactis

 • Lactobacillus casei

Aby probiotyki mogły się wystarczająco rozmnażać i wywierać działanie fizjologiczne, potrzebują odżywiania. Właściwe odżywianie dla probiotyków zabezpieczą prebiotyki, czyli prebiotyczny błonnik pokarmowy. Najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiedniej ilości probiotyków i prebiotyków jest wybranie symbiotyków, które zawierają oba te produkty.

Czym i jak leczyć biegunkę podróżnych?

Zapobieganie: lekarze na ogół nie zalecają stosowania antybiotyków, aby zapobiec rozwojowi biegunki podróżnych, ponieważ może to przyczynić się do rozwoju bakterii opornych na antybiotyki. Antybiotyki nie zapewniają ochrony przed wirusami i jeśli niepokoją nas pasożyty, ale zapewniają turystom fałszywe poczucie bezpieczeństwa w związku z ryzykiem związanym z konsumpcją lokalnej żywności i napojów. Mogą również powodować nieprzyjemne skutki uboczne.

Niektórzy lekarze jako środek zapobiegawczy zalecają stosowanie subsalicylanu bizmutu, który, jak wykazano, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia biegunki. Nie należy jednak zażywać tego leku dłużej niż trzy tygodnie, ani w czasie ciąży lub w przypadku alergii na aspirynę. Jeśli pacjent przyjmuje niektóre rodzaje leków, takie jak leki przeciwzakrzepowe (leki na krzepnięcie krwi), wówczas przed spożywaniem subsalicylanu bizmutu powinien skonsultować się z lekarzem. Nieszkodliwe skutki uboczne produktu to zabarwienie języka na czarno oraz ciemny stolec. W niektórych przypadkach może powodować zaparcia, nudności, rzadziej świszczący oddech i szum w uszach.

Leczenie objawów

jeśli objawy nie ustępują, mamy do dyspozycji wiele leków łagodzących. Zalecane są następujące:

 • Leki na biegunkę. Co prawda zapewnią natychmiastową, ale tylko chwilową ulgę, złagodzą skurcze, spowolnią przepływ pokarmu przez układ trawienny, pozostawiając tym samym więcej czasu na jego wchłanianie. Ich stosowanie nie jest zalecane dla niemowląt, osób z gorączką lub krwawą biegunką. Jeśli nadal odczuwasz ból brzucha po 48 godzinach lub jeśli objawy się nasilą, należy przerwać przyjmowanie tych leków i udać się do lekarza.

 • Aubsalicylan bizmutu. Jest odpowiedni nie tylko jako środek zapobiegawczy, ale może również zmniejszyć częstotliwość stolca. Jednocześnie jednak nie jest zalecane dla dzieci, kobiet w ciąży i alergików na aspirynę.

 • Antybiotyki. Jeśli luźne stolce pojawiają się częściej niż cztery razy w ciągu dnia lub występują ciężkie objawy, między innymi krew w kale, lekarz może przepisać antybiotyki.

W przypadku biegunki podróżnych najbardziej prawdopodobną komplikacją jest odwodnienie. W nagłych przypadkach możemy przygotować specjalny płyn nawadniający, mieszając następujące składniki:

 • 1/2 łyżeczki soli

 • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

 • 4 łyżki cukru

 • 1 litr wody pitnej

Podczas biegunki należy unikać kofeiny i produktów mlecznych, które tylko pogarszają objawy lub zwiększają utratę płynów. Aby uzupełnić utracony płyn i elektrolity, pijemy soki owocowe w puszkach, słabą herbatę, przecedzoną (klarowną) zupę, napoje gazowane lub napoje zawierające kofeinę. Później, gdy biegunka ustępuje, staramy się włączyć do naszej diety lekkostrawne, złożone węglowodany, takie jak słone ciastka, płatki zbożowe, banany, ciastka, ryż, ziemniaki i makaron.

Enzymy trawienne

Ananas zawiera bromelainę, która wspomaga rozkład białek

Zażywanie enzymów trawiennych podczas podróży może być bardzo pomocne. Ich stosowanie jest zalecane w celu zwiększenia produkcji gazów, wzdęć i uczucia sytości po spożyciu większej porcji jedzenia, z objawami sugerującymi, że nasz organizm nie był w stanie prawidłowo przetworzyć spożywanej żywności. Może się to zdarzyć, w przypadku jeśli zależy nam na wielkości porcji, ale dodatkowo próbowaliśmy nowych dań, do których nasz układ trawienny nie jest przyzwyczajony. Związki pochodzące ze słabo strawionych białek mają negatywny wpływ na układ odpornościowy.

Oto trzy pokarmy bogate w enzymy, które warto jeść za granicą:

 • Ananas zawiera bromelainę, która jest odpowiedzialna za rozkład białek i zmniejszania stanu zapalnego

 • Papaja jest bogata w papainę, która sprzyja trawieniu białka

 • Surowy miód i skrobia zawierają diastazę, inwertazę, katalazę, oksydazę glukozową, proteazę, peptydazę, fosfatazę i inlazę, które dbają o rozkład peptydów i sacharozy

Nie zapominajmy, że zapobieganie i ostrożność są zawsze lepsze niż leczenie już istniejącego problemu! Aby podróż nie stała się koszmarem, spożywajmy probiotyki, suplementy z błonnikiem i enzymy trawienne. Możemy spokojne zabrać je ze sobą, zajmują tylko minimalną przestrzeń w bagażu.

źródła:

https://www.eatright.org/health/lifestyle/travel/8-food-safety-tips-when-traveling-abroad

https://www.healthline.com/health-news/how-to-keep-your-gut-healthy-while-traveling

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-constipation

https://www.news-medical.net/health/Should-You-Take-Probiotics-Whilst-Travelling.aspx

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/travelers-diarrhea/symptoms-causes/syc-20352182

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6232657/

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-odpornosciowy/prebiotyki-rodzaje-dzialanie-i-zrodla-wystepowania-aa-Y3Qg-PBn3-e66r.html

Produkty razem:
0