dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Co to jest zespół jelita drażliwego | Jakie są objawy IBS?

zespol-jelita-drazliwego-ibs 1Zespół jelita drażliwego(IBS) to jedno z najczęstszych zaburzeń czynnościowych jelit. Nie jest to zaburzenie uwarunkowane organicznie. Chodzi w zasadzie o przewlekłe zaburzenie funkcji wypróżniania jelita grubego. Typowo występuje w okresie dojrzewania i wczesnej dorosłości. Według danych statystycznych na to zaburzenie cierpi prawie jedna dziesiąta populacji europejskiej, natomiast w Stanach Zjednoczonych występuje ono aż u 15 % osób. Zespół jelita drażliwego (IBS) występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czynnikiem spustowym jest często stres, napięcie, alergie pokarmowe, zakażenia, nawyki żywieniowe, zmiany hormonalne lub częste zażywanie antybiotyków i niektórych innych leków.

O b j a w y różnią się w zależności od tego, czy chodzi o zespół jelita drażliwego z biegunką czy też bez niej. W przypadkach, gdy biegunka nie występuje, pacjent może cierpieć na zaparcia. Wspólnymi objawami obu form mogą być uczucia zaburzenia trawienia, wzdęcia, przelewanie i burczenie w jelitach, ból żołądka, gazy, bóle przy wypróżnianiu, nudności, bóle pleców, zmęczenie i osłabienie.

Co to jest IBS

To skrót, który pochodzi z angielskiego określenia Irritable Bowel Syndrome (= zespół jelita drażliwego)
Czy często masz uczucie parcia na stolec, lecz uczucie dostatecznego wypróżnienia odbytnicy pojawia się bardzo rzadko lub wcale? Czy często dokuczają ci objawy nietolerancji mleka i nabiału i po spożyciu wymienionych pokarmów pogarszają się często nie tylko takie objawy jak wzdęcia, przelewanie w jelitach, ale przede wszystkim biegunka, która występuje coraz częściej? Czy ten stan, zwłaszcza biegunka, pogarsza się często w sytuacjach stresujących? Czy musisz pędzić do ”najmniejszego pomieszczenia”, gdy stwierdzisz na przykład, że zaspałeś i nie dasz rady dotrzeć na czas do szkoły lub do pracy? Albo gdy rano stwierdzisz, że Twoje dziecko zachorowało? Zanim wyjdziesz do pracy, jeszcze kilka razy tam wrócisz, ponieważ zdenerwował Cię płacz Twojego dziecka lub inny stres w rodzinie? I tak codziennie w kółko? Jeżeli Twoja odpowiedź na powyższe pytania jest twierdząca, jesteś z całą pewnością ”kandydatem” na Zespół jelita drażliwego (IBS). Dotyczy to także tych, którzy cierpią na zaparcia. W przypadku, gdy głównym objawem zespołu drażliwego jelita są zaparcia, które są często uporczywe i czasami choremu udaje się wypróżnić tylko raz – dwa razy na tydzień. Bolesne wzdęcia i przelewanie w jelitach nasila się wraz z wydłużaniem się czasu od ostatniego oddania stolca – im dłuższy jest ten czas, tym bardziej dokuczliwe są objawy.

Zespół jelita drażliwego (IBS) to przewlekłe zaburzenie układu pokarmowego, które narusza prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Charakteryzuje się bólami brzucha, wzdęciami i zaburzeniami czynnościowymi jelit.

 • „Zespół” – pierwsza część nazwy zaburzenia czynności jelit wskazuje na zespół typowych objawów występujących przy tym zaburzeniu.
 • „Jelito drażliwe” – druga część nazwy wskazuje na zaburzenie regulacji funkcji jelita, które prowadzi do nadwrażliwości i nadpobudliwości mięśni jelit.

Jeżeli chorujemy na zespół jelita drażliwego i cierpimy na zaparcia

Jeżeli chorujemy na zespół jelita drażliwego i cierpimy na zaparcia, zalecane jest regularne stosowanie preparatu Clean Inside błonnik, który:

 • zawiera idealne połączenie składników. Zawiera wysokiej jakości błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, którego zażywanie warunkuje zachowanie zdrowego jelita grubego.
 • W łagodny sposób wspomaga naturalny proces wypróżniania – przynosi ulgę przy zaparciach i hemoroidach, stanowi jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na zaparcia w ogóle.

"Od wielu lat cierpię na tzw. Jelito drażliwe, "

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
od-wielu-lat-cierpie-na-tzw-jelito-drazliwe 1

Jestem bardzo zadowolony z produktów Natural Swiss, chodzi mi szczególnie o Clean Inside – błonnik. Od wielu lat cierpię na tzw. Jelito drażliwe, które skutkuje u mnie okropnymi wzdąciami, stosowałem wiele leków na jelito drażliwe typu Debridat, Duspatalin Retard ale to chemia i tylko chemia, trochę pomagało, ale nie tak jak po błonniku Clean Inside. Ten produkt to dla mnie rewelacja i nie tylko dla mnie, dla wszystkich, którzy zmagają się ze wzdęciami, po prostu rewelacja, stosuję ten program a w szczególności błonnik Clean Inside od 2011r i nie ma w moim organizmie czegoś takiego jak przyzwyczajenie jelit do tego błonnika tak jak w przypadku leków chemicznych. Przypominam sobie pierwsze użycie tego błonnika po prostu wypróżniałem się do samego końca, czułem wtedy, że jelita zostały oczyszczone do końca- super sprawa. Teraz stosuję profilaktycznie 1x dziennie błonnik i nie mam problemów z jakimikolwiek wzdęciami, uczuciem ciężkości czy niestrawnością a dodatkowo stosując Clean Inside czuję się lekki jak piórko:) dosłownie:) i mniej ważę. Polecam wszystkim, którzy mają problemy gastryczne typu wzdęcia itp.

Dawid Grosiak
, 2014-11-26

Chcąc poznać więcej poświadczonych notarialnie opinii naszych klientów na temat zespół jelita drażliwego (IBS), kliknij tutaj:
Zespół jelita drażliwego (IBS) opinie

Przyczyna dolegliwości

Najczęściej bywa zaburzona perystaltyka jelit, czyli automatyczne ruchy mięśni w jelitach, które przesuwają pokarm w układzie pokarmowym. U zdrowego człowieka ruchy te są łagodne i regularne, w związku z czym nie jest ich nawet świadomy, dopóki nie zacznie odczuwać parcia na stolec. Jelito drażliwe pracuje nieregularnie, skurcze występują na zmianę ze słabą ruchliwością, w wyniku czego pojawia się ból żołądka, zaparcia, biegunka i inne dolegliwości. Czasami pojawiają się bóle pleców, zmęczenie, wzdęcia, ale też objawy niezwiązane z trawieniem, do występowania których przyczyniają się zdaniem specjalistów również alergie i napięcie wewnętrzne. Zespół jelita drażliwego często stanowi następstwo ostrych chorób zapalnych jelita lub innych organów, zwłaszcza u osób, które przez dłuższy czas stosowały kurację antybiotykową.

Jelito grube to organ, który bardzo wrażliwie reaguje na stres. Gastrologowie zauważyli, że na zespół jelita drażliwego jelita grubego często chorują ludzie prowadzący zbyt intensywny tryb życia, których psychika musi codziennie przerabiać wiele nowych, często stresujących bodźców. Dlaczego zespół ten rozwija się tylko u niektórych osób a niektóre osoby nie wytrąci z równowagi nawet największy stres i obciążenie? To sprawa indywidualna i zależy od predyspozycji i wrażliwości człowieka. Dzisiejszy tryb życia stawia ludziom olbrzymie wymagania, dlatego liczba chorych wzrasta.

Nadpobudliwe lub leniwe jelito

Zespół jelita drażliwego daje o sobie znać poprzez problemy z wypróżnianiem. Wtedy prześladuje nas biegunka utrzymująca się nawet przez tydzień, która znacznie się nasila w stresującym okresie. Po etapie biegunki zwykle następują zaparcia utrzymujące się przez kilka dni. W tym czasie jelito jest leniwe i nie chce się wypróżniać mimo że odczuwamy parcie, które zmusza nas do odwiedzania toalety. Charakterystycznym objawem zaburzenia czynnościowego jelit jest również uczucie pełności, bolesne skurcze i wzdęcia. Wymienione zaburzenia co prawda sprawiają wrażenie poważnych, osobę, u której występują nie można jednak uważać za chorego. Mamy do czynienia z zaburzeniem czynnościowym. Dolegliwości nie mają przyczyny organicznej, nie chodzi o zapalenie jelita (np. uchyłkowatość), lub inne naruszenie jego struktury (np. rak). Z nieznanych przyczyn zostanie jednak zaburzona ruchliwość jelit – ruchy są raz za szybkie, innym razem zbyt powolne. Jedynym lekarstwem na biegunki występujące na zmianę z zaparciami i bolesnymi skurczami jest spokój.

Jeśli chcesz czytać artykuły związane z tym tematem kliknij na kluczowe słowo: Zaparcia | Detoksykacji | Oczyszczania jelit | Zmęczenia

Rozpoznawanie jest często bardzo trudne

Zespół jelita drażliwego należy to tych dokuczliwych zaburzeń układu trawiennego, które są trudno rozpoznawalne, ponieważ objawy IBS często pokrywają się z objawami innych zaburzeń trawiennych. Niektórzy pacjenci na przykład błędnie uważają je za objawy przewlekłego zapalenia trzustki. Oprócz podstawowego badania gastroenterologicznego są często potrzebne dodatkowe badania, jak na przykład sonografia i kolonoskopia. Dlaczego trzeba się poddać tym badaniom? Żeby wykluczyć bardziej poważne schorzenia organiczne przewodu pokarmowego, jak na przykład choroby zapalne jelita grubego, zaburzenia trawienia i wchłaniania, celiakia, choroby trzustki i inne. Albowiem biegunka i zaparcia są często objawami towarzyszącym takim poważnym chorobom, jak rak lub zapalenie jelita grubego. Jednak w przeciwieństwie do tych chorób krew w stolcu nie występuje i nigdy nie stanowi elementu obrazu klinicznego zespołu jelita drażliwego!

Lekarz musi najpierw wykluczyć wszystkie inne możliwości. Dopiero gdy wszystkie wyniki są negatywne i na pewno nic nie wskazuje na występowanie innego problemu zdrowotnego, można z czystym sumieniem stwierdzić, że chodzi o zespół jelita drażliwego.

Jeśli jesteśmy zdyscyplinowani i przykładnie o siebie dbamy, istnieje stosunkowo duża szansa na wyleczenie. Nawet gdy z powodu błędnej diagnozy lub zaniedbanego leczenia objawy utrzymują się przez całe lata, sytuacja nie jest beznadziejna.

Obawy, że zespół jelita drażliwego mógłby prowadzić do powstania raka, są zazwyczaj nieuzasadnione. Zaparcia związane z tym zaburzeniem musiałyby być przewlekłe i utrzymywać się przez całe lata, by móc doszukiwać się związków pomiędzy zaparciami i możliwym podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego.

Co robić?

Zmiana trybu życia, eliminowanie stresu i udoskonalanie technik jego opanowywania to główne elementy zapobiegania powstawaniu zespołu jelita drażliwego. Regularna gimnastyka łagodzi stres i poprawia czynność jelit. Ci, którzy są często zestresowani, powinni zwolnić dotychczasowe tempo życia i podczas wypróżniania jelita nie rozpraszać się innymi czynnościami, jak np. czytanie, słuchanie radia lub palenie. Dobrze jest spać co najmniej siedem godzin dziennie, jeść częściej mniejsze ilości jedzenia, ograniczyć spożycie tłuszczów, zwiększyć spożycie białka i błonnika.

Co pomaga?

 1. Ciepły okład na brzuch lub gorąca kąpiel pomogą rozluźnić skurcze.
 2. Nie palić, nie pić alkoholu ani kawy, ponieważ pobudzają perystaltykę jelit i przyczyniają się do powstawania biegunki.
 3. Należy spróbować stwierdzić, które rodzaje żywności powodują nasze dolegliwości i wykluczyć je z diety. Nie jeść mocno przyprawionych, smażonych i innych tłustych pokarmów ani słodyczy zawierających sorbitol i manit, które powodują wzdęcia.
 4. W przypadku zaparcia należy ćwiczyć odruch wypróżniania. Powinniśmy wybrać regularny, określony czas w ciągu dnia, przeznaczony na wypróżnianie jelita – najlepiej rano.
 5. W przypadku trudności z wypróżnianiem pomaga także masaż dolnej części brzucha zamkniętą pięścią lub szklanka letniej wody, do której możemy przed wypiciem dodać odrobinę soli lub specjalnej wody mineralnej o działaniu przeczyszczającym.
 6. Dieta bogata w błonnik może złagodzić dolegliwości, nie należy jednak spożywać pokarmów powodujących wzdęcia.

Co jeść i czego unikać

Czy spożywając posiłek martwisz się wyobrażając sobie, co spowoduje każdy kęs włożony do ust? Jeżeli cierpisz na zespół drażliwego jelita, Twoje obawy są uzasadnione. Podczas leczenia zespołu jelita drażliwego należy zmienić nawyki żywieniowe w zależności od tego, czy dokucza nam biegunka, czy zaparcia.
Osoba, u której występują ciągłe biegunki, powinna wykluczyć pokarmy, o których wie, że powodują u niego rozwolnienie lub wzdęcia. Oprócz nabiału są to często rośliny strączkowe, ciasto drożdżowe i napoje gazowane zawierające dwutlenek węgla. Należy ograniczyć również błonnik w pożywieniu.

Natomiast w przypadku zaparcia należy wzbogacić dietę w błonnik. Znajdziemy go na przykład w pieczywie pełnoziarnistym, ziarnach zbóż, warzywach lub owocach, które warto jeść ze skórką:

 • Unikajmy: słodkiego i tłustego nabiału, pszenicy, deserów i wszystkiego, co zawiera za dużo cukru, kawy, alkoholu, potraw smażonych w głębokim tłuszczu, lodów, soku z pomarańczy i grepfrujtów, orzechów, produktów typu instant i czerwonego mięsa.
 • Warto wprowadzić do diety: pełny ryż, jogurty zawierające żywe kultury bakterii, warzywa i owoce, ryby i drób. Korzystnie działa też czosnek, który wspomaga trawienie i rozkładanie toksyn w jelicie.

Program Clean Inside do wewnętrznego oczyszczania

Zawiera wysokiej jakości błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, którego zażywanie warunkuje zachowanie zdrowego jelita grubego.

Stanowi jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych sposobów na zaparcia w ogóle. Gdy za pomocą jego składników oczyścimy jelito grube ze złogów, zalegających osadów i pasożytów, nastąpi nie tylko złagodzenie objawów, lecz w większości przypadków ich całkowite zniknięcie. Jest to doskonały środek profilaktyczny, który nas chroni przed różnymi chorobami. Po kuracji oczyszczającej warto regularnie zażywać produkt Clean Inside błonnik, który zawiera idealne połączenie składników. Oprócz ważnego składnika- psyllium zawiera także 15 różnych rodzajów rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pozyskiwanego z roślin leczniczych. Zażywając ten preparat możemy skuteczniej zapobiegać tworzeniu kolejnych złogów w jelitach, uchyłków a więc także zapaleniu jelit.

Inne powody, dla których warto zażywać Program Clean Inside:

 • w delikatny sposób wspomaga naturalny proces wypróżniania,
 • przynosi ulgę przy zaparciach i hemoroidach,
 • zwiększa uczucie sytości, zapobiegając spożywaniu innych kalorycznych potraw sprzyjając w ten sposób redukcji masy ciała,
 • chroni błonę śluzową jelit przed niepożądanym podrażnieniem substancjami toksycznymi i rakotwórczymi,
 • zmniejsza ryzyko powstania raka jelita grubego i odbytnicy,
 • zmniejsza ryzyko powstania uwypukleń w jelitach i zapalenia jelit- diverticulitis.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Shaker
SHAKER BUTELKA

Butelka NaturalSwiss to doskonałej jakości kompaktowy produkt, którego anatomiczny kształt, solidna konstrukcja i idealne dopasowanie elementów gwarantuje komfort użytkowania. Posiada gładkie, zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu butelka NaturalSwiss nie uszkodzi nam wnętrza torby. Szykujesz się w podróż? Weź ze sobą butelkę NaturalSwiss, która doskonale pasuje do dłoni i do której zmieszczą się suplementy NaturalSwiss. Swój ulubiony napój bez grudek możesz sobie przygotować już podczas podróży lub w pracy.

38 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Slim Tea
Slim Tea

Mieszanka 13 specjalnie dobranych ziół. Wspomaga prawidłową pracę jelit i zapewnia regularny stolec. Nie zawiera kofeiny.

79 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Swiss DigestFX
Swiss DigestFX

Swiss DigestFX® zawiera naturalne enzymy, które spożywane w trakcie posiłku wspomagają trawienie i są pomocne w zapobieganiu większości problemów trawiennych, takich jak: gazy, wzdęcia, zgaga, powolne trawienie, ciągłe zmęczenie, drażliwość.

129 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0