Zgaga, czego nie spożywać, aby nie wpływała ona na jakość życia?

Zgaga jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego

Odbijanie i zgaga są wynikiem nadmiernej produkcji kwasu żołądkowego. Ten problem dotyczy wielu ludzi, ale mamy dla Ciebie jedną pozytywną wiadomość. W większości przypadków można się jej łatwo pozbyć poprzez zmianę diety i trybu życia.

Prawdopodobnie większość z nas już poczuła pieczenie w gardle, któremu towarzyszył ból. Tutaj wystarczy spożywać produkty i pić napoje, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego lub są ogólnie kwaśne.

Przyczyny zgagi

Co powoduje zgagę? Kwas żołądkowy jest potrzebny i ma wszechstronną funkcję: chroni jelita przed różnymi bakteriami i wirusami, aktywuje tzw. soki wytwarzane w żołądku, które dosłownie trawią białka, ponadto bez niego nie mogłoby się odbywać wchłanianie niektórych minerałów i pierwiastków śladowych. Jedynym problemem jest nadmierne tworzenie kwasu.

Okazjonalną zgagą nie należy się niepokoić jest to zasadniczo normalny stan i rzadko stanowi powód do niepokoju. Jeśli z jakiegoś powodu żołądek wytwarza więcej kwasu żołądkowego, na przykład podczas przejadania się, często możemy poczuć pieczenie w przełyku. Nadmiar kwasu żołądkowego może podrażniać błonę śluzową żołądka. Jeśli ten stan utrzymuje się przez długi czas, może to być bezpośrednią przyczyną tworzenia się nieprzyjemnych wrzodów żołądka.

Stan, w którym soki żołądkowe wracają z żołądka do przełyku, nazywa się refluksem. Jeśli dolegliwość ta nie zostanie wyleczona, kwaśna treść dostająca się do przełyku i jamy ustnej może powodować nieprzyjemne i bolesne pieczenie, jak również demineralizację szkliwa uszkadzając szkliwo zębów. Ponadto może powodować przewlekłe zapalenie gardła (zapalenie nosogardzieli) i nawracające napady kaszlu.

Przepuklina przeponowa może być również jedną z przyczyn objawów zgagi. Ten stan występuje, gdy mięsień oddzielający jamę brzuszną od klatki piersiowej zostanie przerwany, co powoduje, że narządy z jamy brzusznej mogą dostać się do klatki piersiowej.

Przyczyną zgagi mogą być również  inne czynniki, w tym:

 • palenie
 • nadwaga
 • otyłość, ciąża, jak również wąskie ubrania, które uciskają brzuch
 • spożywanie dużych ilości kofeiny, czekolady i alkoholu (zgaga po wypiciu alkoholu jest szczególnie nieprzyjemna)
 •  jedzenie pikantnych posiłków
 • zażywanie niektórych leków, jak np. aspiryna, lub ibuprofen
 • niektórych leków uspokajających i nasennych- przeciwbólowych oraz środków znieczulających i przeciwbólowych uwalniających zwieracz przełyku.

Zgaga w ciąży

Ze względu na zmienioną funkcję hormonów podczas ciąży mięsień znajdujący się na granicy przełyku i żołądka przechodzi w stan rozluźnienia. Powoduje to kwaśną zawartość żołądka spływającą z powrotem do przełyku. Pieczenie w przełyku podczas ciąży- zgaga w ciąży jest w zasadzie częstym zjawiskiem. Zgaga w drugiej połowie ciąży związana jest z powiększaniem się macicy i jej uciskiem na żołądek, co wpływa na mechaniczne wypychanie treści żołądkowej do przełyku. Zgaga może pojawiać się również w innych zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, takich jak wrzód żołądka.

Objawy zgagi mogą być mylące

Jakie mogą być objawy zgagi?

Jak się czujemy, gdy piecze nas zgaga? Od czasu do czasu wiele osób cierpi z powodu nieprzyjemnego pieczenia w przełyku, ewentualnie uczucie pieczenia w środkowej części klatki piersiowej, a dokładnie za mostkiem. Temu może towarzyszyć gorzki smak w jamie ustnej, nieświeży oddech, ból przełyku, dyskomfort, refluks i zwiększone wydzielanie śliny. Uczucie pieczenia w okolicy klatki piersiowej może trwać od kilku minut do kilku godzin. Jednak jeśli ktoś doświadczy zgagi z towarzyszącym silnym bólem nawet dwa razy w tygodniu, powinien skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważniejszej choroby.

Kiedy udać się do lekarza w przypadku zgagi i refluksu?

Jeśli zauważysz następujące objawy, skonsultuj się z lekarzem:

 • Objawy zgagi są poważniejsze lub występują częściej
 • Problemy z połykaniem lub bolesne połykanie
 • Zgaga powoduje nudności lub wymioty (szczególnie wymiotowanie krwią)
 • Obserwujemy drastyczną lub niewytłumaczalną utratę wagi
 • Cierpimy na chroniczny kaszel lub duszność
 • Pomimo przyjmowania leków zobojętniających sok żołądkowy na receptę lub leków obniżających kwas żołądkowy przez dwa tygodnie objawy utrzymują się
 • Zauważamy przewlekłą chrypkę lub pogarszającą się astmę
 • Objawy uniemożliwiają codzienne czynności
 • Ostry ból w klatce piersiowej, duszność, osłabienie, nieregularne bicie serca lub pocenie się
 • Ekstremalny ból brzucha
 • Pojawia się biegunka, czarne stolce lub krew w kale

Zgadze nie towarzyszy zawał serca. Jednak wiele osób dotkniętych tym problemem uważa, że ​​cierpią na zawał serca, ponieważ objawy mogą być bardzo podobne.

Czy zgaga może być oznaką poważniejszego problemu?

Wiele osób nawet o tym nie myśli. Biorą zwykłe leki zobojętniające kwas i kontynuują codzienne czynności. Częsta zgaga może jednak prowadzić do poważniejszych chorób, takich jak choroba refluksowa (GERD). Sporadyczna zgaga zwykle nie stanowi problemu. Jeśli jednak występuje ona często, może powodować poważne problemy zdrowotne wymagające leczenia. W przypadku niewystarczającego leczenia może to prowadzić na przykład do zapalenia przełyku (choroby zapalnej przełyku) lub rozwoju tzw. przełyku Barretta, a nawet raka przełyku. W przypadku przełyku Barretta takie zmiany występują z powodu zmian  błony śluzowej, która może zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku. Na dłuższą metę zgaga może wpłynąć na jakość życia, utrudniając wykonywanie codziennych czynności.

Czy częsta zgaga jest oznaką problemów z sercem? Samemu pieczeniu mogą towarzyszyć inne objawy zawału serca. Typowe objawy zawału serca obejmują ucisk w klatce piersiowej, ból ściskający, ból w klatce piersiowej i ramieniu, który może rozprzestrzeniać się na szyję, szczękę. Mogą temu towarzyszyć nudności, niestrawność lub ból brzucha.

Nawracającą zgaga - badanie przyczyn

Gdy pieczenie w żołądku lub przełyku dokucza nieustannie, konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań, które pokażą przyczynę problemu.

Badania mogą obejmować prześwietlenie brzucha, badanie endoskopowe lub test pH w celu ustalenia ilości kwasu w przełyku. W postawieniu diagnozy bardzo często pomaga gastroskopia.

Temat ten jest interesujący dla rosnącego kręgu ludzi, którzy szukają odpowiedzi na swoje pytania głównie w Internecie. Terminy związane z tym tematem, które najczęściej wprowadzane są do wyszukiwarek to m.in. : Ile trwa zgaga, Częsta zgaga w młodym wieku, Zgaga w ciąży, Codzienna zgaga Forum, zgaga przyczyny, zgaga jak się pozbyć, zgaga co to, zgaga w nocy, zgaga dieta, zgaga leki, zgaga w ciazy, zgaga objawy,  zgaga sposoby, zgaga soda, zgaga po alkoholu.

Jak leczyć zgagę?

Jeśli objawy pieczenia w przełyku obserwujemy tylko sporadycznie, można je łatwo złagodzić, zmieniając styl życia.

Czego unikać:

 • leżenia tuż po posiłku,
 • palenia,
 • czekolady,
 • alkoholu,
 • napojów kofeinowych,
 • napojów gazowanych,
 • owoców cytrusowych,
 • pomidorów,
 • mięty,
 • pikantnych potraw przygotowywanych i pieczonych na gorącym oleju.

Ponadto pomocne, a nawet zdecydowanie zalecane jest wyeliminowanie nadwagi. Nadmiar tłuszczu wywiera nacisk na żołądek, żołądek może się otworzyć, a następnie kwas wypływa z powrotem. Starajmy się unikać jedzenia późnym wieczorem, ostatni posiłek powinien być co najmniej cztery godziny przed snem. Zamiast dwóch lub trzech dużych porcji głównych posiłków, oddajmy się mniejszym porcjom, aby żołądek nie był obciążony. Sprawdź u swojego farmaceuty najlepsze leki zobojętniające sok żołądkowy.

Imbir uspokaja żołądek

Co jeść na zgagę?

Co jeść w przypadku zgagi? Pokarmy, które zmniejszają ilość kwasu żołądkowego, a jego nadmiar wchłaniają do siebie. Takimi są na przykład ryż i różne płatki zbożowe lub herbatniki. Uważa się, że pietruszka i imbir koją żołądek, ale jedzenie duszonych warzyw, gotowanych jajek, gotowanych ziemniaków, aloesu lub bananów może być równie pomocne. Niewątpliwie warto tu wspomnieć również o soku z kapusty, który ze względu na to, że zawiera dużą ilość witaminy U, jest w stanie zregenerować uszkodzone błony śluzowe i okazał się najlepszym naturalnym lekarstwem na wrzody trawienne. Dba również o gojenie się wrzodów bez blizn, a jednocześnie jest w stanie znormalizować funkcję żołądka i jelit. Zdecydowanie zaleca się spożywanie niewielkich ilości jogurtu i mleka przed posiłkami. Dobrze jest również, jeśli na naszym talerzu częściej pojawiają się pokarmy bogate w białko.

Czy picie czystej wody łagodzi zgagę? Regularne spożywanie wody pitnej może zapewnić częściową ulgę, a także rozcieńczyć kwas żołądkowy i oczyścić przełyk z pozostałości kwasu. Na przykład wiele osób spożywa mleko kwasofilowe, ale efekt jest  tymczasowy. Ulgę podczas  zgagi przynieść mogą również niektóre zioła.

Co pomaga na zgagę? Sprawdzone rady, zgaga domowe sposoby: stosowana od pokoleń:

 • Sok z cytryny: szklanka letniej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. Chociaż cytryna jest kwaśna, ma silne działanie alkaliczne.
 • Herbata imbirowa: imbir ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zaleca się picie 2-3 filiżanek herbaty dziennie między daniami.
 • Czosnek: w zasadzie ma takie same efekty jak imbir. Bardziej odważnym zaleca się w przypadku zgagi żucie surowego ząbka czosnku.
 • Cynamon: w nagłych przypadkach pomaga również dobrze znana przyprawa o niesamowitym zapachu. Wystarczy dodać 1 łyżeczkę tej przyprawy do 0,2 litra wody, gotować 10-15 minut. Następnie dodaj łyżeczkę miodu i napój leczniczy jest gotowy. Podaruj sobie to dwa razy dziennie między kursami.
 • Ocet jabłkowy: dwie łyżki octu w filiżance letniej wody zapewniają stymulację trawienia, pomagają również złagodzić ból związany ze zgagą.
 • Ziemniaki: Podobnie jak cytryna, świeżo wyciśnięty sok z ziemniaka ze względu na jego zasadowość może szybko pomóc wyeliminować nieprzyjemne uczucie pieczenia w gardle.

Terapia lekowa

W przewlekłej zgadze, która nie jest oznaką czegoś poważniejszego, można stosować leki dostępne bez recepty. Do popularnych leków tego typu należą m.in. Alugastrin, Manti, Maalox, Rennie. Chociaż leki te mogą być skuteczne, mają niestety skutki uboczne. Preparaty i leki neutralizujące kwas żołądkowy (tak zwane leki zobojętniające sok żołądkowy) mogą powodować między innymi zaparcia lub biegunkę.


Źródła:
https://www.healthline.com/symptom/heartburn
https://www.medicalnewstoday.com/articles/9151.php#1

NaturalSwiss =
Produkty razem:
0