dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Zioła wątrobowe: które są najlepsze?

Znamy różne zioła chroniące wątrobę

Organizm ludzki jest stosunkowo skomplikowaną całością i jeśli chcemy o niego zadbać, musimy poświęcić mu niezwykłą uwagę, a także różne jego składniki. Wiele osób na całym świecie cierpi na różne choroby, które atakują narządy ciała, takie jak wątroba. Choroby te obejmują na przykład marskość wątroby, stłuszczenie wątroby, raka wątroby, niewydolność wątroby lub zapalenie wątroby. W leczeniu mogą pomóc hepatoprotekcyjne rośliny lecznicze, popularnie zwane też zioła na wątrobę. eliminacja tych warunków. Sama ziołolecznictwo ma w naszym kraju naprawdę długą i bogatą tradycję, a rośliny lecznicze mogą wyraźnie pomóc w wielu problemach zdrowotnych, z którymi często się spotykamy. W tym artykule skupimy się na tych delikatnych roślinach, które mają ogromną siłę i działanie, i które mogą być niezwykle pomocne w problemach z wątrobą.

Wątroba jest bardzo ważną częścią organizmu człowieka i jest nawet największym z narządów znajdujących się w naszej jamie brzusznej i odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Oczywiście bardzo ważne jest, aby wątroba działała prawidłowo iw naszym interesie jest jak najbardziej jej pomagać. Jeśli wątroba nie wypełnia swoich „obowiązków”, może to mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wymieńmy więc zioła lecznicze, które od niepamiętnych czasów znajdują się w naturalnej apteczce i które w ostatnich latach znalazły się w czołówce zainteresowań kręgów zwolenników naturalnych rozwiązań.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty wspomaga regenerację tkanek wątroby

Ostropest plamisty (dziurawiec)to bardzo popularna roślina lecznicza stosowana od ponad 2000 lat w leczeniu chorób wątroby. Zawiera substancję aktywną o stosunkowo silnym działaniu przeciwutleniającym i odtruwającym. Dla wielu osób ta substancja może być nieznaną sylimaryną.

To się nazywa mieszanka cennych flawonoidów chroniących wątrobę, takich jak sylibina, sylidianina i sylichrystyna. Są bardzo przydatne w leczeniu dróg żółciowych i chorób wątroby. Roślina znana jest również pod innymi nazwami, np. Korona Chrystusa czy ostropest, ma działanie regeneracyjne dzięki temu, że jest silnym antyoksydantem. Efekty te są świetne nie tylko dla samej wątroby, ale mogą też pomóc np. Przy problemach trawiennych czy innych problemach.

Podsumowując, działanie tego zioła na wątrobę możemy podsumować pomagając chronić wątrobę przed uszkodzeniami, przyspieszając proces regeneracji tego narządu, a także poprawiając odporność wątroby, która jest długofalowa dla jej prawidłowego funkcjonowania. jako prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Ale jak używać różnorodności? Jeśli zdecydujesz, że chcesz tego spróbować, możesz to zrobić na kilka sposobów. Najczęściej spotyka się bezpośrednie spożycie nasion tego zioła, które są jednak wcześniej rozdrobnione. Należy pamiętać, że nasiona nie powinny mieć kontaktu z temperaturami wyższymi niż 40 stopni lub z metalowymi przedmiotami. Spożycie bezpośrednie powinno być również najbardziej efektywne i powinieneś czerpać jak największe korzyści ze swojej rośliny. Konsumpcja jest jednak możliwa także w inny sposób, np. Można z niej przygotować herbatę, nalewkę, ale można ją też spożyć dodając do potrawy. Na rynku jest też olej, który nie oferuje wszystkich korzyści, zwłaszcza gdy chcesz użyć ostropestu plamistego w celu poprawy ogólnej kondycji wątroby.

Żeń-szeń

Żeń-szeń znany jest ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych

Żeń-szeń (Panax ginseng) to popularny suplement ziołowy znany ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych. Wiele eksperymentów na zwierzętach wykazało, że żeń-szeń ma działanie przeciwutleniające i może pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniem przez wirusy, substancje toksyczne i alkohol. Ponadto może zwiększyć regenerację komórek wątroby po operacji. [3] Niektóre badania na ludziach wykazały, że leczenie żeń-szeniem może poprawić czynność wątroby i zmniejszyć zmęczenie i stany zapalne u pacjentów z chorobami wątroby i zaburzeniami czynności wątroby. Badanie przeprowadzone w 2020 roku na 51 mężczyznach z podwyższoną transaminazą alaninową (ALT), markerem uszkodzenia wątroby, wykazało, że ci, którzy spożywali 3 gramy ekstraktu z żeń-szenia dziennie przez 12 tygodni, mieli znaczące obniżenie poziomu ALT w porównaniu z grupą, która otrzymywała placebo. . Inny marker uszkodzenia wątroby, gamma-glutamylotransferaza (GGT), również był znacząco obniżony. Chociaż wyniki te są niezwykle obiecujące, potrzebne są dalsze badania w celu zbadania wpływu żeń-szenia na zdrowie wątroby. Jest również w stanie wchodzić w interakcje z różnymi lekami, co może prowadzić do uszkodzenia wątroby i innych potencjalnie niebezpiecznych skutków ubocznych. [4.]

Zielona herbata

Zielona herbata, jej spożywanie chroni wątrobę

Chociaż nie jest rośliną leczniczą, zielona herbata (Camelia Sinensis) i jej główny związek polifenolowy, galusan-3 epigallokatechiny (EGCG), są często włączane do przeglądu literatury dotyczącej ziół stosowanych w chorobach wątroby. Ogólnie uważa się, że zielona herbata jest korzystna dla zdrowia, ale dowody sugerują, że może ona przynosić szczególne korzyści dla wątroby. Jedno z dużych japońskich badań wykazało, że spożywanie od 5 do 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie poprawia markery wątrobowe. Jedno badanie z udziałem 80 osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby (NAFLD) wykazało, że 500 mg ekstraktu z zielonej herbaty podawanego przez 90 dni znacznie zmniejszyło poziom ALT i aminotransferazy asparaginianowej (AST) stosowanych do wykrywania uszkodzenia wątroby. [5.] Wykazano również, że spożycie zielonej herbaty zapewnia ochronę przed różnymi chorobami wątroby, w tym rakiem wątroby, wirusowym zapaleniem wątroby - zapaleniem wątroby, marskością, stłuszczeniem wątroby i przewlekłą chorobą wątroby. [6.] Chociaż jego spożycie jest uważane za bezpieczne dla większości ludzi, w rzadkich przypadkach spożycie ekstraktu może prowadzić do ostrego uszkodzenia wątroby.

Lukrecja

Korzeń lukrecji jest niezwykle korzystny dla zdrowia

Pomimo tego, że wspominając o korzeniu lukrecji (Glycyrrhiza glabra), często wymyślamy przysmak, popularnie nazywany cukrem niedźwiedziem, w rzeczywistości jest to roślina lecznicza. Badaniom naukowym przypisuje się działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i hepatoprotekcyjne lukrecji płynnej. [7.] Jego głównym składnikiem aktywnym jest saponina zwana glycyrrhizin, która jest często stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej przeciwko wielu chorobom, w tym chorobom wątroby. Niektóre badania wykazały, że leczenie jego ekstraktem może być korzystne dla osób z niektórymi chorobami wątroby. Badanie przeprowadzone na 66 osobach ze stłuszczeniem wątroby wykazało, że leczenie 2 gramami ekstraktu z lukrecji dziennie przez 2 miesiące znacząco zmniejszyło ALT i AST w porównaniu z grupą placebo. W innym małym badaniu 6 zdrowych osób przyjmowało lukrecję przed piciem wódki każdego wieczoru przez 12 kolejnych dni, a kolejne 6 osób piło samą wódkę. W grupie osób pijących samą wódkę znacząco wzrosły markery uszkodzenia wątroby, w tym ALT, AST i GGT. W drugiej grupie markery te nie uległy istotnemu zwiększeniu, co sugeruje, że glycyryzyna może pomóc chronić wątrobę przed alkoholowym uszkodzeniem. Chociaż wyniki te są obiecujące, potrzebne są dalsze badania. [8.]

Kurkuma

Kurkuma jest silnym przeciwutleniaczem

Kurkuma (Curcuma longa, szafran indyjski) i jej główny składnik aktywny, kurkumina, wiążą się z wieloma niezwykle imponującymi korzyściami zdrowotnymi i należą do najskuteczniejszych ziół na wątrobę. Badania dowodzą, że kurkuma ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe, dzięki czemu roślina ta jest popularnym wyborem dla pacjentów z wątrobą. [9.] W badaniu pacjentów z NAFLD, 500 mg kurkuminy dziennie przez 8 tygodni znacznie zmniejszyło poziom tłuszczu w wątrobie, AST i ALT w porównaniu z grupą placebo. Inne badanie z udziałem 70 pacjentów z tą samą chorobą wykazało, że osoby przyjmujące 500 mg kurkuminy i 5 mg piperyny przez 3 miesiące miały niższy poziom LDL (złego) cholesterolu i wskaźniki związane z placebo. Z zapaleniem. [10.] Piperyna jest związkiem występującym w czarnym pieprzu, który zwiększa wchłanianie kurkuminy. Stosowanie suplementów zawierających kurkumę i kurkuminę jest ogólnie uważane za bezpieczne. Jednak zgłoszono kilka przypadków ostrego uszkodzenia wątroby. Jednak nie jest jasne, czy te przypadki są spowodowane przez kurkuminę, czy przez same (zanieczyszczone) produkty.

Czosnek

Czosnek jest pełen silnych związków przeciwutleniających i przeciwzapalnych

Chociaż czosnek (Allium sativum) uważany jest za warzywo z punktu widzenia botaniki, wykorzystuje się również jego leczniczą moc. Jest pełen silnych przeciwutleniaczy i przeciwzapalnych związków roślinnych (allicyna, aliina i ajoen), które chronią zdrowie wątroby. W badaniu z 2020 r. 98 osób z NAFLD osoby przyjmujące 800 mg sproszkowanego czosnku dziennie przez 15 tygodni wykazywały znaczące obniżenie poziomu ALT, AST, LDL (złego) cholesterolu i trójglicerydów w porównaniu z grupą placebo. [11.] Ponadto u ponad połowy uczestników grupy spożywającej czosnek poprawiła się akumulacja tłuszczu wątrobowego. Wręcz przeciwnie, w grupie kontrolnej było to tylko 16 proc. Ponadto jedno badanie powiązało spożywanie surowego czosnku z niższym ryzykiem raka wątroby. Spożycie surowego czosnku dwa lub więcej razy w tygodniu zmniejszyło ryzyko raka wątroby o 23 procent, w porównaniu do spożycia surowego czosnku mniej niż dwa razy w tygodniu. [12.] Chociaż surowy czosnek jest ogólnie uważany za bezpieczny, skoncentrowane suplementy czosnku mogą u niektórych powodować uszkodzenie wątroby.

Imbir

Imbir może chronić wątrobę przed substancjami toksycznymi

Imbir (Ginger, Zingiber officinale) to popularna przyprawa, która jest często stosowana w leczeniu wielu schorzeń, w tym chorób wątroby. 12-tygodniowe badanie z udziałem 46 osób z bezalkoholowym stłuszczeniem wątroby wykazało, że suplementacja 1500 mg sproszkowanego imbiru znacząco zmniejszyła ALT, całkowity i LDL (zły) cholesterol, a także białko C-reaktywne, co wskazuje na zapalenie wątroby (CRP). z grupą placebo. [13.] Korzeń imbiru zawiera silne związki, w tym gingerole i szogaole, które pomagają zapobiegać stanom zapalnym i chronią przed uszkodzeniem komórek, przyczyniając się w ten sposób do zdrowia wątroby. Ponadto imbir może pomóc chronić wątrobę przed substancjami toksycznymi, takimi jak alkohol. Jest ogólnie uważany za bezpieczny, nawet u pacjentów z chorobami wątroby.

Astragalus

Zawiera wiele związków o działaniu terapeutycznym, takich jak saponiny, izoflawonoidy i polisacharydy, które mają silne właściwości lecznicze

Astragalus (Traganek błoniasty) to jadalne zioło lecznicze, powszechnie stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej. Zawiera wiele związków o działaniu terapeutycznym, takich jak saponiny, izoflawonoidy i polisacharydy, które mają silne właściwości lecznicze. Badania na gryzoniach sugerują, że roślina może pomóc w ochronie przed zwłóknieniem i stłuszczeniem wątroby ze względu na dietę wysokotłuszczową, gdy jest stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi ziołami. [14.] Ogólnie rzecz biorąc, jest uważany za bezpieczny i nie wiąże się z uszkodzeniem wątroby, ale może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Rumianek

zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają odtruć wątrobę.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają odtruć wątrobę. Dwóch naukowców z Narodowego Uniwersytetu Karazina w Charkowie przeprowadziło eksperyment na zwierzętach, aby ocenić ochronne działanie flawonoidów rumianku niemieckiego na substancje toksyczne dla wątroby. W szczególności podjęto próbę ustalenia, jak flawonoidy obecne w herbacie rumiankowej wpływają na metabolizm sfingolipidów i ceramidów w wątrobie szczurów, na który miało wpływ spożycie czterochlorku węgla i / lub etanolu. Dawkowanie rumianku zwierzętom laboratoryjnym normalizowało metabolizm sfingolipidów i ceramidów, co zapobiegało śmierci komórek wątroby. [15.]

Kolendra

Kolendra łagodzi uszkodzenia wątroby

Kolendra (Coriandrum sativum) jest popularną przyprawą, ale jest też doskonałą rośliną leczniczą. W tradycyjnych terapiach kolendra była używana do łagodzenia chorób żołądka i jelit. Zawiera kwas oleinowy, linolowy, stearynowy, palmitynowy i askorbinowy, które pomagają skutecznie obniżać poziom cholesterolu. [21.] U gryzoni leczonych środkami hepatotoksycznymi podanie etanolu z liści kolendry lub uzupełnienie diety w proszek z nasion kolendry skutkowało zmniejszeniem uszkodzenia wątroby i zwiększoną aktywnością enzymu antyoksydacyjnego w porównaniu z grupą kontrolną. W jednym z tych badań skuteczność etanolowego ekstraktu z kolendry była podobna do sylimaryny, leku przeciwutleniającego. Roślina jest w stanie zwiększyć poziom glutationu i aktywność wielu enzymów antyoksydacyjnych.

Różeniec górski

Różeniec górski może zwiększać zdolność wątroby do szybkiego rozkładania niektórych leków

Różeniec górski (Rhodiola Rosea) to stosunkowo rzadkie i niezwykle cenne zioło. Ostatnie badania ujawniły szeroki wachlarz właściwości leczniczych i biologicznych tej rośliny, w tym także działanie hepatoprotekcyjne (chroni wątrobę). Za wyjątkową aktywność farmakologiczną rozchodnika może odpowiadać wiele współwystępujących w roślinie fitochemikaliów, które mają różne właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Działanie przeciwnowotworowe ekstraktu z różeńca górskiego zostało potwierdzone w kilku badaniach. Ekstrakt zmniejszył przerzuty do wątroby i przedłużył przeżycie szczurów z rakiem. [22.] Rozchodnik różowy może zwiększać zdolność wątroby do szybkiego rozkładania niektórych leków. Eksperymenty w probówce wykazały, że substancja czynna rośliny, salidrozyd, zapobiega wzrostowi komórek rakowych w wątrobie. Jednak wpływ tej rośliny na ludzi jest nieznany. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie Rhodiola rosea ma wiele korzyści zdrowotnych i można je uznać za bezpieczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niskie, gdy jest podawany w zalecanych dawkach.

Pokrzywa

Możesz być zaskoczony, że w tym artykule umieściliśmy pokrzywę, ale trzeba powiedzieć, że pokrzywa to nie tylko nieprzyjemna roślina, której wszyscy staramy się unikać w naturze. Oprócz tego, że może pozostawić na naszej skórze nieprzyjemną pamięć krótkotrwałą, pokrzywa posiada stosunkowo dużą liczbę świetnych i pożytecznych funkcji, które możemy wykorzystać dla dobra naszego zdrowia, aw szczególności pracy wątroby.

Pokrzywa zwyczajna jest zwykle używana głównie w postaci herbaty, która może służyć do różnych celów. Na przykład jest odpowiedni, jeśli masz problemy z trądzikiem lub chcesz oczyścić swoją krew. Może również pomóc, nawet jeśli masz problemy z woreczkiem żółciowym lub nerkami. Jest również stosowany jako suplement, jeśli cierpisz na przewlekłe bóle stawów, osteoporozę lub miażdżycę.

Jednak pokrzywa pomaga, nawet jeśli chcesz oczyścić wątrobę. Doskonale regeneruje komórki wątroby.

Jednak w przypadku pokrzywy należy zauważyć, że np. Stosowanie herbaty pokrzywowej jako takiej nie jest właściwe w dłuższej perspektywie. Jeśli więc chcesz wspomóc swoją wątrobę lub inną część ciała używając tylko pokrzywy, ustaw kurację na maksymalnie trzy tygodnie. Jednak po przerwie możesz kontynuować bez obaw.

Mniszek lekarski

Kolejną rośliną, którą możesz wykorzystać do tych celów, jest mniszek lekarski. Dla wielu z Was jego obecność w tym rankingu może być dość zaskakująca, ale ten żółty kwiat ma szereg dobroczynnych efektów, które mogą być dla nas korzystne.

Większość z nas postrzega ją zapewne tylko jako piękną roślinę występującą na łąkach i nadającą im specyficzny wygląd. To jednak błąd, roślinę można stosować np. W cukrzycy, gdyż zawiera substancję zwaną inuliną, dzięki czemu wpływa na odpowiedni poziom cukru we krwi.

Jednak mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest również odpowiednim ziołem na wątrobę, ponieważ ma doskonałe działanie odtruwające na ten narząd. Pomaga również w wydalaniu żółci z pęcherzyka żółciowego, a także bezpośrednio z wątroby. Ponadto ma kilka innych przydatnych funkcji, takich jak pomoc pacjentom z wysokim ciśnieniem krwi, a także osobom cierpiącym na problemy z drogami moczowymi, i może wykonać wiele pracy, nawet jeśli masz problemy z utrzymaniem ciała przy dużych ilościach płyny.

Mniszek lekarski można stosować w różnych formach, jedną z najpopularniejszych jest herbata, którą można przygotować zarówno z korzenia mniszka lekarskiego, jak i jego liści lub można je łączyć.

Ważne jest, aby wiedzieć!

W rzeczywistości niektóre popularne rośliny lecznicze mogą powodować toksyczną chorobę wątroby. Należy uważać na takie suplementy diety, które zawierają aloes, kruszynę, owoce kawy, żywokost lekarski lub przęśl chińską. Przed rozważeniem zastosowania roślin leczniczych w leczeniu chorób wątroby, najpierw skonsultuj się z lekarzem na temat możliwych zalet i wad terapii ziołowej.

Zadbaj o swoje zdrowie

W tym artykule przedstawiliśmy tylko niektóre zioła na wątrobę, które pomogą Ci utrzymać ten narząd w dobrej kondycji. W celu utrzymania dobrego stanu zdrowia całego organizmu, a także poszczególnych narządów, bardzo ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

Świetnymi sposobami na to są np. rośliny lecznicze czy inne możliwości, jakie daje nam natura, ale bardzo ważne jest również dbanie o zdrową dietę oraz regularne ćwiczenia, które są dla naszego organizmu niezastąpione.

Łącząc zdrową dietę, ćwiczenia i różne suplementy, zrobisz naprawdę wiele dla swojego ciała i zdrowia.

Źródła:

https://www.healthline.com/nutrition/herbs-for-liver
https://healthfully.com/555397-fatty-liver-chamomile-tea.html#review-of-hepatoprotective-herbs
https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits#TOC_TITLE_HDR_4
https://www.healthline.com/health/burdock-root
https://journals.lww.com/nutritiontodayonline/Fulltext/2016/05000/Coriander__Overview_of_Potential_Health_Benefits.8.aspx
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK65780/
2. https://www.researchgate.net/publication/326868514
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628344/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7217291/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4763469/
6. https://www.researchgate.net/publication/281342510_The_effect_of_green_tea_intake_on_risk_of_liver_disease_A_meta_analysis
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7348626/
8. https://dspace2.creighton.edu/xmlui/handle/10504/108917
9 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073929/
10. https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2019/11/01/Clinical-trial-finds-curcuminoids-plus-piperine-improve-non-alcoholic-fatty-liver-disease
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7354004/
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7354004/
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6986243/
14.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7106914/
15. https://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/1476-511X-7-1#sec4
16. https://link.springer.com/article/10.1007/s11130-015-0503-8
17.  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25243875/
18.  https://link.springer.com/article/10.1007/BF02256533
19.http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download;jsessionid=6CD3F8457A3365D138CE98BC36CF8B45?doi=10.1.1.553.9404&rep=rep1&type=pdf
20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113355/
21. http://www.jeb.co.in/journal_issues/200801_jan08/paper_08.pdf
22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6208354/

Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
ToXiClean Program
Program ToxiClean

Kuracja detoksykująca ToxiClean została opracowana w tym celu, żeby zastosowana jednocześnie z programem Clean Inside zapewniała jak najbardziej skuteczne oczyszczanie i detoksykację organów wenętrznych i w efekcie - lepszy komfort życia.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Hepadone program
Program Hepadone

Wyjątkowy zestaw dostępnych na rynku 3 produktów do ogólnego wspomagania funkcji wątroby oraz regeneracji uszkodzonej wątroby.

225 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0