dr Podlupszki Csaba Autor: dr Podlupszki Csaba Gastroenterolog

Trądzik | Poprawa skóry i włosów

zlagodzenie-objawow-tradzika-poprawa-stanu-skory-i-wlosow 1Wypryski i trądzik występujące w różnych postaciach w okresie dojrzewania są zjawiskiem tak rozpowszechnionym, że traktujemy je jako naturalne. U ośmiu z dziesięciu nastolatków trądzik na twarzy jest czymś całkowicie powszechnym. Nie jest niczym niezwykłym, że pojawia się trądzik na plecach, jak również wysypka w różnych postaciach na pozostałych częściach ciała. Czy chcesz jak najszybciej zwalczyć trądzik? Pomyślisz: co to za pytanie. Oczywiście, że TAK! Mam dla Ciebie w związku z powyższym bardzo dobrą wiadomość dotyczącą tego, jak to zrobić. Przede wszystkim staraj się uzyskać jak najwięcej informacji na temat tego, pod jakimi postaciami występują wypryski i co to jest trądzik. Szukaj odpowiedzi na podstawowe pytania, w jaki sposób powstaje trądzik, co powoduje trądzik oraz co działa przeciw trądzikowi i jak zapobiegać jego powstawaniu. Po drugie – prawidłowo dobrane domowe sposoby na leczenie trądziku są niezwykle ważne. Naucz się postępować w taki sposób, by domowe sposoby na leczenie trądziku były skuteczne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Podstawowymi objawami, którym charakteryzuje się trądzik, są zaskórniki (wągry) oraz wypryski. yski ropne. Trądzik – w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości– występuje w kilku różnych postaciach. Czy wiesz, że osoba cierpiąca na poważny trądzik, zazwyczaj sama sobie jest winna? Dlaczego? Ponieważ popełnia jeden wielki błąd. Jaki? Za każdym razem zerkając w lustro „obmacuje” wypryski, wyciska je i to jest ”przyczyną porażki”. Dlatego na początek od razu zapamiętaj: mimo olbrzymiej pokusy, zostaw wypryski lub trądzik w spokoju, nie dotykaj ich niepotrzebnie i nigdy nie wyciskaj, gdyż w ten sposób możesz doprowadzić do poważniejszego uszkodzenia skóry.

W ciężkich przypadkach leczenie trądziku jest zdecydowanie konieczne i wymaga nie tylko Twojej pielęgnacji, lecz przede wszystkim fachowej opieki lekarskiej – z pewnością należy udać się do dermatologa.

Czym jest trądzik

Trądzik to przewlekła choroba mieszka włosowo-łojowego i gruczołu łojowego. Naturalnym zjawiskiem jest to, że trądzik atakuje obszary skóry zawierające dużą ilość gruczołów łojowych. Nie ma się co dziwić, że znajdujemy trądzik na twarzy, na klatce piersiowej lub trądzik na plecach, zwłaszcza w ich górnej części.

Normalna ilość sebum bez problemów wydzielana jest przez otwór w mieszku włosowo-łojowym na powierzchnię skóry. Przy trądziku nie tylko wytwarza się nadmierna ilość sebum, lecz następuje także zaburzenie rogowacenia w obrębie górnej części mieszka włosowo-łojowego. Takie zaburzenie funkcji skóry zazwyczaj dziedziczymy. Komórki wyścielające ścianki mieszka włosowego w takim przypadku bardzo szybko się złuszczają, gromadzą się i zatykają ujście mieszka. Łój skórny – sebum gromadzi się pod pewnego rodzaju ”czopem”. W dodatku w zaczopowanych mieszkach powstaje idealne środowisko dla nadmiernego rozmnażania bakterii Propionibacterium acnes. W normalnych warunkach występują one w niewielkiej ilości na naszej skórze. Ich nadmierne rozmnażanie prowadzi do powstania stanu zapalnego, gdyż bakterie te produkują substancje chemiczne i enzymy powodujące odczyn zapalny. Po upływie określonego czasu ujście mieszka nie utrzyma już swej zawartości i pęknie. Sebum, złuszczone komórki skóry oraz bakterie wydostają się na powierzchnię skóry oraz do otaczających tkanek. W ten sposób zakażenie może rozprzestrzeniać się dalej.

"się już po kilkunastu dniach zauważyłam wyraźne zmiany,"

Do obejrzenia opinii zatwierdzonej przez notariusza, kliknij na pieczęć.
sie-juz-po-kilkunastu-dniach-zauwazylam-wyrazne-zmiany 1

Gdy pierwszy raz postanowiłam wypróbować działanie produktów ziołowych do oczyszczania organizmu –Clean Inside i Toxi Clean miałam mieszane uczucia, przyznam szczerze, że trochą się bałam (no i oczywiście te koszty). Jednak po jakimś czasie, po namowie znajomej, która kurację oczyszczającą produktami tej firmy już zrobiła wcześniej zdecydowałam się zamówić miesiączną kurację. Zaczęłam stosować produkty zgodnie z instrukcją i przyznam się już po kilkunastu dniach zauważyłam wyraźne zmiany, które były widoczne szczególnie na mojej skórze , ale co mnie najbardziej zaskoczyło był brzuch, który od razu był bardziej płaski, miałam wrażenie, że chudnę, szczególnie właśnie z brzucha, to z pewnością dlatego, że zaczęłam się regularnie wypróżniać (kiedyś miałam z tym problemy). To było to co mnie zmotywowało i postanowiłam zamówić dodatkowo kurację na następny miesiąc. Pragnę podzielić się z czytelnikami i wszystkimi, którzy przez długie lata nie mogą uporać się z problemami trawiennymi , że produkty Natural Swiss naprawdę są skuteczne, teraz czuję się wspaniale i przede wszystkim dużo, dużo „lżej“. Zawsze chcę się tak czuć i jak tylko będzie taka potrzeba natychmiast powtórzę kurację. Ogromnie wdzięczna klientka Halina K. Gdańsk 17. 03. 2016

Halina K.
, 2016-06-09

Chcąc poznać więcej poświadczonych notarialnie opinii naszych klientów na temat trądzik, kliknij tutaj:
Trądzik opinie

Trądzik występuje w dwóch postaciach (typach)

zlagodzenie-objawow-tradzika-poprawa-stanu-skory-i-wlosow 2Podstawowymi objawami wskazującymi na trądzik są zaskórniki (wągry) oraz ropne wypryski. Najlżejszą formą trądzika jest trądzik zaskórnikowy acne comedonica, występujący w okresie dojrzewania zwłaszcza w obrębie nosa, czoła i policzków. Nowo powstałe zaskórniki (nazywane zaskórnikami zamkniętymi lub zaskórnikami białymi) wyglądają jak małe białe grudki na powierzchni skóry. Starsze zaskórniki przedostają się na powierzchnię skóry i otwierają się. Nazywamy je zaskórnikami otwartymi lub tzw. zaskórnikami czarnymi ze względu na ich kolor, który zawdzięczają obecności melaniny w zamknięciu ujścia mieszka. Chodzi o tzw. utleniony łój- sebum. Pojawi się rdzeń o robakowatym kształcie z czarną główką, którego potoczna nazwa to wągier a fachowa zaskórnik. Czarne zaskórniki mogą się utrzymywać bardzo długo, ponieważ ich zawartość bardzo powoli wydostaje się na powierzchnię skóry. Czarnych lub białych zaskórników nie należy wyciskać ani wydrapywać. Usuwać je może wyłącznie kosmetyczka lub dermatolog w sterylnych warunkach. Tkanka uszkodzona wyciskaniem lub wydrapywaniem może ulec zakażeniu gronkowcami, paciorkowcami lub innymi bakteriami skórnymi. Po wyciśnięciu zaskórniki pojawią się ponownie już za kilka tygodni.

Kilka zaskórników na skórze to żadna tragedia i nie stanowi objawu chorobowego. Co prawda nie są zbyt estetyczne, lecz przy właściwej i regularnej pielęgnacji może młoda osoba przejść przez okres dojrzewania bez śladów na skórze i obniżonego poczucia własnej wartości.

Z uwagi na to, że sebum produkowane przez gruczoły łojowe nie może wydostać się z porów stanowiąc jednocześnie idealną pożywkę dla bakterii ropotwórczych, z zaskórnika może rozwinąć się stan zapalny. Jeżeli pojedyńcze zaskórniki zmieniają się w liczne wysiewy i następnie w ropne wypryski, leczenie powinien już przejąć lekarz. W przeciwnym razie zaskórniki – wągry mogą zmienić się w trądzik.

Trądzik może mieć różne formy

 • Grudki (łać. papula) – powstają w miejscu zamkniętych i otwartych zaskórników, gdy uszkodzeniu ulega ścianka mieszka. Białe ciałka krwi śpieszą się wtedy do miejsca uszkodzenia powodując zapalenie porów. Dlatego grudki mają czerwone zabarwienie.
 • Krosty (łać. pustula) – powstają z grudek kilka dni później, gdy białe ciałka krwi przetorują sobie drogę na powierzchnię skóry, powodując wykwity – krosty. Jeżeli są małe, utrzymują się krótko. Natomiast duże utrzymują się przez ponad 7 dni i wchłaniają się przez bardzo długi czas zanim całkowicie znikną.
 • Torbiele (cysty) – tworzą się przy ciężkich formach trądziku. Krosty i skóra wokół nich ulega zapaleniu a stan zapalny rozprzestrzenia się również do sąsiednich mieszków.
 • Blizny –ciężkie stany zapalne goją się pozostawiając po sobie nieestetyczne blizny, które mogą się utrzymywać mimo że trądzik został wyleczony i przypominać o tej chorobie przez całe życie.

Ważna uwaga: Zostaw pryszcze w spokoju, nie wyciskaj ich za każdym razem, gdy spojrzysz w lustro mimo wielkiej pokusy. Zostaw palce w spokoju lub znajdź dla nich inne zajęcie. Niewłaściwy kąt nacisku lub podrażnienie skóry paznokciami może prowadzić do powstawania poważnych stanów zapalnych, które goją się pozostawiając blizny.

Trądzik – przyczyny

Badania kliniczne nie potwierdziły, że tłusta skóra i trądzik są bezpośrednio powiązane z niewłaściwą dietą (np. spożywanie dużej ilości czekolady). Z drugiej strony nie ulega wątpliwości, że zdrowe odżywianie i zdrowy tryb życia wspomagają pracę systemu odpornościowego ograniczając powstawanie stanów zapalnych w organizmie. Potwierdza to fakt, że nawet do 75 % populacji w rozwiniętych krajach cierpi na trądzik, natomiast w krajach rozwijających się nie wiedzą, co to trądzik. Istnieje wiele różnych czynników, które mogą powodować trądzik lub przyczyniać się do jego powstawania:

 • Zaburzenie rogowacenia komórek w mieszku włosowo-łojowym oraz jego zaczopowanie
 • Nadmierna produkcja sebum spowodowana oddziaływaniem męskich hormonów płciowych
 • Nadmierne rozmnażanie bakterii Propionibacterium acnes oraz drożdżaków, które w normalnych warunkach występują w niewielkich ilościach na powierzchni skóry
 • Ukryte lub czasowo „uśpione” ogniska zapalne wewnątrz organizmu– np. zapalenie korzenia zęba lub migdałków
 • Zakwaszenie organizmu i jego następstwa (ewentualnie inne choroby żołądka, wątroby, nerek, zakażenie drożdżakowe itp).
 • Dziedziczność – możemy się spodziewać, że trądzik pojawi się w przypadku, gdy cierpiało na niego jedno z rodziców lub oboje w okresie dojrzewania..

Jeśli chcesz czytać artykuły związane z tym tematem kliknij na kluczowe słowo: Zaparcia | Detoksykacji | Oczyszczania jelit | Zmęczenia

Dlaczego powstaje trądzik a dlaczego najczęściej występuje właśnie w okresie dojrzewania

Czym jest trądzik? To jedna z najczęstszych chorób skóry. W okresie dojrzewania występuje – o różnym stopniu nasilenia – u każdego z nas, w okresie wczesnej dorosłości spontanicznie ustępuje. Czasami utrzymuje się aż do 30-go roku życia, a nawet dłużej. Im wcześniej pojawia się trądzik, tym poważniejsze są jego następstwa. Występuje nieco częściej u chłopców i zazwyczaj ma w ich przypadku dramatyczny przebieg. Dlaczego?

W dzieciństwie działa tylko minimum hormonów płciowych, natomiast w wieku około 11 lat następuje dosłownie eksplozja hormonalna. ”Obudzone” androgeny (męskie hormony płciowe):

 • powodują zmianę delikatnych włosków na określonych częściach ciała w dłuższe i grubsze owłosienie,
 • uaktywniają gruczoły potowe, lecz przede wszystkim gruczoły łojowe. Łój skórny – sebum wyprodukowane przez gruczoły łojowe, natłuszcza powierzchnię skóry, włosy i owłosienie i chroni je przed działaniem szkodliwych czynników.

Aktywność gruczołów łojowych u większości młodych ludzi w okresie dojrzewania jest nadmierna. Objawem nadmiernej aktywności tych gruczołów jest tłusta i błyszcząca skóra przede wszystkim na twarzy – czoło, nos, broda, skronie i policzki, dalej na ramionach, klatce piersiowej i w górnej części pleców, czyli w miejscach, w których skupia się najwięcej gruczołów łojowych. Wokół ujścia mieszka włosowo-łojowego tworzy się pewien rodzaj lejka, w którym gromadzi się łój skórny – sebum bezustannie drażniące skórę, powodując jej szybsze rogowacenie. Ściany lejka stopniowo grubieją, pory trwale się rozszerzają a skóra przypomina z wyglądu skórkę pomarańczy. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych w łagodniejszej postaci nazywa się seborrhea (łać. sebum – łój, rhoe – cieknąć). W tym wieku uważa się za zjawisko fizjologiczne, gdyż określone objawy łojotoku występują prawie u każdego nastolatka.

Stres a trądzik

Czy istnieje między nimi jakiś związek? Odpowiedź brzmi: TAK. Stres może powodować nasilenie objawów. Jednakże umiarkowany i słaby stres można zazwyczaj bez większych problemów zwalczyć, jeżeli zostanie dobrane właściwe leczenie trądziku. Drugie pytanie brzmi, w jaki sposób stres wpływa na trądzik. Odpowiedź jest następująca: w skórze osób cierpiących na trądzik znajdują się zatkane pory, które są niewidoczne. Stres wywołuje reakcję zapalną w ciele i może spowodować uszkodzenie ścianek tychże porów. Gdy to nastąpi, ciało reaguje zaczerwienieniem wokół uszkodzonego poru i powstaniem większej ilości krost. Jednocześnie – gdy przeżywamy stres, wzmaga się aktywność nadnerczy. Wzrasta poziom androgenów (męskich hormonów), produkowanych przez te gruczoły. Taka sytuacja występuje szczególnie u kobiet, których nadnercza produkują o wiele większy procent androgenów niż nadnercza mężczyzn. W ten sposób tłumaczy się, dlaczego stres prawdopodobnie bardziej wpływa na kobiety niż na mężczyzn powodując trądzik.

Pielęgnacja skóry od wewnątrz w okresie dojrzewania

Stres, palenie, zanieczyszczone powietrze, mała ilość wypijanych płynów i mało błonnika w diecie przyczyniają się do powstawania toksyn w organizmie. Z tego względu należy przede wszystkim zmienić sposób odżywiania. Jeżeli dokuczają nam różne wypryski, lub mamy skłonności do tego, by wystąpił u nas trądzik, koniecznie należy przeprowadzać regularne kuracje, które odtruwają układ jelitowy oraz układ krążenia regulując przemianę materii. Wielkim pomocnikiem w tym zakresie jest Program Clean Inside, jak również zażywanie suplementów diety zawierających cynk, krzem, witaminę B, algi morskie lub słodkowodną zieloną algę chlorella.

Specjalistyczne leczenie trądziku

Leczenie trądziku zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia skóry. Rozróżniamy trzy stopnie zaawansowania, dla każdego z nich dobiera się inny sposób walki przeciw trądzikowi:

 1. stopień – trądzik zwykły (łagodna postać), objawia się białymi kropkami na twarzy bez stanów zapalnych. Leczenie nie jest drastyczne i nie wymaga antybiotyków. Wystarczą preparaty kosmetyczne lub farmakologiczne zawierające nadtlenek benzoilu lub retinoidy.
 2. stopień to trądzik grudkowo-krostkowy z czerwonymi i ropiejącymi pęcherzykami. Leczy się go podobnie jak trądzik, zwykły, lecz w kombinacji z antybiotykami, które nakłada się bezpośrednio na miejsce zmian chorobowych. Leczenie trądziku wspomagane jest jednocześnie doustnym podawaniem innych antybiotyków przeciw trądzikowi z grupy erytromycyn, tetracyklin, doksycyklin itp.). Lekarze zazwyczaj łączą wszystkie trzy rodzaje terapii, tzn. oczyszczanie skóry za pomocą preparatów kosmetycznych, miejscowe stosowanie antybiotyków na miejsca zmian chorobowych i podawanie antybiotyków przeciw trądzikowi
 3. najcięższy stopień – trądzik, guzkowo-cystowy, przy którym na skórze tworzą się ropiejące guzki i cysty, jednoznacznie wymaga specjalistycznej pielęgnacji i opieki lekarza – dermatologa, który musi postępować bardzo ostrożnie, by zapobiec jeszcze większemu uszkodzeniu skóry.

W jaki sposób możemy sami przeprowadzić leczenie trądziku?

Przypomnijmy sobie trzy podstawowe przyczyny dla których powstaje trądzik.. Wtedy zrozumiemy, dlaczego domowe sposoby na leczenie trądziku oraz specjalistyczne leczenie trądziku skupiają się na:

 1. oczyszczaniu porów,
 2. wytępienia bakterii oraz
 3. minimalizowanie oleju.

Ważne jest przestrzeganie poniższych trzech zasad pielęgnacji skóry, które pomogą nam w walce przeciw trądzikowi:

 • Aktywna higiena (regulowanie rogowacenia skóry oraz łojotoku)
 • Aktywne przeciwdziałanie stanom zapalnym i zakażeniom
 • Regularna pielęgnacja za pomocą preparatów nawilżających

Prawidłowe leczenie trądziku jest bardzo ważne. Podaję konkretną instrukcję oczyszczania i następnie odkażania skóry. Jeśli będziemy przestrzegać poniższych wskazówek, odkryjemy, że skuteczne leczenie trądziku jest możliwe. Możemy zapobiegać powikłaniom i to wszystko jest w naszych rękach.

 1. Oczyszczanie skóry:

 • Jeżeli zaskórniki – wągry są tylko powierzchniowe, bez stanu zapalnego i otwarte, możemy je wieczorem ostrożnie usunąć ściśle przestrzegając zasad higieny, tj. opuszkami palców z czystymi i krótkimi paznokciami owiniętymi chusteczką higieniczną. Naciskamy palcami kierując je od siebie, by zapobiec powstawaniu czerwonych plamek od nagromadzonej krwi, nigdy nie naciskamy kierując palce do siebie! Niedelikatne, drastyczne oczyszczanie i odtłuszczanie za pomocą alkoholu niszczy skórę, która staje się bardziej wrażliwa i jej stan się pogarsza.
 • Przed czyszczeniem należy rozpulchnić skórę stosując parówkę, lub przynajmniej przyłożyć na miejsca z zaskórnikami waciki zamoczone w naparze z ziół, ewentualnie możemy użyć ciepłych torebek z herbatą z rumianku lub melisy.
 • Po parówce możemy doczyścić skórę wyciskając tylko zaskórniki bez stanu zapalnego przez otwory łyżeczki Unny. Łyżeczka Unny to specjalna metalowa łyżeczka z oczkiem, którą można kupić w sklepach medycznych lub przez internet. Dobrze jest poprosić znajomą kosmetyczkę o przeszkolenie by zapobiec bliznom powstałym w wyniku nieprawidłowego używania. Mniej ryzykowne, lecz mniej skuteczne, jest używanie szklanego zakraplacza do oczu.
 • Poszczególne zaskórniki z powierzchniowym zapaleniem możemy po parówce otworzyć za pomocą odkażonej igły (wystarczy ją odkazić nad płomieniem palnika gazowego) i odciągnąć ropę za pomocą wacika. Inne samodzielne zabiegi nie są wskazane i należy ich unikać.
 • Wybierzmy się do kosmetyczki, ewentualnie dermatologa, jeśli na twarzy pojawią się bolesne krosty wraz z mocniejszym i głębszym zapaleniem

 • Po miejscowym usunięciu zaskórników należy dokładnie odkazić skórę. Obecnie popularne są toniki o niższej zawartości alkoholu niż dawniej. Efekt uzupełnimy stosując preparaty zawierające substancje o działaniu odkażającym, ściągającym i kojącym. Sprawdziły się wyciągi z rzepika pospolitego, szałwii lekarskiej, olejek z drzewa herbacianego (TTO), olejek manuka, nadtlenek benzoilu, kamfora, mentol itp. Po oczyszczaniu wskazane jest stosowanie maści antybakteryjnych do cery.
 • Pamiętajmy także o odkażaniu telefonu komórkowego, który stanowi prawdziwe zagrożenie dla cery. Znajduje się na nim duża ilość bakterii i stanowi źródło zakażenia, powodując wypryski na skórze w strefie, w której jej dotyka. Aby temu zapobiec, wystarczy po wieczornym oczyszczaniu skóry wyczyścić także komórkę. Wystarczy go przetrzeć wacikiem nawilżonym tonikiem oczyszczającym lub chusteczką antybakteryjną.
 • W ciągu dnia używajmy expresowych sztyftów odkażających o wysokim stężeniu substancji antybakteryjnych. Preparaty te należy nakładać na problemowe miejsca nawet kilka razy dziennie. Umożliwiają natychmiastową pielęgnację miejsc, w których zaczyna się tworzyć stan zapalny, w dodatku zapobiegając rozprzestrzenianiu się zapalenia na skórze.

NaturalSwiss =
Specjalista od trawienia
Na podstawie historii Twoich wyszukwań polecamy Ci poniższe produkty.
DetoXvital
Detox Vital

Zużyte substancje odżywcze uzupełnia w witaminy, sole mineralne i fitoodżywki, czym stymuluje naturalne procesy detoksykujące organizmu.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Clean Inside Program
Program CleanInside

Program oczyszczania jelit Clean Inside składa się z trzech produktów, wypracowanych specjalnie w celu jak najdokładniejszego i jak najbardziej naturalnego oczyszczania jelit.

299 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
Parasic junior
Parasic Junior

Idealne rozwiązanie, żeby uwolnić organizm naszego dziecka od pasożytów. Parasic Junior® to nie tylko skuteczny , ale również smaczny syrop, chętnie spożywany przez dzieci.

119 zł
Szczegóły
Włożę do koszyka
NaturalSwiss =
Produkty razem:
0